Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-14, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Nysanie walczą o wyjazd do USA

"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
Cztery drużyny z dwóch nyskich szkół walczą o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego konkursu "Odyseja Umysłu". Podczas eliminacji regionalnych do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, jedna ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zawodnicy ze Stowarzyszenia Creo Arte. Teraz zespoły powalczą o wyjazd na finały międzynarodowe, które odbędą się w USA.
Jak mówią "Odyseusze", udział w konkursie to możliwość rozwoju i szerokiego rozwiązywania problemów.

- W tym roku wzięliśmy na warsztat "Hobbita" Tolkiena - mówi Adam, uczestnik konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 5. - Pracujemy nad rozwiązaniem tzw. problemu długoterminowego w formie 8-minutowego spektaklu, w którym muszą być zawarte jakieś z góry zawarte elementy. W tym roku nasz problem dotyczy przedstawienia jednej z klasycznych powieści, w naszym przypadku jest to Hobbit, w formie takiego paradokumentu. Nad wszystkim pracowaliśmy tak mniej więcej od listopada.

Zawodnicy mierzyli się z pięcioma zagadnieniami.

- Samo przygotowanie do eliminacji było dla uczestników dużym wyzwaniem - dodaje trenerka drużyny Agnieszka Jarząbek. - Stres jest zawsze mimo, że dzieciaki pracują jak szalone. Dużo pracy, dużo nerwów, no i stres musi być. Przede wszystkim rozwijają talenty, które mają, nabywają nowe, bo niektórzy z nich np. nauczyli się szyć. Rozwijają niesamowicie swoją kreatywność, niebanalne myślenie. Jak będą Stany będzie super, będzie fajnie, jeśli nie oni i tak tyle się uczą i czerpią z tego pełnymi garściami.

Finały ogólnopolskie odbędą się 24. i 25. marca. Odyseja Umysłu to program edukacyjny, który jest jednocześnie międzynarodowym konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze walczą ze sobą w czterech kategoriach wiekowych.
Adam
Agnieszka Jarząbek

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »