Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-12, 14:58 Autor: Joanna Matlak

Jest targowisko - będzie osiedle? Zamiana nieruchomości w Opolu z konfliktem w tle

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
W miejscu opolskiego targowiska „Centrum” powstaną mieszkania, które wybuduje prywatny inwestor, a w zamian miasto otrzyma teren w Opolu-Grudzicach z przeznaczeniem... na rekreację. Taką zamianę planuje ratusz. Chce zamienić się nieruchomościami z Ryszardem Wójcikiem, właścicielem biura podróży Sindbad.
Według zapowiedzi kupcy, dziś handlujący na targowisku, mają być przeniesieni na drugą stronę ulicy, na teren Cytruska. Decyzja budzi ich sprzeciw.

– Za własne pieniądze budowaliśmy pawilony, a teraz mamy się przenosić? – pytają rozżaleni. - Kiedy miasto z nami rozmawiało w tej sprawie? Nigdy w życiu nikt z nami na ten temat nie rozmawiał - mówi pani Urszula.

- Ja wydałem tu 20 tysięcy netto za 24 metry kwadratowe i co dalej? Straciłem kilkanaście tysięcy na byłym ruskim targowisku przy ul. Reymonta i teraz mam kolejne stracić, bo ktoś będzie mnie co 5 lat przenosił? To jest coś niebywałego. Tak się nie traktuje obywatela, który chce mieć środki do życia - mówi jeden z kupców.

Ratusz tłumaczy, że umowa między miastem, a kupcami wygasa we wrześniu 2018 roku. Nowy właściciel miał też zapowiedzieć, że targowisko będzie mogło funkcjonować do połowy 2019 roku.

- Kupcy wiedzą o tym od czasu, kiedy była podpisywana umowa tak naprawdę. Nie cieszy się powodzeniem tamta przestrzeń, handel wygląda trochę inaczej w dzisiejszych czasach. Sklepy dyskontowe zapewniają te produkty, którymi kiedyś handlowało się na targowisku, natomiast z punktu widzenia miasta najlepszy interes to wykorzystanie tych zasobów, które już są - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Zamiast targowiska na działce przy ul. Duboisa mają powstać nowe mieszkania, natomiast 6-hektarowy teren w Grudzicach który Opole ma otrzymać za działkę w centrum, ratusz chce przeznaczyć na cele sportowe i rekreacyjne. Dodatkowo do kasy miasta wpłynie 2,3 miliona złotych, co jest różnicą między wartościami przejmowanych terenów.

Uchwała o zamianie nieruchomości trafi na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się 22 lutego.
Handlarze
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2018-02-20, godz. 20:35 Przejazd zlikwidowany "przez pomyłkę". Naprawa będzie słono kosztować [FILM, ZDJĘCIA] Tam gdzie był przejazd, teraz leżą betonowe płyty. W Lubiatowie w powiecie nyskim zlikwidowano przejazd kolejowy, z którego korzystali przede wszystkim rolnic ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:38 Poszukiwania krowy-uciekinierki przerwane. "Zwierzę potrzebuje spokoju" Poszukiwania krowy uciekinierki zostały przerwane - poinformował nas Jacek Opara, powiatowy lekarz weterynarii w Nysie. Nie wiadomo jeszcze kiedy akcja będzie ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:20 Nowa siedziba urzędu marszałkowskiego za 6 mln złotych. Klub PiS przeciw Urząd marszałkowski chce kupić budynek na Ostrówku 5-7 i sprzedać niezabudowaną działkę na ul. Wrocławskiej. Na dzisiejszej (20.02) sesji głosowali w tej spra ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:15 Sprawdzą jakość powietrza wokół zakładu Kronospan Czujnik mierzący jakość powietrza ma być zamontowany w Rozmierce. To jeden z postulatów mieszkańców tej i okolicznych miejscowości, którzy skarżą się na zanie ... » więcej 2018-02-20, godz. 19:15 Mniej hałasu i spalin, a więcej autobusów. Ratusz broni przebudowy dworca Opole Wschód - To proekologiczna inwestycja - tak Małgorzata Stelnicka, naczelnik Wydziału do Spraw Europejskich i Planowania Rozwoju Urzędu Miasta Opola, odpowiada na zar ... » więcej 2018-02-20, godz. 18:50 Prudnik: powstaje szkolna grupa WOPR Przybędzie ratowników wodnych w Prudniku. W tamtejszym Zespole Szkół Medycznych akces do rozpoczęcie takich szkoleń zgłosiło 21 uczniów i słuchaczy tej placów ... » więcej 2018-02-20, godz. 17:30 Nowoczesna pisze do ministra zdrowia. Ruszyła opolska akcja wysyłania listów Listy prosto do ministra zdrowia to nowy pomysł opolskich działaczy Nowoczesnej na poprawę sytuacji w służbie zdrowia. W listach ma znaleźć się apel o zwiększ ... » więcej 2018-02-20, godz. 16:50 Apel opolskich radnych PiS ws. zamiany działek i targowiska Centrum Opolscy radni PiS apelują do innych radnych o odrzucenie projektu dotyczącego likwidacji targowiska Centrum. Ich zdaniem sprawa nie była konsultowana z mieszk ... » więcej 2018-02-20, godz. 16:15 W opolskich gminach trwają już przygotowania do jesiennych wyborów samorządowych - Przygotowania do wyborów samorządowych w regionie idą pełną parą - powiedziała Radiu Opole Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora opolskiej delegatury Krajo ... » więcej 2018-02-20, godz. 15:00 Budowa remizy w Fosowskiem przesunięta. Są problemy z planem zagospodarowania Budowa remizy OSP Fosowskie nieco jest przesunięta w czasie. To efekt zakwestionowania przez służby wojewody miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »