Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-04, 10:15 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Powstała eksperymentalna mapa jakości powietrza dla Opola

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
- Inicjatywę kierujemy przede wszystkim do samorządowców, ale również do mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu, pytany o przygotowaną dla Opola przez firmę dynamiczną mapę jakości powietrza, czyli pilotażowy projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.
Mapa jakości powietrza ma pokazywać, jak wyglądało, jak wygląda i jak będzie wyglądało stężenie zanieczyszczeń. Ten eksperyment badawczy, po części finansowany unijnymi pieniędzmi będzie docelowo komercyjnym. - Będziemy robili takie mapy także dla Dąbrowy Górniczej, Bydgoszczy, Jastrzębia Zdroju i paru miejscowości uzdrowiskowych - powiedział prezes Atmotermu.

- To było poprzedzone wynikami modelowania dla całego kraju, który robiliśmy na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska. Prezentowaliśmy je na różnego rodzaju sympozjach za granicą. Ostatnio nawet w Utrechcie w Holandii pokazywaliśmy nasze wyniki. Możemy powiedzieć, że to efekt ciężkiej pracy 10-20 lat nad tym zagadnieniem - powiedział Ryszard Pazdan.

Mapa pokazuje w każdym dowolnym punkcie, jaka jest wielkość dowolnego zanieczyszczenia powietrza. Wskazuje też źródło zanieczyszczeń wynikających z natężenia ruchu komunikacyjnego. - To znaczy, czy jest to akurat napływ, czy lokalne zanieczyszczenie. Po prostu mamy świetną diagnozę - stwierdził prezes Atmotermu. - My ten projekt dalej rozwijamy. Na przykład w Gliwicach będzie bardzo szczegółowo pokazana komunikacja - dodał nasz poranny gość.

Dane do mapy są czerpane z modelowania, jak rozprzestrzenia się zanieczyszczenie w oparciu o parametry wielkości emisji, sytuację pogodową oraz przemiany zanieczyszczeń w atmosferze. Wyliczane teoretycznie stężenia są konfrontowane nie tylko z pomiarami państwowego monitoringu środowiska, ale także dodatkowymi czujnikami, które zwiększają dokładność dynamicznej mapy jakości powietrza.

Przygotowany instrument pozwala też symulować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń do 36 godzin naprzód, a można to sprawdzić korzystając ze strony internetowej opracowanej przez firmę.

Jak dodał nasz gość, tak duży problem ze smogiem jak Polska mają tylko takie kraje, jak Indie czy Chiny. - Straty związane ze smogiem kosztują nasze państwo 26 mld euro rocznie - stwierdził Ryszard Pazdan.

- Kiedy przyjmowaliśmy naszą uchwałę antysmogową, liczyliśmy na to, że rząd przyjmie swoje rozwiązania w sprawie. Zapowiadano rok temu, że będzie ich 14, do tej pory przyjęto tylko jedną, za to najbardziej restrykcyjną, dotyczącą wymianę pieców na piece piątej klasy bez awaryjnego rusztu - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" wicemarszałek Antoni Konopka, który odpowiada w zarządzie województwa za ochronę środowisko. Jak zapowiada, kolejnym etapem walki ze smogiem będzie opracowywany program ochrony powietrza.

- Tu potrzebne są także działania na rzecz zwiększenia świadomości Polaków. To na szczęście już się dzieje - stwierdził Konopka.

Jak dodał, mamy pewne zadanie do odrobienia, nie tylko jako region, ale też i kraj - to kwestia poziomu informowania społeczeństwa.

Zdaniem osób zajmujących się problemem smogu, choć Polacy oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, to mamy jeden z najbardziej liberalnych progów, po przekroczeniu których mieszkańcy są informowaniu o zagrożeniu.

- Tu jeżeli chodzi o PM10 to poziom informowania wynosi 200 i alarmowania to jest ponad 300. Są tutaj propozycje, żeby zejść jak najniżej, nawet padają propozycje, aby było to do 50, czy do 100 lub 150 - powiedział marszałek.

- Od 2011 tego roku ta jakość powietrza powoli poprawia się - dodał marszałek, który stwierdził, że taka mapa jakości powietrza, jaką przygotowała firma Atmoterm jest potrzebna.
Ryszard Pazdan
Ryszard Pazdan cz.2
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-10-20, godz. 19:00 Ruszyła przebudowa Lipowej w Brzegu 1 milion 400 tysięcy złotych kosztować będzie przebudowa ul. Lipowej w Brzegu. Na jej remont mieszkańcy czekali od dłuższego czasu. » więcej 2018-10-20, godz. 18:15 Trwają poszukiwania Wiktora Szatona z Zawadzkiego Policjanci i strażacy poszukują Wiktora Szaton. 68-letni mieszkaniec Zawadzkiego wczoraj (19.10) rano wyszedł z domu. Ostatni raz widziany był około godziny 1 ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:30 Przełaj, las, piach, czyli crossowa "Wzgórzowa 13" w Chrząszczycach Ponad 200 uczestników stanęło na starcie piątego biegu przełajowego 'Wzgórzowa 13' w Chrząszczycach. W tym roku biegacze mogli się zmierzyć na dwóch dystansac ... » więcej 2018-10-20, godz. 17:00 WYBORY 2018: Obserwator społeczny i mąż zaufania - dodatkowe osoby w lokalach wyborczych W lokalach wyborczy w czasie jutrzejszych (21.10) wyborów samorządowych, oprócz komisji wyborczej będzie można spotkać także obserwatora społecznego. To nowoś ... » więcej 2018-10-20, godz. 16:45 Paczka Szlachetnej Paczki nadal zwarta - Zamieszanie i oskarżenia pod adresem byłego dyrektora Szlachetnej Paczki nie wpływają na działalność na poziomie regionu - mówi menedżerka operacyjna akcji ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:59 Agitacja w internecie. Dwa przypadki łamania ciszy wyborczej w regionie - Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie - apeluje Rafał Tkacz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. Choć w regionie cisza wyborcza jest pr ... » więcej 2018-10-20, godz. 15:15 Dwa "incydenty wyborcze" w województwie opolskim odnotowała policja Cisza wyborcza przed jutrzejszymi wyborami samorządowymi jest przestrzegana, ale opolska policja otrzymała dwa zgłoszenia dotyczące złamania przepisów kodeksu ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:42 Nowa trasa dla miłośników nordic-walking Działacze grupy Odnowy Wsi Staniszcze Małe stawiają na sport i rekreację. Dlatego wytyczyli i oznaczyli „ścieżkę odnowy”, czyli trasę dla uprawiających nordic ... » więcej 2018-10-20, godz. 14:00 W Opolu szukają statystów do filmu „Zdarzyło się w Polsce". Film nawiązywać będzie do historii wysadzenia auli WSP Opolanie w wieku od 16 do 80 lat mogą spełnić swoje aktorskie marzenia. W Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Kościuszki w Opolu trwa cating na statystów do ... » więcej 2018-10-20, godz. 12:53 Pogorszyły się warunki na drogach województwa. Wypadki w Prądach i Jędrzejowie W Prądach na drodze krajowej z Opola do Niemodlina prawdopodobnie z powodu nadmiernej prędkości i śliskiej nawierzchni po opadach deszczu kierowca osobowego B ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »