Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-08, 13:40 Autor: Roman Juranek

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętować czy protestować?

[fot. https://pixabay.com/]
[fot. https://pixabay.com/]
O sytuacji polskich kobiet i świętowaniu 8 marca mówiły w Radiu Opole wicewojewoda Violetta Porowska, polityczka PiS, i Małgorzata Kulczycka, feministka z Manufaktury Inicjatyw różnych z Opola.
- Polskie kobiety nie mają powodów do protestów - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" - wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Przypomnijmy: część środowisk kobiecych stojących za akcją "Ratujmy kobiety" zapowiada na dziś protesty. Ich zdaniem, sytuacja kobiet w ostatnim czasie pogorszyła się.

- Oczywiście są jeszcze przestrzenie, gdzie powinniśmy wiele rzeczy naprawiać - przyznaje Porowska. - Te czasy, kiedy ja właśnie zaczynałam zajmować się sprawami kobiecymi, to były rzeczywiście czasy, kiedy trzeba było twardo mówić o tym, że kobiety mają nierówne płace, że jest przemoc domowa. Ale przez te dwie dekady, to muszę powiedzieć, że tak wiele się zrobiło, że jeżeli chodzi o sprawy socjalne, to staramy się dbać, żeby nie było tej nierówności, żeby te samotne matki wychowujące dzieci nie dostawały po 89 złotych na jedno dziecko. Więc te rzeczy zostały po prostu zmienione. A jeżeli są kwestie, które należałoby naprawiać, to raczej na zasadzie korekty i rozmów, debaty. W Święto Kobiet odsuńmy całą polityczną ideologię i cieszmy się - dodaje wicewojewoda.

Natomiast w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych mówiła, co sądzi o Dniu Kobiet.

- Ja mam różne skojarzenia, bo jestem osobą, która pamięta jeszcze czasy PRL-u i te goździki i rajstopy. Wtedy to było po prostu coś narzucone. Był okres, kiedy byłam totalnie przeciwna Dniu Kobiet, ze względu właśnie na te powiązania z PRL-em. Teraz mam mieszane uczucie. uważam, że każda osoba powinna się odnieść do tego, jak chce. Ja ma swoich facetów w domu, którzy składają mi oczywiście życzenia, dostaję kwiaty i to jest przyjemne - mówiła Kulczycka.

Zapytana o to, czy polskie kobiety mają powody do protestów stwierdziła, że ich prawa - na przykład prawo do aborcji - powinny być poszerzone. - Jestem zwolenniczką wolnego wyboru - stwierdziła. - Przecież nikt nikogo do aborcji nie zmusza.

Z kolei Porowska uważa, że aborcja jest tematem politycznym, który pojawia się przy każdym zawirowaniu na scenie politycznej.
Violetta Porowska
Małgorzata Kulczycka

Wiadomości z regionu

2018-12-16, godz. 22:40 Właściciel podpalił swój dom w Mesznie Siedem jednostek straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w miejscowości Meszno w gminie Otmuchów. Podpalania dokonał prawdopodobnie chory na schizof ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 I Jarmark Bożonarodzeniowy Uniwersytetu Opolskiego."Ugościmy każdego" Po raz pierwszy na Uniwersytecie Opolskim zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy. Samorząd studencki i przedstawiciele uczelnianych mediów zadbają o ... » więcej 2018-12-16, godz. 21:30 Harcerze łamali się opłatkiem w bierkowickim skansenie. Były też rozmowy o przyszłości Spotkanie opłatkowe zorganizowała Chorągiew Opolska Związku Harcerstwa Polskiego. W bierkowickim Muzeum Wsi Opolskiej rozmawiano również o celach i wyzwaniach ... » więcej 2018-12-16, godz. 19:00 Opolscy politycy dyskutowali o okolicznościach tragedii w Ciecierzynie. "To rzecz niezrozumiała w cywilizowanym kraju" Tragedia w Ciecierzynie była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Przypomnijmy, 27-letnia Aleksandra J. została oskarżona o zabójstwo swojego jednego d ... » więcej 2018-12-16, godz. 15:30 Opóźnienie zakończenia budowy drogi przez Zalesie Śląskie. Nowy termin - koniec roku W miniony czwartek drogowcy powinni zakończyć prace przy przebudowie drogi powiatowej łączącej Zalesie Śląskie z osiedlem Cisowa w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczas ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:30 Sąsiadujące szpitale zorganizowały wspólne spotkanie opłatkowe. Kiedyś było inaczej Wspólną mszę świętą i spotkanie opłatkowe zorganizował przed południem Szpital Wojewódzki w Opolu z Opolskim Centrum Onkologii. Lecznice znajdują się w bezpoś ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:00 Nauczyciele i uczniowie nyskiego "Plastyka" chcą pomóc w leczeniu Karoliny. Szkoła zorganizuje kiermasz dzieł sztuki Obrazy, rzeźby czy bożonarodzeniowe ozdoby wykonane zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli, będzie można nabyć podczas charytatywnego kiermaszu, który jutro ... » więcej 2018-12-16, godz. 13:00 Będzie gotowe w przyszłym roku. W Walidrogach na drodze krajowej powstanie rondo. Inwestycję planowano już w 2010 roku Tę inwestycję planowano od kilku lat. W Walidrogach na skrzyżowaniu drogi krajowej 94 z powiatową w kierunku Ozimka i Tarnowa Opolskiego powstanie rondo. Inwe ... » więcej 2018-12-16, godz. 11:45 Morsy Borów Niemodlińskich zorganizowały zbiórkę prezentów dla dzieci Kilkadziesiąt osób wzięło udział w akcji Lokalna Paczka, zorganizowanej rano na basenie w Lipnie przez grupę Morsy Borów Niemodlińskich. Nie chodziło jedynie ... » więcej 2018-12-16, godz. 10:30 Ma być bezpiecznie i nowocześnie. W Głubczycach planują budowę żłobka Głubczyce chcą wybudować nowy żłobek. Obecny przy ul. Wałowej funkcjonuje na piętrze, w jednym budynku wraz z przedszkolem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »