Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-07, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich pilotował choinkę, która stoi na Placu św. Piotra w Watykanie

Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
W Watykanie, na Placu Świętego Piotra, ustawiona jest ponad 20-metrowa choinka. Wyrosła w mazurskich lasach, przez prawie dwa tygodnie jechała z Gołdapi do Rzymu. Nad tym, aby nietypowy transport bezpiecznie dotarł do celu czuwał Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich.
- Pilotowałem choinkę od przejścia granicznego w Zgorzelcu, przez Niemcy, Austrię, aż do Rzymu, na Plac św. Piotra – mówi Piotr Suhs. - Byliśmy zobligowani w danym terminie wjeżdżać do konkretnego kraju a szczególnie wjazd do Watykanu odbył się oczywiście z asystą żandarmerii, troszeczkę "dyskoteka" się zrobiła na drodze. Mogę się pochwalić, że jestem jedynym pilotem, może nawet nie tylko z Polski, który samochodem wjechał na Plac Świętego Piotra. Choinka pierwotnie miała mieć 28 metrów, ale że pień miał grubość ponad 1,5 metra, to została skrócona o 4 metry. Specyfiką tej choinki było, że kiedyś była uderzona przez piorun i nie ma czubka typowego dla choinek.

Pierwszą choinkę na Placu Św. Piotra ustawiono w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Był to świerk, który wyrósł w Tatrach. Kolejne drzewa były prezentami od różnych europejskich krajów. Tegoroczna, jest drugim drzewkiem, które pochodzi z Polski.

Choinka stojąca na Placu Świętego Piotra w Rzymie jest już udekorowana. Wzory pięknych bombek i gwiazdek zostały wykonane przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz pochodzących ze Spoleto i Nursji – miejscowości poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku.

Dzisiaj około godziny 16.30 nastąpi uroczyste zapalenie lampek na naszym świerku i odsłonięcie szopki betlejemskiej na Placu Świętego Piotra.
Piotr Suhs

Wiadomości z regionu

2017-12-17, godz. 11:02 Ostatnie spotkanie w ramach "Remontu Małżeńskiego" w Opolu Uczą się siebie, poznają swoje słabości i umacniają swoje związki. Małżonkowie z Opola uczestniczą dziś (17.12) w ostatnim spotkaniu tzw. „Remontu Małżeńskieg ... » więcej 2017-12-17, godz. 10:30 Mięso z dziczyzny w sprzedaży bezpośredniej? Nowa inicjatywa Lasów Państwowych Pierwszy sklep z dziczyzną już otwarto w Warszawie. Docelowo, w kilkunastu takich punktach w kraju, oprócz mięsa mają być też sprzedawane przetwory z owoców l ... » więcej 2017-12-17, godz. 09:23 Poprawka przeszła, będzie budowa. Są pieniądze na rozbudowę PSP 9 w Opolu O rozbudowę PSP 9 przy ul. Cmentarnej w Opolu zabiegali radni Platformy Obywatelskiej. Od tej decyzji uzależniali poparcie dla budżetu miasta. Początkowo ratu ... » więcej 2017-12-17, godz. 05:00 Opolscy samorządowcy o smogu z expose premiera Podczas Samorządowej Loży Radiowej dyskutowano o nowym expose premiera Mateusza Morawieckiego. Działacze skomentowali fragment dotyczący smogu, w którym premi ... » więcej 2017-12-17, godz. 00:39 Audi dachowało w Opolu Kierowca wyszedł z samochodu o własnych siłach » więcej 2017-12-16, godz. 23:00 Planszówki i RPG opanowały WBP w Opolu Gry planszowe stają się coraz bardziej popularne. W Opolu po raz kolejny odbyło się wydarzenie z serii Opolskie Dni Grania. W Wojewódzkiej Bibliotece Publiczn ... » więcej 2017-12-16, godz. 22:00 "W budżecie zawsze możliwe są korekty". Wiceprezydent Opola o dotacjach na wymianę pieców 1,3 mln złotych chce przeznaczyć w przyszłym roku opolski ratusz na dotacje dla mieszkańców miasta, którzy zdecydują się na wymianę ogrzewania na źródła ogran ... » więcej 2017-12-16, godz. 15:00 Opolanie rzeźbili w lodzie. Trwa Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku Choinki, serca czy góry - podczas jarmarku świątecznego na rynku opolanie mieli okazję spróbować rzeźbienia w lodzie. Uzbrojeni w dłuta, piły i widelce przez ... » więcej 2017-12-16, godz. 14:15 Nyscy radni oddają się w ręce mieszkańców. Czekają na wyborców w Bastionie św. Jadwigi W niedzielę (17.12) do Bastionu św. Jadwigi w Nysie radni zapraszają mieszkańców na przedświąteczne spotkanie opłatkowe. Będzie to okazja nie tylko do złożeni ... » więcej 2017-12-16, godz. 13:30 Rusza budowa Opolskiego Betlejem. Jak co roku, będą nowości Zwierzęta, obchody 800-lecia Opola, a także atrakcje dla dzieci - już po raz 19. opolanie będą mogli odwiedzać żywą szopkę w Szczepanowicach. Od kilku tygodni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »