Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-01, 19:28 Autor: Mariusz Chałupnik

Serce w 3D dla studentów. Nowatorska aplikacja na Uniwersytecie Opolskim

Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
W formacie 3D będzie można je dokładnie obejrzeć, przeanalizować, a nawet dokonać próbnego zabiegu operacyjnego. Będzie można też sprawdzić jak pracuje w normalnych warunkach, a jak po spożyciu alkoholu, czy przy stanach patologicznych. Tajniki ludzkiego serca w wirtualnej rzeczywistości internetowej aplikacji mogą już zgłębiać studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dodajmy jako pierwsi w Polsce.
- Jeśli chodzi o odwzorowanie w pełni fotorealistyczne, to przyznam szczerze, że nie spotkałem jeszcze projektu o tak wysokim stopniu odzwierciedlenia - mówi Michał Grzesiczek z firmy The Farm 51, która przygotowała aplikację. - Mamy zeskanowane serce za pomocą fotogrametrii. Możemy w realistyczny sposób zobaczyć jak to serce wygląda. Nie na płasko, jak to było do tej pory, kiedy studenci się uczyli w dwuwymiarowym świecie, tylko faktycznie mamy organ, który możemy niemalże postawić na biurku. Przejść koło niego, zobaczyć jak to serce pracuje, zobaczyć jedno z blisko 100 elementów anatomicznych budowy serca.

- Jeżeli połączymy tę technologię z badaniami obrazowymi, takimi jak tomograf, to dla każdego pacjenta jesteśmy w stanie wygenerować jego rzeczywisty obraz serca - mówi profesor Zenon Halaba, pomysłodawca aplikacji. - Z wadą, patologią, która jest w sercu. W tej sytuacji możemy zaplanować dla każdego indywidualnego pacjenta zabieg operacyjny. Kardiochirurg może przećwiczyć ten zabieg w rzeczywistych warunkach anatomicznych kilka razy przed podejściem do rzeczywistego pacjenta.

- Bardzo cieszymy się z wprowadzenia tak nowatorskiego programu na naszą uczelnię - mówi profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Jesteśmy na początku drogi, ale jak widzę ta droga też prowadzi przez wirtualną przestrzeń. Tę poszerzoną przestrzeń, o której mówili profesorowie kardiolodzy z kardiochirurgii z Zabrza, którzy pracowali nad tym sercem.

Koszty stworzenia aplikacji pokryła opolska spółka Wodociągi i Kanalizacja, która przekazała uniwersytetowi na ten cel 100 tysięcy złotych.

- Od początku entuzjastycznie podchodziliśmy do tego pomysłu i nie chcemy na tym kończyć naszego wsparcia - przekonuje Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki. - Zamierzamy rozwijać się dalej, chociażby na problemy neurologiczne. To serce dało nam powód do tego, żeby współpracować dalej, żeby pomagać dalej. Bardzo ważne dla nas jest ludzkie życie i zdrowie.

Uniwersytet będzie musiał teraz zakupić specjalne okulary 3D. Władze uczelni chcą pozyskać dziesięć takich zestawów. Ich koszt, to około 50 tysięcy złotych.
Michał Grzesiczek
profesor Zenon Halaba
profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Mateusz Filipowski

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 12:30 Opole: rezolucja w sprawie kupców przyjęta Opolscy radni zgodzili się na przyjęcie deklaracji, która pozwoliłaby wydłużyć umowy najmu kupcom handlującym na targowisku Centrum. Przypomnijmy, ci mają być ... » więcej 2018-05-25, godz. 12:09 W poniedziałek (28.05) rusza sprzedaż biletów na 55.KFPP. Na początek w internecie 28 maja, czyli w najbliższy poniedziałek rozpocznie się internetowa sprzedaż biletów na 55. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Dzień później, o godz. ... » więcej 2018-05-25, godz. 11:41 Miliard złotych dla rodzin z programu Rodzina 500 Plus. Jutro piknik rodzinny w Opolu. Radio Opole będzie na miejscu Opolski Urząd Wojewódzki zaprasza na piknik rodzinny w związku z przekroczeniem kwoty 1 miliarda zł, który w ramach programu Rodzina 500 plus trafił do opolsk ... » więcej 2018-05-25, godz. 11:25 Wypadek busa przewożącego truskawki na autostradzie. Lądował śmigłowiec LPR Do zdarzenia doszło na 203 kilometrze A4 na jezdni w kierunku Katowic. Według wstępnych informacji, dwie osoby zostały poszkodowane. » więcej 2018-05-25, godz. 10:24 Strzelanina w Opolu - prokuratura chce, by sprawą zajęły się jednostki spoza okręgu opolskiego - Jeszcze dziś opolska prokuratura skieruje wniosek o przekazanie sprawy strzelaniny przed komisariatem w Opolu poza okręg opolski - poinformował Radio Opole ... » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 100 złotych dla seniorów w Otmuchowie Gmina Otmuchów postanowiła wspierać mieszkańców powyżej 80. roku życia i co miesiąc wypłacać im po 100 złotych. » więcej 2018-05-25, godz. 10:15 Opolski plac św. Sebastiana nie będzie przebudowany w tym roku Ceny jakie podają wykonawcy przekraczają możliwości budżetowe miasta, więc władze Opola zdecydowały o rozpisaniu kolejnego, trzeciego już przetargu. Firmy chc ... » więcej 2018-05-25, godz. 09:00 Radni Opola nie usunęli nieprawidłowości wskazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową Przypomnijmy, izba orzekła, że podczas marcowej sesji doszło do głosowania niezgodnego z prawem. Wówczas radni, w ramach korekty budżetu, uchwalili zakup dron ... » więcej 2018-05-25, godz. 08:15 Płukanie sieci. Wody może być mało i może być brudna Mieszkańcy 9 wiosek w gminie Strzelce Opolskie mogą mieć dzisiaj (25.05) problem z wodą. » więcej 2018-05-25, godz. 07:30 Wojewoda Adrian Czubak: program Rodzina 500 Plus pokazał, w jakich rodzinach wsparcie było najbardziej oczekiwane - W całym kraju łączna suma wsparcia dla rodzin przekroczyła 43 mld złotych, a w rządowym programie Rodzina 500 Plus chodzi przede wszystkim o przyszłość i be ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »