Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-02-01, 19:28 Autor: Mariusz Chałupnik

Serce w 3D dla studentów. Nowatorska aplikacja na Uniwersytecie Opolskim

Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
Prezentacja aplikacji "Wirtualne serce" na Uniwersytecie Opolskim [fot. Mariusz Chałupnik]
W formacie 3D będzie można je dokładnie obejrzeć, przeanalizować, a nawet dokonać próbnego zabiegu operacyjnego. Będzie można też sprawdzić jak pracuje w normalnych warunkach, a jak po spożyciu alkoholu, czy przy stanach patologicznych. Tajniki ludzkiego serca w wirtualnej rzeczywistości internetowej aplikacji mogą już zgłębiać studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim, dodajmy jako pierwsi w Polsce.
- Jeśli chodzi o odwzorowanie w pełni fotorealistyczne, to przyznam szczerze, że nie spotkałem jeszcze projektu o tak wysokim stopniu odzwierciedlenia - mówi Michał Grzesiczek z firmy The Farm 51, która przygotowała aplikację. - Mamy zeskanowane serce za pomocą fotogrametrii. Możemy w realistyczny sposób zobaczyć jak to serce wygląda. Nie na płasko, jak to było do tej pory, kiedy studenci się uczyli w dwuwymiarowym świecie, tylko faktycznie mamy organ, który możemy niemalże postawić na biurku. Przejść koło niego, zobaczyć jak to serce pracuje, zobaczyć jedno z blisko 100 elementów anatomicznych budowy serca.

- Jeżeli połączymy tę technologię z badaniami obrazowymi, takimi jak tomograf, to dla każdego pacjenta jesteśmy w stanie wygenerować jego rzeczywisty obraz serca - mówi profesor Zenon Halaba, pomysłodawca aplikacji. - Z wadą, patologią, która jest w sercu. W tej sytuacji możemy zaplanować dla każdego indywidualnego pacjenta zabieg operacyjny. Kardiochirurg może przećwiczyć ten zabieg w rzeczywistych warunkach anatomicznych kilka razy przed podejściem do rzeczywistego pacjenta.

- Bardzo cieszymy się z wprowadzenia tak nowatorskiego programu na naszą uczelnię - mówi profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor Uniwersytetu Opolskiego.

- Jesteśmy na początku drogi, ale jak widzę ta droga też prowadzi przez wirtualną przestrzeń. Tę poszerzoną przestrzeń, o której mówili profesorowie kardiolodzy z kardiochirurgii z Zabrza, którzy pracowali nad tym sercem.

Koszty stworzenia aplikacji pokryła opolska spółka Wodociągi i Kanalizacja, która przekazała uniwersytetowi na ten cel 100 tysięcy złotych.

- Od początku entuzjastycznie podchodziliśmy do tego pomysłu i nie chcemy na tym kończyć naszego wsparcia - przekonuje Mateusz Filipowski, wiceprezes spółki. - Zamierzamy rozwijać się dalej, chociażby na problemy neurologiczne. To serce dało nam powód do tego, żeby współpracować dalej, żeby pomagać dalej. Bardzo ważne dla nas jest ludzkie życie i zdrowie.

Uniwersytet będzie musiał teraz zakupić specjalne okulary 3D. Władze uczelni chcą pozyskać dziesięć takich zestawów. Ich koszt, to około 50 tysięcy złotych.
Michał Grzesiczek
profesor Zenon Halaba
profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Mateusz Filipowski

Wiadomości z regionu

2018-11-19, godz. 21:12 Leszek Jan Wiącek rozpoczął piątą kadencję na stanowisku burmistrza Wołczyna Leszek Jan Wiącek został zaprzysiężony na burmistrza Wołczyna. Będzie to jego piąta kadencja na tym stanowisku. » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Policja publikuje portret mężczyzny wyłowionego z Odry Kędzierzyńscy policjanci opublikowali portret mężczyzny wyłowionego z Odry we wrześniu zeszłego roku. Przypomnijmy - Ciało znaleziono 17 września 2017 roku w ... » więcej 2018-11-19, godz. 20:00 Ruszył trzeci przetarg na przebudowę placu św. Sebastiana w Opolu Opole nie rezygnuje z rewitalizacji placu św. Sebastiana. Po dwóch nieudanych przetargach, kilka dni temu Urząd Miasta Opola ogłosił trzeci. » więcej 2018-11-19, godz. 19:30 Rewolucja w powiecie nyskim. Zmiany we władzach powiatu i prezydium rady Duże zmiany we władzach powiatu nyskiego. Podczas dzisiejszej (19.11) inauguracyjnej sesji rady powiatu wybrano nowy zarząd oraz prezydium rady. » więcej 2018-11-19, godz. 18:30 Bez zmian na szczycie nyskiej rady gminy. Rządząca koalicja dysponuje 17 głosami Nie będzie zmiany przewodniczącego nyskiej rady gminy. W prezydium rady - podobnie jak w poprzedniej kadencji - zasiądzie jeszcze trzech wiceprzewodniczących. » więcej 2018-11-19, godz. 17:15 Zmiany w radzie powiatu strzeleckiego Zanim jeszcze nowa rada się ukonstytuowała, doszło do zmiany jej składu. Z mandatu zrezygnował Mieczysław Wojtaszek (PiS). Jak poinformował w oświadczeniu pra ... » więcej 2018-11-19, godz. 16:01 Zamknięte ulice, zmiana pierwszeństwa ruchu. Kierowcy - uwaga na opolskim Zaodrzu W związku z budową obwodnicy Piastowskiej drogowcy zamykają ul. Cmentarną, Zbożową i 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. » więcej 2018-11-19, godz. 15:09 Szedł pobić i nastraszyć, dźgnął nożem i zabił. Ruszył proces ws. morderstwa na Armii Krajowej w Opolu Przed opolskim Sądem Okręgowym ruszył proces w sprawie głośnego zabójstwa w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w Opolu. Miłoszowi Cz., oskarżonemu o spowodowan ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:54 Zaatakowany w Kadłubie mały Mikołaj w najbliższych dniach może opuścić szpital. Jego stan ustabilizował się 10-miesięczny Mikołaj, zaatakowany w Kadłubie pod Strzelcami Opolskimi, najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu opuści szpital. Dziecko zostało przeniesione ... » więcej 2018-11-19, godz. 14:45 Poradnia laktacyjna w Strzelcach Opolskich jest bezpłatna dla wszystkich pacjentek Poradnia laktacyjna w szpitalu w Strzelcach Opolskich już nie tylko dla pacjentek z powiatów strzeleckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Od listopada możliwe ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »