Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Wójt Dobrzenia Wielkiego w rok po powiększeniu Opola

Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
- Kurz bitewny nie opadł, trudno powiedzieć, czy w kampanii samorządowej temat wróci - powiedział w Loży Radiowej wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel w rok od powiększenia Opola kosztem sołectw tej gminy. Według szacunków wójta Wróbla, w wyniku powiększenia Opola, gmina straciła około 1/3 ludności, a mniejszy gminny budżet oznacza m.in. niższe wydatki na kulturę, sport i oświatę.
- Mieszkańcy pokazali, co oznacza dla nich mała ojczyzna i pokażą to w trakcie jesiennych wyborów - ocenił Wróbel. - Ale deklarowanie przez kogokolwiek w kampanii, że można wrócić do dawnych granic, byłoby niepoważne. Procedujemy nad wnioskiem o przywrócenie dawnych granic, bo taka była wola rady. Wiem, że skutek będzie taki, jaki będzie i jest do przewidzenia - powiedział samorządowiec.

- Obiecywanie wyborcom w Dobrzeniu, że oto coś zrobię, że stanie się cud i te niedemokratyczne zmiany zostaną cofnięte, byłoby moim zdaniem niepoważne - dodał wójt Dobrzenia Wielkiego.

W ocenie włodarza gminy, po powiększeniu Opola dochody Dobrzenia Wielkiego zostały drastycznie zmniejszone, na czym ucierpiała też oświata w wyniku koniecznego obniżenia dodatków motywacyjnych dla pracujących w miejscowych szkołach nauczycieli.

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego, aspiracje gminy do tego, by stać się miastem, są związane z uzyskaniem nowych możliwości, m.in. w zakresie dofinansowań i temat może pojawić się podczas kampanii samorządowej.

- Na razie rozmawiamy, w przeciągu najbliższych miesięcy pojawią się pewnie priorytety UE co do nowej perspektywy budżetowej i wtedy będzie jasne, jak miasta będą mogły na tym skorzystać - argumentował wójt Wróbel. - Ale w takim przypadku będą oczywiście konsultacje z mieszkańcami - konkludował na antenie RO samorządowiec.
Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2018-05-26, godz. 20:00 Opolskie rodziny bawiły się na pikniku "Miliard z programu 500 plus" [FILM, ZDJĘCIA] - 500 plus bardzo nam pomaga - mówią rodziny, które uczestniczyły w pikniku z okazji wydania miliarda złotych na rządowy program w regionie. » więcej 2018-05-26, godz. 19:35 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki odwiedzi w niedzielę mieszkańców Grodkowa Spotkanie odbędzie się w ratuszowej Izbie Pamięci przy ul. Rynek 1. Wizyta przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości to kolejne spotkanie w ramach objazdu „Pols ... » więcej 2018-05-26, godz. 19:30 Wygrali 100 tysięcy, będą budować przystań nad Odrą Strażacy ochotnicy z Oddziału Ratownictwa Wodnego w Opolu będą budować nad Odrą „Przystań z zachodzącym słońcem”. 100 tysięcy złotych na ten cel wywalczyli so ... » więcej 2018-05-26, godz. 18:30 Uczcili powstańców śląskich w miejscu największej bitwy III powstania Na Górze św. Anny odbyły się dzisiaj (26.05) uroczystości rocznicowe związane z III powstaniem śląskim. Największa bitwa w czasie tego powstania rozegrała się ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Uniwersytet Opolski wyszkoli specjalistów ds. obsługi biznesu branży przemysłowej, spożywczej i mechanicznej W nowym roku akademickim 2018/2018 Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego będzie realizować 3,5-letnie studia licencjackie na nowym kierunku 'O ... » więcej 2018-05-26, godz. 17:00 Zjazd roczny TSKN. Mniejszość ma już swoich kandydatów w wyborach samorządowych Przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej spotkali się dzisiaj (26.05) w Jemielnicy. Podsumowano ostatni rok działalności Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Nie ... » więcej 2018-05-26, godz. 16:30 Tort, muzyka i militaria. Piknik z okazji wydania miliarda złotych na 500 plus Na błoniach Politechniki Opolskiej zorganizowano dzisiaj (26.05) całodniowe spotkanie rodzinne w ramach wydarzenia Miliard 500 plus. » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Nysa: spotkali się pół wieku po maturze. "Wszyscy mamy białe włosy albo wcale ich nie mamy" Czas po maturze płynie szybciej - absolwenci nyskiego 'Mechaniczniaka' spotkali się 50 lat po zakończeniu nauki i zdaniu matury. Dawni uczniowie zjechali się ... » więcej 2018-05-26, godz. 15:00 Wydział farmaceutyczny na UO lekiem na małą liczbę aptekarzy w regionie Mija rok od wprowadzenia ustawowej zasady 'apteka dla aptekarza'. Wprowadzeniu tej regulacji towarzyszyło wiele obaw. Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej M ... » więcej 2018-05-26, godz. 14:00 Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta. Na pokładzie opolska załoga Jacht Opole walczy w Żeglarskim Pucharze Trójmiasta, imprezie rozpoczynającej sezon regatowy. Opolska załoga z kapitanem Andrzejem Kopytką rano wypłynęła z po ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »