Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Wójt Dobrzenia Wielkiego w rok po powiększeniu Opola

Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
- Kurz bitewny nie opadł, trudno powiedzieć, czy w kampanii samorządowej temat wróci - powiedział w Loży Radiowej wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel w rok od powiększenia Opola kosztem sołectw tej gminy. Według szacunków wójta Wróbla, w wyniku powiększenia Opola, gmina straciła około 1/3 ludności, a mniejszy gminny budżet oznacza m.in. niższe wydatki na kulturę, sport i oświatę.
- Mieszkańcy pokazali, co oznacza dla nich mała ojczyzna i pokażą to w trakcie jesiennych wyborów - ocenił Wróbel. - Ale deklarowanie przez kogokolwiek w kampanii, że można wrócić do dawnych granic, byłoby niepoważne. Procedujemy nad wnioskiem o przywrócenie dawnych granic, bo taka była wola rady. Wiem, że skutek będzie taki, jaki będzie i jest do przewidzenia - powiedział samorządowiec.

- Obiecywanie wyborcom w Dobrzeniu, że oto coś zrobię, że stanie się cud i te niedemokratyczne zmiany zostaną cofnięte, byłoby moim zdaniem niepoważne - dodał wójt Dobrzenia Wielkiego.

W ocenie włodarza gminy, po powiększeniu Opola dochody Dobrzenia Wielkiego zostały drastycznie zmniejszone, na czym ucierpiała też oświata w wyniku koniecznego obniżenia dodatków motywacyjnych dla pracujących w miejscowych szkołach nauczycieli.

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego, aspiracje gminy do tego, by stać się miastem, są związane z uzyskaniem nowych możliwości, m.in. w zakresie dofinansowań i temat może pojawić się podczas kampanii samorządowej.

- Na razie rozmawiamy, w przeciągu najbliższych miesięcy pojawią się pewnie priorytety UE co do nowej perspektywy budżetowej i wtedy będzie jasne, jak miasta będą mogły na tym skorzystać - argumentował wójt Wróbel. - Ale w takim przypadku będą oczywiście konsultacje z mieszkańcami - konkludował na antenie RO samorządowiec.
Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2018-10-22, godz. 11:15 Wyciek amoniaku w Namysłowie. Sytuacja szybko została opanowana Służby ratownicze o rozszczelnieniu instalacji z amoniakiem w jednym z zakładów produkcyjnych zostały poinformowane tuż przed godziną siódmą rano. Na miejsce ... » więcej 2018-10-22, godz. 11:00 Prudnik: w drugiej turze wyborów na burmistrza liczą na poparcie elektoratu PiS Burmistrz Prudnika wybrany zostanie w dogrywce wyborczej za dwa tygodnie. Pierwszą turę głosowania wygrał Grzegorz Zawiślak KWW Prudniczanie. Uzyskał ponad 37 ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:45 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Utrudnienia na jezdni do Wrocławia Trzy samochody osobowe zderzyły się na A4 na wysokości Krapkowic. Według wstępnych informacji jedna osoba została poszkodowana. » więcej 2018-10-22, godz. 10:30 Zmiana w Turawie, druga tura w Namysłowie, Jan Labus nadal rządzi w Ozimku Waldemar Kampa nie będzie już rządził Turawą. Przegrał w wyborach z Dominikiem Pikosem. W Namysłowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Zmian nie ... » więcej 2018-10-22, godz. 10:00 Wybory 2018: zmiany w Byczynie i Reńskiej Wsi. W wielu gminach reelekcje Zmiana na stanowisku burmistrza Byczyny i wójta Reńskiej Wsi. Włodarze nie zmienią się w Tarnowie Opolskim, Branicach, Lewinie Brzeskim, Łambinowicach, Wołczy ... » więcej 2018-10-22, godz. 09:05 Wybory samorządowe: bez zmian w Gogolinie. Joachim Wojtala zostaje Joachim Wojtala nadal będzie rządził Gogolinem. Urzędujący nieprzerwanie od 2002 roku burmistrz wygrał z Piotrem Szymałą z KWW Macieja Sonika. » więcej 2018-10-22, godz. 08:45 Kolejne wyniki wyborów samorządowych: Pawłowiczki, Zębowice i Świerczów W Świerczowie do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura. Gminą Pawłowiczki rządzić będzie Jerzy Treffon, a w Zębowicach Waldemar Czaja. » więcej 2018-10-22, godz. 08:30 Tragiczny weekend na drogach Opolszczyzny. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło w nocy z soboty na niedzielę - Na terenie Opolszczyzny w trakcie minionego weekendu zarejestrowaliśmy 8 wypadków drogowych, w których dwie osoby zginęły, a 10 zostało rannych - mówi podin ... » więcej 2018-10-22, godz. 08:20 Oni zostają na swoich miejscach. Po wyborach bez zmian w Zdzieszowicach, Jemielnicy i Skoroszycach W Zdzieszowicach bój o fotel burmistrza wygrała urzędująca Sybilla Zimerman (KWW Zgoda to Przyszłość), która wyprzedziła swojego jedynego kontrkandydata, star ... » więcej 2018-10-22, godz. 07:55 Bój o władzę trwa. Druga tura w Niemodlinie, Lubszy, Popielowie i Murowie. Kasiura zostaje w Krapkowicach W drugiej turze o fotel burmistrza Niemodlina zmierzą się Dorota Koncewicz z PSL-u i Mariusz Nieckarz z PiS-u. W Murowie Michał Golenia (KWW Mniejszość Niemie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »