Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-12-07, 11:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich pilotował choinkę, która stoi na Placu św. Piotra w Watykanie

Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
Piotr Suhs pilotował do Watykanu choinkę - dar dla papieża [fot. Archiwum prywatne]
W Watykanie, na Placu Świętego Piotra, ustawiona jest ponad 20-metrowa choinka. Wyrosła w mazurskich lasach, przez prawie dwa tygodnie jechała z Gołdapi do Rzymu. Nad tym, aby nietypowy transport bezpiecznie dotarł do celu czuwał Piotr Suhs ze Strzelec Opolskich.
- Pilotowałem choinkę od przejścia granicznego w Zgorzelcu, przez Niemcy, Austrię, aż do Rzymu, na Plac św. Piotra – mówi Piotr Suhs. - Byliśmy zobligowani w danym terminie wjeżdżać do konkretnego kraju a szczególnie wjazd do Watykanu odbył się oczywiście z asystą żandarmerii, troszeczkę "dyskoteka" się zrobiła na drodze. Mogę się pochwalić, że jestem jedynym pilotem, może nawet nie tylko z Polski, który samochodem wjechał na Plac Świętego Piotra. Choinka pierwotnie miała mieć 28 metrów, ale że pień miał grubość ponad 1,5 metra, to została skrócona o 4 metry. Specyfiką tej choinki było, że kiedyś była uderzona przez piorun i nie ma czubka typowego dla choinek.

Pierwszą choinkę na Placu Św. Piotra ustawiono w 1982 roku z inicjatywy Jana Pawła II. Był to świerk, który wyrósł w Tatrach. Kolejne drzewa były prezentami od różnych europejskich krajów. Tegoroczna, jest drugim drzewkiem, które pochodzi z Polski.

Choinka stojąca na Placu Świętego Piotra w Rzymie jest już udekorowana. Wzory pięknych bombek i gwiazdek zostały wykonane przez dzieci z oddziałów onkologicznych włoskich szpitali oraz pochodzących ze Spoleto i Nursji – miejscowości poszkodowanych w trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Włochy w ubiegłym roku.

Dzisiaj około godziny 16.30 nastąpi uroczyste zapalenie lampek na naszym świerku i odsłonięcie szopki betlejemskiej na Placu Świętego Piotra.
Piotr Suhs

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej 2018-02-21, godz. 18:00 Chcą równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych w Europie W Opolu zbierano podpisy pod petycją Minority SafePack. Przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zachęcali przechodniów do poparcia międzynar ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:35 Marcin Ociepa przeciwny zamianie gruntów proponowanej przez opolski ratusz - Taka zamiana to żaden interes, a kwota dwóch milionów złotych oferowana za teren w centrum miasta jest śmieszna - mówił dziś (21.02) w Loży Radiowej Marcin ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:24 Krewki namysłowianin znieważył policjantów i uszkodził radiowóz Aż trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego, który kilka dni temu awanturował się w jednym z pobliskich lokali. Mężczyzna najpierw za ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:54 Samochód całkiem zniszczony, kierowcy nic się nie stało Samochód rozerwany na dwie części - tak zakończyła się podróż 23-letniego mężczyzny, który jechał od strony Strzelec Opolskich w kierunku Zalesia Śląskiego. » więcej 2018-02-21, godz. 14:30 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:26 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »