Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-08, 13:40 Autor: Roman Juranek

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętować czy protestować?

[fot. https://pixabay.com/]
[fot. https://pixabay.com/]
O sytuacji polskich kobiet i świętowaniu 8 marca mówiły w Radiu Opole wicewojewoda Violetta Porowska, polityczka PiS, i Małgorzata Kulczycka, feministka z Manufaktury Inicjatyw różnych z Opola.
- Polskie kobiety nie mają powodów do protestów - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" - wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Przypomnijmy: część środowisk kobiecych stojących za akcją "Ratujmy kobiety" zapowiada na dziś protesty. Ich zdaniem, sytuacja kobiet w ostatnim czasie pogorszyła się.

- Oczywiście są jeszcze przestrzenie, gdzie powinniśmy wiele rzeczy naprawiać - przyznaje Porowska. - Te czasy, kiedy ja właśnie zaczynałam zajmować się sprawami kobiecymi, to były rzeczywiście czasy, kiedy trzeba było twardo mówić o tym, że kobiety mają nierówne płace, że jest przemoc domowa. Ale przez te dwie dekady, to muszę powiedzieć, że tak wiele się zrobiło, że jeżeli chodzi o sprawy socjalne, to staramy się dbać, żeby nie było tej nierówności, żeby te samotne matki wychowujące dzieci nie dostawały po 89 złotych na jedno dziecko. Więc te rzeczy zostały po prostu zmienione. A jeżeli są kwestie, które należałoby naprawiać, to raczej na zasadzie korekty i rozmów, debaty. W Święto Kobiet odsuńmy całą polityczną ideologię i cieszmy się - dodaje wicewojewoda.

Natomiast w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych mówiła, co sądzi o Dniu Kobiet.

- Ja mam różne skojarzenia, bo jestem osobą, która pamięta jeszcze czasy PRL-u i te goździki i rajstopy. Wtedy to było po prostu coś narzucone. Był okres, kiedy byłam totalnie przeciwna Dniu Kobiet, ze względu właśnie na te powiązania z PRL-em. Teraz mam mieszane uczucie. uważam, że każda osoba powinna się odnieść do tego, jak chce. Ja ma swoich facetów w domu, którzy składają mi oczywiście życzenia, dostaję kwiaty i to jest przyjemne - mówiła Kulczycka.

Zapytana o to, czy polskie kobiety mają powody do protestów stwierdziła, że ich prawa - na przykład prawo do aborcji - powinny być poszerzone. - Jestem zwolenniczką wolnego wyboru - stwierdziła. - Przecież nikt nikogo do aborcji nie zmusza.

Z kolei Porowska uważa, że aborcja jest tematem politycznym, który pojawia się przy każdym zawirowaniu na scenie politycznej.
Violetta Porowska
Małgorzata Kulczycka

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 22:20 Wypadek w Opolu. Samochód uderzył w ścianę sklepu Mamy utrudnienia w Opolu na skrzyżowaniu ulicy Jagiellonów i Mieszka Pierwszego. » więcej 2018-06-18, godz. 20:00 Nie będzie sporu sądowego z RIO. Dwie sesje nadzwyczajne w opolskim ratuszu Zalecenia Regionalnej Izby Obrachunkowej przyjęte przez opolskich rajców. Sprawa dotyczy przegłosowania przez radnych przekazania pieniędzy z puli opłat za ze ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:45 Opolska policja otwiera swoje drzwi. Będzie można zwiedzić strzelnicę oraz... gabinet komendanta Dzisiaj (19.06) w Komendzie Wojewódzkiej Policji będzie można zwiedzić strzelnicę, a także poznać pracę funkcjonariuszy poszczególnych działów. W programie Dn ... » więcej 2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »