Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-07, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich pilotował choinkę, która stoi na Placu św. Piotra w Watykanie

Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
W Watykanie, na Placu Świętego Piotra, ustawiona jest ponad 20-metrowa choinka. Wyrosła w mazurskich lasach, przez prawie dwa tygodnie jechała z Gołdapi do Rzymu. Nad tym, aby nietypowy transport bezpiecznie dotarł do celu czuwał Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich.
- Pilotowałem choinkę od przejścia granicznego w Zgorzelcu, przez Niemcy, Austrię, aż do Rzymu, na Plac św. Piotra – mówi Piotr Suhs. - Byliśmy zobligowani w danym terminie wjeżdżać do konkretnego kraju a szczególnie wjazd do Watykanu odbył się oczywiście z asystą żandarmerii, troszeczkę "dyskoteka" się zrobiła na drodze. Mogę się pochwalić, że jestem jedynym pilotem, może nawet nie tylko z Polski, który samochodem wjechał na Plac Świętego Piotra. Choinka pierwotnie miała mieć 28 metrów, ale że pień miał grubość ponad 1,5 metra, to została skrócona o 4 metry. Specyfiką tej choinki było, że kiedyś była uderzona przez piorun i nie ma czubka typowego dla choinek.

Pierwszą choinkę na Placu Św. Piotra ustawiono w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Był to świerk, który wyrósł w Tatrach. Kolejne drzewa były prezentami od różnych europejskich krajów. Tegoroczna, jest drugim drzewkiem, które pochodzi z Polski.

Choinka stojąca na Placu Świętego Piotra w Rzymie jest już udekorowana. Wzory pięknych bombek i gwiazdek zostały wykonane przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz pochodzących ze Spoleto i Nursji – miejscowości poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku.

Dzisiaj około godziny 16.30 nastąpi uroczyste zapalenie lampek na naszym świerku i odsłonięcie szopki betlejemskiej na Placu Świętego Piotra.
Piotr Suhs

Wiadomości z regionu

2018-05-27, godz. 19:30 Awaryjne lądowanie awionetki. Za sterem siedział doświadczony pilot [ZDJĘCIA, NOWE INFORMACJE] Awionetka awaryjnie lądowała w Smarchowicach Wielkich koło Namysłowa. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu w wypadku nikomu nic się nie stał ... » więcej 2018-05-27, godz. 19:15 Głogówek: mają wielowiekowe tradycje i nowego króla bractwa Kultywują tradycje, które sięgają średniowiecza. 20-lecie reaktywacji obchodziło Bractwo Strzeleckie w Głogówku. Z tej okazji do miasta zjechało kilka organiz ... » więcej 2018-05-27, godz. 18:51 "Polska nie może dać zepchnąć się do unijnego kąta". Ryszard Czarnecki gościł w Grodkowie [ZDJĘCIA] Ryszard Czarnecki przyjechał na spotkanie z mieszkańcami Grodkowa w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej 2018-05-27, godz. 18:45 Za nami kolejny "Weekend Pełen Łaski" na Górze św. Anny Msze święte, długie godziny modlitwy uwielbienia, adoracji i wsłuchiwania się w Pismo święte - to główne cechy odbywających się trzy razy w roku 'Weekendów Pe ... » więcej 2018-05-27, godz. 17:29 3 nowe specjalności na studiach socjologicznych UO Studenci socjologii Uniwersytetu Opolskiego będą wybierać specjalizacje już na etapie studiów licencjackich. Takie zmiany szykują się na opolskiej uczelni. Za ... » więcej 2018-05-27, godz. 16:00 Ludowcy świętują. "Wszyscy stoją w blokach startowych" Przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego najpierw wzięli udział w uroczystej mszy świętej w opolskiej katedrze, a później złożyli kwiaty przy tablicy up ... » więcej 2018-05-27, godz. 15:11 "Polska jest jedna". Ryszard Czarnecki w Grodkowie Europoseł PiS Ryszard Czarnecki gości w Grodkowie. Parlamentarzysta jest kolejną osobą odwiedzającą nasz region w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej 2018-05-27, godz. 14:59 Wypadek na Górze św. Anny. 6 osób rannych, w tym 4 dzieci [NOWE INFORMACJE] Do poważnego wypadku doszło około południa na Górze św. Anny, pod Pomnikiem Czynu Powstańczego. Harcerze-wodniacy z województwa śląskiego spotkali się tam, ab ... » więcej 2018-05-27, godz. 14:00 Wybuch na Górze Św. Anny. Wśród poparzonych są dzieci Groźny incydent na górze Św. Anny przed apelem kończącym harcerski rajd. W czasie rozpalania symbolicznego ognia w specjalnej czaszy doszło do eksplozji płoną ... » więcej 2018-05-27, godz. 10:34 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki odwiedzi mieszkańców Grodkowa Spotkanie odbędzie się w ratuszowej Izbie Pamięci przy ul. Rynek 1. Wizyta przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości to kolejne spotkanie w ramach objazdu „Pols ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »