Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-04, 10:15 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Powstała eksperymentalna mapa jakości powietrza dla Opola

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
- Inicjatywę kierujemy przede wszystkim do samorządowców, ale również do mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu, pytany o przygotowaną dla Opola przez firmę dynamiczną mapę jakości powietrza, czyli pilotażowy projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.
Mapa jakości powietrza ma pokazywać, jak wyglądało, jak wygląda i jak będzie wyglądało stężenie zanieczyszczeń. Ten eksperyment badawczy, po części finansowany unijnymi pieniędzmi będzie docelowo komercyjnym. - Będziemy robili takie mapy także dla Dąbrowy Górniczej, Bydgoszczy, Jastrzębia Zdroju i paru miejscowości uzdrowiskowych - powiedział prezes Atmotermu.

- To było poprzedzone wynikami modelowania dla całego kraju, który robiliśmy na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska. Prezentowaliśmy je na różnego rodzaju sympozjach za granicą. Ostatnio nawet w Utrechcie w Holandii pokazywaliśmy nasze wyniki. Możemy powiedzieć, że to efekt ciężkiej pracy 10-20 lat nad tym zagadnieniem - powiedział Ryszard Pazdan.

Mapa pokazuje w każdym dowolnym punkcie, jaka jest wielkość dowolnego zanieczyszczenia powietrza. Wskazuje też źródło zanieczyszczeń wynikających z natężenia ruchu komunikacyjnego. - To znaczy, czy jest to akurat napływ, czy lokalne zanieczyszczenie. Po prostu mamy świetną diagnozę - stwierdził prezes Atmotermu. - My ten projekt dalej rozwijamy. Na przykład w Gliwicach będzie bardzo szczegółowo pokazana komunikacja - dodał nasz poranny gość.

Dane do mapy są czerpane z modelowania, jak rozprzestrzenia się zanieczyszczenie w oparciu o parametry wielkości emisji, sytuację pogodową oraz przemiany zanieczyszczeń w atmosferze. Wyliczane teoretycznie stężenia są konfrontowane nie tylko z pomiarami państwowego monitoringu środowiska, ale także dodatkowymi czujnikami, które zwiększają dokładność dynamicznej mapy jakości powietrza.

Przygotowany instrument pozwala też symulować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń do 36 godzin naprzód, a można to sprawdzić korzystając ze strony internetowej opracowanej przez firmę.

Jak dodał nasz gość, tak duży problem ze smogiem jak Polska mają tylko takie kraje, jak Indie czy Chiny. - Straty związane ze smogiem kosztują nasze państwo 26 mld euro rocznie - stwierdził Ryszard Pazdan.

- Kiedy przyjmowaliśmy naszą uchwałę antysmogową, liczyliśmy na to, że rząd przyjmie swoje rozwiązania w sprawie. Zapowiadano rok temu, że będzie ich 14, do tej pory przyjęto tylko jedną, za to najbardziej restrykcyjną, dotyczącą wymianę pieców na piece piątej klasy bez awaryjnego rusztu - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" wicemarszałek Antoni Konopka, który odpowiada w zarządzie województwa za ochronę środowisko. Jak zapowiada, kolejnym etapem walki ze smogiem będzie opracowywany program ochrony powietrza.

- Tu potrzebne są także działania na rzecz zwiększenia świadomości Polaków. To na szczęście już się dzieje - stwierdził Konopka.

Jak dodał, mamy pewne zadanie do odrobienia, nie tylko jako region, ale też i kraj - to kwestia poziomu informowania społeczeństwa.

Zdaniem osób zajmujących się problemem smogu, choć Polacy oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, to mamy jeden z najbardziej liberalnych progów, po przekroczeniu których mieszkańcy są informowaniu o zagrożeniu.

- Tu jeżeli chodzi o PM10 to poziom informowania wynosi 200 i alarmowania to jest ponad 300. Są tutaj propozycje, żeby zejść jak najniżej, nawet padają propozycje, aby było to do 50, czy do 100 lub 150 - powiedział marszałek.

- Od 2011 tego roku ta jakość powietrza powoli poprawia się - dodał marszałek, który stwierdził, że taka mapa jakości powietrza, jaką przygotowała firma Atmoterm jest potrzebna.
Ryszard Pazdan
Ryszard Pazdan cz.2
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-04-24, godz. 14:00 Będzie zgoda na czasowe zawieszenie interny w kluczborskim szpitalu od 1 maja Dyrektor opolskiego oddziału NFZ pozytywnie zaopiniował wniosek z prośbą o zawieszenie interny, który wpłynął 20 kwietnia. Trudna sytuacja szpitala jest związ ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Wybuch pieca w Więcmierzycach. Poszkodowana jedna osoba Do zdarzenia doszło kilkanaście minut po godzinie 13. Ze wstępnych ustaleń pracujących na miejscu służb ratowniczych wynika, że uszkodzeniu uległ piec w domu ... » więcej 2018-04-24, godz. 14:00 Na Politechnice Opolskiej zakończono pilotażowy program Legii Akademickiej. Latem część praktyczna zajęć m.in. na poli ... - Projekt miał charakter dobrowolny, chcieliśmy sprawdzić, jakie będzie zainteresowanie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prorektor Politechniki Opolski ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:40 Panzerfaust i bomba lotnicza. Saperzy w Brzegu zakończyli działania Uczniowie dwóch brzeskich szkół, a także mieszkańcy okolicznych kamienic mogą wrócić do swoich budynków. Saperzy z patrolu rozminowania zakończyli swoje dział ... » więcej 2018-04-24, godz. 12:15 Pobierała leki na receptę, a później nimi handlowała. Wpadła w ręce policji Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 33-letnią kobietę, która w sieci sprzedawała wyroby farmaceutyczne. Na jednym z portali internetowych oferowała lekarst ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:45 Policjanci rozpoczynają referendum ws. protestu Głodówka, miasteczko mundurowych czy pikieta - rozpoczęło się referendum w sprawie formy protestu policjantów. Związki zawodowe pytają swoich członków o możli ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:30 Oblał denaturatem dwie kobiety i je podpalił. Ruszył proces ws. głośnego zabójstwa w Prudniku Zdaniem prokuratury, 36-letni Sebastian K. 20 grudnia ubiegłego roku, pokłócił się z dwiema kobietami, uderzeniem przewrócił je na ziemię, oblał denaturatem i ... » więcej 2018-04-24, godz. 11:06 Niewybuch postawił na nogi służby ratunkowe w Brzegu. 600 osób ewakuowanych Kilka minut po godzinie 10 przy ulicy Jana Pawła II na terenie pobliskiej budowy znaleziono ręczny granatnik przeciwpancerny. Jest uzbrojony w zapalnik i jak ... » więcej 2018-04-24, godz. 10:45 Nyscy studenci prowadzą warsztaty dla dzieci z OPS-u. "To dla nas ogromne doświadczenie" Studenci nyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prowadzą warsztaty językowe dla dzieci, które są pod opieką OPS-u. Żacy drugiego roku filologii angielski ... » więcej 2018-04-24, godz. 09:12 Zobacz burze piaskowe w powiecie strzeleckim! [FILM] Zniszczone pola i drogi - to efekt burz, jakie w poniedziałek po południu przeszły nad powiatem strzeleckim. Zanim jednak pojawił się grad i gwałtowne opady d ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »