Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Wójt Dobrzenia Wielkiego w rok po powiększeniu Opola

Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
- Kurz bitewny nie opadł, trudno powiedzieć, czy w kampanii samorządowej temat wróci - powiedział w Loży Radiowej wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel w rok od powiększenia Opola kosztem sołectw tej gminy. Według szacunków wójta Wróbla, w wyniku powiększenia Opola, gmina straciła około 1/3 ludności, a mniejszy gminny budżet oznacza m.in. niższe wydatki na kulturę, sport i oświatę.
- Mieszkańcy pokazali, co oznacza dla nich mała ojczyzna i pokażą to w trakcie jesiennych wyborów - ocenił Wróbel. - Ale deklarowanie przez kogokolwiek w kampanii, że można wrócić do dawnych granic, byłoby niepoważne. Procedujemy nad wnioskiem o przywrócenie dawnych granic, bo taka była wola rady. Wiem, że skutek będzie taki, jaki będzie i jest do przewidzenia - powiedział samorządowiec.

- Obiecywanie wyborcom w Dobrzeniu, że oto coś zrobię, że stanie się cud i te niedemokratyczne zmiany zostaną cofnięte, byłoby moim zdaniem niepoważne - dodał wójt Dobrzenia Wielkiego.

W ocenie włodarza gminy, po powiększeniu Opola dochody Dobrzenia Wielkiego zostały drastycznie zmniejszone, na czym ucierpiała też oświata w wyniku koniecznego obniżenia dodatków motywacyjnych dla pracujących w miejscowych szkołach nauczycieli.

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego, aspiracje gminy do tego, by stać się miastem, są związane z uzyskaniem nowych możliwości, m.in. w zakresie dofinansowań i temat może pojawić się podczas kampanii samorządowej.

- Na razie rozmawiamy, w przeciągu najbliższych miesięcy pojawią się pewnie priorytety UE co do nowej perspektywy budżetowej i wtedy będzie jasne, jak miasta będą mogły na tym skorzystać - argumentował wójt Wróbel. - Ale w takim przypadku będą oczywiście konsultacje z mieszkańcami - konkludował na antenie RO samorządowiec.
Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej 2019-01-16, godz. 10:00 Na Opolszczyźnie będzie program wsparcia dla klubów sportowych. Pożyczki i remonty małej infrastruktury Pożyczki dla klubów sportowych i pieniądze na modernizację małej infrastruktury sportowej. Zarząd województwa opolskiego szykuje nowy program wsparcia, bo pro ... » więcej 2019-01-16, godz. 09:49 Krapkowice będą mieć ścieżkę rowerową na dawnej linii kolejowej Mieszkańcy Krapkowic niedługo będą mieli kolejny odcinek ścieżki rowerowej. Gmina podpisała umowę na dofinansowanie w ramach konsorcjum, którego liderem jest ... » więcej 2019-01-16, godz. 09:00 W czwartek jednodniowa żałoba w Opolu. Władze miasta chcą upamiętnić Adamowicza W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski wydał zarządzenie wprowadzające żałobę w czwartek. Ty ... » więcej 2019-01-16, godz. 07:00 Na grypę chorujemy, ale umiarkowanie Nie ma drastycznego wzrostu zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w pierwszej połowie stycznia na Opolszczyźnie. W styczniu ubiegłego roku przez cały mie ... » więcej 2019-01-16, godz. 06:00 Są przypadki odry i żółtaczki pokarmowej na Opolszczyźnie. "Trzeba się szczepić" 8 przypadków odry i 4 tak zwanej żółtaczki pokarmowej stwierdzono ostatnio na Oddziale Chorób Zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej 2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »