Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 14:12 Autor: Maciej Stępień

Sprawdzą wiedzę o samorządach. Licealiści w regionie przystąpili do konkursu

Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
W 35 placówkach oświatowych w województwie zorganizowano pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Opolska młodzież podczas szkolnych testów musiała odpowiedzieć na 25 pytań. W konkursie wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Brzegu.
- Sama się zgłosiłam, bo jestem już osobą pełnoletnią. Zdobyta wiedza może mi pomóc w najbliższych wyborach, w których wezmę udział – mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy przybliżać przede wszystkim zasady wyborów, jak głosować i gdzie głosować – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, który obserwował zmagania w Brzegu.

- Ogólnie interesujemy się wyborami i polityką, dlatego tu jesteśmy. To także praktyczna wiedza, która na pewno nam się przyda – podkreślali uczestnicy dzisiejszego testu.

Czy taka kampania zachęci młodzież do udziału w wyborach samorządowych? Brzeżanie w tej kategorii wiekowej od lat niechętnie wybierają się do lokali, by zagłosować.

- Niestety ta frekwencja wśród młodych ludzi jest najniższa, dlatego ten konkurs również ma na celu pobudzić młodych. Być może podczas przyszłorocznych wyborów samorządów frekwencja w tej grupie wiekowej wrośnie. Zobaczymy – podkreśla szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki szkolnych etapów poznamy w połowie listopada. Później najlepsi uczniowie wezmą udział w wojewódzkich zmaganiach. W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najzdolniejsi licealiści z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Uczestnicy konkursu i Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-06-22, godz. 21:30 Szef rządu uczcił pamięć walczących o niepodległość i podsumował opolską wizytę [FILM, ZDJĘCIA] - To była bardzo owocna wizyta - stwierdził na koniec pobytu w Opolu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z opolanami w Centrum Wystawienniczo-K ... » więcej 2018-06-22, godz. 20:30 Prudnik: organizują prozdrowotną imprezę z możliwością przebadania się bez kolejek Badania i konsultacje lekarskie oraz nauka udzielania pierwszej pomocy to tylko niektóre z punktów programu „Prudnickiego Dnia Zdrowia”. Sobotnia impreza ma c ... » więcej 2018-06-22, godz. 20:15 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z mieszkańcami Opola. Mówił o planach rządu i odpowiadał na pytania [FILM, DUŻO Z ... Spotkanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbyło się w ramach akcji „Polska jest Jedna”. Na spotkaniu pojawiło się kilka transparentów, m.in. podziękowan ... » więcej 2018-06-22, godz. 19:30 Kolejny polityk PiS z wizytą na Opolszczyźnie Kolejna wizyta w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej 2018-06-22, godz. 18:15 Zatrzymali sygnalizację świetlną, żeby... rywalizować w konkursie 11 policjantów z całego województwa wzięło udział w finale XXI edycji konkursu Policjant Roku Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze musieli wykazać się m.in. umiej ... » więcej 2018-06-22, godz. 18:15 Premier Mateusz Morawiecki jest już w Opolu. Na początek spotkanie w CWK Szef rządu przyjechał do Opola w ramach akcji 'Polska jest jedna'. Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. » więcej 2018-06-22, godz. 18:10 Prudnik: seniorzy rozpoczęli swoje doroczne święto Seniorzy objęli we władanie Prudnik. Symboliczne klucze do miasta przekazał im burmistrz. Tym samym rozpoczęły się drugie Prudnickie Senioralia. Przez trzy dn ... » więcej 2018-06-22, godz. 18:00 Integracja, różańce i uliczny teatr. Boży Weekend w Opolu Opolskie rodziny pokazują, że miejska przestrzeń może być miejscem spotkań i integracji. W Opolu trwa Boży Weekend. To okazja także do spowiedzi i rozmów z ks ... » więcej 2018-06-22, godz. 16:00 Niezwykły prezent z okazji urodzin. 55 Batalion Remontowy w Opolu będzie remontować kontenery 55. Batalion Remontowy w Opolu obchodzi 51. urodziny. Na urodziny żołnierze otrzymali niezwykły prezent. Dzisiaj (22.06) otwarty został warsztat remontowy kon ... » więcej 2018-06-22, godz. 16:00 Kuratorium Oświaty w Opolu kontroluje ośrodki wypoczynkowe Wraz z rozpoczęciem wakacji inspektorzy kuratorium oświaty ruszają w teren. Przez całe wakacje będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku dla dzieci w regio ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »