Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-12, 14:58 Autor: Joanna Matlak

Jest targowisko - będzie osiedle? Zamiana nieruchomości w Opolu z konfliktem w tle

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
W miejscu opolskiego targowiska „Centrum” powstaną mieszkania, które wybuduje prywatny inwestor, a w zamian miasto otrzyma teren w Opolu-Grudzicach z przeznaczeniem... na rekreację. Taką zamianę planuje ratusz. Chce zamienić się nieruchomościami z Ryszardem Wójcikiem, właścicielem biura podróży Sindbad.
Według zapowiedzi kupcy, dziś handlujący na targowisku, mają być przeniesieni na drugą stronę ulicy, na teren Cytruska. Decyzja budzi ich sprzeciw.

– Za własne pieniądze budowaliśmy pawilony, a teraz mamy się przenosić? – pytają rozżaleni. - Kiedy miasto z nami rozmawiało w tej sprawie? Nigdy w życiu nikt z nami na ten temat nie rozmawiał - mówi pani Urszula.

- Ja wydałem tu 20 tysięcy netto za 24 metry kwadratowe i co dalej? Straciłem kilkanaście tysięcy na byłym ruskim targowisku przy ul. Reymonta i teraz mam kolejne stracić, bo ktoś będzie mnie co 5 lat przenosił? To jest coś niebywałego. Tak się nie traktuje obywatela, który chce mieć środki do życia - mówi jeden z kupców.

Ratusz tłumaczy, że umowa między miastem, a kupcami wygasa we wrześniu 2018 roku. Nowy właściciel miał też zapowiedzieć, że targowisko będzie mogło funkcjonować do połowy 2019 roku.

- Kupcy wiedzą o tym od czasu, kiedy była podpisywana umowa tak naprawdę. Nie cieszy się powodzeniem tamta przestrzeń, handel wygląda trochę inaczej w dzisiejszych czasach. Sklepy dyskontowe zapewniają te produkty, którymi kiedyś handlowało się na targowisku, natomiast z punktu widzenia miasta najlepszy interes to wykorzystanie tych zasobów, które już są - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Zamiast targowiska na działce przy ul. Duboisa mają powstać nowe mieszkania, natomiast 6-hektarowy teren w Grudzicach który Opole ma otrzymać za działkę w centrum, ratusz chce przeznaczyć na cele sportowe i rekreacyjne. Dodatkowo do kasy miasta wpłynie 2,3 miliona złotych, co jest różnicą między wartościami przejmowanych terenów.

Uchwała o zamianie nieruchomości trafi na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się 22 lutego.
Handlarze
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2018-05-28, godz. 06:58 Opolscy politycy o wyścigu po fotel prezydenta Opola. Są pierwsze sondaże Pierwsze miejsce w wyścigu po fotel prezydenta Opola według sondażu przygotowanego przez Polska Press Group we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia z ... » więcej 2018-05-27, godz. 20:36 Opole dla Ukraińców. Było przedstawienie, spacer po mieście i spotkania Koncerty, wystawy, a także możliwość zapoznania się z ofertą firm i instytucji - 'Opolskie Wita, czyli dzień prezentacji kultury polskiej oraz oferty wojewódz ... » więcej 2018-05-27, godz. 20:30 "Polska nie może dać zepchnąć się do unijnego kąta". Ryszard Czarnecki gościł w Grodkowie [FILM, ZDJĘCIA] Ryszard Czarnecki przyjechał na spotkanie z mieszkańcami Grodkowa w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej 2018-05-27, godz. 19:45 Wypadek na Górze św. Anny. 6 osób rannych, w tym 4 dzieci [NOWE INFORMACJE] Do poważnego wypadku doszło około południa na Górze św. Anny, pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Harcerze-wodniacy z województwa śląskiego spotkali się tam, ab ... » więcej 2018-05-27, godz. 19:30 Awaryjne lądowanie awionetki. Za sterem siedział doświadczony pilot [ZDJĘCIA, NOWE INFORMACJE] Awionetka awaryjnie lądowała w Smarchowicach Wielkich koło Namysłowa. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu w wypadku nikomu nic się nie stał ... » więcej 2018-05-27, godz. 19:15 Głogówek: mają wielowiekowe tradycje i nowego króla bractwa Kultywują tradycje, które sięgają średniowiecza. 20-lecie reaktywacji obchodziło Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Z tej okazji do miasta zjechało kilka organiz ... » więcej 2018-05-27, godz. 18:45 Za nami kolejny "Weekend Pełen Łaski" na Górze św. Anny Msze święte, długie godziny modlitwy uwielbienia, adoracji i wsłuchiwania się w Pismo święte - to główne cechy odbywających się trzy razy w roku 'Weekendów Pe ... » więcej 2018-05-27, godz. 17:29 3 nowe specjalności na studiach socjologicznych UO Studenci socjologii Uniwersytetu Opolskiego będą wybierać specjalizacje już na etapie studiów licencjackich. Takie zmiany szykują się na opolskiej uczelni. Za ... » więcej 2018-05-27, godz. 16:00 Ludowcy świętują. "Wszyscy stoją w blokach startowych" Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego najpierw wzięli udział w uroczystej mszy świętej w opolskiej katedrze, a później złożyli kwiaty przy tablicy up ... » więcej 2018-05-27, godz. 15:11 "Polska jest jedna". Ryszard Czarnecki w Grodkowie Europoseł PiS Ryszard Czarnecki gości w Grodkowie. Parlamentarzysta jest kolejną osobą odwiedzającą nasz region w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »