Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-13, 05:00 Autor: Witold Wośtak

Czy Konstytucja dla Nauki uderzy w opolskie uczelnie? Komentarze polityków

Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Konstytucja dla Nauki, czyli reforma systemu szkolnictwa wyższego, była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Pojawiają się obawy, że projekt wicepremiera Jarosława Gowina może uderzyć w mniejsze ośrodki akademickie, do których należą między innymi opolskie uczelnie wyższe. Niektórzy spekulują, że takie uczelnie nie będą mogły prowadzić studiów magisterskich, czy doktoranckich, co doprowadzi do zaniku środowisk akademickich. Zapytaliśmy opolskich polityków o zdanie na ten temat.
Zdaniem prof. Piotra Wacha, senatora Platformy Obywatelskiej, losy tej ustawy są bardzo niepewne. - W Prawie i Sprawiedliwości jest ogromy spór przeciw tej ustawie w zaprezentowanym kształcie. Ona promuje kilka wielkich ośrodków akademickich, natomiast prowincje pognębia, czy zostawia na marginesie.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że projekt jest bardzo szeroko konsultowany i chwali takie działanie. - Parlamentarzyści związani z Prawem i Sprawiedliwością dostrzegają, że ten projekt nie jest idealny. Dzisiaj propozycja jest otwarta i na szczęście dyskutowana, ale musi powrócić do Parlamentu i tam napotka na opinię parlamentarzystów.

Piotr Piaseczny z .Nowoczesnej widzi jedno duże zagrożenie tej ustawy. - Tam jest napisane pod bardzo łatwym pretekstem, że jeżeli nie odpowiada się na potrzeby społeczno-gospodarcze, decyzją ministra będzie można zlikwidować większość kierunków bez podawania kryteriów. To jest piekielnie niebezpieczne.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, będzie krytykował proponowane zasady finansowania. - One mogą spowodować, że opolskie uczelnie, lub inne ośrodki podobnej wielkości, zostaną zaszufladkowane i nie będą mieć możliwości rozwoju.

Według Grzegorza Zawiślaka z ruchu Kukiz'15, reforma jest potrzebna. Mówi o właściwym, jego zdaniem, ocenianiu uczelni. - Byt uczelni każdego rodzaju powinien być dyktowany prawami rynku. Jeżeli jest popyt i uczelnia potrafi zachęcić oraz przyciągnąć studentów do swoich murów, ona ma prawo bytu.

Antoni Konopka, wicemarszałek z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie zgadza się z informacjami o szerokich konsultacjach projektu. - Padają zarzuty, że wszelkie dotychczasowe konsultacje prowadzone przez ministerstwo to, mówiąc kolokwialnie, ustawka z określonymi przedstawicielami. Nie mogą padać tam szczególnie niewygodne pytania.
Piotr Wach
Grzegorz Peczkis
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Grzegorz Zawiślak
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2018-10-19, godz. 23:00 Opolskie pielęgniarki i położne świętowały 20-lecie związków zawodowych Pielęgniarki i położne z Opolszczyzny świętowały 20-lecie istnienia ogólnopolskiego związku zawodowego w regionie. Jubileusz był okazją do podziękowań i wspom ... » więcej 2018-10-19, godz. 23:00 Tauron wspomoże brzeską szkołę zawodową. Powstanie specjalna klasa patronacka Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisał specjalną umowę z Tauronem. Państwowa spółka będzie wspierać finansowo placówkę, a brzeska młodzież będzie mogł ... » więcej 2018-10-19, godz. 22:30 Sad dla mieszkańców. W Wawelnie posadzą drzewa starego typu Owoce dla mieszkańców Wawelna - w miejscowości powstanie ogólnodostępny sad. Na nieużytku rolnym zostaną posadzone drzewa i rośliny miododajne, zamontowane bę ... » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Na ulice Nysy znów wyjedzie elektryczny autobus. Na jednym ładowaniu będzie mógł przejechać do 160 kilometrów Kolejny autobus o napędzie elektrycznym trafił na testy do nyskiego MZK. Za kilka lat po ulicach miasta mają kursować co najmniej cztery takie pojazdy. » więcej 2018-10-19, godz. 21:00 Violetta Porowska przewiduje, że będzie w drugiej turze. PiS apeluje o udział w wyborach Na kilka godzin przed zakończeniem kampanii wyborczej kandydatka na prezydenta Opola Violetta Porowska mówi o tym, że podczas spotkań z mieszkańcami osobiście ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:45 Powojenne niewybuchy odkryte w kamienicy przy ul. 1 Maja w Opolu Brzescy saperzy zostali wezwani na interwencję do Opola. W jednej z kamienic w śródmieściu odkryto bowiem granaty prawdopodobnie z czasów drugiej wojny świato ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:30 Tłumy na wykładzie motywacyjnym Łukasza Jakóbiaka. W Opolu podsumowano Ogólnopolski Tydzień Kariery Wykład motywacyjny youtubera Łukasza Jakóbiaka przyciągnął ponad 300 uczniów szkół średnich i gimnazjów na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Opol ... » więcej 2018-10-19, godz. 20:00 Opolski Alarm Smogowy zarzuca prezydentowi Opola brak działań na rzecz polepszenia jakości powietrza - Od 10 dni w Opolu utrzymuje się przekroczenie dopuszczalnego stężenia średniodobowego PM10 - informują działacze Opolskiego Alarmu Smogowego. Zarzucają m.in ... » więcej 2018-10-19, godz. 19:00 Bezpieczeństwo mieszkańców i walka z bezrobociem. Wojciech Stachoń zapowiada ściągnięcie do Pakosławic inwestora Wodociąg i kanalizacja we wszystkich miejscowościach w gminie, nowe chodniki i remonty dróg, a także sprowadzenie zagranicznego inwestora mogącego zatrudnić n ... » więcej 2018-10-19, godz. 18:30 Kto będzie prezydentem? Kto zasiądzie w Radzie Miasta Opola? Komentarze kandydatów do sondażu NTO Gdyby wybory odbywały się dziś, to ubiegający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zdobyłby 41,1 proc. głosów i spotkałby się w drugiej turze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »