Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-13, 05:00 Autor: Witold Wośtak

Czy Konstytucja dla Nauki uderzy w opolskie uczelnie? Komentarze polityków

Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Konstytucja dla Nauki, czyli reforma systemu szkolnictwa wyższego, była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Pojawiają się obawy, że projekt wicepremiera Jarosława Gowina może uderzyć w mniejsze ośrodki akademickie, do których należą między innymi opolskie uczelnie wyższe. Niektórzy spekulują, że takie uczelnie nie będą mogły prowadzić studiów magisterskich, czy doktoranckich, co doprowadzi do zaniku środowisk akademickich. Zapytaliśmy opolskich polityków o zdanie na ten temat.
Zdaniem prof. Piotra Wacha, senatora Platformy Obywatelskiej, losy tej ustawy są bardzo niepewne. - W Prawie i Sprawiedliwości jest ogromy spór przeciw tej ustawie w zaprezentowanym kształcie. Ona promuje kilka wielkich ośrodków akademickich, natomiast prowincje pognębia, czy zostawia na marginesie.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że projekt jest bardzo szeroko konsultowany i chwali takie działanie. - Parlamentarzyści związani z Prawem i Sprawiedliwością dostrzegają, że ten projekt nie jest idealny. Dzisiaj propozycja jest otwarta i na szczęście dyskutowana, ale musi powrócić do Parlamentu i tam napotka na opinię parlamentarzystów.

Piotr Piaseczny z .Nowoczesnej widzi jedno duże zagrożenie tej ustawy. - Tam jest napisane pod bardzo łatwym pretekstem, że jeżeli nie odpowiada się na potrzeby społeczno-gospodarcze, decyzją ministra będzie można zlikwidować większość kierunków bez podawania kryteriów. To jest piekielnie niebezpieczne.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, będzie krytykował proponowane zasady finansowania. - One mogą spowodować, że opolskie uczelnie, lub inne ośrodki podobnej wielkości, zostaną zaszufladkowane i nie będą mieć możliwości rozwoju.

Według Grzegorza Zawiślaka z ruchu Kukiz'15, reforma jest potrzebna. Mówi o właściwym, jego zdaniem, ocenianiu uczelni. - Byt uczelni każdego rodzaju powinien być dyktowany prawami rynku. Jeżeli jest popyt i uczelnia potrafi zachęcić oraz przyciągnąć studentów do swoich murów, ona ma prawo bytu.

Antoni Konopka, wicemarszałek z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie zgadza się z informacjami o szerokich konsultacjach projektu. - Padają zarzuty, że wszelkie dotychczasowe konsultacje prowadzone przez ministerstwo to, mówiąc kolokwialnie, ustawka z określonymi przedstawicielami. Nie mogą padać tam szczególnie niewygodne pytania.
Piotr Wach
Grzegorz Peczkis
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Grzegorz Zawiślak
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-08-21, godz. 22:00 Brzeski szpital chce prowadzić rehabilitację w domach pacjentów Brzeski szpital chce wprowadzić do swej oferty nową usługę. Chodzi o rehabilitację domową, dzięki której pacjenci nie musieliby przyjeżdżać na zabiegi. » więcej 2018-08-21, godz. 21:00 Razem dla Opola: Lasery zamiast fajerwerków - Jeżeli Razem dla Opola będzie rządzić miastem w przyszłej kadencji to nie będzie organizować pokazów sztucznych ogni - tak zapowiada przewodniczący tego klu ... » więcej 2018-08-21, godz. 20:00 Partia Razem ma swoje biuro w Opolu Opolski okręg partii Razem ogłasza kandydatów do rady miasta i otwiera pierwsze biuro w Opolu. W uroczystym otwarciu wzięła udział członkini Zarządu Krajowego ... » więcej 2018-08-21, godz. 18:30 Kukiz '15 i zwolennicy połączenia Brzegu ze Skarbimierzem podejdą wspólnie do wyborów w obu gminach Kukiz '15 stworzy w gminach Brzeg i Skarbimierz wspólne listy wyborcze z działaczami lobbującymi za połączeniem obu gmin. » więcej 2018-08-21, godz. 18:00 Molestowali trójkę dzieci. Grozi im do 15 lat więzienia Nawet 15 lat więzienia grozi 40-letniej Izabeli S. i 38-letniemu Jarosławowi W., którzy w latach 2013-2016, w powiecie krapkowickim, mieli wykorzystywać seksu ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:40 Wypadek w Elektrowni Opole Podczas rozbudowy Elektrowni Opole jeden z pracowników został ciężko ranny i trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Jak mówi nam Ireneusz So ... » więcej 2018-08-21, godz. 17:30 To niepoważne. Arkadiusz Wiśniewski o zamianie Ożoga na Kamińską Zamianę kandydata na prezydenta Opola z Kazimierza Ożoga na Barbarę Kamińską prezydent Arkadiusz Wiśniewski uważa za niepoważną. Dzisiaj oficjalnie Kazimierz ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:37 Prawo i Sprawiedliwość prezentuje "Dobry Program dla Opolszczyzny" Prawo i Sprawiedliwość startuje z kampanią wyborczą i przedstawia pięć punktów programu samorządowego dla regionu, wśród nich nowy węzeł autostradowy, mosty n ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:30 Radny miejski Marcin Gambiec powalczy o fotel prezydenta Opola 'Opole jest dla wszystkich. Łączy nas Opole' - miejski radny Marcin Gambiec będzie ubiegał się o fotel prezydenta stolicy regionu. Dzisiaj (21.08) została ogł ... » więcej 2018-08-21, godz. 15:27 Gogoliński ośrodek zdrowia ma programy dla cukrzyków i pacjentów wymagających opieki pielęgniarskiej w domu Dwa nowe programy prowadzi Gminny Ośrodek Zdrowia w Gogolinie. Chodzi o pielęgniarki środowiskowo-rodzinne oraz cukrzyków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »