Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 17:00 Autor: Sabina Niemczak / Anna Wojtasik

Zaciskanie pasa i nadzieja na powrót do starych granic. Dobrzeń Wielki po roku

Wójt Dobrzenia wielkiego mówi, że mieszkańcy nie pogodzili się z utratą sołectw [fot. Justyna Marcińska]
Wójt Dobrzenia wielkiego mówi, że mieszkańcy nie pogodzili się z utratą sołectw [fot. Justyna Marcińska]
Zwolnienia pracowników i drastyczne oszczędności - to tylko wierzchołek góry lodowej. Po roku od utraty części terenów Dobrzeń Wielki nadal zmaga się ze skutkami zmiany granic.
Wójt Henryk Wróbel mówił na antenie Radia Opole, jak zmieniła się gmina po powiększeniu Opola.

- Mieliśmy 14,5 tys. mieszkańców, a dzisiaj mamy ich około 9,5 tys. Jeśli chodzi o powierzchnię, to było 90 km kwadratowych, a teraz jesteśmy mniejsi, o 1/3 mniej. Jeśli chodzi o budżet, no to osiąga, powiedzmy, około 47 milionów złotych, ale z pomocą w wysokości 9 mln z budżetu miasta Opola - mówi Wróbel.

Jakich dziedzin dotknęły cięcia?

- Podam przykład wydatków na kulturę, które sięgały 2,6 mln zł, one teraz wynoszą 1,2 mln zł. Na sport było 1,5 mln, a jest 500 tys. - wylicza wójt Dobrzenia Wielkiego.

Gmina ubiegała się już o zwrot odebranych sołectw, ale bez oczekiwanego rezultatu. Wójt przygotowuje jednak kolejny wniosek w sprawie powrotu do dawnych granic, bo został do tego zobowiązany przez radnych.

Wiadomości z regionu

2018-11-14, godz. 21:05 W dniu wspomnienia błogosławionej Marii Merkert ulicami Nysy przeszła procesja światła [ZDJĘCIA] Ulicami Nysy przeszła procesja światła, będąca częścią liturgicznego wspomnienia pochodzącej z tego miasta błogosławionej Marii Luizy Merkert. » więcej 2018-11-14, godz. 21:04 Sowada przewodniczącym, Wilkos zastępcą. Takiego układu sił w prezydium rady Opola chcą rajcy prezydenta Łukasz Sowada będzie kandydatem na przewodniczącego Rady Miasta Opola - to decyzja rajców wybranych z listy KWW Arkadiusza Wiśniewskiego. Na funkcję wiceprzew ... » więcej 2018-11-14, godz. 20:00 Aleksander Iszczuk kończy pracę jako dyrektor II LO w Opolu. Idzie do rady miasta Stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu zamienia na funkcję radnego w opolskiej radzie miasta. Aleksander Iszczuk wyjaśniał na antenie Rad ... » więcej 2018-11-14, godz. 20:00 "To drzewo na wieki upamiętni naszą niepodległość". Na placu Piłsudskiego w Opolu posadzono dąb niepodległości Dąb niepodległości stanął na placu Piłsudskiego w Opolu. Rada dzielnicy Nadodrze chcąc upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zasadzi ... » więcej 2018-11-14, godz. 19:32 "Bliżej rodziny - bliżej dziecka". Pluszowe kangurzyce mają zmienić postrzeganie rodzin zastępczych Pluszowe kangurzyce mają zwrócić uwagę na potrzeby dzieci pozbawionych opieki rodziców biologicznych. Dziś (14.11) trafiły do powiatowych centrów pomocy rodzi ... » więcej 2018-11-14, godz. 19:15 Opolanie aktywnie działają na rzecz diabetyków. Uhonorowano najbardziej zasłużonych Wymieniają się doświadczeniami, pogłębiają swoją wiedzę, a co najważniejsze wspólnie walczą z chorobą cywilizacyjną jaką jest cukrzyca. Członkowie Polskiego S ... » więcej 2018-11-14, godz. 18:01 Burmistrz Tomala zamierza otworzyć trzy kluby dziecięce w gminie Gorzów Śląski Otwarcie trzech klubów dziecięcych w gminie Gorzów Śląski jest jednym z priorytetów burmistrza Artura Tomali na pięcioletnią kadencję. » więcej 2018-11-14, godz. 17:10 Mundurowi oddali krew potrzebującym, aby uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę Ze sporym zainteresowaniem spotkała się akcja krwiodawstwa w Prudniku. W swoich pomieszczeniach biurowych zorganizował ją tamtejszy Areszt Śledczy. Zebrano bl ... » więcej 2018-11-14, godz. 16:32 Mundurowy ze Strzelec Opolskich wracając z grzybobrania zatrzymał pijanego kierowcę Do zdarzenia doszło pod jednym ze sklepów w mieście, gdzie aspirant sztabowy Mirosław Kulwicki, dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich za ... » więcej 2018-11-14, godz. 16:07 Prokuratura umorzyła postępowanie ws. jednego z podejrzanych o napaść na karetkę podczas Hellowiska Prokuratura Rejonowa w Opolu umorzyła śledztwo w sprawie jednego z podejrzanych o atak na załogę pogotowia ratunkowego na Hellowisku w Opolu-Winowie. Przypomn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »