Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 18:00 Autor: Joanna Matlak

80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławiu, a w sumie przez cały rok podobnych uroczystości będzie ponad 30.
Pięć Prawd Polaków proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6. marca 1938 roku.

- To nasz mały dekalog polskości – mówi Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, organizator uroczystości. - Historia Polaków spod Znaku Rodła to jest dzisiaj 8 z 16 województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. A to oznacza, że jest to połowa polskiej państwowości, a więc i też połowa polskich powiatów i gmin. Więc to nie jest jakiś zaścianek, getto, nisza geograficzna czy terytorialna, tylko to jest szmat polskiej ziemi na której w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy - mówi Szczyrbak.

Program uroczystości rozpoczyna msza św. w kościele ojców Franciszkanów, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, następnie ppłk Włodzimierz Brodecki poprowadzi I Opolski Marsz Rodła, który dotrze na Plac Wolności. Tam przy tablicy z Prawdami Polaków zostaną złożone wieńce, będzie salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.

Kolejna część odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

- Tam występy spod Znaku Rodła, gdzie będzie miał miejsce taniec, będą recytowane wiersze, gdzie będą krótkie wystąpienia gości, bo to nie jest sympozjum historyczne czy konferencja historyczna, i to będzie kolejny punkt długiego dnia, 2,5 godzinny blok, który będzie okazją do kolejnego zasiania ziarna spod Znaku Rodła - dodaje Tadeusz Szczyrbak.

W organizacji uroczystości pomaga m.in. Zespół Szkół im. Gzowskiego czy ZSZ nr 4 nr w Opolu.

Dodajmy, że rok 2018 ustanowiono Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Tadeusz Szczyrbak
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2018-07-17, godz. 21:15 Pobili i obrabowali 80-latka, zostali zatrzymani przez policję 30-letnia kobieta i jej 38-letni partner usłyszeli już zarzuty a sprawa znajdzie finał w sądzie. Do zdarzenia doszło w Opolu na początku miesiąca. Według usta ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Spór ws. kosztów składowania śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Temida. Gminy skarżą się do sądu na działanie burmis ... Cenowy spór dotyczący opłat za składowanie śmieci w Domaszkowicach rozstrzygnie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu. Skargę na zarządzenie burmistrza Nysy ... » więcej 2018-07-17, godz. 20:15 Młody mężczyzna zginął na przejeździe kolejowym w Głuchołazach W Głuchołazach na przejeździe kolejowym zginął rowerzysta uderzony przez pociąg. Według informacji straży pożarnej młody mężczyzna w wieku około dwudziestu la ... » więcej 2018-07-17, godz. 19:42 Otmuchów szykuje własną książkę kucharską. Będą receptury na lokalne specjały Otmuchów szykuje książkę kulinarną z lokalnymi daniami. Burmistrz Jan Woźniak zdradza, że znajdzie się tam m.in. najlepszy przepis na sandacza po otmuchowsku, ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Z deszczu pod rynnę. Mieszkańcy Nowej Cerekwi żądają podłączenia pod kanalizację remontowanej drogi Mieszkańcy Nowej Cerekwi w gminie Kietrz chcą zmiany w projekcie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 416. Obecnie obowiązujący - jak twierdzą - uniemożliwia przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:45 Przyjeżdżają do Opola niemal z całego świata. Wystartował Letni Uniwersytet Opolski 60 studentów z Chin, Indonezji, Ukrainy i Kazachstanu oficjalnie rozpoczęło dziś (17.07) naukę na Uniwersytecie Opolskim. Przez trzy tygodnie zagraniczni żacy ... » więcej 2018-07-17, godz. 18:30 Nyscy WOPR-owcy mają na stanie kradzione auto. "Trefny" wóz pochodzi z Hiszpanii Samochód nyskich wodniaków pochodzi z... kradzieży. Z ustaleń jakich dokonała nyska prokuratura wynika, że auto, które wodniacy kupili od prywatnej osoby poch ... » więcej 2018-07-17, godz. 17:30 Brzeski MOPS ma nową siedzibę. Zyskali petenci oraz sami urzędnicy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu po wielu latach oczekiwań doczekał się nowej bazy. Placówka oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w budynku przy ... » więcej 2018-07-17, godz. 16:09 Karambol z udziałem 7 aut na DK 40. Nie ma osób poszkodowanych 5 aut osobowych, ciężarówka i bus dostawczy zderzyły się na DK 40, między miejscowościami Mochów i Wierzch. » więcej 2018-07-17, godz. 15:38 Na programie Dostępność Plus ma skorzystać 12 milionów Polaków - Zmiany prawa na pewno poprawią jakość życia, nie tylko osób niepełnosprawnych - powiedział w Loży Radiowej Zdzisław Markiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »