Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-16, 13:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Sprawdzają zanieczyszczenia powietrza i szkolą, jak bezpieczniej palić w piecu

Czujnik powietrza [fot. UG Krapkowice]
Czujnik powietrza [fot. UG Krapkowice]
Piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gmina Jemielnica zainwestowała w czujnik jakości powietrza. Ale urzędnicy uznali, że same pomiary to za mało, dlatego cyklicznie organizowane są szkolenia z… palenia w piecach. Dzięki metodzie tzw. „palenia od góry” zmniejsza się ilość pyłów emitowanych do powietrza.
- Wiemy już, kiedy i gdzie jest największe stężenie pyłów zawieszonych. Mamy czujnik, który najpierw testowaliśmy w czasie okresu próbnego – mówi Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnica. - Teraz jest możliwość odczytu również dla wszystkich mieszkańców, można sobie zainstalować aplikację na komórce bezpośrednio. To są dane dotyczące wysokości poziomów zanieczyszczeń pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, jak również podawane są aktualne ciśnienie atmosferyczne i temperatura.

Z dotychczasowych danych wynika, że ilość zanieczyszczeń jest największa wcześnie rano i popołudniami. Żeby temu przeciwdziałać, w sołectwach organizowane są szkolenia z palenia w piecach.

- Nawet mając starszy piec, można zmniejszyć ilość emitowanych pyłów – mówi wójt Wycisło. - No chociażby taki mały zabieg: palenie w piecu od góry, czyli rozpalanie pieca wcześniej załadowanego węglem od góry. Stopniowo ten żar schodzi na dół pieca. Nie ma możliwości emisji większych zanieczyszczeń, dlatego że wszystko przechodzi przez płomień.

Efekty tych działań można zauważyć obserwując wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza. Jako że gminy sąsiadujące z Jemielnicą – Strzelce Opolskie i Zawadzkie – mają czujniki działające w tym samym systemie, można sprawdzać jakość powietrza w tych trzech miastach za pomocą jednej aplikacji.
Marcin Wycisło (część 1)
Marcin Wycisło (część 2)

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 06:00 Zburzą pomnik powstańców i postawią na nowo. "Będzie cieszył oko kolejnych pokoleń" Mogiła powstańców znajdująca się w Kamieniu Śląskim, w gminie Gogolin, była już w opłakanym stanie. Ząb czasu ukruszył beton i lastriko, z którego został wykonany… » więcej 2020-07-10, godz. 23:30 Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej ma już 25 lat! "To była odważna decyzja" Politechnika Opolska była drugą uczelnią techniczną w Polsce, która 25 lat temu rozpoczęła kształcenie nauczycieli wychowania fizycznego na poziomie akademickim… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 22:10 Blisko 50 interwencji strażaków po deszczach i burzach, które przeszły wieczorem przez Opolszczyznę Z pomocą strażacy spieszyli m.in. na Jeziorze Turawskim, gdzie wiatr przewrócił łódkę, a dwie osoby wpadły do wody. » więcej 2020-07-10, godz. 22:00 Bez obaw można kąpać się w miejscach okazjonalnie do tego wyznaczonych w regionie Woda we wszystkich trzech akwenach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w województwie opolskim jest dobrej jakości. Z komunikatu przesłanego przez Wojewódzką… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Głuchołazy: rodzinna impreza plenerowa w górskich klimatach Biesiada Góralska oraz kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła to niektóre atrakcje Święta Gór Opawskich w Głuchołazach. Jest to pierwsza w tym sezonie letnim impreza… » więcej 2020-07-10, godz. 21:15 Prudnik: zrujnowano objęty ochroną konserwatorską obiekt poprzemysłowy, będzie zawiadomienie do prokuratury Wiele wskazuje, że rozbiórka zabytkowego obiektu po włókienniczych zakładach w Prudniku jest bezprawna. Przed kilku laty fabryczne hale po byłych zakładach „Frotex”… » więcej 2020-07-10, godz. 21:00 Raport dnia: 9 nowych zakażeń koronawirusem w regionie. 6 osób wyzdrowiało 9 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (10.07) na Opolszczyźnie. Od początku pandemii w regionie patogen z Chin… » więcej 2020-07-10, godz. 20:55 23 lata temu Opole nawiedziła powódź tysiąclecia Mijają 23 lata od powodzi tysiąclecia w Polsce. 10 lipca 1997 o godzinie 5 rano wielka woda zaczęła podtapiać lewobrzeżną część Opola, wyspę Bolko z zoo, Pasiekę… » więcej 2020-07-10, godz. 20:50 Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie mieć Centrum Badań i Innowacji. To projekt wart prawie 27 milionów złotych Nowoczesne metody leczenia chorób serca, kręgosłupa i cywilizacyjnych będą opracowywane w Opolu. Dziś (10.07) podpisano umowę między Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »