Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-13, 05:00 Autor: Witold Wośtak

Czy Konstytucja dla Nauki uderzy w opolskie uczelnie? Komentarze polityków

Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Uniwersytet Opolski [fot. Szymon Krawczyk]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach, Piotr Piaseczny, Grzegorz Zawiślak, Grzegorz Peczkis, Antoni Konopka, Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Konstytucja dla Nauki, czyli reforma systemu szkolnictwa wyższego, była jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Pojawiają się obawy, że projekt wicepremiera Jarosława Gowina może uderzyć w mniejsze ośrodki akademickie, do których należą między innymi opolskie uczelnie wyższe. Niektórzy spekulują, że takie uczelnie nie będą mogły prowadzić studiów magisterskich, czy doktoranckich, co doprowadzi do zaniku środowisk akademickich. Zapytaliśmy opolskich polityków o zdanie na ten temat.
Zdaniem prof. Piotra Wacha, senatora Platformy Obywatelskiej, losy tej ustawy są bardzo niepewne. - W Prawie i Sprawiedliwości jest ogromy spór przeciw tej ustawie w zaprezentowanym kształcie. Ona promuje kilka wielkich ośrodków akademickich, natomiast prowincje pognębia, czy zostawia na marginesie.

Grzegorz Peczkis, senator Prawa i Sprawiedliwości uważa, że projekt jest bardzo szeroko konsultowany i chwali takie działanie. - Parlamentarzyści związani z Prawem i Sprawiedliwością dostrzegają, że ten projekt nie jest idealny. Dzisiaj propozycja jest otwarta i na szczęście dyskutowana, ale musi powrócić do Parlamentu i tam napotka na opinię parlamentarzystów.

Piotr Piaseczny z .Nowoczesnej widzi jedno duże zagrożenie tej ustawy. - Tam jest napisane pod bardzo łatwym pretekstem, że jeżeli nie odpowiada się na potrzeby społeczno-gospodarcze, decyzją ministra będzie można zlikwidować większość kierunków bez podawania kryteriów. To jest piekielnie niebezpieczne.

Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej, będzie krytykował proponowane zasady finansowania. - One mogą spowodować, że opolskie uczelnie, lub inne ośrodki podobnej wielkości, zostaną zaszufladkowane i nie będą mieć możliwości rozwoju.

Według Grzegorza Zawiślaka z ruchu Kukiz'15, reforma jest potrzebna. Mówi o właściwym, jego zdaniem, ocenianiu uczelni. - Byt uczelni każdego rodzaju powinien być dyktowany prawami rynku. Jeżeli jest popyt i uczelnia potrafi zachęcić oraz przyciągnąć studentów do swoich murów, ona ma prawo bytu.

Antoni Konopka, wicemarszałek z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie zgadza się z informacjami o szerokich konsultacjach projektu. - Padają zarzuty, że wszelkie dotychczasowe konsultacje prowadzone przez ministerstwo to, mówiąc kolokwialnie, ustawka z określonymi przedstawicielami. Nie mogą padać tam szczególnie niewygodne pytania.
Piotr Wach
Grzegorz Peczkis
Piotr Piaseczny
Ryszard Galla
Grzegorz Zawiślak
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2019-01-15, godz. 21:40 Burmistrz Namysłowa proponuje, by w części miasta pozwolić na legalne picie piwa w plenerze Picie piwa 'pod chmurką' może być wkrótce legalne w części Namysłowa. Włodarz tego miasta chce, by trunek można było bez obaw spożywać nad Widawą. » więcej 2019-01-15, godz. 21:00 Nysa z budżetem na 2019 rok. Burmistrz: "to świetny budżet", opozycja: "martwi nas rosnące zadłużenie miasta" Wydatki na poziomie prawie 289 milionów złotych i deficyt w wysokości 46,5 miliona - tak w skrócie wygląda uchwalony dziś (15.01) budżet Nysy na 2019 rok. » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 Centrum Arkadia na razie w marzeniach seniorów. Miasto wciąż szuka pieniędzy na inwestycję Kilku przetargów nie rozstrzygnięto, a kolejnych nie ogłoszono - centrum dla seniorów tzw. Arkadia, na razie pozostanie wizualizacją na papierze. Centrum miał ... » więcej 2019-01-15, godz. 20:00 TOZ apeluje: Domy tymczasowe dla kotów potrzebne od zaraz! 'Potrzebujemy około 15 domów tymczasowych dla porzuconych kotów'- apeluje Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Zima to najtrudniejszy okres dla wszystk ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Prudnik: szpital ma deficyt lekarzy, wolą pracować w większych miastach, gdzie lepiej zarabiają Na dwa tygodnie zawieszono działalność oddziału ginekologiczno - położniczego prudnickiego szpitala. Powodem jest brak odpowiedniej liczby lekarzy. W tym czas ... » więcej 2019-01-15, godz. 19:00 Mistrzostwa Świata w myciu rąk są już na półmetku. Czas wybrać najlepszych Ponad 1000 przedszkolaków, w tym około 20 przedszkoli z samego miasta Opola, wzięło udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pod hasłem 'Mistrzostwa Świat ... » więcej 2019-01-15, godz. 18:30 Kluczborskie starostwo przygotowuje się do reformy oświaty. Będzie dwa razy więcej uczniów Do nowego roku szkolnego i finału reformy oświaty przygotowuje się Starostwo Powiatowe w Kluczborku. » więcej 2019-01-15, godz. 18:00 W Opolu "lodowica" zaskoczyła kierowców Zima zaskoczyła wszystkich, tak było wczoraj na drogach w regionie. W Opolu z powodu gołoledzi ruch został całkowicie sparaliżowany. Władze miasta tłumaczą, ż ... » więcej 2019-01-15, godz. 17:33 Jutro (16.01) w południe ruszają prace przy dworcu Opole Wschodnie Powstaną m.in. centrum przesiadkowe, estakada i tunel pod ul. Oleską. » więcej 2019-01-15, godz. 17:04 Policja zatrzymała mieszkańca Nysy, który w internecie nawoływał do nienawiści politycznej Podinspektor Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji tłumaczy, że na wpisy, które publicznie nawoływały do popełnienia przestępstwa natrafili polic ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »