Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-13, 05:00 Autor: Witold Wośtak

Czy Konstytucja dla Nauki uderzy w opolskie uczelnie? Komentarze polityków

Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Konstytucja dla Nauki, czyli reforma systemu szkolnictwa wyższego, była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Pojawiają się obawy, że projekt wicepremiera Jarosława Gowina może uderzyć w mniejsze ośrodki akademickie, do których należą między innymi opolskie uczelnie wyższe. Niektórzy spekulują, że takie uczelnie nie będą mogły prowadzić studiów magisterskich, czy doktoranckich, co doprowadzi do zaniku środowisk akademickich. Zapytaliśmy opolskich polityków o zdanie na ten temat.
Zdaniem prof. Piotra Wacha, senatora Platformy Obywatelskiej, losy tej ustawy są bardzo niepewne. - W Prawie i Sprawiedliwości jest ogromy spór przeciw tej ustawie w zaprezentowanym kształcie. Ona promuje kilka wielkich ośrodków akademickich, natomiast prowincje pognębia, czy zostawia na marginesie.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że projekt jest bardzo szeroko konsultowany i chwali takie działanie. - Parlamentarzyści związani z Prawem i Sprawiedliwością dostrzegają, że ten projekt nie jest idealny. Dzisiaj propozycja jest otwarta i na szczęście dyskutowana, ale musi powrócić do Parlamentu i tam napotka na opinię parlamentarzystów.

Piotr Piaseczny z .Nowoczesnej widzi jedno duże zagrożenie tej ustawy. - Tam jest napisane pod bardzo łatwym pretekstem, że jeżeli nie odpowiada się na potrzeby społeczno-gospodarcze, decyzją ministra będzie można zlikwidować większość kierunków bez podawania kryteriów. To jest piekielnie niebezpieczne.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, będzie krytykował proponowane zasady finansowania. - One mogą spowodować, że opolskie uczelnie, lub inne ośrodki podobnej wielkości, zostaną zaszufladkowane i nie będą mieć możliwości rozwoju.

Według Grzegorza Zawiślaka z ruchu Kukiz'15, reforma jest potrzebna. Mówi o właściwym, jego zdaniem, ocenianiu uczelni. - Byt uczelni każdego rodzaju powinien być dyktowany prawami rynku. Jeżeli jest popyt i uczelnia potrafi zachęcić oraz przyciągnąć studentów do swoich murów, ona ma prawo bytu.

Antoni Konopka, wicemarszałek z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie zgadza się z informacjami o szerokich konsultacjach projektu. - Padają zarzuty, że wszelkie dotychczasowe konsultacje prowadzone przez ministerstwo to, mówiąc kolokwialnie, ustawka z określonymi przedstawicielami. Nie mogą padać tam szczególnie niewygodne pytania.
Piotr Wach
Grzegorz Peczkis
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Grzegorz Zawiślak
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-06-22, godz. 08:50 Ciężarówka w rowie na A4. Będą utrudnienia w ruchu Przed godziną 2 w nocy na opolskim odcinku A4 doszło do wypadku z udziałem samochodu ciężarowego. Zdarzenie miało miejsce na nitce na Wrocław, na wysokości Cz ... » więcej 2018-06-22, godz. 08:30 Ośmioro repatriantów to dopiero początek sprowadzania rodaków ze Wschodu do Olesna Budynek z osiemnastoma mieszkaniami dla repatriantów powstanie w Oleśnie. Na razie do miasta zaproszono dwie 4-osobowe rodziny, które przyjadą już pod koniec ... » więcej 2018-06-22, godz. 07:11 Premier Mateusz Morawiecki odwiedzi Opole w ramach akcji PiS "Polska Jest Jedna". Znamy szczegóły wizyty W piątek (22.06) o godzinie 17:00 premier Mateusz Morawiecki spotka się z mieszkańcami stolicy regionu. Otwarte spotkanie z szefem rządu odbędzie się w Centru ... » więcej 2018-06-22, godz. 06:47 Prawie 800 tysięcy złotych na skatepark w Głuchołazach. Radni zabierają głos Ruszyła budowa skateparku przy głuchołaskim kąpielisku miejskim. Pojawiły się już pierwsze komentarze ze strony radnych na temat kosztów i wykonania inwestycj ... » więcej 2018-06-21, godz. 22:00 Więcej pieniędzy na naukę, bez masowych zwolnień nauczycieli, bezpłatny dostęp do podręczników. Kurator oświaty podsum ... W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu podsumowano pierwsze 10 miesięcy reformy edukacji. Opolski Kurator Oświaty Michał Siek omówił niemal każdy aspekt funkcjono ... » więcej 2018-06-21, godz. 21:45 Przywoził marihuanę z Niemiec i sprzedawał nastolatkom. Grozi mu 10 lat za kratkami Namysłowska policja zatrzymała 26-letniego mężczyznę oraz jego o pięć lat młodszą partnerkę pd zarzutem handlu narkotykami. » więcej 2018-06-21, godz. 20:45 Basen letni "Błękitna Fala" w Opolu gotowy na lato. Sezon rusza od piątku Od jutra (22.06) na basen 'Błękitna Fala' będzie można wejść od godziny 12.00, a dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia wchodzą za darmo, pod warunkiem poka ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:05 Drzewo spadło na tory. 50 interwencji straży w regionie [AKTUALIZACJA] Jak informują służby drogowe na drodze krajowej nr 46 w Ozimku są utrudnienia w ruchu. Trasa jest czasowo zablokowana. W wyniki silnego wiatru złamało się jed ... » więcej 2018-06-21, godz. 20:00 Mali opolanie wiedzą jak pomagać niepełnosprawnym. Stworzyli miniporadnik o dobrym zachowaniu Najmłodsi mieszkańcy Opola samodzielnie przygotowali poradnik, który przedstawia właściwe zachowania względem osób niepełnosprawnych. Do konkursu plastycznego ... » więcej 2018-06-21, godz. 19:15 Śledztwo w sprawie bójki w Gorzowie Sląskim. Sprawcą najprawdopodobniej był policjant Prokuratura Rejonowa w Oleśnie wszczęła postępowanie w sprawie bójki, do której doszło 10 czerwca na Dniach Gorzowa Śląskiego. Prawdopodobnym sprawcą zajścia ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »