Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Wójt Dobrzenia Wielkiego w rok po powiększeniu Opola

Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
Dobrzeń Wielki walczy o swoją gminę [foto: Bogusław Kalisz]
- Kurz bitewny nie opadł, trudno powiedzieć, czy w kampanii samorządowej temat wróci - powiedział w Loży Radiowej wójt Dobrzenia Wielkiego Henryk Wróbel w rok od powiększenia Opola kosztem sołectw tej gminy. Według szacunków wójta Wróbla, w wyniku powiększenia Opola, gmina straciła około 1/3 ludności, a mniejszy gminny budżet oznacza m.in. niższe wydatki na kulturę, sport i oświatę.
- Mieszkańcy pokazali, co oznacza dla nich mała ojczyzna i pokażą to w trakcie jesiennych wyborów - ocenił Wróbel. - Ale deklarowanie przez kogokolwiek w kampanii, że można wrócić do dawnych granic, byłoby niepoważne. Procedujemy nad wnioskiem o przywrócenie dawnych granic, bo taka była wola rady. Wiem, że skutek będzie taki, jaki będzie i jest do przewidzenia - powiedział samorządowiec.

- Obiecywanie wyborcom w Dobrzeniu, że oto coś zrobię, że stanie się cud i te niedemokratyczne zmiany zostaną cofnięte, byłoby moim zdaniem niepoważne - dodał wójt Dobrzenia Wielkiego.

W ocenie włodarza gminy, po powiększeniu Opola dochody Dobrzenia Wielkiego zostały drastycznie zmniejszone, na czym ucierpiała też oświata w wyniku koniecznego obniżenia dodatków motywacyjnych dla pracujących w miejscowych szkołach nauczycieli.

Zdaniem wójta Dobrzenia Wielkiego, aspiracje gminy do tego, by stać się miastem, są związane z uzyskaniem nowych możliwości, m.in. w zakresie dofinansowań i temat może pojawić się podczas kampanii samorządowej.

- Na razie rozmawiamy, w przeciągu najbliższych miesięcy pojawią się pewnie priorytety UE co do nowej perspektywy budżetowej i wtedy będzie jasne, jak miasta będą mogły na tym skorzystać - argumentował wójt Wróbel. - Ale w takim przypadku będą oczywiście konsultacje z mieszkańcami - konkludował na antenie RO samorządowiec.
Henryk Wróbel

Wiadomości z regionu

2018-08-16, godz. 10:53 Znany jest już termin operacji 2,5-letniego Dawida Drapacza z Opola Chłopiec ma polecieć do Stanów Zjednoczonych na początku listopada, by się zaaklimatyzować, przejść pierwsze badania a pod koniec miesiąca operację. Przypomni ... » więcej 2018-08-16, godz. 09:15 Policja dzisiaj wyłapuje kierowców pod wpływem Alkohol i narkotyki - to nazwa akcji, którą na drogach prowadzi od rana policja. Starszy sierżant Przemysław Kędzior z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, ... » więcej 2018-08-16, godz. 08:00 Konkurs "Smaki Pokoleń" dla amatorów gotowania. Należy zgłosić przepis nawiązujący do stulecia niepodległości Polski Opole szuka najsmaczniejszego przepisu na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Do wygrania w konkursie kulinarnym ogłoszonym przez opolski r ... » więcej 2018-08-16, godz. 07:00 Korzystasz z basenu? Pamiętaj o higienie. Prysznic to podstawa Pamiętajmy o higienie - Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przypomina o zasadach korzystania z basenów. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak zachowywać s ... » więcej 2018-08-15, godz. 22:30 Mieszkańcy powiatu strzeleckiego o tornadzie sprzed 10 lat. "Człowiek wciąż się boi" Zerwane dachy, zniszczone sieci elektryczne i powyrywane drzewa z korzeniami. Tak wyglądał obraz po tornadzie, które 15 sierpnia 2008 roku przeszło przez powi ... » więcej 2018-08-15, godz. 20:30 "Pięknie służycie Polsce i jesteście gotowi do poświęceń". 10. Opolska Brygada Logistyczna uczciła Święto Wojska Polsk ... Pierwsza, oficjalna część uroczystości Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od przemarszu 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oraz Ochotniczego Szwadronu Kaw ... » więcej 2018-08-15, godz. 17:45 Święto Wojska Polskiego w Opolu oficjalnie i rodzinnie. Wojskowy sprzęt i kolejka po grochówkę [FILM, ZDJĘCIA] Przemarszem żołnierzy pododdziałów 10. Brygady Logistycznej i Ochotniczego Szwadronu Kawalerii Ziemi Opolskiej rozpoczęła się oficjalna część obchodów Święta ... » więcej 2018-08-15, godz. 15:00 Setki tysięcy nowych roślin i kolejne 3 hektary parku. Brzeg ma być bardziej zielony Brzeg ma wkrótce stać się jeszcze bardziej zielony. Do końca przyszłego roku w mieście ma pojawić się tysiące nowych roślin, a także 3 hektary parku. » więcej 2018-08-15, godz. 14:50 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »