Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ciąg dalszy dekomunizacji w Kędzierzynie-Koźlu? Wojewoda ma zastrzeżenia

Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojewoda opolski wytknął prezydent Kędzierzyna-Koźla, że nie do końca przeprowadzona została dekomunizacja nazw ulic. Tymczasem w mieście zmieniono te nazwy, które wskazał wrocławski IPN.
- Otrzymaliśmy pismo, w którym wskazano cztery ulice – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miejskiego. – Pan wojewoda uważa, że naruszają one przepisy tej ustawy, która ma wpłynąć na usunięcie nazw związanych z komunizmem czy faszyzmem. Prezydent Sabina Nowosielska zdecydowała się zwrócić do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie tych czterech nazw ulic wskazanych przez pana wojewodę.

Ulice, które nie podobają się wojewodzie to Leona Kruczkowskiego, Wincentego Pstrowskiego, Przodowników Pracy i 9 Maja.

W stosunku do tej ostatniej radni miejscy, zgodnie ze wskazaniem IPN-u, przyjęli uzasadnienie. Odnosi się ona do rocznicy przyjęcia planu Schumana, dzień ten jest obchodzony jako święto Europy.

Wcześniej zmieniono nazwy trzech ulic: Dąbrowszczaków na Zielną, Lucjana Szenwalda na Koszarową i Józefa Wieczorka na Augustyna Kośnego.

Do tej pory do kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu nie wpłynęło pismo z IPN-u w sprawie ulic wskazanych przez wojewodę.
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2018-07-23, godz. 17:00 Świadkowie wypadku na ul. Grunwaldzkiej w Opolu poszukiwani Opolska policja poszukuje świadków wypadku, do którego doszło 7 lipca na ul. Grunwaldzkiej. Około godziny 11 kierujący samochodem osobowym marki audi, cofając ... » więcej 2018-07-23, godz. 16:30 Lubrza: aleja lipowa będzie ścieżką rowerową, obok powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej Jest szansa, że jesienią będzie wyłoniony wykonawca modernizacji odcinka trasy wojewódzkiej 414 w Lubrzy. Mówi się o tym od kilku lat. Powstanie tam zupełnie ... » więcej 2018-07-23, godz. 16:00 Był poszukiwany za rozbój i przechowywał narkotyki. Wpadł w altanie ogrodowej Nyscy policjanci zatrzymali 29-latka poszukiwanego za rozbój. Ustalili on, że może ukrywać się w jednej z altan ogrodowych w Nysie. Kryminalni otrzymali infor ... » więcej 2018-07-23, godz. 15:15 Antyaborcyjny baner wciąż wisi na ścianie budynku w Opolu. Wspólnota mieszkaniowa rozmawiać nie chce Baner antyaborcyjny, który od kilku dni wisi na budynku na skrzyżowaniu ul. Książąt Opolskich i ul. Sądowej w Opolu wzbudził kontrowersje i odbił się szerokim ... » więcej 2018-07-23, godz. 14:00 Poseł Stawiarski krytykuje demonstracje opozycji przed Sejmem - Demonstracje są objawem demokracji, ale nie powinniśmy przekraczać pewnych granic - tak ostatnie protesty opozycji przed parlamentem i wwożenie w bagażniku ... » więcej 2018-07-23, godz. 14:00 Napadł na ratownika medycznego, a w międzyczasie znieważył policjanta. Krewkiemu brzeżaninowi grozi więzienie Wracamy do wydarzeń, jakie rozegrały się w miniony weekend w Brzegu. W nocy z piątku na sobotę zaatakowany został zespół ratownictwa medycznego. Załoga karetk ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:50 Przyczyną zatrucia i śmierci młodych ludzi mogły być pochodne opium Jedna z dwóch ofiar śmiertelnych zatrucia nieznaną substancją i mężczyzna, który jest hospitalizowany na toksykologii w szpitalu w Sosnowcu, bawili się razem ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:15 Przewoził prawie 250 gramów marihuany z Holandii do Polski. Sąd skazał go na 3 lata więzienia Ireneusz K. podczas przeprowadzki z Holandii do Polski został zatrzymany do rutynowej kontroli. Zdarzenie miało miejsce 26 marca. Mężczyzna miał przy sobie su ... » więcej 2018-07-23, godz. 13:00 Woda w Ozimku już zdatna do użytkowania. Trwa ustalanie źródła skażenia - Najgorsze za nami, kryzys zażegnany - ocenił w porannym komentarzu Radia Opole 'Poglądy i osądy' Mirosław Wiciak, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunal ... » więcej 2018-07-23, godz. 12:35 Pożar śmieci w Dąbrowie to podpalenie. Tak wynika z oględzin biegłego Pożar na nielegalnym składowisku śmieci w Dąbrowie był wynikiem podpalenia - tak wynika z oględzin przeprowadzonych przez biegłego z zakresu pożarnictwa. Przy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »