Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 18:00 Autor: Joanna Matlak

80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławiu, a w sumie przez cały rok podobnych uroczystości będzie ponad 30.
Pięć Prawd Polaków proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6. marca 1938 roku.

- To nasz mały dekalog polskości – mówi Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, organizator uroczystości. - Historia Polaków spod Znaku Rodła to jest dzisiaj 8 z 16 województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. A to oznacza, że jest to połowa polskiej państwowości, a więc i też połowa polskich powiatów i gmin. Więc to nie jest jakiś zaścianek, getto, nisza geograficzna czy terytorialna, tylko to jest szmat polskiej ziemi na której w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy - mówi Szczyrbak.

Program uroczystości rozpoczyna msza św. w kościele ojców Franciszkanów, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, następnie ppłk Włodzimierz Brodecki poprowadzi I Opolski Marsz Rodła, który dotrze na Plac Wolności. Tam przy tablicy z Prawdami Polaków zostaną złożone wieńce, będzie salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.

Kolejna część odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

- Tam występy spod Znaku Rodła, gdzie będzie miał miejsce taniec, będą recytowane wiersze, gdzie będą krótkie wystąpienia gości, bo to nie jest sympozjum historyczne czy konferencja historyczna, i to będzie kolejny punkt długiego dnia, 2,5 godzinny blok, który będzie okazją do kolejnego zasiania ziarna spod Znaku Rodła - dodaje Tadeusz Szczyrbak.

W organizacji uroczystości pomaga m.in. Zespół Szkół im. Gzowskiego czy ZSZ nr 4 nr w Opolu.

Dodajmy, że rok 2018 ustanowiono Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Tadeusz Szczyrbak
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2018-05-24, godz. 18:31 Mniejszość Niemiecka pyta o cmentarną kaplicę przy ulicy Wrocławskiej Miejscy radni z Mniejszości Niemieckiej pytają prezydenta Opola o plany dotyczące cmentarza przy ulicy Wrocławskiej i kaplicy na tej nekropolii. » więcej 2018-05-24, godz. 18:00 Osobówka dachowała w okolicach Świerkli Na drodze gminnej Czarnowąsy - Świerkle doszło do zdarzenia drogowego. Auto osobowe wypadło z trasy i dachowało. Jedna osoba została poszkodowana. Na miejsce ... » więcej 2018-05-24, godz. 17:15 Ponad 500 uczniów odwiedziło głubczyckiego "rolniczaka" na Dniach Otwartych Jak przygotować dania, ciasta i salę restauracyjną. Na czym polega odpowiednie zbilansowanie krajobrazu, czy jak kieruje się nowoczesnym traktorem. O tym mogl ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Opole: Jest 650 tys. złotych na imprezę z Polsatem Kabareton i koncert w Opolu organizowany przez Telewizję Polsat dojdą do skutku. Po długiej dyskusji i wielu pytaniach opolscy radni przegłosowali dziś (24.05 ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:30 Szef MSWiA: Ktoś, kto wymierzy broń w funkcjonariusza, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony życia Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, uczestniczący w Gdańsku w odprawie komendantów policji, straży pożarnej oraz straży graniczne ... » więcej 2018-05-24, godz. 16:00 Cztery kamienice w Strzelcach Opolskich bez właścicieli. To wyniki kontroli gminy Gmina Strzelce Opolskie próbuje przejąć na własność 4 kamienice w centrum, którymi zarządza od II wojny światowej. Po tym, jak pojawili się spadkobiercy przed ... » więcej 2018-05-24, godz. 14:04 Suche krany w centrum Strzelec Opolskich Awaria wodociągu w centrum Strzelec Opolskich. Sieć została uszkodzona przez firmę budowlaną. Do godziny 17:00 wody mogą nie mieć mieszkańcy ulic Chrobrego, J ... » więcej 2018-05-24, godz. 13:48 Rzecznik Komendy Głównej Policji: Funkcjonariusze zareagowali prawidłowo podczas strzelaniny Policjanci zachowali się prawidłowo podczas wczorajszej (23.05) strzelaniny przed komisariatem w Opolu. Tak wynika ze wstępnych ustaleń wewnętrznego postępowa ... » więcej 2018-05-24, godz. 13:00 Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy. Nieoficjalnie: jedna osoba uciekła z miejsca zdarzenia Doszło tam do najechania na siebie dwóch samochodów. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Na miejscu pracowały wszystkie służby: straż pożarna, policja i zespół ra ... » więcej 2018-05-24, godz. 12:30 Podrobione perfumy w paczkach kurierskich. Funkcjonariusze KAS mieli nosa Niemal 1750 podrobionych perfum przechwycili opolscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Warte 35 tysięcy złotych opakowania z zastrzeżonymi znakami towar ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »