Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-11-09, 14:12 Autor: Maciej Stępień

Sprawdzą wiedzę o samorządach. Licealiści w regionie przystąpili do konkursu

Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
Uczniowie II LO w Brzegu z chęcią wzięli udział w dzisiejszym konkursie [fot. Maciej Stępień]
W 35 placówkach oświatowych w województwie zorganizowano pierwszy etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram wybory”. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym. Opolska młodzież podczas szkolnych testów musiała odpowiedzieć na 25 pytań. W konkursie wzięli udział m.in. uczniowie II LO w Brzegu.
- Sama się zgłosiłam, bo jestem już osobą pełnoletnią. Zdobyta wiedza może mi pomóc w najbliższych wyborach, w których wezmę udział – mówi jedna z uczestniczek.

- Chcemy przybliżać przede wszystkim zasady wyborów, jak głosować i gdzie głosować – tłumaczy Rafał Tkacz, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu, który obserwował zmagania w Brzegu.

- Ogólnie interesujemy się wyborami i polityką, dlatego tu jesteśmy. To także praktyczna wiedza, która na pewno nam się przyda – podkreślali uczestnicy dzisiejszego testu.

Czy taka kampania zachęci młodzież do udziału w wyborach samorządowych? Brzeżanie w tej kategorii wiekowej od lat niechętnie wybierają się do lokali, by zagłosować.

- Niestety ta frekwencja wśród młodych ludzi jest najniższa, dlatego ten konkurs również ma na celu pobudzić młodych. Być może podczas przyszłorocznych wyborów samorządów frekwencja w tej grupie wiekowej wrośnie. Zobaczymy – podkreśla szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Wyniki szkolnych etapów poznamy w połowie listopada. Później najlepsi uczniowie wezmą udział w wojewódzkich zmaganiach. W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najzdolniejsi licealiści z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 r. w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Uczestnicy konkursu i Rafał Tkacz

Wiadomości z regionu

2018-09-19, godz. 21:15 Ponad 300 repatriantów przyjęły opolskie gminy. Przoduje Byczyna W przyjmowaniu repatriantów w naszym regionie przoduje gmina Byczyna - tak wynika ze statystyk Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W gminie mieszka obecnie 136 r ... » więcej 2018-09-19, godz. 21:15 Uwaga kierowcy! Od jutra utrudnienia na Ozimskiej w Opolu Od czwartku (20.09) do końca października wyłączony z ruchu będzie łącznik między ulicami Ozimską i Rejtana w Opolu. Chodzi o fragment pod podwójnym wiaduktem ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 Najmłodsi nysanie oddychają czystym powietrzem w przedszkolach 70 oczyszczaczy powietrza trafiło do wszystkich publicznych żłobków i przedszkoli na terenie gminy Nysa. » więcej 2018-09-19, godz. 20:30 OHP ma już 60 lat i uczy ponad 60 zawodów! "Organizacja przeszła wiele zmian" Uczą pracy w 60 zawodach, umożliwiają kształcenie w szkołach dla dorosłych i realizują projekty unijne. Ochotnicze Hufce Pracy mają już 60 lat. Dzisiaj (19.09 ... » więcej 2018-09-19, godz. 19:00 Prudnik: przywłaszczyła opłaty za ubezpieczenia. Wśród oszukanych są przedsiębiorcy Fikcyjne oferty ubezpieczeniowe sprzedawała Joanna K. w Prudniku. Pracownica tamtejszego punktu oferującego ubezpieczenia pozostaje pod 14 zarzutami przestęps ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:20 Pilot śmigłowca, który rozbił się w Domecku ostatni meldunek złożył 11 minut przed wypadkiem 57-latek pilotujący śmigłowiec, który rozbił się 11 lipca w Domecku ostatni meldunek złożył około 10 minut przed wypadkiem. Lot trwał zaledwie 28 minut. To us ... » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 Nowe urządzenia pomogą w leczeniu małych pacjentów w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu Nowoczesne kardiomonitory trafiły na oddział neonatologii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe urządzenia - mikroskop klasy klinicznej oraz fiberoskop - przyje ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Policjanci z Grodkowa będą mieć lepsze warunki pracy. Trwa budowa nowego komisariatu Kilka lat temu samorząd przekazał nieodpłatnie grunty na rzecz Skarbu Państwa. Po przygotowaniu całej dokumentacji wraz z niezbędnymi pozwoleniami inwestycja ... » więcej 2018-09-19, godz. 16:15 Grodków ma 750 lat. Uroczysta sesja rady tym razem bez uchwał Grodków obchodzi w tym roku jubileusz 750-lecia. Z tej okazji w miejscowym kinie odbyła się dziś (19.09) uroczysta sesja rady miejskiej. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Prudnik: w szkole rolniczej oszukiwano na zużyciu paliwa? Będzie zawiadomienie do prokuratury Stwierdzono kolejne nieprawidłowości w prudnickim Zespole Szkół Rolniczych. Wykrył je kontroler tamtejszego starostwa. Także w tym przypadku samorządowcy zami ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »