Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ciąg dalszy dekomunizacji w Kędzierzynie-Koźlu? Wojewoda ma zastrzeżenia

Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojewoda opolski wytknął prezydent Kędzierzyna-Koźla, że nie do końca przeprowadzona została dekomunizacja nazw ulic. Tymczasem w mieście zmieniono te nazwy, które wskazał wrocławski IPN.
- Otrzymaliśmy pismo, w którym wskazano cztery ulice – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miejskiego. – Pan wojewoda uważa, że naruszają one przepisy tej ustawy, która ma wpłynąć na usunięcie nazw związanych z komunizmem czy faszyzmem. Prezydent Sabina Nowosielska zdecydowała się zwrócić do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie tych czterech nazw ulic wskazanych przez pana wojewodę.

Ulice, które nie podobają się wojewodzie to Leona Kruczkowskiego, Wincentego Pstrowskiego, Przodowników Pracy i 9 Maja.

W stosunku do tej ostatniej radni miejscy, zgodnie ze wskazaniem IPN-u, przyjęli uzasadnienie. Odnosi się ona do rocznicy przyjęcia planu Schumana, dzień ten jest obchodzony jako święto Europy.

Wcześniej zmieniono nazwy trzech ulic: Dąbrowszczaków na Zielną, Lucjana Szenwalda na Koszarową i Józefa Wieczorka na Augustyna Kośnego.

Do tej pory do kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu nie wpłynęło pismo z IPN-u w sprawie ulic wskazanych przez wojewodę.
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 17:30 Opolscy radni komentują list intencyjny ratusza podpisany z prywatnym przedsiębiorcą - Takie dogadywanie się prezydenta z biznesmenem gdzieś przy stoliku przypomina najgorsze praktyki III RP - mówił dziś (21.03) w Loży Radiowej Marek Kawa, rad ... » więcej 2018-03-21, godz. 17:10 Pościg funkcjonariuszy CBŚ za handlarzami narkotyków. Gangsterzy próbowali przejechać policjanta Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego chcieli zatrzymać dwóch handlarzy narkotyków, którzy jechali drogą krajową 45 od strony Krapkowic w kierunku Kędzi ... » więcej 2018-03-21, godz. 17:00 Dawne ośrodki rehabilitacyjne Stobrawskiego Centrum Medycznego będą miały nowych właścicieli Dawne sanatoria w Jarnołtówku i Suchym Borze będą mieć nowych właścicieli. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Opole nieruchomość w Suchym Borze ma zostać ... » więcej 2018-03-21, godz. 16:30 Młodzi ratownicy rywalizowali w Opolskim Konkursie Pomocy Przedmedycznej Ratowali życie, tamowali krwawienia i opatrywali kończyny. Opolscy gimnazjaliści rywalizowali w Opolskim Konkursie Pomocy Przedmedycznej. Na pięciu stanowiska ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:35 Prokuratura powinna wyjaśnić, kto zabił Przewdzinga - uważają mieszkańcy i władze Zdzieszowic Mieszkańcy i władze gminy Zdzieszowice są zbulwersowani tym, że prokuratura zamyka śledztwo w sprawie śmierci Dietera Przewdzinga. Po czterech latach od morde ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:00 2 promile we krwi, brak prawa jazdy i pasażer z amfetaminą. Wpadła, bo przejechała na czerwonym świetle Bez prawa jazdy i pod wpływem alkoholu przejechała na czerwonym świetle. Policjanci z opolskiej prewencji zatrzymali 35-letnią kobietę, która miała we krwi po ... » więcej 2018-03-21, godz. 15:00 Martwego mężczyznę znaleziono w mieszkaniu przy ul. Morysa w Opolu Ciało młodego mężczyzny znaleziono dziś (21.03) w jednym z mieszkań przy ul. Morysa w Opolu. » więcej 2018-03-21, godz. 13:15 Nie pomógł psu, bo... chciał kupić nowego. W Kałach odebrano owczarka właścicielowi Rażących zaniedbań dopuścił się właściciel czteroletniego owczarka o imieniu Dino we wsi Kały w gminie Murów - donoszą przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad ... » więcej 2018-03-21, godz. 12:45 Ciało mężczyzny znalezione w Nysie. Policja potwierdza: to poszukiwany Bartosz Niziński W Nysie znaleziono ciało mężczyzny. Policja potwierdza, że jest to poszukiwany od kilku dni Bartosz Niziński. Ciało znaleziono w okolicach mostu przy ul. Bema. » więcej 2018-03-21, godz. 12:40 W pracy szukają przede wszystkim rozwoju. Akademickie Targi na PO Rozwój, pasja, stabilność i kreatywność - na takie wartości stawiają dziś młode osoby szukające zatrudnienia. Na Politechnice Opolskiej trwają Akademickie Tar ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »