Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-07, 17:00 Autor: Sabina Niemczak / Anna Wojtasik

Zaciskanie pasa i nadzieja na powrót do starych granic. Dobrzeń Wielki po roku

Wójt Dobrzenia wielkiego mówi, że mieszkańcy nie pogodzili się z utratą sołectw [fot. Justyna Marcińska]
Wójt Dobrzenia wielkiego mówi, że mieszkańcy nie pogodzili się z utratą sołectw [fot. Justyna Marcińska]
Zwolnienia pracowników i drastyczne oszczędności - to tylko wierzchołek góry lodowej. Po roku od utraty części terenów Dobrzeń Wielki nadal zmaga się ze skutkami zmiany granic.
Wójt Henryk Wróbel mówił na antenie Radia Opole, jak zmieniła się gmina po powiększeniu Opola.

- Mieliśmy 14,5 tys. mieszkańców, a dzisiaj mamy ich około 9,5 tys. Jeśli chodzi o powierzchnię, to było 90 km kwadratowych, a teraz jesteśmy mniejsi, o 1/3 mniej. Jeśli chodzi o budżet, no to osiąga, powiedzmy, około 47 milionów złotych, ale z pomocą w wysokości 9 mln z budżetu miasta Opola - mówi Wróbel.

Jakich dziedzin dotknęły cięcia?

- Podam przykład wydatków na kulturę, które sięgały 2,6 mln zł, one teraz wynoszą 1,2 mln zł. Na sport było 1,5 mln, a jest 500 tys. - wylicza wójt Dobrzenia Wielkiego.

Gmina ubiegała się już o zwrot odebranych sołectw, ale bez oczekiwanego rezultatu. Wójt przygotowuje jednak kolejny wniosek w sprawie powrotu do dawnych granic, bo został do tego zobowiązany przez radnych.

Wiadomości z regionu

2018-02-20, godz. 09:08 Co czwarty mieszkaniec powiatu krapkowickiego zachorował w ubiegłym roku na grypę. "Potrzeba wiedzy i edukacji" Ponad 13700 zachorowań na grypę odnotowano w ubiegłym roku w powiecie krapkowickim. Współczynnik zapadalności na tę chorobę określono na poziomie trzy razy wi ... » więcej 2018-02-20, godz. 07:30 Nie chcą wycinki drzew w okolicach dworca Opole-Wschód. Ekolodzy i mieszkańcy protestują Mieszkańcy i ekolodzy nie chcą wycinki drzew w okolicach skrzyżowania ul. Oleskiej i Batalionów Chłopskich. W kinie 'Meduza' odbyło się spotkanie działaczy i ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:26 Legalne picie alkoholu na Bulwarach Nadodrzańskich w Opolu? Jest taki pomysł Radni Platformy Obywatelskiej w Opolu przygotowują uchwałę zezwalającą na picie alkoholu pod tzw. 'chmurką'. To inicjatywa podjęta na skutek nowelizacji ustaw ... » więcej 2018-02-20, godz. 06:20 Dezerterka odnaleziona po raz kolejny. Czy uda się schwytać krowę? Nyska krowa dezerterka namierzona. Zwierzę zostało zlokalizowane w bukowskim zagajniku nieopodal jeziora dzięki użyciu drona lokalnego fotografa. » więcej 2018-02-20, godz. 06:00 Trwają intensywne prace związane z przebudową Collegium Medicum Na trzecim piętrze w gmachu Uniwersytetu Opolskiego przy ulicy Oleskiej kładzione są instalacje elektryczne i grzewcze, a także trwa budowa schodów łączących ... » więcej 2018-02-19, godz. 22:20 Radni dzielnicy Śródmieście nie chcą zamknięcia targowiska "Centrum" i zamiany gruntów Podczas sesji rady dzielnicy Śródmieście radni negatywnie zaopiniowali projekt uchwały, która dotyczy zamiany gruntów w centrum miasta, na teren położony w Op ... » więcej 2018-02-19, godz. 20:20 Zmienią napis na pomniku opolskiego księcia? Na tablicy przy pomniku Kazimierza I Opolskiego nie będzie zdania o tym, że był uczestnikiem piątej wyprawy krzyżowej. Urząd Miasta Opola zdecydował o zastąpi ... » więcej 2018-02-19, godz. 19:30 Są pieniądze dla niepełnosprawnych Niepełnosprawni mieszkańcy powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego po raz kolejny będą mogli uzyskać dofinansowanie do likwidacji barier. I nie chodzi tu tylko o b ... » więcej 2018-02-19, godz. 18:30 Poprawi się skuteczność i efektywność pracy głuchołaskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pojawi się nowy model organizacyjny, który rozdzieli zadania administracyjne od pracy socjalnej. Dzięki temu pracownicy będą mieli więcej czasu dla rodzin i o ... » więcej 2018-02-19, godz. 17:30 Pomagają rodzinom chorych na Alzheimera i demencję Rodziny osób dotkniętych chorobą Alzheimera lub demencją starczą mogą liczyć na pomoc pracowników Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelcach Opolskich. Placó ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »