Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-25, 12:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

200 dni w kolejce na rezonans, 166 na wizytę u kardiologa. Działalność NFZ pod lupą NIK

Przychodnia lekarska
Przychodnia lekarska
Nawet 166 dni w IV kwartale ubiegłego roku opolscy pacjenci, dodajmy w stanie stabilnym, musieli czekać na wizytę u specjalistów z zakresu kardiologii. Takich pacjentów mieliśmy w regionie blisko 5 tysięcy. To dane z raportu Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała działalność NFZ w 2016 roku.
Dodajmy, że przypadki pilne na spotkanie z kardiologiem musiały czekać nawet 51 dni. Długa droga do specjalisty chorób serca to opolski rekord na tle kraju. Jak wynika z raportu niewiele lepiej było w przypadku uzyskiwania pomocy z zakresu ortopedii (maks. czas oczekiwania na wizytę - 69 dni) czy na badanie rezonansem magnetycznym. Tu blisko 2 i pół tysiąca pacjentów ze skierowaniem do wykonania badania w trybie pilnym doczekało się rezonansu po 126 dniach.

- Pomimo wzrostu nakładów na leczenie, pacjenci nie odczuwają poprawy w opiece zdrowotnej. Kolejki do lekarzy i przychodni nadal są bardzo długie i nadal występuje problem z jakością usług. Podobnie, jak w latach ubiegłych, utrzymują się dysproporcje w dostępie do świadczeń między oddziałami wojewódzkimi NFZ. Wciąż brakuje lekarzy w niektórych specjalizacjach, a kadry i placówki są nierównomiernie rozłożone na terenie kraju. Ponadto w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej rehabilitacji leczniczej oraz profilaktycznych programach zdrowotnych zakupiono mniejszą liczbę świadczeń niż w roku poprzednim - mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Opolskie znalazło się na, niechlubnym w tym przypadku, pierwszym miejscu w kraju także w zakresie dostępności do oddziałów rehabilitacyjnych. Tu czas oczekiwania dla przypadków pilnych wynosił w 2016 roku nawet 200 dni, podczas gdy na Podkarpaciu góra 17. Podobnie sytuacja wyglądała w temacie dostępności do oddziałów rehabilitacji neurologicznej czy reumatologii.

Koszty świadczeń w naszym regionie rosną. W 2010 roku wynosiły 1,4 mld zł, w ubiegłym już 1,7 mld.
Krzysztof Kwiatkowski

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 21:30 Namysłów nie chce płacić prawie 7-milionowej kary za nieprawidłowości przy wycince drzew. Miasto odwołało się od kary nałożonej… Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad… » więcej 2020-02-17, godz. 20:30 Ozimek ma nowego sternika. Mirosław Wieszołek został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Mirosław Wieszołek oficjalnie przejął urząd burmistrza Ozimka. Zaprzysiężenie odbyło się podczas uroczystej sesji rady gminy. » więcej 2020-02-17, godz. 19:00 Głogówek: problemy związane z oczyszczalnią ścieków groziły katastrofą ekologiczną Zagrożeniem dla środowiska naturalnego stała się oczyszczalnia ścieków w Głogówku. Dlatego zdecydowano o jej modernizacji. Oczyszczone ścieki z tej instalacji… » więcej 2020-02-17, godz. 18:30 Policja szuka właściciela, który porzucił głodzonego psa. Pysk i łapy miał związane taśmą klejącą Porzucony pies z łapami związanymi taśmą klejącą i wystającymi żebrami został znaleziony przy drodze w kierunku Bogacicy w powiecie kluczborskim. Na zagłodzonego… » więcej 2020-02-17, godz. 18:00 "To nie tylko wspaniały dziennikarz, ale i dobry człowiek". Tak Janusz Sanocki wspomina Marka Świercza - Marka Świercza znałem od lat 90. i zawsze uważałem go za niebywale rzetelnego, odważnego i uczciwego dziennikarza - tak zmarłego w czwartek (13.02) redaktora… » więcej 2020-02-17, godz. 16:45 Rajmund Miller krytykuje głosowanie nad budżetem państwa. Wylicza odrzucone poprawki Koalicja Obywatelska zgłaszała poprawki do budżetu, Prawo i Sprawiedliwość odrzucało je. Na konferencji prasowej mówił o tym Rajmund Miller, opolski poseł Platformy… » więcej 2020-02-17, godz. 16:30 Młodzieżowi działacze PiS zainaugurowali kampanię prezydencką w regionie. "Jako młodzi ludzie możemy wpływać na Polskę" Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości oficjalnie zainaugurowało kampanię prezydencką. Podczas dzisiejszej (17.02) konferencji prasowej w Namysłowie działacze młodzieżówki… » więcej 2020-02-17, godz. 16:20 Opolscy parlamentarzyści wspominają Marka Świercza. Pożegnanie naszego kolegi jutro 'Był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze świata dziennikarskiego. Nikt nie będzie go w stanie zastąpić'. Tuż po zakończeniu Niedzielnej Loży Radiowej… » więcej 2020-02-17, godz. 16:00 Marszałkowska Inicjatywa Sołecka, czyli 5 tysięcy dla każdej wsi w ciągu 3 lat Do 5 tysięcy złotych pomocy na sołectwo - to pomysł urzędu marszałkowskiego, który w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej chce pomóc mieszkańcom najmniejszych… » więcej 2020-02-17, godz. 15:00 Marcin Ociepa popiera reelekcję Andrzeja Dudy. "Celem jest zwycięstwo w pierwszej turze, bo w drugiej bywa różnie" Rozpoczęła się opolska część kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. Reelekcję poparł na konferencji prasowej Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej i wiceprezes… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »