Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ciąg dalszy dekomunizacji w Kędzierzynie-Koźlu? Wojewoda ma zastrzeżenia

Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojewoda opolski wytknął prezydent Kędzierzyna-Koźla, że nie do końca przeprowadzona została dekomunizacja nazw ulic. Tymczasem w mieście zmieniono te nazwy, które wskazał wrocławski IPN.
- Otrzymaliśmy pismo, w którym wskazano cztery ulice – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miejskiego. – Pan wojewoda uważa, że naruszają one przepisy tej ustawy, która ma wpłynąć na usunięcie nazw związanych z komunizmem czy faszyzmem. Prezydent Sabina Nowosielska zdecydowała się zwrócić do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie tych czterech nazw ulic wskazanych przez pana wojewodę.

Ulice, które nie podobają się wojewodzie to Leona Kruczkowskiego, Wincentego Pstrowskiego, Przodowników Pracy i 9 Maja.

W stosunku do tej ostatniej radni miejscy, zgodnie ze wskazaniem IPN-u, przyjęli uzasadnienie. Odnosi się ona do rocznicy przyjęcia planu Schumana, dzień ten jest obchodzony jako święto Europy.

Wcześniej zmieniono nazwy trzech ulic: Dąbrowszczaków na Zielną, Lucjana Szenwalda na Koszarową i Józefa Wieczorka na Augustyna Kośnego.

Do tej pory do kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu nie wpłynęło pismo z IPN-u w sprawie ulic wskazanych przez wojewodę.
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2017-10-16, godz. 20:21 Wójcice nazwą swoje ulice. Od drzew, które tam rosną Podotmuchowskie Wójcice przymierzają się do nazwania ulic w swojej wsi. Wszystko dlatego, że za kilka miesięcy, na mocy prawa, staną się dzielnicą Otmuchowa. » więcej 2017-10-16, godz. 19:10 W listopadzie pojedziemy obwodnicą Czarnowąsów Obwodnica Czarnowąsów jest już gotowa. Jej budowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku. Droga ma zostać oddana do użytku 10. listopada. Obwodnica ma ułatw ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:59 Aktywnie zabiegają o pieniądze, które oferuje im gmina 11 wnioskodawców ubiega się o dofinansowanie ich przedsięwzięć w ramach Inicjatywy Lokalnej Gminy Biała. Jest to miejscowa forma budżetu obywatelskiego. Nabór ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:40 Katarzyna Czochara o pomysłach, które mogłyby uratować Aleksandrówkę Aleksandrówkę, czyli byłe sanatorium dla dzieci w Jarnotłówku można uratować - o tym jest przekonana posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jak mówiła w Loży Radiow ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:10 Można już korzystać z ronda na opolskich Chabrach Rondo na skrzyżowaniu ul. Luboszyckiej i Chabrów już prawie gotowe. Na miejscu trwają ostatnie prace, ale kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego odcink ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:00 Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narze ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:40 Obcokrajowcy muszą jeszcze poczekać na łatwiejszą obsługę w urzędzie wojewódzkim Do końca 2018 roku będzie gotowe Centrum Obsługi Cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim. Koszt jego utworzenia to blisko 2 miliony 400 tysięcy złotych, a obecnie ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:10 Poseł Janusz Sanocki ma przeprosić burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza za pomówienie Tak orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Chodzi o oskarżenia o korupcję, jakie padły ze strony posła Sanockiego pod adresem burmistrza, podczas dyskusji publicznej z ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:40 Opole: drugie schody ułatwią dostęp do zabytków Uniwersytetu Opolskiego Do końca listopada potrwa przebudowa skarpy przy Uniwersytecie Opolskim niedaleko Małego Rynku. W tej chwili robotnicy usypują piasek pod budowę dużych schodó ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:09 Będą wiedziały jak się bronić. W Oleśnie rusza projekt "Bezpieczna Kobieta" Kobiety z Olesna będą czuły się bezpieczniej. Rusza tam nowy projekt, który ma uczyć zachowania w sytuacji zagrożenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »