Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-07, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich pilotował choinkę, która stoi na Placu św. Piotra w Watykanie

Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
W Watykanie, na Placu Świętego Piotra, ustawiona jest ponad 20-metrowa choinka. Wyrosła w mazurskich lasach, przez prawie dwa tygodnie jechała z Gołdapi do Rzymu. Nad tym, aby nietypowy transport bezpiecznie dotarł do celu czuwał Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich.
- Pilotowałem choinkę od przejścia granicznego w Zgorzelcu, przez Niemcy, Austrię, aż do Rzymu, na Plac św. Piotra – mówi Piotr Suhs. - Byliśmy zobligowani w danym terminie wjeżdżać do konkretnego kraju a szczególnie wjazd do Watykanu odbył się oczywiście z asystą żandarmerii, troszeczkę "dyskoteka" się zrobiła na drodze. Mogę się pochwalić, że jestem jedynym pilotem, może nawet nie tylko z Polski, który samochodem wjechał na Plac Świętego Piotra. Choinka pierwotnie miała mieć 28 metrów, ale że pień miał grubość ponad 1,5 metra, to została skrócona o 4 metry. Specyfiką tej choinki było, że kiedyś była uderzona przez piorun i nie ma czubka typowego dla choinek.

Pierwszą choinkę na Placu Św. Piotra ustawiono w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Był to świerk, który wyrósł w Tatrach. Kolejne drzewa były prezentami od różnych europejskich krajów. Tegoroczna, jest drugim drzewkiem, które pochodzi z Polski.

Choinka stojąca na Placu Świętego Piotra w Rzymie jest już udekorowana. Wzory pięknych bombek i gwiazdek zostały wykonane przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz pochodzących ze Spoleto i Nursji – miejscowości poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku.

Dzisiaj około godziny 16.30 nastąpi uroczyste zapalenie lampek na naszym świerku i odsłonięcie szopki betlejemskiej na Placu Świętego Piotra.
Piotr Suhs

Wiadomości z regionu

2018-08-18, godz. 17:15 Na porodówce w Namysłowie pojawiły się nocne lampki nocne - dotychczas karmiące matki przeszkadzały sobie nawzajem Lampki nocne w sześciu salach namysłowskiej porodówki zamontowała dziś fundacja Baxter z Lubszy w powiecie brzeskim. » więcej 2018-08-18, godz. 17:12 Trwa ustalanie przyczyny pożaru poddasza domu jednorodzinnego w Marszałkach w gminie Turawa Sześć zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem przez prawie trzy godziny. Nikt nie ucierpiał. » więcej 2018-08-18, godz. 14:00 Zakończyła się 42. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. "Wołajmy tu o pokój i miłość wzajemną" [DUŻO ZDJĘĆ] Uroczystą mszą świętą zakończyła się 42. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę. Wzięło w niej udział prawie 2,5 tysiąca wiernych i blisko 50 kapłanów. Prze ... » więcej 2018-08-18, godz. 13:00 Kawalerzyści z Opola obchodzą dziś 10-lecie stowarzyszenia. Zapraszają wszystkich chętnych 10-lecie świętuje dziś (18.08) Stowarzyszenie Pamięci 19. Pułku Ułanów Wołyńskich im. gen. Edmunda Różyckiego w Opolu. » więcej 2018-08-18, godz. 12:30 DK nr 11 w Starym Oleśnie już przejezdna po tragicznym nocnym wypadku [AKTUALIZACJA] Dziś (18.08) około godziny 7.00 i później około 9 droga krajowa nr 11 w Starym Oleśnie na odcinku Kluczbork - Olesno została ponownie chwilowo zablokowana. To ... » więcej 2018-08-18, godz. 12:00 Ośrodek terapii i wsparcia rodzin "Caritas pro familia" powstaje w dawnym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Z inicjatywy Caritas Diecezji Opolskiej w dawnym szpitalu przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu powstaje ośrodek terapii i wsparcia rodzin 'Caritas pro fa ... » więcej 2018-08-18, godz. 11:13 Zmęczeni, ale szczęśliwi. Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę Ponad 2000 tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej w 25 grupach dotarło na Jasną Górę. Wymęczeni kilkudniowym marszem, ale szczęśliwi i duchowo umocnieni. Tł ... » więcej 2018-08-18, godz. 11:00 Doda z zespołem Virgin zaśpiewa dziś na Pikniku Ekologicznym "Opole w rytmie natury" Miasteczko Ekologiczne z atrakcjami zachęcającymi do segregacji odpadów stanie dziś na opolskim osiedlu Armii Krajowej. Pod hasłem „Opole w rytmie natury” urz ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:54 Opolscy pielgrzymi są na ostatniej prostej. Kilometry dzielą ich od Jasnej Góry Uczestnicy 42. Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę są już na ostatniej prostej. Wszystkie grupy z diecezji opolskiej połączyły się i wspólnie zmierzaj ... » więcej 2018-08-18, godz. 09:30 Hipertermia, czyli leczenie gorączką nowotworów. Tę metodę stosują w Opolu Leczenie nowotworów poprzez podwyższanie temperatury ciała. Tę dynamicznie rozwijającą się metodę o nazwie hipertermia, jako jedyny ośrodek w regionie stosuje ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »