Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 14:12 Autor: Maciej Stępień

Sprawdzą wiedzę o samorządach. Licealiści w regionie przystąpili do konkursu

Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
W 35 placówkach oświatowych w województwie zorganizowano pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Opolska młodzież podczas szkolnych testów musiała odpowiedzieć na 25 pytań. W konkursie wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Brzegu.
- Sama się zgłosiłam, bo jestem już osobą pełnoletnią. Zdobyta wiedza może mi pomóc w najbliższych wyborach, w których wezmę udział – mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy przybliżać przede wszystkim zasady wyborów, jak głosować i gdzie głosować – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, który obserwował zmagania w Brzegu.

- Ogólnie interesujemy się wyborami i polityką, dlatego tu jesteśmy. To także praktyczna wiedza, która na pewno nam się przyda – podkreślali uczestnicy dzisiejszego testu.

Czy taka kampania zachęci młodzież do udziału w wyborach samorządowych? Brzeżanie w tej kategorii wiekowej od lat niechętnie wybierają się do lokali, by zagłosować.

- Niestety ta frekwencja wśród młodych ludzi jest najniższa, dlatego ten konkurs również ma na celu pobudzić młodych. Być może podczas przyszłorocznych wyborów samorządów frekwencja w tej grupie wiekowej wrośnie. Zobaczymy – podkreśla szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki szkolnych etapów poznamy w połowie listopada. Później najlepsi uczniowie wezmą udział w wojewódzkich zmaganiach. W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najzdolniejsi licealiści z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Uczestnicy konkursu i Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-12-12, godz. 16:00 Policjanci poszukują zaginionego Macieja Znamirowskiego Niemodlińscy policjanci poszukują zaginionego Macieja Znamirowskiego. 48-letni mężczyzna ostatni raz widziany był 8 grudnia bieżącego roku w swoim miejscu zam ... » więcej 2018-12-12, godz. 16:00 Koniec sporów na linii Szpital Wojewódzki - Opolskie Centrum Onkologii? Na początek wspólna msza Szpital Wojewódzki i Opolskie Centrum Onkologii po wielu latach konkurowania ze sobą rozpoczynają współpracę. Mimo, że od lat obie placówki korzystają z jedne ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:30 Ludzkie kości na placu budowy galerii handlowej w Nysie. Najprawdopodobniej pochodzą z XVIII wieku Kilka dni temu na dobre ruszyła budowa galerii handlowej w centrum Nysy. Roboty rozpoczęły się od wykopów, które odsłoniły tajemnice przez lata skrywane pod w ... » więcej 2018-12-12, godz. 15:00 Członkowie Solidarności chcą uhonorowania Lecha Wałęsy w Opolu Działacze opolskiej Solidarności przygotowali petycję i wysłali ją do władz samorządowych Opolszczyzny. Chcą przypomnieć o tym, że 4 czerwca 2019 roku minie 3 ... » więcej 2018-12-12, godz. 14:45 W wypadku w Nysie zginął rowerzysta. Policja: chwila nieuwagi może kosztować życie Policjanci z Nysy wyjaśniają okoliczności wypadku, w którym zginął 65-letni rowerzysta. » więcej 2018-12-12, godz. 14:30 To już pewne, będzie rondo turbinowe na DK 94 w powiecie opolskim W 2019 roku ma drodze krajowej nr 94 na odcinku między Walidrogami, a Nakłem na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1712 powstanie rondo turbinowe. Oprócz tego ... » więcej 2018-12-12, godz. 14:09 Nieprzejezdna droga wojewódzka 416 w Głubczycach Sadach. Policja zorganizowała objazd Uwaga kierowcy. Duże utrudnienia ruchu na drodze wojewódzkiej 416 w miejscowości Głubczyce Sady. Policja zorganizowała objazd. » więcej 2018-12-12, godz. 13:00 W Kędzierzynie-Koźlu odstrzelą dziki, żeby walczyć z chorobą Powiatowy lekarz weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu wydał rozporządzenie w sprawie sanitarnego odstrzału dzików. To kolejny etap walki z groźną chorobą - afryka ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:00 Nyskie przedszkole wyróżnione za działania na rzecz promocji zdrowego trybu życia Przedszkole Publiczne nr 12 w Nysie, od kilku dni, jako jedno z dwóch w województwie posiada przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej krajowy certyfika ... » więcej 2018-12-12, godz. 12:30 Młodzież poznawała tajniki pracy policjantów. "Pokazujemy to, co młodzi znają z telewizji. Takie CSI Opole" Mogli zobaczyć, jak pracuje laboratorium, oddział cyberprzemocy oraz odwiedzić policyjną strzelnicę. Opolska młodzież poznawała 'od kuchni' Komendę Wojewódzką ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »