Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Wójt Dobrzenia Wielkiego w rok po powiększeniu Opola

Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
- Kurz bitewny nie opadł, trudno powiedzieć, czy w kampanii samorządowej temat wróci - powiedział w Loży Radiowej wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel w rok od powiększenia Opola kosztem sołectw tej gminy. Według szacunków wójta Wróbla, w wyniku powiększenia Opola, gmina straciła około 1/3 ludności, a mniejszy gminny budżet oznacza m.in. niższe wydatki na kulturę, sport i oświatę.
- Mieszkańcy pokazali, co oznacza dla nich mała ojczyzna i pokażą to w trakcie jesiennych wyborów - ocenił Wróbel. - Ale deklarowanie przez kogokolwiek w kampanii, że można wrócić do dawnych granic, byłoby niepoważne. Procedujemy nad wnioskiem o przywrócenie dawnych granic, bo taka była wola rady. Wiem, że skutek będzie taki, jaki będzie i jest do przewidzenia - powiedział samorządowiec.

- Obiecywanie wyborcom w Dobrzeniu, że oto coś zrobię, że stanie się cud i te niedemokratyczne zmiany zostaną cofnięte, byłoby moim zdaniem niepoważne - dodał wójt Dobrzenia Wielkiego.

W ocenie włodarza gminy, po powiększeniu Opola dochody Dobrzenia Wielkiego zostały drastycznie zmniejszone, na czym ucierpiała też oświata w wyniku koniecznego obniżenia dodatków motywacyjnych dla pracujących w miejscowych szkołach nauczycieli.

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego, aspiracje gminy do tego, by stać się miastem, są związane z uzyskaniem nowych możliwości, m.in. w zakresie dofinansowań i temat może pojawić się podczas kampanii samorządowej.

- Na razie rozmawiamy, w przeciągu najbliższych miesięcy pojawią się pewnie priorytety UE co do nowej perspektywy budżetowej i wtedy będzie jasne, jak miasta będą mogły na tym skorzystać - argumentował wójt Wróbel. - Ale w takim przypadku będą oczywiście konsultacje z mieszkańcami - konkludował na antenie RO samorządowiec.
Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej 2018-02-17, godz. 16:00 Najmłodsi opolanie uczyli się programowania przyszłości O tym, że nauka kodowania wcale nie musi być nudna, przekonali się najmłodsi uczniowie opolskich podstawówek, którzy wzięli udział w warsztatach pod hasłem 'P ... » więcej 2018-02-17, godz. 15:00 Dzieci z Kamiennika będą miały nowe przedszkole i żłobek Nowe przedszkole i żłobek dla dzieci z Kamiennika w powiecie nyskim. W gminie szykuje się budowa placówki. Prace mają ruszyć w lipcu. Według planu zakończą si ... » więcej 2018-02-17, godz. 12:00 Opolanie wracają z "saksów" i rejestrują się w urzędach pracy W nowym roku stopa bezrobocia w mieście Opolu delikatnie wzrosła. Według wyliczeń wynosi obecnie 4,4%, podczas gdy w listopadzie było to równe 4%. - Powody są ... » więcej 2018-02-17, godz. 11:30 Czy drony ograniczą obecność wirusa ASF? Niekoniecznie, bo choroba rozprzestrzenia się przez zwierzynę hodowlaną - To jedna z wielu propozycji, my w ramach możliwości realizujemy swoje zadania - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Kuźmiński z opolskie ... » więcej 2018-02-17, godz. 11:00 Zabytkowy ratusz w Baborowie po remoncie będzie miejskim centrum kulturalnym Wymieniony dach, nowa elewacja, instalacje, nowe schody i strop. To część z zakresu prac, jakie zostaną wykonane w zabytkowym ratuszu w Baborowie. Po wielu la ... » więcej 2018-02-17, godz. 09:00 Droga krajowa 43 łącząca Jaworzno i Julianpol przebudowana W ramach inwestycji powstały 4 skrzyżowania, ścieżka pieszo-rowerowa, chodnik i pełne oznakowanie. W uroczystości otwarcia drogi wzięli udział wicewojewoda op ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »