Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-01, 19:28 Autor: Mariusz Chałupnik

Serce w 3D dla studentów. Nowatorska aplikacja na Uniwersytecie Opolskim

Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
W formacie 3D będzie można je dokładnie obejrzeć, przeanalizować, a nawet dokonać próbnego zabiegu operacyjnego. Będzie można też sprawdzić jak pracuje w normalnych warunkach, a jak po spożyciu alkoholu, czy przy stanach patologicznych. Tajniki ludzkiego serca w wirtualnej rzeczywistości internetowej aplikacji mogą już zgłębiać studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dodajmy jako pierwsi w Polsce.
- Jeśli chodzi o odwzorowanie w pełni fotorealistyczne, to przyznam szczerze, że nie spotkałem jeszcze projektu o tak wysokim stopniu odzwierciedlenia - mówi Michał Grzesiczek z firmy The Farm 51, która przygotowała aplikację. - Mamy zeskanowane serce za pomocą fotogrametrii. Możemy w realistyczny sposób zobaczyć jak to serce wygląda. Nie na płasko, jak to było do tej pory, kiedy studenci się uczyli w dwuwymiarowym świecie, tylko faktycznie mamy organ, który możemy niemalże postawić na biurku. Przejść koło niego, zobaczyć jak to serce pracuje, zobaczyć jedno z blisko 100 elementów anatomicznych budowy serca.

- Jeżeli połączymy tę technologię z badaniami obrazowymi, takimi jak tomograf, to dla każdego pacjenta jesteśmy w stanie wygenerować jego rzeczywisty obraz serca - mówi profesor Zenon Halaba, pomysłodawca aplikacji. - Z wadą, patologią, która jest w sercu. W tej sytuacji możemy zaplanować dla każdego indywidualnego pacjenta zabieg operacyjny. Kardiochirurg może przećwiczyć ten zabieg w rzeczywistych warunkach anatomicznych kilka razy przed podejściem do rzeczywistego pacjenta.

- Bardzo cieszymy się z wprowadzenia tak nowatorskiego programu na naszą uczelnię - mówi profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Jesteśmy na początku drogi, ale jak widzę ta droga też prowadzi przez wirtualną przestrzeń. Tę poszerzoną przestrzeń, o której mówili profesorowie kardiolodzy z kardiochirurgii z Zabrza, którzy pracowali nad tym sercem.

Koszty stworzenia aplikacji pokryła opolska spółka Wodociągi i Kanalizacja, która przekazała uniwersytetowi na ten cel 100 tysięcy złotych.

- Od początku entuzjastycznie podchodziliśmy do tego pomysłu i nie chcemy na tym kończyć naszego wsparcia - przekonuje Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki. - Zamierzamy rozwijać się dalej, chociażby na problemy neurologiczne. To serce dało nam powód do tego, żeby współpracować dalej, żeby pomagać dalej. Bardzo ważne dla nas jest ludzkie życie i zdrowie.

Uniwersytet będzie musiał teraz zakupić specjalne okulary 3D. Władze uczelni chcą pozyskać dziesięć takich zestawów. Ich koszt, to około 50 tysięcy złotych.
Michał Grzesiczek
profesor Zenon Halaba
profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Mateusz Filipowski

Wiadomości z regionu

2018-02-19, godz. 10:49 Inicjatywa referendalna w Brzegu ws. nowego więzienia idzie pełną parą - Organizacja referendum o takim charakterze, jak w Brzegu, leży wyłącznie po stronie gminy. Krajowe Biuro Wyborcze nie ma tu wiele do powiedzenia - mówiła dz ... » więcej 2018-02-19, godz. 06:00 Kędzierzyn-Koźle: nowy dyrektor szpitala rozpocznie pracę 1 marca Jarosław Kończyło od 1. marca będzie dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Zarząd powiatu zgodził się a starosta podpisała umowę z nowym zarządzającym tą ... » więcej 2018-02-18, godz. 20:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »