Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-13, 09:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Ciąg dalszy dekomunizacji w Kędzierzynie-Koźlu? Wojewoda ma zastrzeżenia

Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ulica Szenwalda nazywa się po dekomunizacji Koszarowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wojewoda opolski wytknął prezydent Kędzierzyna-Koźla, że nie do końca przeprowadzona została dekomunizacja nazw ulic. Tymczasem w mieście zmieniono te nazwy, które wskazał wrocławski IPN.
- Otrzymaliśmy pismo, w którym wskazano cztery ulice – mówi Jarosław Jurkowski z urzędu miejskiego. – Pan wojewoda uważa, że naruszają one przepisy tej ustawy, która ma wpłynąć na usunięcie nazw związanych z komunizmem czy faszyzmem. Prezydent Sabina Nowosielska zdecydowała się zwrócić do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie tych czterech nazw ulic wskazanych przez pana wojewodę.

Ulice, które nie podobają się wojewodzie to Leona Kruczkowskiego, Wincentego Pstrowskiego, Przodowników Pracy i 9 Maja.

W stosunku do tej ostatniej radni miejscy, zgodnie ze wskazaniem IPN-u, przyjęli uzasadnienie. Odnosi się ona do rocznicy przyjęcia planu Schumana, dzień ten jest obchodzony jako święto Europy.

Wcześniej zmieniono nazwy trzech ulic: Dąbrowszczaków na Zielną, Lucjana Szenwalda na Koszarową i Józefa Wieczorka na Augustyna Kośnego.

Do tej pory do kędzierzyńsko-kozielskiego magistratu nie wpłynęło pismo z IPN-u w sprawie ulic wskazanych przez wojewodę.
Jarosław Jurkowski

Wiadomości z regionu

2017-12-15, godz. 22:41 Karambol na trasie Opole - Prudnik z powodu dzików na drodze Uwaga na leśną zwierzynę. Na trasie Opole - Prudnik, w Ligocie Prószkowskiej doszło do mini karambolu z powodu dzików na drodze. » więcej 2017-12-15, godz. 22:00 Dr Witold Potwora o tym, czy wizerunek premiera Morawieckiego może ocieplić stosunki z Unią Europejską - Mateusz Morawiecki nie byłby tyle lat prezesem banku, gdyby nie miał określonych cech charakteru, albo gdyby nie posiadał określonych umiejętności. Wydaje m ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:30 Młodzież modelowe obrady ONZ w Opolu ocenia jako bardzo udane Zakończył się Śląskie Modelowe Obrady ONZ zorganizowane przez III Liceum Ogólnokształcące w Opolu. W spotkaniu udział brały młode osoby z całej Polski, a takż ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:29 Prawo wyborcze w Konstytucji. W Opolu odbyła się debata zorganizowana przez kancelarię Prezydenta RP W Opolu dyskutowali o systemie wyborczym. W Studenckim Centrum Kultury odbyła się debata 'Wady i zalety systemu wyborczego w świetle Konstytucji'. Podczas spo ... » więcej 2017-12-15, godz. 21:15 Siła wspomagania wczesnego rozwoju dziecka jest ogromna. Spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawny ... Spotkali się po to, by rozpowszechniać wiedzę na temat edukacji i terapii osób niepełnosprawnych. Nauczyciele, terapeuci i specjaliści pracujący z niepełnospr ... » więcej 2017-12-15, godz. 20:28 Fundacja Dr Clown w Opolu zaraża śmiechem od dziesięciu lat Wolontariusze Fundacji Dr Clown w Opolu od dziesięciu lat leczą śmiechem. Na uroczystej gali z okazji swojego jubileuszu podziękowali partnerom i dobroczyńcom ... » więcej 2017-12-15, godz. 19:15 Komitet budowy pomnika Piłsudskiego dalej zbiera datki Po politycznych perturbacjach i kilku zmianach funkcyjnych w zarządzie, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie w dalszym ciągu ... » więcej 2017-12-15, godz. 18:13 Budżet Opola na 2018 rok uchwalony. Poprawki radnych... odrzucone Za nami 53. sesja Rady Miasta Opola, sesja budżetowa. 25 radnych zagłosowało za przyjęciem prezydenckiego projektu, 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był pr ... » więcej 2017-12-15, godz. 18:00 Prudnik: W ciągu czterech miesięcy muszą wybudować most tymczasowy W szybkim tempie ma powstać most tymczasowy w Prudniku. Dzięki temu możliwe będzie choć częściowe rozładowanie gigantycznych korków ulicznych, jakie spodziewa ... » więcej 2017-12-15, godz. 17:15 Mosty Współpracy umożliwiły dialog młodzieży i samorządowców Spotkania, konsultacje i wspólne pomysły - zakończył się projekt 'Mosty Współpracy' organizowany przez Stowarzyszenie Semper Avanti. W przedsięwzięciu wzięły ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »