Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-10, 10:30 Autor: Roman Juranek

"Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0". Dziś rozmowa o reformie szkolnictwa wyższego

[fot. Uniwersytet Opolski]
[fot. Uniwersytet Opolski]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Naukowcy będą omawiać założenia reformy Jarosława Gowina. - Małe, regionalne uczelnie zostaną wtrącone w niebyt i to dotyczy także Opolszczyzny - mówi filozof Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, komentując założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego autorstwa ministra Jarosława Gowina.
Jak stwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" wybrane przepisy z tej ustawy pozbawiają uniwersytety, jak i politechniki kategorii B, prawa do habilitowania, doktoryzowania oraz prowadzenia studiów magisterskich o charakterze ogólnoakademickim.

- Dla Opola to oznacza, że nie będzie żadnego wydziału na uczelniach publicznych w Opolu zarówno na uniwersytecie jak i politechnice, na którym będą prowadzone studia doktoranckie oraz studia magisterskie.

Jak ocenił filozof, Opolanie będą mieli dostęp tylko do studiów licencjackich na uczelniach publicznych w regionie. - Rektorzy największych polskich uczelni zawłaszczyli głos w debacie o reformie - dodał Aleksander Temkin.

- Ta ustawa jest napisana pod wąski oligopol paru największych uczelni, które zniszczą swoja konkurencję, zniszczą możliwość konkurencji, ze strony uczelni średniej wielkości, ze strony uczelni regionalnych, kluczowych dla rozwoju tych regionów. Wyobraźmy sobie czym będzie Opolszczyzna bez UO i PO.

- Dla Opola to będzie katastrofa i mieszkańcy powinni zacząć się budzić, dlatego organizujemy konferencję w tej sprawie - dodał filozof.

Także w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego skrytykował założenia reformy Jarosława Gowina.

- Przede wszystkim bardzo mocne ograniczenia autonomii uniwersytetu. Ministerstwo zapowiada, że tę autonomię zwiększa dając władzę rektorom. Co jest istotne - bardzo dużo rzeczy przechodzi z autonomii uniwersytetu do działów centralnych, czyli ministerstwa albo do Rady Doskonałości Naukowej, albo do innych ciał. To Warszawa będzie decydowała czy jakiś kierunek jest potrzebny czy nie. Przynajmniej jeśli chodzi o te uczelnie mniejsze.

Dziś w Collegium Maius UO przy Pl. Kopernika odbędzie się debata zatytułowana "Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0".
Aleksander Temkin
Aleksander Temkin
Piotr Stec

Wiadomości z regionu

2020-09-21, godz. 07:30 Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży Opolski ZUS rusza z projektami edukacyjnymi dla młodzieży. Podczas dedykowanych lekcji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dowiedzą się podstawowych… » więcej 2020-09-21, godz. 06:00 Opolscy politycy o zachwianej konstrukcji koalicji w Zjednoczonej Prawicy Uchwalenie 'piątki dla zwierząt' podzieliło posłów Zjednoczonej Prawicy. Za nowelizacją ustawy głosowało 176 posłów klubu PiS, przeciw było 38. Przeciwko… » więcej 2020-09-20, godz. 20:00 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń w regionie. 74 zachorowania na 84 dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (20.09) 84 nowe zakażenia koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. To dobowy rekord zachorowań w regionie od początku… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Rolnicy dziękowali za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się na Górze św. Anny, żeby podziękować za tegoroczne plony i modlić się o pomyślność w kolejnym sezonie. Mszy… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***