Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 18:00 Autor: Joanna Matlak

80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławiu, a w sumie przez cały rok podobnych uroczystości będzie ponad 30.
Pięć Prawd Polaków proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6. marca 1938 roku.

- To nasz mały dekalog polskości – mówi Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, organizator uroczystości. - Historia Polaków spod Znaku Rodła to jest dzisiaj 8 z 16 województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. A to oznacza, że jest to połowa polskiej państwowości, a więc i też połowa polskich powiatów i gmin. Więc to nie jest jakiś zaścianek, getto, nisza geograficzna czy terytorialna, tylko to jest szmat polskiej ziemi na której w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy - mówi Szczyrbak.

Program uroczystości rozpoczyna msza św. w kościele ojców Franciszkanów, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, następnie ppłk Włodzimierz Brodecki poprowadzi I Opolski Marsz Rodła, który dotrze na Plac Wolności. Tam przy tablicy z Prawdami Polaków zostaną złożone wieńce, będzie salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.

Kolejna część odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

- Tam występy spod Znaku Rodła, gdzie będzie miał miejsce taniec, będą recytowane wiersze, gdzie będą krótkie wystąpienia gości, bo to nie jest sympozjum historyczne czy konferencja historyczna, i to będzie kolejny punkt długiego dnia, 2,5 godzinny blok, który będzie okazją do kolejnego zasiania ziarna spod Znaku Rodła - dodaje Tadeusz Szczyrbak.

W organizacji uroczystości pomaga m.in. Zespół Szkół im. Gzowskiego czy ZSZ nr 4 nr w Opolu.

Dodajmy, że rok 2018 ustanowiono Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Tadeusz Szczyrbak
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2018-11-20, godz. 23:00 Nowy starosta powiatu głubczyckiego. Piotr Soczyński wybrany przez radnych Piotr Soczyński został nowym starostą głubczyckim. Wyboru dokonali w tajnym głosowaniu radni podczas I sesji rady powiatu. » więcej 2018-11-20, godz. 22:00 "Państwo zadziałało". Wojewoda opolski w Radiu Opole o sprawie KNF - Powołane przez premiera organy do wyjaśnienia sprawy rozpoczęły niezwłocznie pracę - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak, odnosząc się ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Mural, superbabcia albo strefa rekreacji. Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Ozimka Stworzenie muralu nawiązującego do historii miasta, szkoła dla superbabć i superdziadków czy budowa stref rekreacji - 17 projektów walczy o pieniądze na reali ... » więcej 2018-11-20, godz. 20:30 Ruszył proces mężczyzny, który groził i pobił trzech mężczyzn przed barem. Wśród zarzutów posiadanie i handel narkotyk ... Pobił, znieważył i kierował groźby karalne w kierunku trzech mężczyzn. Dziś (20.11) przed Sądem Okręgowym w Opolu stanął oskarżony Kamil L. Do zdarzenia miało ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:50 Uwaga kierowcy! Sypnęło śniegiem i już są tego pierwsze efekty [Aktualizacja] W ciągu półtorej godziny doszło do trzech zdarzeń drogowych. Po godzinie 19:00 na obwodnicy Białej, na drodze wojewódzkiej 414 w kierunku na Łącznik samochód ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Prezydium Rady Miasta Opola ma już ustalony skład Na dzisiejszej (20.11) inauguracyjnej sesji w opolskim ratuszu wybrano przewodniczącego oraz wiceprzewodniczących. Obrady początkowo prowadził prof. Marek Mas ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Strażacy szykują prezenty dla dzieci, które święta spędzą w szpitalu W remizie w Grodzisku pod Strzelcami Opolskimi stoją już stosy gier, książek, są paczki z pieluchami i kartony chusteczek dla niemowląt. Strażacy z tej jednos ... » więcej 2018-11-20, godz. 18:15 Nowe rozdanie w Radzie Miejskiej Prudnika. "Będę zabiegać o współpracę wszystkich radnych" Alicja Isalska z Prawa i Sprawiedliwości została nowym przewodniczącym Rady Miejskiej Prudnika. Jej zastępcą wybrano Edwarda Mazura z komitetu wyborczego Nasz ... » więcej 2018-11-20, godz. 17:30 Kto pokieruje klubami w Radzie Miasta Opola? Zakończyła się pierwsza sesja Piotr Mielec będzie szefował klubowi radnych Arkadiusza Wiśniewskiego, a Michał Nowak pokieruje klubem Prawa i Sprawiedliwości. Za nami pierwsza sesja Rady Mi ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Budują drogi pożarowe, przy okazji powstają parkingi Problem braku miejsc parkingowych w rejonie ulicy Jana Rychla w Strzelcach Opolskich ciągnie się od kilkunastu lat. Były protesty mieszkańców, którzy chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »