Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-15, 08:15 Autor: Ewelina Laxy

O Kresowianach i ich wpływie na naukę i gospodarkę rozmawiano na Politechnice Opolskiej

Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Promocja książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian" [fot. Ewelina Laxy]
Co wnieśli w rozwój Śląska Kresowianie? Między innymi o tym dyskutowano podczas promocji książki "Osiągnięcia techniczne, gospodarcze i naukowe Kresowian". Książka podzielona jest na trzy części, które opowiadają o osiągnięciach na Kresach, na Śląsku Opolskim, a także w innych rejonach świata.
- Nie możemy zapomnieć, że uczelnie w Wilnie i Lwowie były jednymi z najlepszych w Europie - mówi prof. Maria Kalczyńska, współautorka książki. - Myślimy często takimi stereotypami, że Kresowiacy, jak przyjechali na Śląsk, to były rodziny trochę zapóźnione gospodarczo, technicznie. Trzeba powiedzieć, że wśród techników, którzy tutaj w latach 50. tworzyli podwaliny pod rożne dziedziny gospodarki, budownictwa, melioracji, to właśnie były też i osoby z Kresów z pewnym doświadczeniem, z wiedzą wykształconą na tamtych uczelniach.

Jednym z autorów tekstów, które znalazły się w publikacji, jest Andrzej Skibniewski, miłośnik Kresów, którego rodzina pochodzi z Lwowa.

- Musimy pamiętać o tym, że przemysł naftowy powstał na Kresach, które były potentatem w tej dziedzinie - dodawał. - Amerykanie później rozwinęli to bardzo intensywnie, ale zrobili to 5 czy 6 lat później po tym, jak myśmy znaleźli zastosowanie przemysłowe dla ropy naftowej. l Politechnika Lwowska promieniowała na cały świat. To byli naprawdę wysokiej klasy fachowcy, którzy niestety nie otrzymali Nagrody Nobla, ale niektórzy zasługiwali na to.

Książka została wydana przez wydawnictwo Politechniki Opolskiej. Jest uzupełnieniem tematyki, która była podejmowana m.in. w takich publikacjach jak "Kresowianie na Śląsku Opolskim", czy "Kresowianie na świecie".
Maria Kalczyńska
Andrzej Skibniewski

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »