Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-16, 06:15 Autor: Witold Wośtak

Najważniejsza jest edukacja. Opole ma pomysł na edukację najmłodszych konsumentów

A. Wiśniewski, P. Stec, M. Trejda i M. Jagielski [fot. Witold Wośtak]
A. Wiśniewski, P. Stec, M. Trejda i M. Jagielski [fot. Witold Wośtak]
W kwietniu rozpocznie się akcja edukacyjna dla uczniów opolskich szkół ponadpodstawowych z okazji Światowego Dnia Konsumenta. Chodzi o to, by nastolatkowie byli czujni przy podpisywaniu umów ale i podczas zakupów internetowych.
Będzie też zestaw informacji o prawach konsumenta w kwestii gwarancji i reklamacji. Każdego roku w akcji weźmie udział 1500 uczniów.

Jak mówi prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, nastolatkowie wcześnie spotykają się z problemami prawa cywilnego. - Jednym kliknięciem mogę kupić coś fajnego, ale też zablokować kartę kredytową rodziców na miesiąc lub pół roku. Często dzieje się to całkiem nieświadomie, no bo przecież kto czyta na umowie małe druczki. Z internetem jest trochę jak przy paktowaniu z diabłem. Dostajemy cyrograf z dużym napisem „będziesz bogaty” i zapewnienie, że resztą rzeczy nie musimy się przejmować – proszę podpisać.

Marek Trejda, Miejski Rzecznik Konsumentów w Opolu, ocenia, że świadomość mieszkańców co do praw i haczyków przy transakcjach rośnie. Jest pewien, że młodzież pozytywnie zareaguje na spotkania edukacyjne. - Nie wychodzę z podobnymi inicjatywami bez wcześniejszego sprawdzenia. Robiliśmy już takie spotkania. Mamy przygotowaną świetną prezentację, która jest zrozumiała dla nastolatka i na podstawie przykładów trafia do niego. Dotychczas spotkaliśmy się z bardzo dobrym odbiorem.

Z kolei prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski przekonuje, że program edukacyjny jest wyjątkowy w skali kraju.

Trzecim współorganizatorem akcji jest Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu.
Piotr Stec
Marek Trejda

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 08:01 Siatkarskie święto w Kędzierzynie-Koźlu. Grupa Azoty ZAKSA obchodzi dzisiaj (19.10) jubileusz 25-lecia Najlepszy w kraju klub siatkówki mężczyzn - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji dzisiaj (19.10) w kędzierzyńskiej hali Az ... » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »