Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-12, 14:58 Autor: Joanna Matlak

Jest targowisko - będzie osiedle? Zamiana nieruchomości w Opolu z konfliktem w tle

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
W miejscu opolskiego targowiska „Centrum” powstaną mieszkania, które wybuduje prywatny inwestor, a w zamian miasto otrzyma teren w Opolu-Grudzicach z przeznaczeniem... na rekreację. Taką zamianę planuje ratusz. Chce zamienić się nieruchomościami z Ryszardem Wójcikiem, właścicielem biura podróży Sindbad.
Według zapowiedzi kupcy, dziś handlujący na targowisku, mają być przeniesieni na drugą stronę ulicy, na teren Cytruska. Decyzja budzi ich sprzeciw.

– Za własne pieniądze budowaliśmy pawilony, a teraz mamy się przenosić? – pytają rozżaleni. - Kiedy miasto z nami rozmawiało w tej sprawie? Nigdy w życiu nikt z nami na ten temat nie rozmawiał - mówi pani Urszula.

- Ja wydałem tu 20 tysięcy netto za 24 metry kwadratowe i co dalej? Straciłem kilkanaście tysięcy na byłym ruskim targowisku przy ul. Reymonta i teraz mam kolejne stracić, bo ktoś będzie mnie co 5 lat przenosił? To jest coś niebywałego. Tak się nie traktuje obywatela, który chce mieć środki do życia - mówi jeden z kupców.

Ratusz tłumaczy, że umowa między miastem, a kupcami wygasa we wrześniu 2018 roku. Nowy właściciel miał też zapowiedzieć, że targowisko będzie mogło funkcjonować do połowy 2019 roku.

- Kupcy wiedzą o tym od czasu, kiedy była podpisywana umowa tak naprawdę. Nie cieszy się powodzeniem tamta przestrzeń, handel wygląda trochę inaczej w dzisiejszych czasach. Sklepy dyskontowe zapewniają te produkty, którymi kiedyś handlowało się na targowisku, natomiast z punktu widzenia miasta najlepszy interes to wykorzystanie tych zasobów, które już są - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Zamiast targowiska na działce przy ul. Duboisa mają powstać nowe mieszkania, natomiast 6-hektarowy teren w Grudzicach który Opole ma otrzymać za działkę w centrum, ratusz chce przeznaczyć na cele sportowe i rekreacyjne. Dodatkowo do kasy miasta wpłynie 2,3 miliona złotych, co jest różnicą między wartościami przejmowanych terenów.

Uchwała o zamianie nieruchomości trafi na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się 22 lutego.
Handlarze
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2018-10-17, godz. 17:38 Pielęgniarka nyskiego szpitala miała dwa promile alkoholu w organizmie 2 promile alkoholu miała w organizmie pielęgniarka z oddziału noworodkowego Szpitala Powiatowego w Nysie. Jak powiedział nam dyrektor placówki Norbert Krajczy ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:37 Nowy rok akademicki w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu pod znakiem fuzji z UO? Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zainaugurowała oficjalnie nowy rok akademicki. Rekrutacja w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła o ponad 7%. ... » więcej 2018-10-17, godz. 17:30 Marcin Ociepa poparł kandydatów w Kluczborku Podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, Marcin Ociepa udzielił poparcia kluczborskim kandydatom Prawa i Sprawiedliwości do rady m ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:45 Barbara Kamińska chce utworzenia parku kulturowego ze szklaną ekspozycją w Opolu Ekspozycja pod szkłem prezentująca piastowską osadę, czyli park kulturowy, który stałby się atrakcją turystyczną Opola - to propozycja Barbary Kamińskiej, kan ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:44 Tak zmieni się plac przed dworcem PKP w Opolu Plac przed dworcem PKP w Opolu ma zyskać nowy blask. Według wybranego projektu biura SN Architekci z Opola, na hektarowej działce pojawią się górki na których ... » więcej 2018-10-17, godz. 16:30 Chcą oszukać opolskich seniorów. Policja ostrzega: próby mogą się powtórzyć Dzisiaj (17.10) opolscy policjanci przyjęli zgłoszenie o próbie oszustwa na policjanta. Na szczęście, tym razem próba wyłudzenia pieniędzy zakończyła się niep ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:45 Kukiz'15: "Nie" dla podwyżek funduszu remontowego na osiedlu Armii Krajowej. "Tak" dla wiat rowerowych i murali Ruch Kukiz'15 chce budowy na opolskim osiedlu Armii Krajowej wiat rowerowych, montażu systemu, który informowałby o wolnych miejscach parkingowych, a na parki ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:11 Nie liczą godzin i lat. Opolscy seniorzy świętowali Młodość przychodzi z wiekiem - ponad 500 osób z całej Opolszczyzny wzięło udział w Regionalnym Dniu Seniora. W teatrze im. Jana Kochanowskiego można było skor ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:08 Razem dla Opola zwraca uwagę na małe i średnie przedsiębiorstwa Razem dla Opola chce wspierać małych i średnich przedsiębiorców, dlatego proponuje utworzenie strefy MŚP, gotowe działki inwestycyjne i system ulg w tym sekto ... » więcej 2018-10-17, godz. 14:15 Był doradcą parlamentarzystów, dziś odpowiada za przemyt ton narkotyków i kierowanie grupą przestępczą. W sądzie w Opo ... Kierowanie grupą przestępczą, pranie brudnych pieniędzy i przemyt 5 ton środków odurzających. W Opolu toczy się proces Białorusina z polskim obywatelstwem, Si ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »