Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-14, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Nysanie walczą o wyjazd do USA

"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
Cztery drużyny z dwóch nyskich szkół walczą o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego konkursu "Odyseja Umysłu". Podczas eliminacji regionalnych do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, jedna ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zawodnicy ze Stowarzyszenia Creo Arte. Teraz zespoły powalczą o wyjazd na finały międzynarodowe, które odbędą się w USA.
Jak mówią "Odyseusze", udział w konkursie to możliwość rozwoju i szerokiego rozwiązywania problemów.

- W tym roku wzięliśmy na warsztat "Hobbita" Tolkiena - mówi Adam, uczestnik konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 5. - Pracujemy nad rozwiązaniem tzw. problemu długoterminowego w formie 8-minutowego spektaklu, w którym muszą być zawarte jakieś z góry zawarte elementy. W tym roku nasz problem dotyczy przedstawienia jednej z klasycznych powieści, w naszym przypadku jest to Hobbit, w formie takiego paradokumentu. Nad wszystkim pracowaliśmy tak mniej więcej od listopada.

Zawodnicy mierzyli się z pięcioma zagadnieniami.

- Samo przygotowanie do eliminacji było dla uczestników dużym wyzwaniem - dodaje trenerka drużyny Agnieszka Jarząbek. - Stres jest zawsze mimo, że dzieciaki pracują jak szalone. Dużo pracy, dużo nerwów, no i stres musi być. Przede wszystkim rozwijają talenty, które mają, nabywają nowe, bo niektórzy z nich np. nauczyli się szyć. Rozwijają niesamowicie swoją kreatywność, niebanalne myślenie. Jak będą Stany będzie super, będzie fajnie, jeśli nie oni i tak tyle się uczą i czerpią z tego pełnymi garściami.

Finały ogólnopolskie odbędą się 24. i 25. marca. Odyseja Umysłu to program edukacyjny, który jest jednocześnie międzynarodowym konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze walczą ze sobą w czterech kategoriach wiekowych.
Adam
Agnieszka Jarząbek

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »