Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-10, 10:30 Autor: Roman Juranek

"Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0". Dziś rozmowa o reformie szkolnictwa wyższego

[fot. Uniwersytet Opolski]
[fot. Uniwersytet Opolski]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Aleksander Temkin [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Piotr Stec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Naukowcy będą omawiać założenia reformy Jarosława Gowina. - Małe, regionalne uczelnie zostaną wtrącone w niebyt i to dotyczy także Opolszczyzny - mówi filozof Aleksander Temkin, przewodniczący Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, komentując założenia planowanej reformy szkolnictwa wyższego autorstwa ministra Jarosława Gowina.
Jak stwierdził w porannej rozmowie "W cztery oczy" wybrane przepisy z tej ustawy pozbawiają uniwersytety, jak i politechniki kategorii B, prawa do habilitowania, doktoryzowania oraz prowadzenia studiów magisterskich o charakterze ogólnoakademickim.

- Dla Opola to oznacza, że nie będzie żadnego wydziału na uczelniach publicznych w Opolu zarówno na uniwersytecie jak i politechnice, na którym będą prowadzone studia doktoranckie oraz studia magisterskie.

Jak ocenił filozof, Opolanie będą mieli dostęp tylko do studiów licencjackich na uczelniach publicznych w regionie. - Rektorzy największych polskich uczelni zawłaszczyli głos w debacie o reformie - dodał Aleksander Temkin.

- Ta ustawa jest napisana pod wąski oligopol paru największych uczelni, które zniszczą swoja konkurencję, zniszczą możliwość konkurencji, ze strony uczelni średniej wielkości, ze strony uczelni regionalnych, kluczowych dla rozwoju tych regionów. Wyobraźmy sobie czym będzie Opolszczyzna bez UO i PO.

- Dla Opola to będzie katastrofa i mieszkańcy powinni zacząć się budzić, dlatego organizujemy konferencję w tej sprawie - dodał filozof.

Także w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Stec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego skrytykował założenia reformy Jarosława Gowina.

- Przede wszystkim bardzo mocne ograniczenia autonomii uniwersytetu. Ministerstwo zapowiada, że tę autonomię zwiększa dając władzę rektorom. Co jest istotne - bardzo dużo rzeczy przechodzi z autonomii uniwersytetu do działów centralnych, czyli ministerstwa albo do Rady Doskonałości Naukowej, albo do innych ciał. To Warszawa będzie decydowała czy jakiś kierunek jest potrzebny czy nie. Przynajmniej jeśli chodzi o te uczelnie mniejsze.

Dziś w Collegium Maius UO przy Pl. Kopernika odbędzie się debata zatytułowana "Nowy, wspaniały uniwersytet? Przyszłość uczelni (regionalnych) wobec projektu Ustawy 2.0".
Aleksander Temkin
Aleksander Temkin
Piotr Stec

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »