Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 11:00 Autor: Roman Juranek

Model pomnika Kazimierza I Opolskiego gotowy. Opolanie zobaczą księcia w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomnik stanie na rynku w Opolu. - Odtworzenie wizerunku księcia Kazimierza I Opolskiego było sporym wyzwaniem - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Wit Pichurski, autor rzeźby.
Model pomnika księcia został wczoraj (12.10) zaprezentowany opolanom. Obiekt posłuży do wykonania odlewu z brązu, który stanie przed opolskim ratuszem. Przedstawia władcę w koronie trzymającego w lewej ręce miecz i włócznię.

- Zależało mi na zbudowaniu wizerunku Kazimierza I Opolskiego, ale co dla mnie było chyba najważniejsze, to zbudowanie pewnej wizji artystycznej, formy rzeźbiarskiej. Położyłem nacisk na dynamikę tego przedstawienia. Ważne dla mnie było, aby pokazać jego dążenie do obranego celu, wizjonerstwo, a z drugiej strony pewną dostojność.

- Ważne było także uzyskanie wizerunku zgodnego z realiami historycznymi - dodaje rzeźbiarz. Przed podjęciem tej pracy studiowałem kolejne elementy uzbrojenia, odzieży. Może było mi trochę łatwiej, bo dawniej przez wiele lat działałem w ruchu rycerskim, zakładałem Opolskie Bractwo Rycerskie.

W "Poglądach i osądach" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Opola przybliżyła postać samego Kazimierza I Opolskiego. - Założyciel miasta, bardzo wyjątkowa postać, stąd też właśnie pomysł, aby to księcia Kazimierza uhonorować tym szczególnym pomnikiem na 800-lecie miasta. Właśnie książę dokonał lokacji naszego miasta, był wizjonerem. Miał tę odwagę, aby stanąć na prawym brzegu Odry i powiedzieć, że właśnie w tym miejscu, w którym najprawdopodobniej były zarośla i nieużytki, powstanie miasto.

Szacunkowo całość kosztów związanych z pomnikiem ma zamknąć się w kwocie 600 tysięcy złotych.
Wit Pichurski
Wit Pichurski
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2018-06-20, godz. 15:00 Głuchołazianie pielgrzymując do Barda Śląskiego kultywują tradycję z XV wieku Już po raz 22. Głuchołazianie przejdą ponad 60 kilometrów, by podziękować Bogu za ocalenie od powodzi, która w XV wieku wyrządziła w mieście wielkie szkody. P ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:50 Niesprawnymi autobusami chcieli wieźć dzieci na wycieczki. W Namysłowie zabrano trzy dowody rejestracyjne Policjanci z tamtejszej drogówki skontrolowali dziś (20.06) kilka autobusów. Kierowcy pojazdów mieli bezpiecznie transportować maluchy w trakcie wycieczek szk ... » więcej 2018-06-20, godz. 14:20 Tragedia w Wołczynie. 27-latek popełnił samobójstwo Nie żyje 27-latek, który skoczył z dachu w Wołczynie. » więcej 2018-06-20, godz. 14:15 Obwodnica Dobrodzienia, rondo w Świerczach, drogi w Mechnicach i Jastrzębiu - samorząd wyłoży więcej pieniędzy Plany inwestycji na drogach województwa będą realizowane, choć ceny po przetargach są wyższe. Na wczorajszej (19.06) sesji, radni sejmiku wprowadzili przesuni ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:40 Radny ustąpił, urząd miasta wyremontuje bibliotekę w opolskiej szkole Będzie remont biblioteki w Szkole Podstawowej nr 24 - taką deklarację złożył Urząd Miasta Opola. » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Plan rozwoju Opola gotowy. Miasto poznało uwagi mieszkańców, teraz decyzja radnych Ponad 200 uwag wniesiono do planu rozwoju Opola. Mieszkańcy do 7 czerwca mogli składać wnioski w sprawie studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Trzech nietrzeźwych kierowców w powiecie kluczborskim. Odpowiedzą też za zniszczenia Trzech nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w ciągu jednej nocy w powiecie kluczborskim. Wszyscy stracili już prawo jazdy, dwóch z nich dodatkowo odpowie za us ... » więcej 2018-06-20, godz. 13:30 Statuetka z marszałkiem Piłsudskim formą uhonorowania samorządów 10 statuetek z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymają opolskie samorządy. » więcej 2018-06-20, godz. 13:25 Groziła wysadzeniem budynku. Interwencja w Kędzierzynie Koźlu Wrzucany sprzęt z mieszkania i groźba wysadzenia budynku w powietrze. Mieszkanka Kędzierzyna-Koźla zabarykadowała się w mieszkaniu przy ul. Mieszka I. » więcej 2018-06-20, godz. 12:30 Kolejny brzeski samorząd stawia na kryty basen. W Grodkowie ma powstać pływalnia Najpierw Lewin Brzeski, a teraz Grodków - dwie gminy leżące w powiecie brzeskim chcą powiększyć ofertę rekreacyjno-sportową dla mieszkańców. Radni z Grodkowa ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »