Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 11:00 Autor: Roman Juranek

Model pomnika Kazimierza I Opolskiego gotowy. Opolanie zobaczą księcia w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomnik stanie na rynku w Opolu. - Odtworzenie wizerunku księcia Kazimierza I Opolskiego było sporym wyzwaniem - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Wit Pichurski, autor rzeźby.
Model pomnika księcia został wczoraj (12.10) zaprezentowany opolanom. Obiekt posłuży do wykonania odlewu z brązu, który stanie przed opolskim ratuszem. Przedstawia władcę w koronie trzymającego w lewej ręce miecz i włócznię.

- Zależało mi na zbudowaniu wizerunku Kazimierza I Opolskiego, ale co dla mnie było chyba najważniejsze, to zbudowanie pewnej wizji artystycznej, formy rzeźbiarskiej. Położyłem nacisk na dynamikę tego przedstawienia. Ważne dla mnie było, aby pokazać jego dążenie do obranego celu, wizjonerstwo, a z drugiej strony pewną dostojność.

- Ważne było także uzyskanie wizerunku zgodnego z realiami historycznymi - dodaje rzeźbiarz. Przed podjęciem tej pracy studiowałem kolejne elementy uzbrojenia, odzieży. Może było mi trochę łatwiej, bo dawniej przez wiele lat działałem w ruchu rycerskim, zakładałem Opolskie Bractwo Rycerskie.

W "Poglądach i osądach" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Opola przybliżyła postać samego Kazimierza I Opolskiego. - Założyciel miasta, bardzo wyjątkowa postać, stąd też właśnie pomysł, aby to księcia Kazimierza uhonorować tym szczególnym pomnikiem na 800-lecie miasta. Właśnie książę dokonał lokacji naszego miasta, był wizjonerem. Miał tę odwagę, aby stanąć na prawym brzegu Odry i powiedzieć, że właśnie w tym miejscu, w którym najprawdopodobniej były zarośla i nieużytki, powstanie miasto.

Szacunkowo całość kosztów związanych z pomnikiem ma zamknąć się w kwocie 600 tysięcy złotych.
Wit Pichurski
Wit Pichurski
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2018-09-26, godz. 04:00 Trzy samochody zderzyły się na ul. Wrocławskiej w Opolu Do wypadku doszło wieczorem w okolicach Muzeum Wsi Opolskiej. Poszkodowane zostały trzy osoby. » więcej 2018-09-26, godz. 03:30 W Strobicach powstanie przejście dla pieszych. Nie trzeba będzie czekać kilka minut, by dojść na przystanek Mieszkańcy Strobic w powiecie nyskim kilka dni temu na godzinę zablokowali ruch na przebiegającej przez wioskę drodze krajowej nr 46. » więcej 2018-09-25, godz. 21:30 Wojewody z marszałkiem spór o drogi. Kto dał więcej? Wojewoda opolski podsumował, ile kilometrów dróg wybudowano i ile pieniędzy z budżetu państwa wydano na ten cel w ciągu ostatnich dwóch lat. » więcej 2018-09-25, godz. 21:00 Minął wyznaczony przez sąd termin powrotu 7-letniej Yasmin do Włoch. Dziewczynka nadal pozostaje z matką 7-letnia Yasmin nadal pozostaje z matką, mimo że w poniedziałek (24.09) minął wyznaczony przez sąd termin powrotu dziewczynki do Włoch. » więcej 2018-09-25, godz. 20:30 W Opolu uczczono 27. rocznicę odzyskania niepodległości Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku Ukraina przyjęła Akt Niepodległości. W grudniu tego roku obywatele Ukrainy w referendum opowiedzieli się za niepodległością kraju. Dziś ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:20 Prudnicka lokalizacja inwestycji wygrała z Ostrawą. Zdecydowały warunki stworzone przez polski rząd i dogodne położenie 100 mln złotych to wartość inwestycji, którą zamierza w Prudniku zrealizować czeska firma z branży budowlanej. Przedsięwzięcie to jest efektem dwumiesięcznych ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:15 Dla seniora - dom kultury, dla studenta - hala sportowa. Planowana inwestycja przy Oleskiej w Opolu Przy Oleskiej w Opolu ma powstać Dom Kultury Seniora i nowa hala sportowa. Według projektów przedstawionych przez prezydenta miasta i rektora Uniwersytetu Opo ... » więcej 2018-09-25, godz. 19:00 Usiłował zabić dłutem, grozi mu nawet dożywocie. Jego ofiara żyje tylko dzięki szybkiej pomocy Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu nadzoruje śledztwo przeciwko 66-letniemu mężczyźnie, któremu zarzuca się usiłowanie zabójstwa. Wobec mężczyzny zasto ... » więcej 2018-09-25, godz. 18:30 Kukiz 15 przedstawił liderów list wyborczych w powiecie nyskim. "Nie będziemy prowadzić bójki personalnej" Ruch Kukiz 15 przedstawił podczas dzisiejszej (25.09) konferencji prasowej w Nysie miejscowych liderów list do sejmiku województwa oraz rady powiatu. » więcej 2018-09-25, godz. 18:00 Mniejszość Niemiecka chwali się na billboardach pracą wykonaną w ostatniej kadencji 'Znamy się na dobrej robocie nie od dziś' to tytuł kampanii Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. Akcja to 12 billboardów ustawionych przy ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »