Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-16, 13:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Sprawdzają zanieczyszczenia powietrza i szkolą, jak bezpieczniej palić w piecu

Czujnik powietrza [fot. UG Krapkowice]
Czujnik powietrza [fot. UG Krapkowice]
Piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Piec [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Gmina Jemielnica zainwestowała w czujnik jakości powietrza. Ale urzędnicy uznali, że same pomiary to za mało, dlatego cyklicznie organizowane są szkolenia z… palenia w piecach. Dzięki metodzie tzw. „palenia od góry” zmniejsza się ilość pyłów emitowanych do powietrza.
- Wiemy już, kiedy i gdzie jest największe stężenie pyłów zawieszonych. Mamy czujnik, który najpierw testowaliśmy w czasie okresu próbnego – mówi Marcin Wycisło, wójt gminy Jemielnica. - Teraz jest możliwość odczytu również dla wszystkich mieszkańców, można sobie zainstalować aplikację na komórce bezpośrednio. To są dane dotyczące wysokości poziomów zanieczyszczeń pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, jak również podawane są aktualne ciśnienie atmosferyczne i temperatura.

Z dotychczasowych danych wynika, że ilość zanieczyszczeń jest największa wcześnie rano i popołudniami. Żeby temu przeciwdziałać, w sołectwach organizowane są szkolenia z palenia w piecach.

- Nawet mając starszy piec, można zmniejszyć ilość emitowanych pyłów – mówi wójt Wycisło. - No chociażby taki mały zabieg: palenie w piecu od góry, czyli rozpalanie pieca wcześniej załadowanego węglem od góry. Stopniowo ten żar schodzi na dół pieca. Nie ma możliwości emisji większych zanieczyszczeń, dlatego że wszystko przechodzi przez płomień.

Efekty tych działań można zauważyć obserwując wyniki pomiarów zanieczyszczeń powietrza. Jako że gminy sąsiadujące z Jemielnicą – Strzelce Opolskie i Zawadzkie – mają czujniki działające w tym samym systemie, można sprawdzać jakość powietrza w tych trzech miastach za pomocą jednej aplikacji.
Marcin Wycisło (część 1)
Marcin Wycisło (część 2)

Wiadomości z regionu

2019-08-20, godz. 23:00 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zabezpieczy nowoczesne zabiegi leczenia udarów w szpitalu przy ul. Wodociągowej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Jadwigi w Opolu, przy ul. Wodociągowej uczestniczy w pilotażowym programie zabiegów trombektomii, czyli mechaniczne ... » więcej 2019-08-20, godz. 22:30 Rodłacy z klubu Opole kultywują tradycję i pamięć o Janinie Kłopockiej Rodłacy zrzeszeni w opolskim klubie spotkali się w Oleśnie, by uczcić pamięć Janiny Kłopockiej, twórczyni znaku Rodła. Kłopocka trafiła do Olesna w 1945 roku, ... » więcej 2019-08-20, godz. 20:15 Młodzież z Polski i Litwy wspólnie szukała odpowiedzi na pytanie co i jak jeść, by cieszyć się zdrowiem W Namysłowie odbył się dziś (20.08) uroczysty finał polsko-litewskiego projektu 'Jedność w różnorodności', organizowanego przez miejscowy Środowiskowy Hufiec ... » więcej 2019-08-20, godz. 20:00 110 projektów zgłoszono do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola 110 wniosków na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe wpłynęło do Budżetu Obywatelskiego Opola. Spośród zgłoszonych projektów, 52 dotyczą zadań ogólnomiejskich ... » więcej 2019-08-20, godz. 19:30 Ryszard Wilczyński z Koalicji Obywatelskiej stawia na lokalność. W Prudniku ruszyła kampania wyborcza do parlamentu Ryszard Wilczyński zbierał podpisy poparcia oraz promował swój program wyborczy na prudnickim rynku. Kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej ubiega się o re ... » więcej 2019-08-20, godz. 18:38 "Obce ciało" w basenie Delfin w Krapkowicach. Czyszczenie wody potrwa kilka dni Zamknięto dzisiaj nieckę główną - sportową oraz brodzik na basenie Delfin w Krapkowicach. Dyrekcja pływalni na swojej stronie internetowej informuje, że utrud ... » więcej 2019-08-20, godz. 17:00 Moszna: miał być ból brzucha, urodziła się dziewczynka Niecodzienne narodziny w Mosznej w powiecie krapkowickim. Ratownicy z tamtejszego szpitala zostali wezwani do pacjentki z bólem brzucha. Na miejscu okazało si ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:30 Opolscy logistycy z kolejnym nowatorskim pomysłem ruszą na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach Wymyślili już m.in. uniwersalne ładowarki, z których korzysta cała polska armia, a teraz z kolejnymi pomysłami ruszają na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obron ... » więcej 2019-08-20, godz. 16:00 Trwają matury poprawkowe. To ostatnia w tym roku szansa na świadectwo dojrzałości. Odwiedziliśmy ZSZ nr 4 w Opolu Maturzyści rozpoczęli ustne i pisemne egzaminy poprawkowe. Do egzaminu mogli przystąpić uczniowie, którzy podczas majowej matury nie zaliczyli jednego egzamin ... » więcej 2019-08-20, godz. 15:45 Szczury na osiedlu Armii Krajowej w Opolu. Biegają nawet wśród ludzi [Interwencja] Na osiedlu Armii Krajowej w Opolu zadomowiły się szczury - alarmują mieszkańcy. Gryzonie aktywne są nie tylko w piwnicach, ale również przy klatkach schodowyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »