Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-04-06, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Bogaty program Święta Wojciechowego w Opolu. Koncerty, spektakl, jarmark, targ staroci, łucznictwo i bicie monety

Święto Wojciechowe z okazji 800-lecia lokacji Opola [fot. Justyna Krzyżanowska]
Święto Wojciechowe z okazji 800-lecia lokacji Opola [fot. Justyna Krzyżanowska]
Święto Wojciechowe 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Święto Wojciechowe 2018 [fot. Katarzyna Doros]
Tegoroczne Święto Wojciechowe upłynie pod znakiem koncertów, tańców i atrakcji dla dzieci. W programie m.in. koncert Ifi Ude, pchli targ i spotkanie z Wojciechem Jagielskim. Święto opolskiego patrona zainauguruje spektakl pt. "Rzecz o św. Wojciechu" w wykonaniu Teatru "A" z Gliwic na schodach przed kościołem Matki Boskiej i św. Wojciecha.
- 800 lat Opola już za nami, ale nie zapominamy o korzeniach miasta - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Pamiętamy o roli, jaką święty Wojciech odegrał w historii miasta. Chcemy to uczcić kolejnym świętem Wojciecha, na wesoło, radośnie, ofertą bogatych wydarzeń kulturalnych i dla dzieci, i dla dorosłych.

Obchodom święta towarzyszyć będzie Jarmark Wojciechowy, który na opolskim rynku rozpocznie się w piątek (20.04). Wystawcy zaprezentują swoje produkty regionalne m.in. wędliny, miody i pamiątki z różnych zakątków Polski. - Nowością będzie targ staroci, który na rynku pojawi się w sobotę i w niedzielę (21-22.04). Blisko 70 wystawców z Polski, Czech i Niemiec zaprezentuje swoje zbiory pamiątek i antyków - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji Urzędu Miasta Opola.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z warsztatów łucznictwa tradycyjnego zorganizowanych przez Fundację Excalibur. - Strzelanie z łuku to nie jedyna atrakcja, przygotowaliśmy dla opolan także warsztaty mennicze - mówi Agnieszka Klag, prezes fundacji. - Mieszkańcy będą mogli poznać postać patrona miasta Opola, świętego Wojciecha, a także samodzielnie lub przy pomocy naszego mincerza wybić monetę. W tym roku moneta jest specjalnie przygotowana na tę okazję. Postać świętego Wojciecha na monecie, a na odwrocie studnia opolska św. Wojciecha - dodaje.

Święto Wojciechowe w Opolu rozpocznie się w piątek (20.04) i potrwa do niedzieli (22.04). Uroczyste obchody zakończy występ Lukasa Gogola.
Arkadiusz Wiśniewski
Agnieszka Klag

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:15 Uczczono ofiary Marszu Śmierci w Racławicach Śląskich. "Ta pamięć lokalna nie powinna nigdy wygasnąć" [ZDJĘCIA] Wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsze Śmierci” odbyły się w Racławicach Śląskich. Odsłonięto tablicę pamiątkową wspominającą więźniów niemieckiego o ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:00 Ordynariusz Andrzej Czaja na liście biskupów, którzy mieli ukrywać księży-pedofilów. Rzecznik kurii: to informacje kom ... Opolska kuria podważa informacje zawarte w raporcie fundacji „Nie lękajcie się”. To raport dotyczący wykorzystywania małoletnich w Kościele, który dwa dni tem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »