Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 11:00 Autor: Roman Juranek

Model pomnika Kazimierza I Opolskiego gotowy. Opolanie zobaczą księcia w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomnik stanie na rynku w Opolu. - Odtworzenie wizerunku księcia Kazimierza I Opolskiego było sporym wyzwaniem - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Wit Pichurski, autor rzeźby.
Model pomnika księcia został wczoraj (12.10) zaprezentowany opolanom. Obiekt posłuży do wykonania odlewu z brązu, który stanie przed opolskim ratuszem. Przedstawia władcę w koronie trzymającego w lewej ręce miecz i włócznię.

- Zależało mi na zbudowaniu wizerunku Kazimierza I Opolskiego, ale co dla mnie było chyba najważniejsze, to zbudowanie pewnej wizji artystycznej, formy rzeźbiarskiej. Położyłem nacisk na dynamikę tego przedstawienia. Ważne dla mnie było, aby pokazać jego dążenie do obranego celu, wizjonerstwo, a z drugiej strony pewną dostojność.

- Ważne było także uzyskanie wizerunku zgodnego z realiami historycznymi - dodaje rzeźbiarz. Przed podjęciem tej pracy studiowałem kolejne elementy uzbrojenia, odzieży. Może było mi trochę łatwiej, bo dawniej przez wiele lat działałem w ruchu rycerskim, zakładałem Opolskie Bractwo Rycerskie.

W "Poglądach i osądach" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Opola przybliżyła postać samego Kazimierza I Opolskiego. - Założyciel miasta, bardzo wyjątkowa postać, stąd też właśnie pomysł, aby to księcia Kazimierza uhonorować tym szczególnym pomnikiem na 800-lecie miasta. Właśnie książę dokonał lokacji naszego miasta, był wizjonerem. Miał tę odwagę, aby stanąć na prawym brzegu Odry i powiedzieć, że właśnie w tym miejscu, w którym najprawdopodobniej były zarośla i nieużytki, powstanie miasto.

Szacunkowo całość kosztów związanych z pomnikiem ma zamknąć się w kwocie 600 tysięcy złotych.
Wit Pichurski
Wit Pichurski
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2017-10-21, godz. 22:38 Ponad 100 osób wykonało mszę opolskiego organisty Siedem chórów, soliści i orkiestra symfoniczna wykonali mszę opolskiego organisty. W kościele św. Piotra i Pawła w Opolu odbył się niezwykły koncert. Ponad 10 ... » więcej 2017-10-21, godz. 19:45 Wyłowiony z Odry mężczyzna to poszukiwany brzeżanin Wczoraj (20.10) po południu w Brzegu na wysokości Kępy Młyńskiej ujawniono pływające w rzece zwłoki. Strażacy wraz z WOPR-owcami podjęli denata, a policjanci ... » więcej 2017-10-21, godz. 17:00 W Opolu polowali na lisa, ale bezkrwawo. Odbył się tradycyjny Hubertus Na koniach gonili za lisem. W klubie jeździeckim Ostroga w Opolu odbył się Hubertus. Nie tylko rywalizowano w takich konkurencjach, jak kadryl czy derby, ale ... » więcej 2017-10-21, godz. 16:15 "Wszystkie moje pasje dawały mi satysfakcję". Jubileusz prof. Doroty Simonides Folklorystka, etnolog, ale także polityk - prof. Dorota Simonides obchodzi jubileusz 60-lecia pracy naukowej. Z tej okazji w sali Senatu Uniwersytetu Opolskie ... » więcej 2017-10-21, godz. 15:30 Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić ... » więcej 2017-10-21, godz. 14:00 Zmiany w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Placówka przyjmie dzieci potrzebujące pilnej pomocy Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim będzie mógł pomagać dzieciom potrzebującym pilnej pomocy. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zmieniono status placówki na so ... » więcej 2017-10-21, godz. 13:55 Kolizja w Popielowie. Nie ma osób poszkodowanych Dwa samochody - osobowy i dostawczy - zderzyły się w Popielowie na ulicy Wolności. » więcej 2017-10-21, godz. 13:30 Europejski dzień seniora w Zawadzkiem. Prelekcja o bezpieczeństwie i występy artystyczne Seniorzy z Zawadzkie zapraszają na międzynarodowe święto osób 'wcześnie urodzonych'. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (21.10) o godzinie 15:30 mszą w kościele ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 Nysa szykuje się do "Hackatonu", czyli maratonu dla miłośników informatyki, Maraton zaplanowano pod koniec października (28-29.10) W Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ przy ul. Obrońców Tobruku. Impr ... » więcej 2017-10-21, godz. 10:00 Góruje nad okolicą, teraz będzie dodatkowo chroniony. Opole będzie miało nowy Pomnik Przyrody Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych tuż za starym cmentarzem przy ul. Wrocławskiej w Opolu będzie 29. Pomnikiem Przyrody w stolicy województwa. Zanim ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »