Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 14:12 Autor: Maciej Stępień

Sprawdzą wiedzę o samorządach. Licealiści w regionie przystąpili do konkursu

Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
W 35 placówkach oświatowych w województwie zorganizowano pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Opolska młodzież podczas szkolnych testów musiała odpowiedzieć na 25 pytań. W konkursie wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Brzegu.
- Sama się zgłosiłam, bo jestem już osobą pełnoletnią. Zdobyta wiedza może mi pomóc w najbliższych wyborach, w których wezmę udział – mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy przybliżać przede wszystkim zasady wyborów, jak głosować i gdzie głosować – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, który obserwował zmagania w Brzegu.

- Ogólnie interesujemy się wyborami i polityką, dlatego tu jesteśmy. To także praktyczna wiedza, która na pewno nam się przyda – podkreślali uczestnicy dzisiejszego testu.

Czy taka kampania zachęci młodzież do udziału w wyborach samorządowych? Brzeżanie w tej kategorii wiekowej od lat niechętnie wybierają się do lokali, by zagłosować.

- Niestety ta frekwencja wśród młodych ludzi jest najniższa, dlatego ten konkurs również ma na celu pobudzić młodych. Być może podczas przyszłorocznych wyborów samorządów frekwencja w tej grupie wiekowej wrośnie. Zobaczymy – podkreśla szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki szkolnych etapów poznamy w połowie listopada. Później najlepsi uczniowie wezmą udział w wojewódzkich zmaganiach. W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najzdolniejsi licealiści z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Uczestnicy konkursu i Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-01-18, godz. 19:00 Policja i opieka społeczna z Namysłowa nie zapomina o bezdomnych. Oferowali pomoc Namysłowscy policjanci i pracownicy opieki społecznej sprawdzali, w jakich warunkach pomieszkują bezdomni. Odwiedzali budynki, garaże i ogródki działkowe. » więcej 2018-01-18, godz. 18:15 Wyrok w sprawie byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie w lutym Po prawie pięciu latach sprawa sądowa Marioli K., byłej dyrektorki biblioteki w Gogolinie, ma się ku końcowi. Dzisiaj w Sądzie Rejonowym w Strzelcach Opolskic ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Autobus w rowie z powodu wiatru. Nadchodzi orkan Gwałtowny podmuch wiatru zepchnął z drogi autobus. Miało to miejsce pomiędzy Strzelcami Opolskimi a Dolną, na otwartej przestrzeni wśród pól. Pojazd przewróci ... » więcej 2018-01-18, godz. 17:15 Wypadek na ul. Luboszyckiej w Opolu Kilkanaście minut przed godziną 16:00 na ulicy Luboszyckiej samochód osobowy potrącił pieszego. » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Zima z Radiem Opole na górce Kaśce w Strzelcach Opolskich Ponad sto osób pojawiło się dzisiaj rano na górce Kaśce w parku miejskim w Strzelcach Opolskich. Na dośnieżanym sztucznie stoku mieszkańcy miasta i okolic baw ... » więcej 2018-01-18, godz. 16:00 Dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu został wreszcie wybrany Jarosław Kończyło będzie nowym dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Dzisiaj takiego wyboru dokonała komisja konkursowa. W tajnym głosowaniu czterech z si ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Chirurgia Szpitala Wojewódzkiego w Opolu już działa normalnie Sytuacja na oddziale chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu jest ustabilizowana. Lekarze po wczorajszym (17.01) kompromisie wrócili do łóżek pacjent ... » więcej 2018-01-18, godz. 15:00 Wypadek na ulicy Częstochowskiej w Opolu. Pogotowie Gazowe zderzyło się z oplem Na skrzyżowaniu ulicy Częstochowskiej z obwodnicą Opola doszło do wypadku. 64-letni mężczyzna kierujący pojazdem Pogotowia Gazowego marki renault trafic na sy ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:55 Zaatakował swoją byłą dziewczynę nożem. Prokuratura oskarżyła go o usiłowanie zabójstwa Zdaniem śledczych, 40-letni Maciej P. chciał zabić swoją byłą dziewczynę nożem. Kobietę uratowało to, że w trakcie ataku oskarżony trafił ostrzem w ścianę i w ... » więcej 2018-01-18, godz. 14:00 Rozpoczął się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Na całym świecie do 25 stycznia odbywać się będą nabożeństwa, spotkania, wykłady i koncerty. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »