Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-25, 12:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

200 dni w kolejce na rezonans, 166 na wizytę u kardiologa. Działalność NFZ pod lupą NIK

Przychodnia lekarska
Przychodnia lekarska
Nawet 166 dni w IV kwartale ubiegłego roku opolscy pacjenci, dodajmy w stanie stabilnym, musieli czekać na wizytę u specjalistów z zakresu kardiologii. Takich pacjentów mieliśmy w regionie blisko 5 tysięcy. To dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała działalność NFZ w 2016 roku.
Dodajmy, że przypadki pilne na spotkanie z kardiologiem musiały czekać nawet 51 dni. Długa droga do specjalisty chorób serca to opolski rekord na tle kraju. Jak wynika z raportu niewiele lepiej było w przypadku uzyskiwania pomocy z zakresu ortopedii (maks. czas oczekiwania na wizytę - 69 dni) czy na badanie rezonansem magnetycznym. Tu blisko 2 i pół tysiąca pacjentów ze skierowaniem do wykonania badania w trybie pilnym doczekało się rezonansu po 126 dniach.

- Pomimo wzrostu nakładów na leczenie, pacjenci nie odczuwają poprawy w opiece zdrowotnej. Kolejki do lekarzy i przychodni nadal są bardzo długie i nadal występuje problem z jakością usług. Podobnie, jak w latach ubiegłych, utrzymują się dysproporcje w dostępie do świadczeń między oddziałami wojewódzkimi NFZ. Wciąż brakuje lekarzy w niektórych specjalizacjach, a kadry i placówki są nierównomiernie rozłożone na terenie kraju. Ponadto w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej rehabilitacji leczniczej oraz profilaktycznych programach zdrowotnych zakupiono mniejszą liczbę świadczeń niż w roku poprzednim - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Opolskie znalazło się na, niechlubnym w tym przypadku, pierwszym miejscu w kraju także w zakresie dostępności do oddziałów rehabilitacyjnych. Tu czas oczekiwania dla przypadków pilnych wynosił w 2016 roku nawet 200 dni, podczas gdy na Podkarpaciu góra 17. Podobnie sytuacja wyglądała w temacie dostępności do oddziałów rehabilitacji neurologicznej czy reumatologii.

Koszty świadczeń w naszym regionie rosną. W 2010 roku wynosiły 1,4 mld zł, w ubiegłym już 1,7 mld.
Krzysztof Kwiatkowski

Wiadomości z regionu

2019-04-24, godz. 05:30 Trwa przebudowa ulicy Chrobrego w Brzegu. Prace na części drogi będą odbywały się bez wyłączania ruchu Trwa przebudowa jednej z najważniejszych ulic w Brzegu. Dzięki rządowej dotacji oraz współpracy z władzami gminy, brzeskie starostwo wyremontuje w tym roku po ... » więcej 2019-04-23, godz. 22:30 Fundacja Pro prawo do życia pikietowała w Opolu Chcą bronić dzieci przed - jak twierdzą - „agresywną seksualizacją dzieci w szkołach”. Opolski oddział fundacji Pro prawo do życia we współpracy ze środowiska ... » więcej 2019-04-23, godz. 20:00 Opolscy logistycy otworzą swoje bramy. Przed nami Dni Otwartych Koszar 10. Opolska Brygada Logistyczna w Opolu otworzy koszary dla zwiedzających. Przez dwa dni (25-26.04) wszyscy zainteresowani będą mogli poznać kulisy życia żołn ... » więcej 2019-04-23, godz. 19:30 Pokój relaksacji w opolskim szpitalu położniczym zyskał nowe wnętrze. Pacjentki mogą poczuć się jak w domu Sofa, fotele, poduszki, koce i nowy sprzęt nagłaśniający z kompletem płyt z wyciszającą muzyką to nowe wyposażenie pokoju relaksacyjnego w Klinicznym Centrum ... » więcej 2019-04-23, godz. 18:30 Obcokrajowcy chętnie wybierają nyską PWSZ. Na współpracy uczelni korzystają też uczniowie szkół średnich Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie intensywnie współpracuje z placówkami edukacyjnymi nie tylko w naszym regionie czy kraju, ale także tymi, które leżą ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:30 Nagonka radnych powodem rezygnacji prezesa spółki zarządzającej prudnickim szpitalem? Trzech kandydatów ubiega się o fotel prezesa Prudnickiego Centrum Medycznego. Spółka należy do powiatu i zarządza miejscowym szpitalem. Rezygnację złożyła jej ... » więcej 2019-04-23, godz. 17:00 Protestowali przeciw... protestowi nauczycieli. "Chcecie rząd szantażować naszymi dziećmi". Nauczyciele: propozycje rz ... 'Daliście nam skrzydła, nie pozbawiajcie nas szansy, którą wy dostaliście'. Z takim transparentem przeciw strajkowi nauczycieli protestowali maturzyści Public ... » więcej 2019-04-23, godz. 16:30 Siłownie pod chmurą mogą być przyjazne także dla seniorów. W Opolu ruszył projekt skierowany do osób 60+ Chcą aktywnie spędzać czas i zadbać o własną kondycję. Ćwiczeniami na siłowni 'pod chmurką' w parku na osiedlu Armii Krajowej w Opolu opolscy seniorzy rozpocz ... » więcej 2019-04-23, godz. 14:30 Maturzyści czekają na oceny i rady pedagogiczne. W większości szkół jeszcze tego nie zrobiono Do piątku (26.04) szkoły mają czas na wystawienie i zatwierdzenie ocen maturzystów. W naszym regionie większość placówek tego jeszcze nie zrobiła. » więcej 2019-04-23, godz. 12:30 Głogówek: gmina wchodzi do spółki PKS w Głubczycach, zapewni to przewozy pasażerskie na jej terenie Komunikację publiczną w gminie Głogówek zabezpieczą autobusy PKS z Głubczyc. Ma to związek z decyzją firmy Arriva. Z końcem czerwca likwiduje ona przewozy pas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »