Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-28, 21:00 Autor: Joanna Matlak

Brunatna fala czy polityczny margines? Goście Niedzielnej Loży Radiowej rozmawiali o polskich neonazistach

Goście Niedzielnej Loży Radiowej (28.01.2018) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Goście Niedzielnej Loży Radiowej (28.01.2018) [fot. Agnieszka Lubczańska]
Opolscy politycy dyskutowali o polskich neonazistach, których ukazał materiał telewizji TVN. Goście Marka Świercza byli pytani o to czy medialna burza jest uzasadniona, czy telewizyjny materiał ukazał brunatną falę czy jest to raczej polityczny margines?
- Trzeba przykładać odpowiednią miarę do sytuacji - uważa Jerzy Czerwiński, senator Prawa i Sprawiedliwości. - To są jednak, mimo wszystko, co prawda nagłośnione, ale incydentalne przypadki. Nawiasem mówiąc jak patrzyłem na tę grupę, która paliła symbol swastyki, zastanawiałem się czy TVN dogadał się z uczestnikami tej grupy, czy zrobiono to bez ich wiedzy i zgody - mówi Czerwiński.

- Bagatelizowanie tej sprawy wprawia mnie w osłupienie - mówi Piotr Piaseczny z Nowoczesnej. - Najpierw generuje się myśl, potem powstaje słowo, a następnie tworzony jest czyn. Odpowiedzialność za słowo wygasza z każdym dniem. Przykłady idą prosto z góry: "zdradzieckie mordy", "kanalie", "jeśli ktoś idzie na marsz szmat, to jest szmatą" - to jest cytat z pani Pawłowicz - wymieniał Piaseczny.

- Minister Brudziński powinien przeprosić za bezczynność – mówi Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej. - Mieliśmy do czynienia z atakiem według scenariusza "wina Tuska", czyli za wszystko jest winna Platforma i winny jest TVN. Zamiast podziękować nie za ujawnienie marginesu, ale wierzchołka góry lodowej - mówi Wilczyński.

- Jeśli ktoś ma informacje o przestępstwie powinien to zgłosić, przynajmniej uniknie zarzutu o manipulację – mówi Robert Tistek z Kukiz 15. - Niestety, ja uważam, że całość narracji, która jest w tej chwili, zaczyna się wpisywać w to, co się dzieje w Unii Europejskiej. Jesteśmy atakowani za to, że jesteśmy faszystami - mówi Tistek.

- Czy w przeszłości Polska była tak mocno na cenzurowanym w tym temacie? Nie sądzę - mówi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej. - Proszę pamiętać, że dziennikarz podejmuje decyzję o ujawnieniu tematów, kiedy wie, że ma wystarczające materiały. Trudno jednoznacznie oceniać dziennikarzy TVN-u, czy oni to zrobili z premedytacją, czy mieli na tyle dobre materiały, żeby to pokazać - mówi Galla.

- Musimy edukować i mówić jednym głosem - mówi Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Od incydentów te wszystkie ideologie zaczynały. Właśnie w lesie, w podziemiu, w knajpce i czekały na odpowiedni klimat. I warto na ten temat rozmawiać i przede wszystkim potępiać. Nie można szukać wroga tam, gdzie go nie ma - mówi Krzesiński.
Jerzy Czerwiński
Piotr Piaseczny
Ryszard Wilczyński
Robert Tistek
Ryszard Galla
Jan Krzesiński

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 06:30 Fontanna na Stawie Zamkowym gotowa. Pierwszy pokaz na rozpoczęcie majówki 1 maja zostanie uruchomiona fontanna na Stawie Zamkowym przy ul. Barlickiego w Opolu. Jej remont trwał od lipca 2023 roku. Premierowy pokaz rozpocznie się o… » więcej 2024-04-25, godz. 20:30 Uczniowie z całej Polski rywalizowali w finale olimpiady dla elektryków 21 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego kraju przyjechało do Opola na finał olimpiady 'Euroelektra'. To konkurs organizowany od 25 lat przez Stowarzyszenie… » więcej 2024-04-25, godz. 19:50 Kasztany dawno zakwitły. Za prawie dwa tygodnie ruszają egzaminy maturalne 147 uczniów czwartych klas Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Opolu, tegorocznych maturzystów, odebrało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość… » więcej 2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »