Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-03-08, 13:40 Autor: Roman Juranek

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kobiet. Świętować czy protestować?

[fot. https://pixabay.com/]
[fot. https://pixabay.com/]
O sytuacji polskich kobiet i świętowaniu 8 marca mówiły w Radiu Opole wicewojewoda Violetta Porowska, polityczka PiS, i Małgorzata Kulczycka, feministka z Manufaktury Inicjatyw różnych z Opola.
- Polskie kobiety nie mają powodów do protestów - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" - wicewojewoda opolska Violetta Porowska.

Przypomnijmy: część środowisk kobiecych stojących za akcją "Ratujmy kobiety" zapowiada na dziś protesty. Ich zdaniem, sytuacja kobiet w ostatnim czasie pogorszyła się.

- Oczywiście są jeszcze przestrzenie, gdzie powinniśmy wiele rzeczy naprawiać - przyznaje Porowska. - Te czasy, kiedy ja właśnie zaczynałam zajmować się sprawami kobiecymi, to były rzeczywiście czasy, kiedy trzeba było twardo mówić o tym, że kobiety mają nierówne płace, że jest przemoc domowa. Ale przez te dwie dekady, to muszę powiedzieć, że tak wiele się zrobiło, że jeżeli chodzi o sprawy socjalne, to staramy się dbać, żeby nie było tej nierówności, żeby te samotne matki wychowujące dzieci nie dostawały po 89 złotych na jedno dziecko. Więc te rzeczy zostały po prostu zmienione. A jeżeli są kwestie, które należałoby naprawiać, to raczej na zasadzie korekty i rozmów, debaty. W Święto Kobiet odsuńmy całą polityczną ideologię i cieszmy się - dodaje wicewojewoda.

Natomiast w "Poglądach i osądach" Małgorzata Kulczycka z Manufaktury Inicjatyw Różnorodnych mówiła, co sądzi o Dniu Kobiet.

- Ja mam różne skojarzenia, bo jestem osobą, która pamięta jeszcze czasy PRL-u i te goździki i rajstopy. Wtedy to było po prostu coś narzucone. Był okres, kiedy byłam totalnie przeciwna Dniu Kobiet, ze względu właśnie na te powiązania z PRL-em. Teraz mam mieszane uczucie. uważam, że każda osoba powinna się odnieść do tego, jak chce. Ja ma swoich facetów w domu, którzy składają mi oczywiście życzenia, dostaję kwiaty i to jest przyjemne - mówiła Kulczycka.

Zapytana o to, czy polskie kobiety mają powody do protestów stwierdziła, że ich prawa - na przykład prawo do aborcji - powinny być poszerzone. - Jestem zwolenniczką wolnego wyboru - stwierdziła. - Przecież nikt nikogo do aborcji nie zmusza.

Z kolei Porowska uważa, że aborcja jest tematem politycznym, który pojawia się przy każdym zawirowaniu na scenie politycznej.
Violetta Porowska
Małgorzata Kulczycka

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 15:15 Wojna o drogi. Marszałek odpowiada wojewodzie Po wczorajszej konferencji, na której wojewoda opolski powiedział, że za rządów PO i PSL w latach 2012 - 2015 z budżetu państwa na budowę dróg lokalnych w reg ... » więcej 2018-09-26, godz. 15:15 Skutery i rowery elektryczne jednym z pomysłów Koalicji Obywatelskiej na zmniejszenie korków w Opolu Stop korkom! - pod takim hasłem przedstawiciele komitetu Koalicji Obywatelskiej prezentują pakiet pomysłów dotyczący poruszania się rowerem po Opolu. » więcej 2018-09-26, godz. 14:42 Dentysta na kółkach ruszy w trasę za kilka dni. "Klientów na pewno nie zabraknie" Pierwszy dentobus na Opolszczyźnie ruszy w teren 1 października. Dziś (26.09) wicewojewoda Violetta Porowska oficjalnie przekazała niepublicznemu zakładowi op ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:30 Włodarze dwunastu opolskich gmin nie mają rywali. Zachowają władzę, chyba że mieszkańcy pokażą im czerwoną kartkę NOWE ... Do wyborów został prawie miesiąc, ale w 12 opolskich gminach wynik jest już praktycznie przesądzony. Przypomnijmy: żeby kandydat na wójta czy burmistrza mógł ... » więcej 2018-09-26, godz. 14:15 Burmistrz Brzegu zainaugurował kampanię, a lokalny komitet pyta o legalność konferencji Wracamy do wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatni dzień wakacji. 31 sierpnia Jerzy Wrębiak z PiS-u zorganizował w jednym z miejskich parków konferencję praso ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:55 W 2017 śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu wyleciał do potrzebujących blisko 500 razy Rośnie liczba interwencji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Opolu. Z danych, jakie na dzisiejszej sesji sejmiku przedstawił Robert Gałązkowski, dyrektor LPR ... » więcej 2018-09-26, godz. 13:30 Samorządy będą mogły starać się o nawet 30 milionów dofinansowania na infrastrukturę drogową 6 miliardów złotych przeznaczył rząd na przyszłoroczne remonty i budowy dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Po 80 procent dofinansowania - maksymalnie ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:30 Barbara Kamińska i Apolonia Klepacz o priorytetach dla Opola - Idę do wyborów z najlepszymi, zdeterminowanymi, by działać. Oni pochodzą z różnych dzielnic, ze wszystkich grup zawodowych, są doświadczeni, ze średnią wiek ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:20 Pożar hurtowni w Prudniku. Ogień już jest opanowany Trawa dogaszanie pożaru w Prudniku przy ulicy Prężyńskiej. Rano wybuchł pożar hurtowni artykułów budowlanych. Zagrożeniem było rozprzestrzenienie się ognia na ... » więcej 2018-09-26, godz. 12:10 Wypadek w Juraparku w Krasiejowie. Na miejsce leci LPR Nieszczęśliwy wypadek w Krasiejowie. Z 5-metrowej skarpy tuż przy bramie wejściowej do Juraparku spadł jeden z turystów. Na miejsce wezwano ratowników medyczn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »