Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-12, 14:58 Autor: Joanna Matlak

Jest targowisko - będzie osiedle? Zamiana nieruchomości w Opolu z konfliktem w tle

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
W miejscu opolskiego targowiska „Centrum” powstaną mieszkania, które wybuduje prywatny inwestor, a w zamian miasto otrzyma teren w Opolu-Grudzicach z przeznaczeniem... na rekreację. Taką zamianę planuje ratusz. Chce zamienić się nieruchomościami z Ryszardem Wójcikiem, właścicielem biura podróży Sindbad.
Według zapowiedzi kupcy, dziś handlujący na targowisku, mają być przeniesieni na drugą stronę ulicy, na teren Cytruska. Decyzja budzi ich sprzeciw.

– Za własne pieniądze budowaliśmy pawilony, a teraz mamy się przenosić? – pytają rozżaleni. - Kiedy miasto z nami rozmawiało w tej sprawie? Nigdy w życiu nikt z nami na ten temat nie rozmawiał - mówi pani Urszula.

- Ja wydałem tu 20 tysięcy netto za 24 metry kwadratowe i co dalej? Straciłem kilkanaście tysięcy na byłym ruskim targowisku przy ul. Reymonta i teraz mam kolejne stracić, bo ktoś będzie mnie co 5 lat przenosił? To jest coś niebywałego. Tak się nie traktuje obywatela, który chce mieć środki do życia - mówi jeden z kupców.

Ratusz tłumaczy, że umowa między miastem, a kupcami wygasa we wrześniu 2018 roku. Nowy właściciel miał też zapowiedzieć, że targowisko będzie mogło funkcjonować do połowy 2019 roku.

- Kupcy wiedzą o tym od czasu, kiedy była podpisywana umowa tak naprawdę. Nie cieszy się powodzeniem tamta przestrzeń, handel wygląda trochę inaczej w dzisiejszych czasach. Sklepy dyskontowe zapewniają te produkty, którymi kiedyś handlowało się na targowisku, natomiast z punktu widzenia miasta najlepszy interes to wykorzystanie tych zasobów, które już są - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Zamiast targowiska na działce przy ul. Duboisa mają powstać nowe mieszkania, natomiast 6-hektarowy teren w Grudzicach który Opole ma otrzymać za działkę w centrum, ratusz chce przeznaczyć na cele sportowe i rekreacyjne. Dodatkowo do kasy miasta wpłynie 2,3 miliona złotych, co jest różnicą między wartościami przejmowanych terenów.

Uchwała o zamianie nieruchomości trafi na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się 22 lutego.
Handlarze
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 22:00 13 tysięcy głosów poparcia nie pomogło. Opolski NFZ nie ma pieniędzy na neurochirurgię i OIOM w Kluczborku Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma pieniędzy na kontrakt dla kluczborskiego szpitala Vital Medic. Placówka od kilku miesięcy walczy, aby podpi ... » więcej 2018-12-12, godz. 21:00 "Świeć się na święta" - ruszyła akcja opolskiej policji. "Piesi mogą w każdej chwili wejść na jezdnię" Na placu Wolności w Opolu policjanci rozdawali przechodniom odblaski, a także przypominali o prawidłowym zachowaniu wszystkich uczestników ruchu drogowego po ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:30 W opolskiej Betanii zapachniało świętami. Pacjenci wraz młodzieżą dekorowali świąteczne pierniki Uczniowie klasy gastronomicznej z Zespołu Szkół nr 4 w Opolu upiekli dla pacjentów Betanii dwa kartony pierników. Dziś (12.12) młodzież dostarczyła je senioro ... » więcej 2018-12-12, godz. 19:25 Pożar hali magazynowej. 16 zastępów straży w akcji 16 zastępów straży pożarnej zostało zaalarmowanych z powodu pożaru hali magazynowej w jednym z zakładów przy ul. Portowej w Kędzierzynie-Koźlu. Ogień pojawił ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:46 Wójtowie pięciu gmin: musimy zapewnić transport mieszkańcom Wójtowie pięciu gmin wiejskich z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego spotkali się z przedstawicielami PKS Racibórz. Rozmowy dotyczyły zapewnienia transportu mi ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Dachowanie na autostradzie. Jedna osoba ranna Na 202 kilometrze autostrady doszło do dachowania samochodu osobowego. Jak podaje dyżurny GDDKiA, jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-12-12, godz. 18:45 Nie żyje mężczyzna. Spłonął przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu Przy jednym z bloków na opolskim Zaodrzu spłonął mężczyzna. Do tego tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj (12.12) przed godziną 16.00 na tyłach Instytutu Sztuk ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:30 Wigilijne spotkanie seniorów w Domu Dziennego Pobytu "Nad Odrą" Karp pieczony z warzywami ze swojskim chlebem i śląska makówka - tego nie zabrakło dziś (12.12) na stołach w Domu Dziennego Pobytu 'Nad Odrą'. Do wigilijnego ... » więcej 2018-12-12, godz. 18:15 Opolskie Centrum Onkologii stara się o uzyskanie certyfikatu SIS Certyfikat ten potwierdza wysokie standardy jakości usług ośrodków leczenia raka piersi. - Uzyskanie tego certyfikatu jest gwarancją, że skoordynowana opieka ... » więcej 2018-12-12, godz. 17:30 Tragedia na Wrocławskiej w Opolu. To było samopodpalenie? Do tragicznego zdarzenia doszło po południu w Opolu w pobliżu szkoły podstawowej nr 8 w Opolu. Nie żyje mężczyzna, który prawdopodobnie sam się podpalił. Na m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »