Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Bogaty program Święta Wojciechowego w Opolu. Koncerty, spektakl, jarmark, targ staroci, łucznictwo i bicie monety

Święto Wojciechowe z okazji 800-lecia lokacji Opola [fot. Justyna Krzyżanowska]
Święto Wojciechowe z okazji 800-lecia lokacji Opola [fot. Justyna Krzyżanowska]
Święto Wojciechowe 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Święto Wojciechowe 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Tegoroczne Święto Wojciechowe upłynie pod znakiem koncertów, tańców i atrakcji dla dzieci. W programie m.in. koncert Ifi Ude, pchli targ i spotkanie z Wojciechem Jagielskim. Święto opolskiego patrona zainauguruje spektakl pt. "Rzecz o św. Wojciechu" w wykonaniu Teatru "A" z Gliwic na schodach przed kościołem Matki Boskiej i św. Wojciecha.
- 800 lat Opola już za nami, ale nie zapominamy o korzeniach miasta - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Pamiętamy o roli, jaką święty Wojciech odegrał w historii miasta. Chcemy to uczcić kolejnym świętem Wojciecha, na wesoło, radośnie, ofertą bogatych wydarzeń kulturalnych i dla dzieci, i dla dorosłych.

Obchodom święta towarzyszyć będzie Jarmark Wojciechowy, który na opolskim rynku rozpocznie się w piątek (20.04). Wystawcy zaprezentują swoje produkty regionalne m.in. wędliny, miody i pamiątki z różnych zakątków Polski. - Nowością będzie targ staroci, który na rynku pojawi się w sobotę i w niedzielę (21-22.04). Blisko 70 wystawców z Polski, Czech i Niemiec zaprezentuje swoje zbiory pamiątek i antyków - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Opola.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z warsztatów łucznictwa tradycyjnego zorganizowanych przez Fundację Excalibur. - Strzelanie z łuku to nie jedyna atrakcja, przygotowaliśmy dla opolan także warsztaty mennicze - mówi Agnieszka Klag, prezes fundacji. - Mieszkańcy będą mogli poznać postać patrona miasta Opola, świętego Wojciecha, a także samodzielnie lub przy pomocy naszego mincerza wybić monetę. W tym roku moneta jest specjalnie przygotowana na tę okazję. Postać świętego Wojciecha na monecie, a na odwrocie studnia opolska św. Wojciecha - dodaje.

Święto Wojciechowe w Opolu rozpocznie się w piątek (20.04) i potrwa do niedzieli (22.04). Uroczyste obchody zakończy występ Lukasa Gogola.
Arkadiusz Wiśniewski
Agnieszka Klag

Wiadomości z regionu

2019-11-14, godz. 19:30 Studenci Politechniki Opolskiej projektują dwa nowe łaziki marsjańskie. "Powiększamy nasz zespół" Studenci Politechniki Opolskiej, działający w ramach zespołu Clever Cameleon rozpoczynają pracę nad skonstruowaniem dwóch nowych łazików marsjańskich. Maszyny… » więcej 2019-11-14, godz. 19:25 Prudniccy seniorzy dobrze sobie radzą, ale nie wszyscy z nich mogą uczestniczyć w miejskich imprezach O trudnościach i sukcesach środowiska seniorów dyskutowano w Prudniku. Wśród uczestników spotkania byli przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, Uniwersytetu… » więcej 2019-11-14, godz. 18:30 Jest akt oskarżenia ws. byłego burmistrza Głogówka. Samorządowiec wystąpił o warunkowe umorzenie postępowania Do trzech lat więzienia grozi byłemu burmistrzowi Głogówka. Akt oskarżenia przeciw niemu skierowano do sądu. Andrzejowi K. zarzuca się, że wbrew zastrzeżeniu właściciela… » więcej 2019-11-14, godz. 18:05 Przypominają o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drogach. Trwa policyjna akacja "Niechronieni uczestnicy ruchu… W ramach ogólnopolskiej akcji 'Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego' policjanci w całym kraju prowadzą wzmożone kontrole w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów… » więcej 2019-11-14, godz. 17:21 Opole z lepszym wynikiem niż Wrocław. Niestety... chodzi o smog Tegoroczny limit dni z maksymalnym stężeniem PM10 w powietrzu został już w Opolu przekroczony o pięć dni - informują przedstawiciele Opolskiego Alarmu Smogowego… » więcej 2019-11-14, godz. 17:15 Młody mężczyzna zginął podczas naprawy opony. Sprawę badają prokuratura i PIP 32-letni pracownik warsztatu samochodowego zginął przy naprawianiu opony ciężarówki. Do zdarzenia doszło wczoraj (13.11) popołudniu w okolicach Grodkowa. » więcej 2019-11-14, godz. 16:50 "Akacjowa i Leszczynowa wymagają naprawy". Mieszkańcy Opola piszą ws. remontu Mieszkańcy ulic Akacjowej i Leszczynowej w Opolu chcą naprawy dróg dojazdowych do ich posesji, które zostały uszkodzone w trakcie wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej… » więcej 2019-11-14, godz. 16:23 Wyróżnienia, odznaki i medale dla pracowników służby cywilnej i policjantów opolskiego garnizonu Pracownicy służby cywilnej odebrali wyróżnienia za rzetelną pracę i przyczynianie się do lepszego funkcjonowania urzędów administracji rządowej. Wspólnie z opolskimi… » więcej 2019-11-14, godz. 16:00 Opolanie zapłacą więcej za wywóz odpadów komunalnych Z nowym rokiem w Opolu o prawie 100 procent wzrosną opłaty za wywóz odpadów niesegregowanych. Podwyżkę umożliwia uchwalona w lipcu przez sejm nowelizacja tak zwanej… » więcej 2019-11-14, godz. 15:45 Przyczyna wciąż ta sama - brakuje lekarzy. Pediatria w głubczyckim szpitalu pozostanie zawieszona Oddział pediatrii szpitala w Głubczycach najprawdopodobniej pozostanie nieczynny przez kolejne dwa tygodnie. Władze placówki wystąpiły już z prośbą do wojewody… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »