Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-26, 17:00 Autor: Witold Wośtak

Uważajmy na zwierzynę na drogach. Skutki jak po uderzeniu w drzewo

Auta wjechały w dziki [fot. Mariusz Materlik]
Auta wjechały w dziki [fot. Mariusz Materlik]
Rośnie liczba kolizji samochodów ze zwierzyną leśną w Nadleśnictwie Olesno.
Ryzyko takiego zderzenia jest szczególnie duże nocą. Zwierzęta śmielej podchodzą blisko dróg, bo ruch jest o wiele mniejszy i panuje cisza. Poza tym w pobliżu dróg rosną często dęby, a spadające żołędzie również przyciągają zwierzynę.

- Do tego dochodzą duże prędkości rozwijane w lasach przez kierowców, a wtedy trudniej uniknąć spotkania na przykład z sarną - przekonuje Dariusz Kowalczyk, inspektor nadzoru z oleskiego nadleśnictwa. - Należy spodziewać się również dzika i jelenia, a waga tego drugiego potrafi często przekraczać 100 kilogramów. Przede wszystkim trzeba więc zachować większą uwagę. Wjeżdżając w teren leśny, musimy spodziewać się, że zwierzyna wyskoczy nam pod koła. Takie spotkanie może być brzemienne w skutkach, bo wielokrotnie samochód wygląda jak po zderzeniu z drzewem, a nie ze zwierzęciem.

Po takiej kolizji należy zawiadomić policję, nadleśnictwo lub zarządcę drogi. Nie można natomiast zabrać zabitego zwierzęcia na użytek własny. Zwierzyna leśna jest własnością Skarbu Państwa, więc w skrajnych przypadkach można by zostać oskarżonym o kłusownictwo.
Dariusz Kowalczyk

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 16:46 Podczas prac remontowych na paczkowskim rynku zginął mężczyzna Na teren budowy wszedł postronny mężczyzna. Został uderzony przez koparkę a następnie przygnieciony przez element obrotowego nadwozia. Maszynę obsługiwał 54-l ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:45 Sejmik województwa o strajku nauczycieli. Jest apel do premiera, ale nie jednogłośny Sejmik Województwa Opolskiego zaapelował do premiera o zakończenie sporu z nauczycielami. Tekst uchwały przygotowali radni Koalicji Obywatelskiej, natomiast p ... » więcej 2019-04-24, godz. 16:30 Łączenie nierentownych oddziałów lekarstwem na długi szpitali? Od 7 do 9 milionów złotych. Takie jest szacunkowe łączne zadłużenie opolskich szpitali. Najczęstszym powodem ujemnego bilansu jest utrzymywanie nierentownych ... » więcej 2019-04-24, godz. 15:30 Kolejny przykład braku przyzwolenia na prowadzenie "po pijaku". Tym razem zareagowali kierowcy z Kluczborka Obywatelskie zatrzymanie kompletnie pijanego kierowcy w Kluczborku. Do zdarzenia doszło wczoraj (23.04) około 20:00. » więcej 2019-04-24, godz. 15:20 To praca dla państwa i dla społeczeństwa. Ślubowanie i awanse w opolskiej Służbie Celno-Skarbowej 12 nowych funkcjonariuszy zasiliło szeregi opolskiej Służby Celno-Skarbowej. Nowi funkcjonariusze będą m.in. zwalczać przestępstwa o charakterze korupcyjnym, ... » więcej 2019-04-24, godz. 14:22 Prudnik: w dwóch protestujących szkołach średnich odbędą się rady pedagogiczne W dwóch placówkach ponadpodstawowych w Prudniku doszło do zawieszenia akcji strajkowej. W piątek tegoroczni maturzyści zakończą rok szkolny. W szkołach, gdzie ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:29 EUROWYBORY: Porozumienie deklaruje walkę z określeniem "polskie obozy koncentracyjne" Przedstawiciele Porozumienia chcą walczyć z określeniem 'polskie obozy koncentracyjne', które według ich wyliczeń w latach 2008-2016 w niemieckich mediach poj ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:19 Uwaga kierowcy! Zamknięte przejazdy kolejowe w Zdzieszowicach i Rozwadzy Z powodu trwających prac remontowych na linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Opole kierowcy samochodów mają nieco utrudnień. Zamknięte zostały dwa przejazdy kol ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:15 Modlą się na Jasnej Górze o pomyślność na maturze Około tysiąca maturzystów z diecezji opolskiej zjechało do Częstochowy aby modlić się o pomyślność podczas zbliżającego się egzaminu dojrzałości. Uczestnicy m ... » więcej 2019-04-24, godz. 13:00 Są pieniądze na rozładowanie kolejek w służbie zdrowia. Chodzi o operacje zaćmy, endoprotezy oraz badania NFZ zapowiada znaczne zmniejszenie kolejek pacjentów, którzy oczekują na zabieg usunięcia zaćmy, wstawienia endoprotezy czy badanie tomografem oraz rezonansem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »