Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-10, 10:30 Autor: Roman Juranek

"Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0". Dziś rozmowa o reformie szkolnictwa wyższego

[fot. Uniwersytet Opolski]
[fot. Uniwersytet Opolski]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Naukowcy będą omawiać założenia reformy Jarosława Gowina. - Małe, regionalne uczelnie zostaną wtrącone w niebyt i to dotyczy także Opolszczyzny - mówi filozof Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, komentując założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego autorstwa ministra Jarosława Gowina.
Jak stwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" wybrane przepisy z tej ustawy pozbawiają uniwersytety, jak i politechniki kategorii B, prawa do habilitowania, doktoryzowania oraz prowadzenia studiów magisterskich o charakterze ogólnoakademickim.

- Dla Opola to oznacza, że nie będzie żadnego wydziału na uczelniach publicznych w Opolu zarówno na uniwersytecie jak i politechnice, na którym będą prowadzone studia doktoranckie oraz studia magisterskie.

Jak ocenił filozof, Opolanie będą mieli dostęp tylko do studiów licencjackich na uczelniach publicznych w regionie. - Rektorzy największych polskich uczelni zawłaszczyli głos w debacie o reformie - dodał Aleksander Temkin.

- Ta ustawa jest napisana pod wąski oligopol paru największych uczelni, które zniszczą swoja konkurencję, zniszczą możliwość konkurencji, ze strony uczelni średniej wielkości, ze strony uczelni regionalnych, kluczowych dla rozwoju tych regionów. Wyobraźmy sobie czym będzie Opolszczyzna bez UO i PO.

- Dla Opola to będzie katastrofa i mieszkańcy powinni zacząć się budzić, dlatego organizujemy konferencję w tej sprawie - dodał filozof.

Także w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego skrytykował założenia reformy Jarosława Gowina.

- Przede wszystkim bardzo mocne ograniczenia autonomii uniwersytetu. Ministerstwo zapowiada, że tę autonomię zwiększa dając władzę rektorom. Co jest istotne - bardzo dużo rzeczy przechodzi z autonomii uniwersytetu do działów centralnych, czyli ministerstwa albo do Rady Doskonałości Naukowej, albo do innych ciał. To Warszawa będzie decydowała czy jakiś kierunek jest potrzebny czy nie. Przynajmniej jeśli chodzi o te uczelnie mniejsze.

Dziś w Collegium Maius UO przy Pl. Kopernika odbędzie się debata zatytułowana "Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0".
Aleksander Temkin
Aleksander Temkin
Piotr Stec

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej 2019-09-19, godz. 15:00 Opole: w weekend 20. Jarmark Franciszkański. Gwiazdą będą Skaldowie W sobotę (21.09) w Opolu rozpocznie się Jarmark Franciszkański. Wydarzenie odbędzie się po raz 20. W centrum miasta stanie kilkadziesiąt straganów oraz 2 scen ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:30 3 miesiące aresztu dla pijanego kierowcy, który miał potrącić rowerzystę w Wachowicach i uciec z miejsca zdarzenia Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który miał śmiertelnie potrącić rowerzystę na drodze wojewódzkiej 901 w Wachowicach (gmina Olesno). Do tragicznego zdarz ... » więcej 2019-09-19, godz. 13:00 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Opolscy policjanci mogą starać się o dołączenie do oddziału kontrterrorystów Selekcję dla nowych funkcjonariuszy prowadzi Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu. Od kwietnia tego roku kontrterroryści stanowią osobny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »