Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-01-04, 10:15 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Powstała eksperymentalna mapa jakości powietrza dla Opola

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Pazdan [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
- Inicjatywę kierujemy przede wszystkim do samorządowców, ale również do mieszkańców - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Pazdan, prezes Atmotermu, pytany o przygotowaną dla Opola przez firmę dynamiczną mapę jakości powietrza, czyli pilotażowy projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju.
Mapa jakości powietrza ma pokazywać, jak wyglądało, jak wygląda i jak będzie wyglądało stężenie zanieczyszczeń. Ten eksperyment badawczy, po części finansowany unijnymi pieniędzmi będzie docelowo komercyjnym. - Będziemy robili takie mapy także dla Dąbrowy Górniczej, Bydgoszczy, Jastrzębia Zdroju i paru miejscowości uzdrowiskowych - powiedział prezes Atmotermu.

- To było poprzedzone wynikami modelowania dla całego kraju, który robiliśmy na zlecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Ministerstwa Środowiska. Prezentowaliśmy je na różnego rodzaju sympozjach za granicą. Ostatnio nawet w Utrechcie w Holandii pokazywaliśmy nasze wyniki. Możemy powiedzieć, że to efekt ciężkiej pracy 10-20 lat nad tym zagadnieniem - powiedział Ryszard Pazdan.

Mapa pokazuje w każdym dowolnym punkcie, jaka jest wielkość dowolnego zanieczyszczenia powietrza. Wskazuje też źródło zanieczyszczeń wynikających z natężenia ruchu komunikacyjnego. - To znaczy, czy jest to akurat napływ, czy lokalne zanieczyszczenie. Po prostu mamy świetną diagnozę - stwierdził prezes Atmotermu. - My ten projekt dalej rozwijamy. Na przykład w Gliwicach będzie bardzo szczegółowo pokazana komunikacja - dodał nasz poranny gość.

Dane do mapy są czerpane z modelowania, jak rozprzestrzenia się zanieczyszczenie w oparciu o parametry wielkości emisji, sytuację pogodową oraz przemiany zanieczyszczeń w atmosferze. Wyliczane teoretycznie stężenia są konfrontowane nie tylko z pomiarami państwowego monitoringu środowiska, ale także dodatkowymi czujnikami, które zwiększają dokładność dynamicznej mapy jakości powietrza.

Przygotowany instrument pozwala też symulować rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń do 36 godzin naprzód, a można to sprawdzić korzystając ze strony internetowej opracowanej przez firmę.

Jak dodał nasz gość, tak duży problem ze smogiem jak Polska mają tylko takie kraje, jak Indie czy Chiny. - Straty związane ze smogiem kosztują nasze państwo 26 mld euro rocznie - stwierdził Ryszard Pazdan.

- Kiedy przyjmowaliśmy naszą uchwałę antysmogową, liczyliśmy na to, że rząd przyjmie swoje rozwiązania w sprawie. Zapowiadano rok temu, że będzie ich 14, do tej pory przyjęto tylko jedną, za to najbardziej restrykcyjną, dotyczącą wymianę pieców na piece piątej klasy bez awaryjnego rusztu - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" wicemarszałek Antoni Konopka, który odpowiada w zarządzie województwa za ochronę środowisko. Jak zapowiada, kolejnym etapem walki ze smogiem będzie opracowywany program ochrony powietrza.

- Tu potrzebne są także działania na rzecz zwiększenia świadomości Polaków. To na szczęście już się dzieje - stwierdził Konopka.

Jak dodał, mamy pewne zadanie do odrobienia, nie tylko jako region, ale też i kraj - to kwestia poziomu informowania społeczeństwa.

Zdaniem osób zajmujących się problemem smogu, choć Polacy oddychają bardzo zanieczyszczonym powietrzem, to mamy jeden z najbardziej liberalnych progów, po przekroczeniu których mieszkańcy są informowaniu o zagrożeniu.

- Tu jeżeli chodzi o PM10 to poziom informowania wynosi 200 i alarmowania to jest ponad 300. Są tutaj propozycje, żeby zejść jak najniżej, nawet padają propozycje, aby było to do 50, czy do 100 lub 150 - powiedział marszałek.

- Od 2011 tego roku ta jakość powietrza powoli poprawia się - dodał marszałek, który stwierdził, że taka mapa jakości powietrza, jaką przygotowała firma Atmoterm jest potrzebna.
Ryszard Pazdan
Ryszard Pazdan cz.2
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-01-19, godz. 19:00 Kolejne śnięte ryby w Nysie. Odnaleziono 200 kilogramów w rzece, ale przyczyna jest nieznana Około dwustu kilogramów śniętych ryb odnaleziono w Nysie Kłodzkiej na wysokości Nysy. Martwe ryby to przede wszystkim sandacze, a do tego dochodzi kilkanaście ... » więcej 2018-01-19, godz. 18:20 Być może topór nie dosięgnie gogolińskiego Karlika. Jest wniosek do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu Wycinka gogolińskiego dębu Karlik nie jest jeszcze przesądzona? Burmistrz zawnioskował do Zakładu Linii Kolejowych w Opolu o więcej czasu. » więcej 2018-01-19, godz. 15:15 Antoni Piechniczek honorowym obywatelem Opola? Wniosek trafił do magistratu Opolski Związek Piłki Nożnej złożył wniosek do opolskiego ratusza o nadanie honorowego obywatelstwa miasta Opola Antoniemu Piechniczkowi. » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Prudnik: recydywista skazany na więzienie za atak na dziennikarza Na pół roku więzienia skazał sąd sprawcę napaści na dziennikarza prasowego w Prudniku. 16 stycznia dziennikarz został zaatakowany przez Bogusława Z. przed bud ... » więcej 2018-01-19, godz. 15:00 Interny w szpitalach w Oleśnie i Kluczborku nadal zawieszone. Wznowią działalność z początkiem lutego Oddziały wewnętrzne szpitali powiatowych w Oleśnie i Kluczborku nadal pozostaną zawieszone. Do wniosków dyrektorów placówek w tej sprawie przychylił się wojew ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:15 W Namysłowie ktoś kolportuje materiały informujące o gigantycznym długu gminy. Burmistrz oburzony „Twoje dzieci i wnuki będą spłacały długi Kruszyńskiego” - m.in. takie hasła pojawiły się w małych ulotkach, które zostały rozesłane do mieszkańców. Autor tyc ... » więcej 2018-01-19, godz. 14:00 Nowoczesna proponuje swoje rozwiązania w zakresie przepisów aborcyjnych Posłowie chcą zachowania dotychczasowych trzech kryteriów pozwalających na przerywanie ciąży, ale dodatkowo proponują m.in. aby kobieta mogła dokonać aborcji ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Z końcem roku wzrosła liczba bezrobotnych w regionie O ponad 1000 osób wzrosła liczba bezrobotnych w regionie w grudniu 2017 roku. Stopa procentowa bezrobocia wyniosła 7,2 i podniosła się o 0,3 punktu procentowe ... » więcej 2018-01-19, godz. 13:00 Zniknął buspas na ulicy Spychalskiego w Opolu Na ulicy Spychalskiego w Opolu drogowcy zlikwidowali buspas. To duże ułatwienie dla kierowców, którzy dotychczas narzekali, że muszą stać w korku do świateł i ... » więcej 2018-01-19, godz. 12:20 Głubczyce przygotowują ambitny program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Blisko 50 już zaplanowanych, a ma być jeszcze więcej. Głubczyce szykują całoroczny program imprez związanych ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległo ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »