Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-22, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Minority SafePack: takie same prawa dla mniejszości w UE. Trwa zbieranie podpisów

Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą [fot. TSKN]
Trwa zbiórka podpisów pod inicjatywą [fot. TSKN]
TSKN
TSKN
Wspólne standardy ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych - trwa zbiórka podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską Minority SafePack. Ma ona na celu wprowadzenie takich samych praw mniejszości we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Koordynatorem zbierania podpisów w Polsce jest Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w RP.
- Co siódmy mieszkaniec Europy jest członkiem jakiejś mniejszości narodowej lub etnicznej - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, sekretarz Towarzystwa Społeczno- Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. - Warto poprzeć tę inicjatywę, żeby pokazać, że różnorodność jest naszym bogactwem, że dzięki temu, iż wspólnie budujemy codzienność naszych małych ojczyzn i dużych też, warto, abyśmy wspólnie dla tej różnorodności coś zrobili.

Celem jest zebranie miliona podpisów w co najmniej siedmiu krajach UE. Jeśli to się uda, projekt zostanie złożony w Komisji Europejskiej. Wśród postulatów, jakie znajdują się w projekcie, są m.in. pomoc w dostępie do nauki języków regionalnych czy mniejszościowych.

- Pod inicjatywą może się podpisać każdy obywatel Unii Europejskiej - dodaje Joanna Hassa, rzecznik prasowy TSKN. - Po raz pierwszy taką inicjatywę w ogóle się udało zarejestrować i podjąć w tym kierunku działania. Każdy obywatel, który wie, że to jest potrzebne, który widzi, że różnorodność i to, że mamy mniejszości, to ubogaca nasz kraj i całą Europę, który czuje, że to jest ważne, może się pod tą inicjatywą podpisać. Mniejszości ubogacają postrzeganie naszego świata i na pewno nie są w żaden sposób zagrożeniem.

Podpisy można składać do 2 kwietnia w siedzibie TSKN przy ul. Konopnickiej w Opolu, a także w internecie na stronie minority-safepack.eu.
Zuzanna Donath-Kasiura
Joanna Hassa

Wiadomości z regionu

2020-02-24, godz. 20:45 3 "nowe" place zabaw w Opolu. Gdzie? Wybiorą mieszkańcy W tym roku opolski ratusz planuje budowę trzech kolejnych placów zabaw. W ogłoszonych przez miasto konsultacjach mieszkańcy mogą wybrać trzy z pięciu zaproponowanych… » więcej 2020-02-24, godz. 19:50 Reksio, Olaf i Kubuś Puchatek w USK. Bohaterowie bajek umilą pobyt na oddziale chirurgii dziecięcej Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolska Pozytywka odnowili dwie sale oddziału chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim… » więcej 2020-02-24, godz. 18:31 Miał kupić narkotyki w Czechach, przewieźć je do Polski i rozprowadzać. Dealer i nabywcy stanęli przed Sądem Okręgowym Ruszyła rozprawa dotycząca wewnątrzwspólnotowego nabycia substancji psychotropowych oraz udzielania i posiadania narkotyków. Przed Sądem Okręgowym w Opolu odpowiada… » więcej 2020-02-24, godz. 18:00 Silny wiatr zostanie z nami do wtorku. Bilans ostatniej doby to ponad 260 interwencji Uszkodzone budynki i samochody, zerwane linie telekomunikacyjne i energetyczne oraz powalone drzewa. Przez Opolszczyznę ponownie przeszedł front z bardzo silnym… » więcej 2020-02-24, godz. 17:45 Szybkim działaniem policjanci z Głogówka zapobiegli tragedii Samobójstwo 39-latka udaremnili policjanci z Głogówka. Dyżurny tamtejszego komisariatu otrzymał informację z centrum powiadamiania ratunkowego o mężczyźnie, który… » więcej 2020-02-24, godz. 17:15 Mamy grypę ptaków, ale przed ASF się bronimy Pojawił się wirus grypy ptaków, ale opolskie jest wolne od wirusa ASF. To informacje podane na spotkaniu wojewody z organizacjami i instytucjami rolniczymi w regionie… » więcej 2020-02-24, godz. 16:35 Licznik przekręcony o 60 tysięcy. Kierowca wpadł w czasie rutynowej kontroli Kolejny samochód z cofniętym licznikiem wykryli w czasie rutynowej kontroli policjanci z Krapkowic. Tym razem był to volkswagen. Zatrzymany do kontroli na drodze… » więcej 2020-02-24, godz. 16:19 Silny wiatr i porywisty deszcz, to przyczyny serii wypadków na drogach powiatu namysłowskiego Wichura dała się we znaki także kierowcom. Tylko na terenie powiatu namysłowskiego doszło do trzech kolizji, których powodem był silnie wiejący wiatr. » więcej 2020-02-24, godz. 15:45 Najmłodsi mieli spokojny wypoczynek. Policja i sanepid podsumowują ferie - To były bardzo spokojne i bezpieczne ferie zimowe - oceniają opolskie służby, które sprawdzały miejsca wypoczynku dzieci oraz przewoźników, którzy dowozili uczniów… » więcej 2020-02-24, godz. 15:15 W Leśnicy nie będzie gminnego żłobka, ale może powstać prywatny Budowa gminnego żłobka w Leśnicy jest zbyt droga. Żeby zapewnić opiekę najmłodszym, gmina wspiera prywatnego przedsiębiorcę, który chce otworzyć taką placówkę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »