Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-20, 12:30 Autor: Krzysztof Rapp

Opolszczyzna przygotowuje się do świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
Obchody Święta Niepodległości w Opolu [fot. Barbara Więcek]
[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
[fot. Lukas Plewnia/flickr.com]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bolesław Bezeg [fot. Paweł Stauffer]
Bolesław Bezeg [fot. Paweł Stauffer]
- To bardzo ważna rocznica, na którą czekaliśmy 100 lat - powiedział w dzisiejszej (20.11) porannej rozmowie "W cztery oczy" Jerzy Naszkiewicz, nowo powołany pełnomocnik przy wojewodzie, który będzie odpowiadał za koordynację wydarzeń w regionie związanych z tym jubileuszem.
- Wszyscy wiemy, jak dużo kosztowało nas odzyskanie tej niepodległości, jak trudny to był czas dla wszystkich Polaków i jak trudno było się zjednoczyć ponad podziałami. A także, jak trudno było odbudowywać nasz kraj. Ile wyrzeczeń nas to kosztowało, ile wysiłku, a jednocześnie ile ofiar, bo warto wspomnieć, że było ich bardzo wiele. W końcu po tych stu latach doszliśmy do momentu kulminacyjnego, kiedy odzyskaliśmy w bólach tą upragnioną niepodległość - mówi Jerzy Naszkiewicz.

Ze względu na bardzo dużą liczbę propozycji upamiętnienia stulecia niepodległości Polski, w urzędzie wojewódzkim powołano zespół ds. wieloletniego programu "Niepodległa". - Ile głów tyle pomysłów. I tych pomysłów było bardzo wiele. Niektóre były na tyle rozległe, że musieliśmy je dzielić na kilka części. Inne projekty można było połączyć. Pojawiły się na przykład pomysły różnego rodzaju marszów, które upamiętniałyby rocznicę niepodległości, ale te marsze miałyby mieć taki charakter gwiaździsty i miałoby się to odbywać np. od Opola w kierunku poszczególnych miast powiatowych - wymieniał gość Radia Opole.

A o to, jak najlepiej byłoby świętować naszą niepodległość zapytaliśmy w "Poglądach i osądach" historyka i publicystę Bolesława Bezega. Jego zdaniem najważniejsza jest zmiana mentalności Polaków, żeby zmienił się nasz stosunek do niepodległości.

- Mam takie wrażenie, po rozmowach z wieloma osobami, a także słuchając tego co młodzież mówi - np. ta harcerska, bo działam w harcerstwie, że przychodzą ludzie, którzy niespecjalnie wiedzą co to jest i jak wielkie znaczenie ma ta niepodległość. Niektórzy myślą, że może powinniśmy być jakimiś Stanami Zjednoczonymi Europy albo - jak mówił kiedyś Janusz Korwin-Mikke - powinniśmy być w Rosji, albo może w Niemczech. Polskość to jest pewien system wartości, który powoduje, że akurat tu się odnajdujemy w tej wspólnocie, a nie gdzieś w Niemczech czy Rosji - argumentował Bezeg.

Zdaniem naszego gościa dobrym pomysłem byłoby także przeprowadzić w szkołach projekt niepodległościowy, który polegałby na tym, że młodzieży kazano by zarządzać jakąś społecznością. A potem nagle by im to prawo odebrano. - Wtedy zobaczyliby, jak to jest stracić niepodległość - dodaje Bolesław Bezeg.
Jerzy Naszkiewicz
Jerzy Naszkiewicz
Bolesław Bezeg

Wiadomości z regionu

2019-11-14, godz. 12:03 Neurologia w Kędzierzynie-Koźlu zawieszona do końca listopada. Trwa intensywne poszukiwanie lekarzy Przedłużone jest zawieszenie pracy oddziału neurologii szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu. W placówce nie ma wystarczającej liczby lekarzy, żeby zapewnić… » więcej 2019-11-14, godz. 11:43 "W sejmie jest miejsce na poglądy całego społeczeństwa". Rozmowy w Radiu Opole Czy Janusz Kowalski, poseł z Opolszczyzny, znajdzie się w składzie rządue- Im więcej ludzi z Solidarnej Polski w ministerstwach tym lepiej - taka jest opinia gościa… » więcej 2019-11-14, godz. 11:27 W archiwum Muzeum Czynu Powstańczego znaleziono notatkę wskazującą, gdzie są pochowani powstańcy. Prace ekshumacyjne mogą… W archiwach Muzeum Czynu Powstańczego znalazły się zapisy rozmowy ze świadkiem, który opisał miejsce pochowania dwóch powstańców na zboczu Góry św. Anny nieopodal… » więcej 2019-11-14, godz. 10:52 Wypadek w Rudziczce. Na miejscu lądował LPR Do wypadku drogowego doszło na drodze krajowej 41 między Nysą a Prudnikiem, w miejscowości Rudziczka, Zderzył się bus z samochodem osobowym. W wypadku dwie osoby… » więcej 2019-11-14, godz. 09:00 Przedszkolaki z Wołczyna będą miały dużą salę gimnastyczną. Trwa adaptacja budynku po wygaszonej podstawówce Gmina Wołczyn adaptuje budynek Szkoły Podstawowej numer 2 na przedszkole. Po utworzeniu jednego zespołu szkół parterowy obiekt przy ulicy Sienkiewicza pozostał… » więcej 2019-11-14, godz. 08:00 Nyski szpital nie składa broni w staraniach o komorę hiperbaryczną. "Pacjenci z oparzeniami dziś trafiają nawet na Pom… Nyski szpital nie traci nadziei na komorę hiperbaryczną. Mimo braku entuzjazmu ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia i samorządu województwa, władze placówki przekonują… » więcej 2019-11-14, godz. 07:30 Ruszyła renowacja piramidy w Rożnowie. Uda się ocalić grobowiec przed zawaleniem, ale i tak potrzeba więcej pieniędzy Trwają prace zabezpieczające piramidę w Rożnowie. Grobowiec rodu von Eben ma prawie 240 lat, 9 metrów wysokości, a spoczywa w nim 28 osób. » więcej 2019-11-14, godz. 07:00 Policjanci z Nysy organizują debatę społeczną. Do udziału zapraszają mieszkańców miasta - Będziemy rozmawiać o zagrożeniach, które w szczególności mogą dotknąć osoby starsze. Powiemy również jak nie dać się oszukać oraz jak w łatwy sposób powiadomić… » więcej 2019-11-13, godz. 21:00 Degustacja tradycyjnych potraw w nowoczesnym wydaniu. Wystartował "Opolski Bifyj" Uroczystą kolacją degustacyjną na zamku w Mosznej zainaugurowano III edycję festiwalu 'Opolski Bifyj'. Pięciu szefów kuchni przygotowało w sumie pięć tradycyjnych… » więcej 2019-11-13, godz. 20:45 Brzeg szuka pieniędzy na zagospodarowanie wieży ciśnień. Ma już plany na ten obiekt Władze Brzegu wciąż szukają pieniędzy na remont wieży ciśnień przy ulicy Rybackiej. Według planów magistratu, w przyszłości będzie mogło tam powstać na przykład… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »