Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-04, 10:15 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Powstała eksperymentalna mapa jakości powietrza dla Opola

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
- Inicjatywę kierujemy przede wszystkim do samorządowców, ale również do mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu, pytany o przygotowaną dla Opola przez firmę dynamiczną mapę jakości powietrza, czyli pilotażowy projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.
Mapa jakości powietrza ma pokazywać, jak wyglądało, jak wygląda i jak będzie wyglądało stężenie zanieczyszczeń. Ten eksperyment badawczy, po części finansowany unijnymi pieniędzmi będzie docelowo komercyjnym. - Będziemy robili takie mapy także dla Dąbrowy Górniczej, Bydgoszczy, Jastrzębia Zdroju i paru miejscowości uzdrowiskowych - powiedział prezes Atmotermu.

- To było poprzedzone wynikami modelowania dla całego kraju, który robiliśmy na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska. Prezentowaliśmy je na różnego rodzaju sympozjach za granicą. Ostatnio nawet w Utrechcie w Holandii pokazywaliśmy nasze wyniki. Możemy powiedzieć, że to efekt ciężkiej pracy 10-20 lat nad tym zagadnieniem - powiedział Ryszard Pazdan.

Mapa pokazuje w każdym dowolnym punkcie, jaka jest wielkość dowolnego zanieczyszczenia powietrza. Wskazuje też źródło zanieczyszczeń wynikających z natężenia ruchu komunikacyjnego. - To znaczy, czy jest to akurat napływ, czy lokalne zanieczyszczenie. Po prostu mamy świetną diagnozę - stwierdził prezes Atmotermu. - My ten projekt dalej rozwijamy. Na przykład w Gliwicach będzie bardzo szczegółowo pokazana komunikacja - dodał nasz poranny gość.

Dane do mapy są czerpane z modelowania, jak rozprzestrzenia się zanieczyszczenie w oparciu o parametry wielkości emisji, sytuację pogodową oraz przemiany zanieczyszczeń w atmosferze. Wyliczane teoretycznie stężenia są konfrontowane nie tylko z pomiarami państwowego monitoringu środowiska, ale także dodatkowymi czujnikami, które zwiększają dokładność dynamicznej mapy jakości powietrza.

Przygotowany instrument pozwala też symulować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń do 36 godzin naprzód, a można to sprawdzić korzystając ze strony internetowej opracowanej przez firmę.

Jak dodał nasz gość, tak duży problem ze smogiem jak Polska mają tylko takie kraje, jak Indie czy Chiny. - Straty związane ze smogiem kosztują nasze państwo 26 mld euro rocznie - stwierdził Ryszard Pazdan.

- Kiedy przyjmowaliśmy naszą uchwałę antysmogową, liczyliśmy na to, że rząd przyjmie swoje rozwiązania w sprawie. Zapowiadano rok temu, że będzie ich 14, do tej pory przyjęto tylko jedną, za to najbardziej restrykcyjną, dotyczącą wymianę pieców na piece piątej klasy bez awaryjnego rusztu - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" wicemarszałek Antoni Konopka, który odpowiada w zarządzie województwa za ochronę środowisko. Jak zapowiada, kolejnym etapem walki ze smogiem będzie opracowywany program ochrony powietrza.

- Tu potrzebne są także działania na rzecz zwiększenia świadomości Polaków. To na szczęście już się dzieje - stwierdził Konopka.

Jak dodał, mamy pewne zadanie do odrobienia, nie tylko jako region, ale też i kraj - to kwestia poziomu informowania społeczeństwa.

Zdaniem osób zajmujących się problemem smogu, choć Polacy oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, to mamy jeden z najbardziej liberalnych progów, po przekroczeniu których mieszkańcy są informowaniu o zagrożeniu.

- Tu jeżeli chodzi o PM10 to poziom informowania wynosi 200 i alarmowania to jest ponad 300. Są tutaj propozycje, żeby zejść jak najniżej, nawet padają propozycje, aby było to do 50, czy do 100 lub 150 - powiedział marszałek.

- Od 2011 tego roku ta jakość powietrza powoli poprawia się - dodał marszałek, który stwierdził, że taka mapa jakości powietrza, jaką przygotowała firma Atmoterm jest potrzebna.
Ryszard Pazdan
Ryszard Pazdan cz.2
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-07-18, godz. 17:45 Rozszczelniona butla z gazem nielegalnie podłączona w mieszkaniu w Lewinie Brzeskim Interwencja w mieszkaniu przy ul. Kościuszki w Lewinie Brzeskim. Po 16.00 strażacy otrzymali zgłoszenie z pogotowia gazowego o wyczuwalnym w budynku gazie. Sł ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:30 "System działa sprawnie". W Pępicach z powodzeniem wyłapują kierowców, którzy łamią przepisy tonażowe Na początku czerwca informowaliśmy o nowoczesnym systemie działającym w Pępicach pod Brzegiem. Specjalne urządzenia wyłapują kierowców dużych aut, którzy łami ... » więcej 2018-07-18, godz. 17:00 Nowe aparaty RTG i USG w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie lepsza diagnostyka pacjentów Prawie dwa miliony złotych kosztowały urządzenia, o które wzbogacił się szpital powiatowy w Kędzierzynie-Koźlu. Maszyny do prześwietleń i USG nie tylko ułatwi ... » więcej 2018-07-18, godz. 16:45 Kolizja przy rondzie Szczakiela w Opolu. Kierowca miał ponad 3 promile alkoholu we krwi Do kolizji trzech aut doszło przy rondzie Szczakiela w Opolu. Zdarzenie drogowe miało miejsce tuż po godzinie 14.00 na krajowej drodze nr 94. W zdarzeniu nikt ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Zatrzymano drugiego podejrzanego w sprawie składowania skażonych chemikaliów w Dąbrowie Kolejne zatrzymanie ws. składowania niebezpiecznych chemikaliów na prywatnej posesji w Dąbrowie. Opolska policja zatrzymała 38-letniego Pawła T., który jak wy ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:15 Duże zmiany w głubczyckim szpitalu. Placówka wdroży cztery projekty Cztery programy w tym roku zacznie wdrażać Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. Będą one dotyczyły zarówno zakresu leczenia, jak i in ... » więcej 2018-07-18, godz. 15:12 Wyjechał w trasę ciężarówką mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie Policjanci zatrzymali w Oleśnie do kontroli 63-letniego kierowce tira, który wyjeżdżając z parkingu uszkodził dwa inne samochody. Funkcjonariusze od razu pocz ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:13 Wojewoda opolski: Będzie padać, ale zagrożenia powodziowego nie ma - Pada i będzie padać przez najbliższą dobę, ale zagrożenia powodziowego nie ma - zapewnia wojewoda opolski. Adrian Czubak na konferencji prasowej informował, ... » więcej 2018-07-18, godz. 14:00 Punkt darmowej wymiany książek powstał w Kolonowskiem Przy wejściu do urzędu gminy w Kolonowskiem, tuż obok tablicy informacyjnej, na stoliku pojawiła się skrzynka z napisem „bookcrossing”. W niej znajdują się ks ... » więcej 2018-07-18, godz. 13:15 Trwa XXII Święto Młodzieży na Górze św. Anny. "Jak się zjadą w jednym miejscu to widzą, że nie są sami" Kilkuset młodych ludzi przyjechało do klasztoru ojców franciszkanów, aby przez cały tydzień modlić się, wspólnie bawić i uczestniczyć w warsztatach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »