Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 14:12 Autor: Maciej Stępień

Sprawdzą wiedzę o samorządach. Licealiści w regionie przystąpili do konkursu

Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
W 35 placówkach oświatowych w województwie zorganizowano pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Opolska młodzież podczas szkolnych testów musiała odpowiedzieć na 25 pytań. W konkursie wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Brzegu.
- Sama się zgłosiłam, bo jestem już osobą pełnoletnią. Zdobyta wiedza może mi pomóc w najbliższych wyborach, w których wezmę udział – mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy przybliżać przede wszystkim zasady wyborów, jak głosować i gdzie głosować – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, który obserwował zmagania w Brzegu.

- Ogólnie interesujemy się wyborami i polityką, dlatego tu jesteśmy. To także praktyczna wiedza, która na pewno nam się przyda – podkreślali uczestnicy dzisiejszego testu.

Czy taka kampania zachęci młodzież do udziału w wyborach samorządowych? Brzeżanie w tej kategorii wiekowej od lat niechętnie wybierają się do lokali, by zagłosować.

- Niestety ta frekwencja wśród młodych ludzi jest najniższa, dlatego ten konkurs również ma na celu pobudzić młodych. Być może podczas przyszłorocznych wyborów samorządów frekwencja w tej grupie wiekowej wrośnie. Zobaczymy – podkreśla szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki szkolnych etapów poznamy w połowie listopada. Później najlepsi uczniowie wezmą udział w wojewódzkich zmaganiach. W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najzdolniejsi licealiści z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Uczestnicy konkursu i Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-03-23, godz. 20:00 Nowy rentgen w głubczyckim szpitalu. Będzie bezpieczniej i komfortowo Jest nowoczesny, mało inwazyjny oraz sam podjedzie do pacjenta. Głubczycki Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej otrzymał przewoźny aparat rentgenows ... » więcej 2018-03-23, godz. 19:30 Inwestycje na os. Armii Krajowej. Radni dzielnicy mają sporo planów Rewitalizacja placu zabaw, montaż oświetlenia i przebudowa ścieżki prowadzącej do parku od strony ul. Pużaka - to plany rady dzielnicy os. Armii Krajowej w Op ... » więcej 2018-03-23, godz. 18:30 W Kietrzu seniorzy będą mieli swój klub Kietrzańscy seniorzy niebawem doczekają się własnej siedziby. Gmina pozyskała 80 tysięcy złotych z rządowego programu 'Senior+'. » więcej 2018-03-23, godz. 17:30 "Absolutnie nie czuję się winny, walczyłem o tego psa". Właściciel Dino zabiera głos Owczarek Dino ma przejść zabieg wycięcia ropnej tkanki nad oczami. Pies został odebrany właścicielom ze wsi Kały w gminie Murów przez Towarzystwo Opieki nad Z ... » więcej 2018-03-23, godz. 17:00 Likwidacja aresztu w Kędzierzynie-Koźlu. Będzie oddział Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich Jeszcze tylko kilka dni istnieć będzie Areszt Śledczy w Kędzierzynie-Koźlu. Od 1 kwietnia w budynku przy ul. Racławickiej 10 będzie funkcjonował oddział półot ... » więcej 2018-03-23, godz. 17:00 Sporo planów inwestycyjnych w dzielnicy Chabry Budowa wybiegu dla psów, modyfikacja tras niektórych linii MZK i remont ulic w dzielnicy Kwiatów - to trzy najważniejsze postulaty opolskiej dzielnicy Chabry. » więcej 2018-03-23, godz. 16:00 Chcą wykupić ziemię na nowy chodnik. Plany rady dzielnicy Zaodrze O wykup fragmentu działek od prywatnych właścicieli w celu poszerzenia chodnika zawnioskowała do ratusza rada dzielnicy Zaodrze. Chodzi o tereny przy ul. Niem ... » więcej 2018-03-23, godz. 15:00 Mieszkańcy Strzelec Opolskich szukają siebie na starych fotografiach. Niezwykle udana akcja miejscowego fotografa Plażowanie na Rybaczówce, pochód pierwszomajowy, lodowisko na pl. Żeromskiego, otwarcie liceum w Zawadzkiem - to wszystko jest uwiecznione na kliszach. Waldem ... » więcej 2018-03-23, godz. 15:00 Zespół szkół im. Gzowskiego w Opolu ma 70 lat. Absolwenci wspominają naukę bardzo dobrze 70-lecie świętuje od wczoraj (22.03) Zespół Szkól Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. » więcej 2018-03-23, godz. 14:00 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Wypadek na DK 46 i kolizja na autostradzie [AKTUALIZACJA] Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 46 na wysokości Otmuchowa. Samochód osobowy marki Mitsubishi zderzył się z busem. Według wstępnych informacji, poszkod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »