Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-12, 14:58 Autor: Joanna Matlak

Jest targowisko - będzie osiedle? Zamiana nieruchomości w Opolu z konfliktem w tle

Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Targowisko "Centrum" w Opolu [fot. Joanna Matlak]
W miejscu opolskiego targowiska „Centrum” powstaną mieszkania, które wybuduje prywatny inwestor, a w zamian miasto otrzyma teren w Opolu-Grudzicach z przeznaczeniem... na rekreację. Taką zamianę planuje ratusz. Chce zamienić się nieruchomościami z Ryszardem Wójcikiem, właścicielem biura podróży Sindbad.
Według zapowiedzi kupcy, dziś handlujący na targowisku, mają być przeniesieni na drugą stronę ulicy, na teren Cytruska. Decyzja budzi ich sprzeciw.

– Za własne pieniądze budowaliśmy pawilony, a teraz mamy się przenosić? – pytają rozżaleni. - Kiedy miasto z nami rozmawiało w tej sprawie? Nigdy w życiu nikt z nami na ten temat nie rozmawiał - mówi pani Urszula.

- Ja wydałem tu 20 tysięcy netto za 24 metry kwadratowe i co dalej? Straciłem kilkanaście tysięcy na byłym ruskim targowisku przy ul. Reymonta i teraz mam kolejne stracić, bo ktoś będzie mnie co 5 lat przenosił? To jest coś niebywałego. Tak się nie traktuje obywatela, który chce mieć środki do życia - mówi jeden z kupców.

Ratusz tłumaczy, że umowa między miastem, a kupcami wygasa we wrześniu 2018 roku. Nowy właściciel miał też zapowiedzieć, że targowisko będzie mogło funkcjonować do połowy 2019 roku.

- Kupcy wiedzą o tym od czasu, kiedy była podpisywana umowa tak naprawdę. Nie cieszy się powodzeniem tamta przestrzeń, handel wygląda trochę inaczej w dzisiejszych czasach. Sklepy dyskontowe zapewniają te produkty, którymi kiedyś handlowało się na targowisku, natomiast z punktu widzenia miasta najlepszy interes to wykorzystanie tych zasobów, które już są - mówi Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.

Zamiast targowiska na działce przy ul. Duboisa mają powstać nowe mieszkania, natomiast 6-hektarowy teren w Grudzicach który Opole ma otrzymać za działkę w centrum, ratusz chce przeznaczyć na cele sportowe i rekreacyjne. Dodatkowo do kasy miasta wpłynie 2,3 miliona złotych, co jest różnicą między wartościami przejmowanych terenów.

Uchwała o zamianie nieruchomości trafi na najbliższą sesję rady miasta, która odbędzie się 22 lutego.
Handlarze
Maciej Wujec

Wiadomości z regionu

2018-08-18, godz. 08:30 Opole: RCKiK i Kuratorium Oświaty wspólnie będą uczyć dzieci i młodzież Będą uczyć i uświadamiać młodzież jak ważna jest krew. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu rozpoczyna współpracę z Kuratorium Oświaty. J ... » więcej 2018-08-18, godz. 07:21 DK nr 11 w Starym Oleśnie będzie dziś znów nieprzejezdna po tragicznym nocnym wypadku Dziś (18.08) około godziny 7.00 droga krajowa nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Olesno została ponownie chwilowo zablokowana. To pokłosie wczorajs ... » więcej 2018-08-18, godz. 00:27 Dwie osoby zginęły w wypadku na drodze krajowej w Starym Oleśnie Dwie osoby zginęły w czołowym zderzeniu samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Lubliniec ... » więcej 2018-08-17, godz. 21:30 Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje ... » więcej 2018-08-17, godz. 20:30 Mniejszość Niemiecka zapowiada szerokie otwarcie podczas wyborów samorządowych - Podejmujemy pewne kroki otwarcia nie tylko na środowisko Mniejszości Niemieckiej, aby realnie powalczyć o mandaty - powiedział w Loży Radiowej radny Marcin ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Kolejne komitety rejestrują się w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego Rejestracja komitetów wyborczych w regionie ruszyła na dobre. Do dziś (17.08) do godziny 16:00 komisarze wyborczy w Opolu zarejestrowali 16 komitetów. Z momen ... » więcej 2018-08-17, godz. 19:30 Opolski politolog o wyborach samorządowych 2018. "One rozpoczynają cykl wyborczy" Do wyborów samorządowych zostały 2 miesiące. Sondaże wskazują znaczną przewagę PiS-u. - Ta partia ma realne szanse na wygraną w 2/3 regionów, ale jest to zale ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:30 Czy Skarbimierz powinien połączyć się z Brzegiem w jedną gminę? Samorządowa Loża Radiowa zawita do Skarbimierza-Osiedl ... Połączenie Brzegu i Skarbimierza to temat, który rozpala lokalną społeczność. Z jednej strony słychać głosy, że Brzeg potrzebuje nowych terenów by się rozwija ... » więcej 2018-08-17, godz. 18:00 Rozszczelnienie gazociągu w Opolu. Nie ma zagrożenia dla mieszkańców Do rozszczelnienia gazociągu doszło przy stacji redukcyjnej w zakładzie ECO przy ul. Harcerskiej w Opolu. » więcej 2018-08-17, godz. 17:15 Opole: na Korfantego już nie pracują, ale ulica wciąż nieprzejezdna Wczoraj (16.08) informowaliśmy o kolejnym przesunięciu terminu otwarcia ulicy Korfantego w Opolu. Miał to być wtorek. Ale jest szansa, że ulica zostanie otwar ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »