Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 11:00 Autor: Roman Juranek

Model pomnika Kazimierza I Opolskiego gotowy. Opolanie zobaczą księcia w przyszłym roku

Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Projekt pomnika Kazimierza I Opolskiego autorstwa Wita Pichurskiego [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Model pomnika i autor Wit Pichurski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Wit Pichurski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Matyjaszek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Pomnik stanie na rynku w Opolu. - Odtworzenie wizerunku księcia Kazimierza I Opolskiego było sporym wyzwaniem - przyznał w rozmowie "W cztery oczy" Wit Pichurski, autor rzeźby.
Model pomnika księcia został wczoraj (12.10) zaprezentowany opolanom. Obiekt posłuży do wykonania odlewu z brązu, który stanie przed opolskim ratuszem. Przedstawia władcę w koronie trzymającego w lewej ręce miecz i włócznię.

- Zależało mi na zbudowaniu wizerunku Kazimierza I Opolskiego, ale co dla mnie było chyba najważniejsze, to zbudowanie pewnej wizji artystycznej, formy rzeźbiarskiej. Położyłem nacisk na dynamikę tego przedstawienia. Ważne dla mnie było, aby pokazać jego dążenie do obranego celu, wizjonerstwo, a z drugiej strony pewną dostojność.

- Ważne było także uzyskanie wizerunku zgodnego z realiami historycznymi - dodaje rzeźbiarz. Przed podjęciem tej pracy studiowałem kolejne elementy uzbrojenia, odzieży. Może było mi trochę łatwiej, bo dawniej przez wiele lat działałem w ruchu rycerskim, zakładałem Opolskie Bractwo Rycerskie.

W "Poglądach i osądach" Magdalena Matyjaszek, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Opola przybliżyła postać samego Kazimierza I Opolskiego. - Założyciel miasta, bardzo wyjątkowa postać, stąd też właśnie pomysł, aby to księcia Kazimierza uhonorować tym szczególnym pomnikiem na 800-lecie miasta. Właśnie książę dokonał lokacji naszego miasta, był wizjonerem. Miał tę odwagę, aby stanąć na prawym brzegu Odry i powiedzieć, że właśnie w tym miejscu, w którym najprawdopodobniej były zarośla i nieużytki, powstanie miasto.

Szacunkowo całość kosztów związanych z pomnikiem ma zamknąć się w kwocie 600 tysięcy złotych.
Wit Pichurski
Wit Pichurski
Magdalena Matyjaszek

Wiadomości z regionu

2018-02-19, godz. 06:00 Kędzierzyn-Koźle: nowy dyrektor szpitala rozpocznie pracę 1. marca Jarosław Kończyło od 1. marca będzie dyrektorem szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Zarząd powiatu zgodził się a starosta podpisała umowę z nowym zarządzającym tą ... » więcej 2018-02-18, godz. 20:00 Rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Od poniedziałku (19.02) rusza „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem'. Specjaliści dyżurujący w Sądzie Okręgowym w Opolu i sądach rejonowych okręg ... » więcej 2018-02-18, godz. 18:32 Czy referendum to dobry pomysł w sprawie budowy nowego więzienia w Brzegu? Komentarze polityków Pomysł budowy bardzo nowoczesnego więzienia w Brzegu był jednym z tematów Niedzielnej Loży Radiowej. Burmistrz Jerzy Wrębiak jest zwolennikiem tego projektu, ... » więcej 2018-02-18, godz. 16:00 Uwaga kierowcy! Od jutra zamknięta będzie droga przez Lichynię Od jutra (poniedziałek, 19 lutego) do 9 czerwca zamknięta będzie droga powiatowa prowadząca przez Lichynię, łącząca Zalesie Śląskie i Leśnicę. Wytyczono już o ... » więcej 2018-02-18, godz. 15:25 Upamiętnili 95. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech [ZDJĘCIA] Mazurek Dąbrowskiego, salwa honorowa, przemówienia i kwiaty. Tak wyglądała druga część dzisiejszych (18.02) uroczystości z okazji 95. rocznicy powstania I Dzi ... » więcej 2018-02-18, godz. 13:55 Światła przy przejściach, progi na drogach. Rada opolskiej dzielnicy Nadodrze chce poprawy infrastruktury Więcej kamer monitoringu, więcej światła przy przejściach dla pieszych i progi zwalniające na węższych ulicach - takie plany inwestycyjne wyznaczyła sobie na ... » więcej 2018-02-18, godz. 04:00 Opolanie spotkali się na szybkiej randce Liczy się pierwsze wrażenie, bo na jedną rozmowę przypada średnio 5 minut. 15 par spotkało się na 'Speed Dating' w Kubaturze organizowanym w ramach 'Projektu ... » więcej 2018-02-17, godz. 20:00 Bieg z historią. Przed nami VI opolska edycja biegu Tropem Wiczym Ruszyły zapisy do tegorocznej edycji biegu Tropem Wilczym, pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten odbędzie się w Opolu, podobnie jak w całym kraju, już 4 marca, z o ... » więcej 2018-02-17, godz. 18:00 Rodłacy upamiętnią 95. rocznicę powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech W niedzielę (18.02) mija 95. rocznica powołania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech z siedzibą w Opolu. » więcej 2018-02-17, godz. 16:17 Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Krapkowicach Tragedia w Krapkowicach. Dziś (17.02) po godz. 13:00 na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Leśnej doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzysty przeprowadzającego r ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »