Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-23, 18:00 Autor: Joanna Matlak

80. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków. Wielka uroczystość w Opolu

Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
Tadeusz Szczyrbak [fot. Joanna Matlak]
5. marca w Opolu odbędą się opolskie uroczystości 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Część ogólnopolska odbędzie się 4. marca we Wrocławiu, a w sumie przez cały rok podobnych uroczystości będzie ponad 30.
Pięć Prawd Polaków proklamowano na Kongresie Polaków w Berlinie 6. marca 1938 roku.

- To nasz mały dekalog polskości – mówi Tadeusz Szczyrbak prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, organizator uroczystości. - Historia Polaków spod Znaku Rodła to jest dzisiaj 8 z 16 województw: śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie. A to oznacza, że jest to połowa polskiej państwowości, a więc i też połowa polskich powiatów i gmin. Więc to nie jest jakiś zaścianek, getto, nisza geograficzna czy terytorialna, tylko to jest szmat polskiej ziemi na której w okresie międzywojennym zamieszkiwali Polacy w Republice Weimarskiej i III Rzeszy - mówi Szczyrbak.

Program uroczystości rozpoczyna msza św. w kościele ojców Franciszkanów, której będzie przewodniczył biskup Andrzej Czaja, następnie ppłk Włodzimierz Brodecki poprowadzi I Opolski Marsz Rodła, który dotrze na Plac Wolności. Tam przy tablicy z Prawdami Polaków zostaną złożone wieńce, będzie salwa honorowa i okolicznościowe wystąpienia.

Kolejna część odbędzie się w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.

- Tam występy spod Znaku Rodła, gdzie będzie miał miejsce taniec, będą recytowane wiersze, gdzie będą krótkie wystąpienia gości, bo to nie jest sympozjum historyczne czy konferencja historyczna, i to będzie kolejny punkt długiego dnia, 2,5 godzinny blok, który będzie okazją do kolejnego zasiania ziarna spod Znaku Rodła - dodaje Tadeusz Szczyrbak.

W organizacji uroczystości pomaga m.in. Zespół Szkół im. Gzowskiego czy ZSZ nr 4 nr w Opolu.

Dodajmy, że rok 2018 ustanowiono Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła.
Tadeusz Szczyrbak
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2018-09-22, godz. 16:30 Skarby Gór Opawskich pokazane na zakończenie obchodów 50-lecia Orderu Uśmiechu Rodzinny festyn pod nazwą 'Skarby Gór Opawskich' zakończył dwudniowe obchody 50-lecia Orderu Uśmiechu. W piątek i sobotę (21-22.09) w Głuchołazach odbyły się ... » więcej 2018-09-22, godz. 16:05 "Opole w rytmie natury" - czyli edukacja jak segregować śmieci Jak i dlaczego powinniśmy segregować śmieci - to główny cel trwającego na Osiedlu Chabry pikniku 'Opole w rytmie natury'. Impreza, poprzez koncerty dla dorosł ... » więcej 2018-09-22, godz. 14:13 Kandydat na prezydenta Opola Marcin Gambiec i jego ludzie przedstawili pomysł na likwidację korków Buspasy, zamknięcie ścisłego centrum miasta dla samochodów, korekta rozkładu jazdy MZK, czy postawienie na ruch rowerowy i pieszy - to pomysły Komitetu Wyborc ... » więcej 2018-09-22, godz. 13:08 Samochód osobowy dachował na autostradzie. Dwie osoby poszkodowane Mamy utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na nitce w kierunku Wrocławia w okolicach miejscowości Prądy - to 227 kilometr autostrady - samochód osobo ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:52 Festiwal "Mamy Moc", czyli jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm Ścianka wspinaczkowa, gry miejskie czy laser tag. Poprzez takie atrakcje harcerze zapraszają na Plac Wolności w Opolu, gdzie rozpoczął się festiwal wolontaria ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:21 Koalicja Obywatelska liczy na utrzymanie władzy w sejmiku województwa - Wierzę w to, że utrzymamy naszą przewagę w samorządzie i będziemy nadal rządzić, chcemy też dla samorządu większych kompetencji - powiedział w porannej rozm ... » więcej 2018-09-22, godz. 12:10 Żegnają lato i witają jesień. Brzeg zaprasza na Jarmark Kresowo-Mariacki Regionalne przysmaki i produkty, a także cała masa występów artystycznych - tak w skrócie można opisać jarmark, który wczoraj(21.09) po południu rozpoczął się ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:46 Genealodzy przejęli piastowski zamek. Ruszyła ogólnopolska konferencja Punktualnie o 10. w Muzeum Piastów Śląskich rozpoczęła się Ogólnopolska Konferencja Genealogiczna Brzeg 2018. To piąta edycja tej krajowej imprezy, która rokr ... » więcej 2018-09-22, godz. 11:10 Kolejny pionierski zabieg na Opolszczyźnie wykonany przez chirurgów naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ... Zespół chirurgów naczyniowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonał innowacyjny zabieg wszczepienia pacjentowi czasowego filtra do żyły dolnej ... » więcej 2018-09-22, godz. 09:00 Głuchołaska Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu wzbogaca się o kolejne tabliczki Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach wciąż się rozrasta. Właśnie pojawiło się na niej aż pięć nowych pamiątkowych tabliczek. Uhonorowano świętych, k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »