Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-14, 09:00 Autor: Ewelina Laxy

Nysanie walczą o wyjazd do USA

"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
"Odyseusze" przy pracy [fot. Ewelina Laxy]
Cztery drużyny z dwóch nyskich szkół walczą o wyjazd do Stanów Zjednoczonych w ramach międzynarodowego konkursu "Odyseja Umysłu". Podczas eliminacji regionalnych do finału ogólnopolskiego zakwalifikowały się dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 5, jedna ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz zawodnicy ze Stowarzyszenia Creo Arte. Teraz zespoły powalczą o wyjazd na finały międzynarodowe, które odbędą się w USA.
Jak mówią "Odyseusze", udział w konkursie to możliwość rozwoju i szerokiego rozwiązywania problemów.

- W tym roku wzięliśmy na warsztat "Hobbita" Tolkiena - mówi Adam, uczestnik konkursu ze Szkoły Podstawowej nr 5. - Pracujemy nad rozwiązaniem tzw. problemu długoterminowego w formie 8-minutowego spektaklu, w którym muszą być zawarte jakieś z góry zawarte elementy. W tym roku nasz problem dotyczy przedstawienia jednej z klasycznych powieści, w naszym przypadku jest to Hobbit, w formie takiego paradokumentu. Nad wszystkim pracowaliśmy tak mniej więcej od listopada.

Zawodnicy mierzyli się z pięcioma zagadnieniami.

- Samo przygotowanie do eliminacji było dla uczestników dużym wyzwaniem - dodaje trenerka drużyny Agnieszka Jarząbek. - Stres jest zawsze mimo, że dzieciaki pracują jak szalone. Dużo pracy, dużo nerwów, no i stres musi być. Przede wszystkim rozwijają talenty, które mają, nabywają nowe, bo niektórzy z nich np. nauczyli się szyć. Rozwijają niesamowicie swoją kreatywność, niebanalne myślenie. Jak będą Stany będzie super, będzie fajnie, jeśli nie oni i tak tyle się uczą i czerpią z tego pełnymi garściami.

Finały ogólnopolskie odbędą się 24. i 25. marca. Odyseja Umysłu to program edukacyjny, który jest jednocześnie międzynarodowym konkursem twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze walczą ze sobą w czterech kategoriach wiekowych.
Adam
Agnieszka Jarząbek

Wiadomości z regionu

2018-10-21, godz. 06:21 Tragiczna noc na drogach regionu. Doszło do dwóch wypadków śmiertelnych Dwie osoby zginęły w dwóch wypadkach, do jakich doszło w nocy na Opolszczyźnie. W obu tragicznych zdarzeniach zawiniło, jak wstępnie ustalili policjanci, nied ... » więcej 2018-10-20, godz. 20:41 Mecenasi świętują podwójny jubileusz Ich misją jest działać zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej i literą prawa. Opolscy adwokaci spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym na uroczystej g ... » więcej 2018-10-20, godz. 20:30 WYBORY 2018: Przezroczysta urna wyborcza. Jak wrzucić głos, żeby nie naruszyć ciszy wyborczej? Jutro wybory samorządowe, w których będzie sporo nowości. Jedną z nich są przezroczyste urny wyborcze. » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Jeźdźcy gonili za lisią kitą. Hubertus na 100-lecie Niepodległości w Ostrodze w Opolu Hubertus to nawiązujące do średniowiecznych tradycji święto leśników, łowczych i jeźdźców. W Ludowym Klubie Jeździeckim 'Ostroga' w Opolu na koniach odbyła si ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:48 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 "Przyjedź mamo na przysięgę". Ślubowanie elewów w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej 23 elewów trzeciego kursu służby przygotowawczej, w tym 3 panie, złożyło uroczystą przysięgę wojskową na placu apelowym 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. No ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »