Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 18:00 Autor: Joanna Matlak

80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławiu, a w sumie przez cały rok podobnych uroczystości będzie ponad 30.
Pięć Prawd Polaków proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6. marca 1938 roku.

- To nasz mały dekalog polskości – mówi Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, organizator uroczystości. - Historia Polaków spod Znaku Rodła to jest dzisiaj 8 z 16 województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. A to oznacza, że jest to połowa polskiej państwowości, a więc i też połowa polskich powiatów i gmin. Więc to nie jest jakiś zaścianek, getto, nisza geograficzna czy terytorialna, tylko to jest szmat polskiej ziemi na której w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy - mówi Szczyrbak.

Program uroczystości rozpoczyna msza św. w kościele ojców Franciszkanów, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, następnie ppłk Włodzimierz Brodecki poprowadzi I Opolski Marsz Rodła, który dotrze na Plac Wolności. Tam przy tablicy z Prawdami Polaków zostaną złożone wieńce, będzie salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.

Kolejna część odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

- Tam występy spod Znaku Rodła, gdzie będzie miał miejsce taniec, będą recytowane wiersze, gdzie będą krótkie wystąpienia gości, bo to nie jest sympozjum historyczne czy konferencja historyczna, i to będzie kolejny punkt długiego dnia, 2,5 godzinny blok, który będzie okazją do kolejnego zasiania ziarna spod Znaku Rodła - dodaje Tadeusz Szczyrbak.

W organizacji uroczystości pomaga m.in. Zespół Szkół im. Gzowskiego czy ZSZ nr 4 nr w Opolu.

Dodajmy, że rok 2018 ustanowiono Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Tadeusz Szczyrbak
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 08:00 Dziś (21.03) rusza III Opolska Wiosna Psychologiczna Już po raz trzeci Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego organizuje Opolską Wiosnę Psychologiczną. Celem wydarzenia jest popularyzacja wie ... » więcej 2018-03-20, godz. 23:00 Trzy koncepcje lokalizacji krytej pływalni w Głuchołazach. Zdania radnych wciąż są podzielone Wielomilionowa inwestycja budowy krytej pływalni, którą chce rozpocząć włodarz miasta, budzi zastrzeżenia niektórych radnych. Spotkanie burmistrza z rajcami m ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:30 Śledztwo w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic zostaje zamknięte Prokuratura Okręgowa zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic. 18 lutego 2014 został on brutalnie zamordowany w swoim gos ... » więcej 2018-03-20, godz. 22:00 Co dalej z pomnikiem w Mikolinie? W obronie monumentu stanęła Anna Maria Anders W miniony weekend Opolszczyznę odwiedziła senator Prawa i Sprawiedliwości a także podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders. Po ... » więcej 2018-03-20, godz. 21:00 Wkrótce otwarcie pierwszego w Polsce domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie Dobiega końca budowa pierwszej części domu wspólnoty Fazenda da Esperanca - Ranczo Nadziei w Nysie. Pierwszy dom wspólnoty Fazenda przy klasztorze franciszkan ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Opolska Platforma oburzona nieujawnieniem listu intencyjnego w sprawie gruntów - Obłuda i manipulacja - tak radni Platformy Obywatelskiej komentują działania ratusza związane z zamianą gruntów w Opolu. Przypomnijmy: wczoraj biznesmen Rys ... » więcej 2018-03-20, godz. 20:00 Wielkanocne dania w nowoczesnej odsłonie. Za nami 4. konkurs "Regionalne Smaki" Trzynaście dwuosobowych zespołów z trzynastu szkół Opolszczyzny rywalizowało w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego 'Regionalne Smaki'. » więcej 2018-03-20, godz. 19:00 Trwają poszukiwania zaginionego Bartosza Nizińskiego. "Nie tracimy nadziei" 21-letni Bartosz Niziński zaginął w nocy z soboty na niedzielę (17/18.03) w Nysie. Działania prowadzone są przez nyską policję, zaangażowani są w nie również ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Lekarze nie chcą pracować w święta i weekendy. Namysłowski szpital chce płacić rekordowe stawki W Namysłowskim Centrum Zdrowia brakuje lekarzy dyżurantów. Medycy niechętnie chcą brać na siebie obowiązek pełnienia opieki medycznej w nocy, w święta i weeke ... » więcej 2018-03-20, godz. 15:30 Pijany autostopowicz wychodził przed nadjeżdżające samochody Pijanego autostopowicza zatrzymali namysłowscy policjanci. Do dyżurnego zadzwoniła kobieta twierdząca, że na drodze między Namysłowem a Bierutowem pieszy prób ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »