Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-08, 13:40 Autor: Roman Juranek

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętować czy protestować?

[fot. https://pixabay.com/]
[fot. https://pixabay.com/]
O sytuacji polskich kobiet i świętowaniu 8 marca mówiły w Radiu Opole wicewojewoda Violetta Porowska, polityczka PiS, i Małgorzata Kulczycka, feministka z Manufaktury Inicjatyw różnych z Opola.
- Polskie kobiety nie mają powodów do protestów - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" - wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Przypomnijmy: część środowisk kobiecych stojących za akcją "Ratujmy kobiety" zapowiada na dziś protesty. Ich zdaniem, sytuacja kobiet w ostatnim czasie pogorszyła się.

- Oczywiście są jeszcze przestrzenie, gdzie powinniśmy wiele rzeczy naprawiać - przyznaje Porowska. - Te czasy, kiedy ja właśnie zaczynałam zajmować się sprawami kobiecymi, to były rzeczywiście czasy, kiedy trzeba było twardo mówić o tym, że kobiety mają nierówne płace, że jest przemoc domowa. Ale przez te dwie dekady, to muszę powiedzieć, że tak wiele się zrobiło, że jeżeli chodzi o sprawy socjalne, to staramy się dbać, żeby nie było tej nierówności, żeby te samotne matki wychowujące dzieci nie dostawały po 89 złotych na jedno dziecko. Więc te rzeczy zostały po prostu zmienione. A jeżeli są kwestie, które należałoby naprawiać, to raczej na zasadzie korekty i rozmów, debaty. W Święto Kobiet odsuńmy całą polityczną ideologię i cieszmy się - dodaje wicewojewoda.

Natomiast w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych mówiła, co sądzi o Dniu Kobiet.

- Ja mam różne skojarzenia, bo jestem osobą, która pamięta jeszcze czasy PRL-u i te goździki i rajstopy. Wtedy to było po prostu coś narzucone. Był okres, kiedy byłam totalnie przeciwna Dniu Kobiet, ze względu właśnie na te powiązania z PRL-em. Teraz mam mieszane uczucie. uważam, że każda osoba powinna się odnieść do tego, jak chce. Ja ma swoich facetów w domu, którzy składają mi oczywiście życzenia, dostaję kwiaty i to jest przyjemne - mówiła Kulczycka.

Zapytana o to, czy polskie kobiety mają powody do protestów stwierdziła, że ich prawa - na przykład prawo do aborcji - powinny być poszerzone. - Jestem zwolenniczką wolnego wyboru - stwierdziła. - Przecież nikt nikogo do aborcji nie zmusza.

Z kolei Porowska uważa, że aborcja jest tematem politycznym, który pojawia się przy każdym zawirowaniu na scenie politycznej.
Violetta Porowska
Małgorzata Kulczycka

Wiadomości z regionu

2018-03-22, godz. 20:28 Rehabilitacja dla dzieci w Kup z możliwością pobytu całodobowego? Taki jest plan Są plany uruchomienia całodobowej opieki w ośrodku w Kup, do którego z Suchego Boru przeniesiono rehabilitację dla dzieci. Obecnie mogą one korzystać tam jedy ... » więcej 2018-03-22, godz. 20:01 Wiele atrakcji z okazji Światowego Dnia Wody w Opolu Koncerty, przedstawienie, rejs statkiem, akcent sportowy i wykłady oraz prelekcje. Między innymi takie wydarzenia złożą się na opolskie obchody Światowego Dni ... » więcej 2018-03-22, godz. 19:15 Pijany jechał ciągnikiem po autostradzie... pod prąd. Jest akt oskarżenia ws. kierowcy z Ukrainy Akt oskarżenia przeciwko 41-letniemu obywatelowi Ukrainy, który pod wpływem alkoholu jechał ciągnikiem z naczepą na autostradzie A4 pod prąd trafił do Sądu Re ... » więcej 2018-03-22, godz. 18:44 System współpracy szpitali i badania kliniczne tematem Forum Szpitali w Opolu Bieżące sprawy związane z opolską służbą zdrowia omawiano podczas Forum Szpitali w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2018-03-22, godz. 17:47 Grupa radnych Opola chce skontrolować prezydenta Radni Opola chcą skontrolować pracę prezydenta. Chodzi o transakcje zawierane między miastem, a prywatnym przedsiębiorcą Ryszardem Wójcikiem z lat 2014 - 2018. » więcej 2018-03-22, godz. 17:31 Kilkanaście nowych kierunków i specjalności. Uniwersytet Opolski przygotował już ofertę dla tegorocznych maturzystów W połowie kwietnia ruszy rekrutacja i licealiści będą mogli zalogować się do internetowego systemu kandydatów. W nadchodzącym roku akademickim pojawi się 11 n ... » więcej 2018-03-22, godz. 16:00 Akt oskarżenia ws. "producenta" marihuany. Grozi mu do 15 lat więzienia Do 15 lat pozbawienia wolności grozi 37 letniemu mieszkańcowi Kędzierzyna-Koźla, który zajął się produkcją narkotyków. Śledztwo prowadzone przez miejscową Pro ... » więcej 2018-03-22, godz. 15:29 Akcja rodem z gangsterskiego filmu. Zatrzymani na obwodnicy Poborszowa mieli przy sobie sporą ilość narkotyków [FILM, ... Centralne Biuro Śledcze Policji ujawnia kolejne fakty związane z wczorajszym pościgiem i zatrzymaniem na obwodnicy Poborszowa handlarzy narkotyków. » więcej 2018-03-22, godz. 15:11 Dawne sanatoria dla dzieci mają być sprzedane. Violetta Porowska o transakcji: "Jeśli suma się potwierdzi, to jest to ... Wciąż nie ma oficjalnych informacji, za jaką kwotę zostaną sprzedane dawne sanatoria w Suchym Borze i Jarnołtówku. Umowy nie zostały jeszcze podpisane. Marek ... » więcej 2018-03-22, godz. 13:45 Uprawiał konopie i dbał o to, by rośliny dobrze się rozwijały Policjanci z Brzegu zatrzymali 29-latka, który jest podejrzany o wytwarzanie i uprawę środków odurzających. W piwnicy domu miał specjalną szafę i lampy do upr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »