Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-14, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Nysanie walczą o wyjazd do USA

"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
Cztery drużyny z dwóch nyskich szkół walczą o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego konkursu "Odyseja Umysłu". Podczas eliminacji regionalnych do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, jedna ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zawodnicy ze Stowarzyszenia Creo Arte. Teraz zespoły powalczą o wyjazd na finały międzynarodowe, które odbędą się w USA.
Jak mówią "Odyseusze", udział w konkursie to możliwość rozwoju i szerokiego rozwiązywania problemów.

- W tym roku wzięliśmy na warsztat "Hobbita" Tolkiena - mówi Adam, uczestnik konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 5. - Pracujemy nad rozwiązaniem tzw. problemu długoterminowego w formie 8-minutowego spektaklu, w którym muszą być zawarte jakieś z góry zawarte elementy. W tym roku nasz problem dotyczy przedstawienia jednej z klasycznych powieści, w naszym przypadku jest to Hobbit, w formie takiego paradokumentu. Nad wszystkim pracowaliśmy tak mniej więcej od listopada.

Zawodnicy mierzyli się z pięcioma zagadnieniami.

- Samo przygotowanie do eliminacji było dla uczestników dużym wyzwaniem - dodaje trenerka drużyny Agnieszka Jarząbek. - Stres jest zawsze mimo, że dzieciaki pracują jak szalone. Dużo pracy, dużo nerwów, no i stres musi być. Przede wszystkim rozwijają talenty, które mają, nabywają nowe, bo niektórzy z nich np. nauczyli się szyć. Rozwijają niesamowicie swoją kreatywność, niebanalne myślenie. Jak będą Stany będzie super, będzie fajnie, jeśli nie oni i tak tyle się uczą i czerpią z tego pełnymi garściami.

Finały ogólnopolskie odbędą się 24. i 25. marca. Odyseja Umysłu to program edukacyjny, który jest jednocześnie międzynarodowym konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze walczą ze sobą w czterech kategoriach wiekowych.
Adam
Agnieszka Jarząbek

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:00 Turecki kierowca na autostradzie A4: bez zezwolenia, dwie karty, rażące przekroczenie norm czasu pracy Kierowca został skontrolowany przez inspektorów transportu drogowego na autostradzie A4. Wiadomo, że jechał z Norwegii do Turcji. Kierujący przedstawił m.in.  ... » więcej 2018-06-18, godz. 13:30 Dzisiaj dwie sesje nadzwyczajne Rady Miasta Opola Pierwsza odbędzie się na wniosek prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Dotyczy ona przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za zez ... » więcej 2018-06-18, godz. 13:00 "Mamy szanse na wyjście z grupy. Kadra jest na to przygotowana" - opolscy politycy o mundialu w Rosji Mundial w Rosji rozgrzewa nie tylko kibiców, ale też polityków. W Niedzielnej Loży Radiowej opolscy przedstawiciele ugrupowań politycznych rozmawiali o szansa ... » więcej 2018-06-18, godz. 13:00 Z MZK można pojechać do Lwowa czy do Sandomierza śladami ojca Mateusza Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla pokochali wyjazdy turystyczne, które organizuje Miejski Zakład Komunikacyjny. Już teraz można zapisywać się na wycieczki w okresi ... » więcej 2018-06-18, godz. 12:53 Opole: potrącenie na pasach na Niemodlińskiej Na skrzyżowaniu Niemodlińskiej i Wojska Polskiego w Opolu 25-letni kierujący autem osobowym potrącił na przejściu dla pieszych 64-letnią kobietę. Poszkodowana ... » więcej 2018-06-18, godz. 10:38 Niemodlin: zablokowana DK 46 w kierunku Opola [ZDJĘCIA, AKTUALIZACJA] Zablokowana jest DK nr 46 między Niemodlinem a autostradowym węzłem Opole Zachód. Około 9.30 doszło do zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką na wylocie z ... » więcej 2018-06-18, godz. 10:30 Już można przejechać z Zalesia Śląskiego do Leśnicy Koniec utrudnień na trasie Leśnica - Zalesie Śląskie. Drogowcy oddali do użytku remontowany od kilku miesięcy most w Lichynii. » więcej 2018-06-18, godz. 10:00 38 nietrzeźwych kierowców, 7 wypadków. Policja podsumowała weekend na drogach Siedem wypadków drogowych i 10 osób rannych - policjanci ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu podsumowali miniony weekend. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »