Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-01, 19:28 Autor: Mariusz Chałupnik

Serce w 3D dla studentów. Nowatorska aplikacja na Uniwersytecie Opolskim

Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
W formacie 3D będzie można je dokładnie obejrzeć, przeanalizować, a nawet dokonać próbnego zabiegu operacyjnego. Będzie można też sprawdzić jak pracuje w normalnych warunkach, a jak po spożyciu alkoholu, czy przy stanach patologicznych. Tajniki ludzkiego serca w wirtualnej rzeczywistości internetowej aplikacji mogą już zgłębiać studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dodajmy jako pierwsi w Polsce.
- Jeśli chodzi o odwzorowanie w pełni fotorealistyczne, to przyznam szczerze, że nie spotkałem jeszcze projektu o tak wysokim stopniu odzwierciedlenia - mówi Michał Grzesiczek z firmy The Farm 51, która przygotowała aplikację. - Mamy zeskanowane serce za pomocą fotogrametrii. Możemy w realistyczny sposób zobaczyć jak to serce wygląda. Nie na płasko, jak to było do tej pory, kiedy studenci się uczyli w dwuwymiarowym świecie, tylko faktycznie mamy organ, który możemy niemalże postawić na biurku. Przejść koło niego, zobaczyć jak to serce pracuje, zobaczyć jedno z blisko 100 elementów anatomicznych budowy serca.

- Jeżeli połączymy tę technologię z badaniami obrazowymi, takimi jak tomograf, to dla każdego pacjenta jesteśmy w stanie wygenerować jego rzeczywisty obraz serca - mówi profesor Zenon Halaba, pomysłodawca aplikacji. - Z wadą, patologią, która jest w sercu. W tej sytuacji możemy zaplanować dla każdego indywidualnego pacjenta zabieg operacyjny. Kardiochirurg może przećwiczyć ten zabieg w rzeczywistych warunkach anatomicznych kilka razy przed podejściem do rzeczywistego pacjenta.

- Bardzo cieszymy się z wprowadzenia tak nowatorskiego programu na naszą uczelnię - mówi profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Jesteśmy na początku drogi, ale jak widzę ta droga też prowadzi przez wirtualną przestrzeń. Tę poszerzoną przestrzeń, o której mówili profesorowie kardiolodzy z kardiochirurgii z Zabrza, którzy pracowali nad tym sercem.

Koszty stworzenia aplikacji pokryła opolska spółka Wodociągi i Kanalizacja, która przekazała uniwersytetowi na ten cel 100 tysięcy złotych.

- Od początku entuzjastycznie podchodziliśmy do tego pomysłu i nie chcemy na tym kończyć naszego wsparcia - przekonuje Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki. - Zamierzamy rozwijać się dalej, chociażby na problemy neurologiczne. To serce dało nam powód do tego, żeby współpracować dalej, żeby pomagać dalej. Bardzo ważne dla nas jest ludzkie życie i zdrowie.

Uniwersytet będzie musiał teraz zakupić specjalne okulary 3D. Władze uczelni chcą pozyskać dziesięć takich zestawów. Ich koszt, to około 50 tysięcy złotych.
Michał Grzesiczek
profesor Zenon Halaba
profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Mateusz Filipowski

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 20:30 Drogowcy wracają na opolski odcinek autostrady Rozpoczęcie drugiego etapu tegorocznego remontu opolskiej autostrady zaplanowano na 3 września. Prace obejmą odcinek jezdni północnej w kierunku Wrocławia - o ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Kazimierz Ożóg jednak nie będzie kandydował na prezydenta Opola. Szczegóły dzisiaj (21.08) Prof. Kazimierz Ożóg nie będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Opola. Informację podało na Facebooku związane z prezydentem Arkadiuszem Wiśni ... » więcej 2018-08-20, godz. 20:15 Baza LPR w budowie. Na miejscu pracuje 20 osób. "Helikoptery, szybowce latają, atrakcji mamy co niemiara" Około 20 osób dziennie pracuje przy budowie stałej bazy Lotniczego Pogotowia Ratowniczego w Polskiej Nowej Wsi. Budowa jest o tyle nietypowa, że przewiduje po ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:15 Opole bez fajerwerków? Tego chcą ekolodzy. "Cywilizowany świat odchodzi od tej formy rozrywki" Piknik ekologiczny 'Opole w rytmie natury' zwieńczył pokaz pirotechniczny, który wzbudził sporo kontrowersji i pytań kierowanych do ratusza. Ekolodzy związani ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Wakacyjna ramówka – czas na podsumowanie. Zapraszamy do podzielenie się opiniami! Piłkarskie wątki na czas Mundialu, wakacyjne cykle, audycje w plenerze - sporo się działo podczas wakacji na antenie Radia Opole. Czas na podsumowanie. Nie mo ... » więcej 2018-08-20, godz. 18:00 Strażacy zbierają na quada. "Zwiększy efektywność pracy ratowników" Strażacy z OSP Suchy Bór chcą, aby w ich garażu pojawił się nowy sprzęt. Zamierzają kupić quada, który ma pomóc im w działaniach poszukiwawczo-ratowniczych, w ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:45 Ludzkie szczątki na placu budowy w Komornie Ludzki szkielet wykopali budowlańcy w Komornie w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej numer 45. Najpierw natrafiono na czaszkę, następnie odkry ... » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Nietypowy obiekt pływający na Odrze. Ekipa remontowa zgubiła... rusztowanie Do nietypowego zdarzenia zostali wezwani opolscy strażacy. W okolicach jednostki w Opolu przy ul. Budowlanych zauważono dryfujące na rzece rusztowanie. » więcej 2018-08-20, godz. 16:00 Po dwóch miesiącach spokoju znów są piki benzenu w Kędzierzynie-Koźlu Po dwóch miesiącach spokoju w Kędzierzynie-Koźlu znów zanotowano nagłe, wysokie skoki wartości benzenu w powietrzu. Od 3 sierpnia piki pojawiły się już 10 raz ... » więcej 2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »