Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 11:00 Autor: Roman Juranek

Model pomnika Kazimierza I Opolskiego gotowy. Opolanie zobaczą księcia w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomnik stanie na rynku w Opolu. - Odtworzenie wizerunku księcia Kazimierza I Opolskiego było sporym wyzwaniem - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Wit Pichurski, autor rzeźby.
Model pomnika księcia został wczoraj (12.10) zaprezentowany opolanom. Obiekt posłuży do wykonania odlewu z brązu, który stanie przed opolskim ratuszem. Przedstawia władcę w koronie trzymającego w lewej ręce miecz i włócznię.

- Zależało mi na zbudowaniu wizerunku Kazimierza I Opolskiego, ale co dla mnie było chyba najważniejsze, to zbudowanie pewnej wizji artystycznej, formy rzeźbiarskiej. Położyłem nacisk na dynamikę tego przedstawienia. Ważne dla mnie było, aby pokazać jego dążenie do obranego celu, wizjonerstwo, a z drugiej strony pewną dostojność.

- Ważne było także uzyskanie wizerunku zgodnego z realiami historycznymi - dodaje rzeźbiarz. Przed podjęciem tej pracy studiowałem kolejne elementy uzbrojenia, odzieży. Może było mi trochę łatwiej, bo dawniej przez wiele lat działałem w ruchu rycerskim, zakładałem Opolskie Bractwo Rycerskie.

W "Poglądach i osądach" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Opola przybliżyła postać samego Kazimierza I Opolskiego. - Założyciel miasta, bardzo wyjątkowa postać, stąd też właśnie pomysł, aby to księcia Kazimierza uhonorować tym szczególnym pomnikiem na 800-lecie miasta. Właśnie książę dokonał lokacji naszego miasta, był wizjonerem. Miał tę odwagę, aby stanąć na prawym brzegu Odry i powiedzieć, że właśnie w tym miejscu, w którym najprawdopodobniej były zarośla i nieużytki, powstanie miasto.

Szacunkowo całość kosztów związanych z pomnikiem ma zamknąć się w kwocie 600 tysięcy złotych.
Wit Pichurski
Wit Pichurski
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2017-12-12, godz. 21:44 W Nysie rozbłysła XXIII "Gwiazdka dla wszystkich". To impreza integracyjna niepełnosprawnych Niepełnosprawni z całego powiatu nyskiego spotkali się w Nyskim Domu Kultury na kolejnym już koncercie integracyjnym, „Gwiazdce dla wszystkich”. Na scenie z a ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:30 Zabezpieczmy mieszkania i uważajmy na złodziei. Opolska policja ostrzega Święta to czas żniw dla złodziei. O tym przypominali (12.12) policjanci, którzy na ul. Krakowskiej w Opolu rozdawali ulotki z informacjami jak ustrzec się prz ... » więcej 2017-12-12, godz. 19:00 Kędzierzyńska prokuratura nie zajmie się pikami benzenu Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie październikowych pików benzenu. Prezydent miasta Sabina Nowosielska złożyła za ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:57 Protest lekarzy na Opolszczyźnie. Będą pracować nie więcej niż 48 godzin w tygodniu Lekarze zatrudnieni w szpitalach na Opolszczyźnie biorą udział w ogólnopolskim proteście i wypowiadają klauzulę opt-out. To znaczy, że nie będą pracować więce ... » więcej 2017-12-12, godz. 16:32 Podpalacz dyskontu w Ozimku spędzi 3 lata za kratkami. Ma oddać ponad 2,5 mln złotych 3 lata w więzieniu spędzi Damian H. za podpalenie dyskontu spożywczego w Ozimku. Ogień doszczętnie strawił sklep pod koniec kwietnia tego roku. » więcej 2017-12-12, godz. 16:15 Prudnik: Szlachetna Paczka wsparła najbardziej potrzebujących. Byli też nieodpowiedzialni darczyńcy 18 rodzin wsparli wolontariusze Szlachetnej Paczki w powiecie prudnickim. Zgłoszono ich w sumie sześćdziesiąt, ale nie wszystkie spełniały kryteria finansowe. ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:59 Po ostatniej wichurze dwie rodziny musiały opuścić swoje domy w gminie Prudnik Poszkodowani przez wichurę w gminie Prudnik otrzymają pomoc finansową. Od rana urzędnicy miejscy szacowali szkody wyrządzone przez nawałnicę. Wstępnie ocenia ... » więcej 2017-12-12, godz. 15:00 Nysanin w rękach policji. Miał ponad 90 kilogramów nielegalnego tytoniu Blisko 2 tysiące sztuk papierosów i ponad 90 kilogramów tytoniu znaleźli nyscy kryminalni w domu 60-letniego mieszkańca Nysy. Za posiadanie nielegalnych wyrob ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:10 Afera dębowa: oskarżony Michał A. wyszedł za kaucją w wysokości miliona złotych Michał A., właściciel fabryki mebli pod Kępnem, który jest oskarżony w tzw. aferze dębowej o zlecenie kilku podpaleń, w tym domu ekologa Adama Ulbrycha, wysze ... » więcej 2017-12-12, godz. 14:00 Seryjny włamywacz w rękach policji Funkcjonariusze z brzeskiej komendy zatrzymali 21-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże. Brzeżanin usłyszał pięć zarzutów. Jego łupem ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »