Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-11, 13:50 Autor: Ewelina Laxy

Collegium Medicum oficjalnie otwarte. "Budynek i sale robią wrażenie" [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim oficjalnie otwarte. Nowo powstałe skrzydło R przy ulicy Czaplaka to miejsce, w którym studenci będą uczyli się m.in. anatomii. Na kierunku medycznym rozpoczęło w tym roku edukację 100 przyszłych lekarzy.
- Kierunek lekarski w Opolu został stworzony dzięki pracy wielu zapaleńców - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor uczelni. - Dwa lata temu pojawił się zamysł, żeby kierunek lekarski utworzyć, dzisiaj znajduje to swój kształt. Jest budynek, jest zaplecze, studenci, którzy rozpoczynają niełatwe studia i kadra profesorska. Lekarze, którzy wierzą, że to będzie ośrodek z dużym poziomem nauczania.

Uczelnia już otrzymała wsparcie finansowe - 15 milionów złotych - z ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kolejnych dwóch latach ma otrzymać jeszcze 17. Do powstania kierunku przyczyniły się także opolskie gminy, władze województwa, firmy, czy osoby prywatne. W inauguracji wziął udział minister Jarosław Gowin, który zaznaczał, że w pierwszej chwili nie wierzył w powodzenie projektu, ale postanowił zaufać władzom uczelni.

- Bardzo się cieszę, że powstaje kierunek lekarski na uniwersytecie w Opolu. Dzięki temu ta placówka będzie miała charakter takiego klasycznego uniwersytetu. Jeżeli chodzi o lekarzy, oni muszą być kształceni na światowym poziomie. Od nich zależy bezpieczeństwo i życie przyszłych pacjentów. Być może kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim jest ostatnim kierunkiem lekarskim otwieranym w Polsce na przestrzeni wielu lat - mówił minister.

W gronie wykładowców nowego kierunku są specjaliści pracujący w opolskich szpitalach, nauczyciele akademiccy z Katowic, Zabrza, czy Wrocławia, a także fizycy, biolodzy i chemicy z Uniwersytetu Opolskiego.

- Najważniejsze jest to, żeby studenci chcieli się uczyć, a warunki mają bardzo dobre - dodawał prof. Sławomir Żegleń, szef katedry histologii kierunku lekarskiego. - Dla nas najważniejsze zadanie, to przekazać im w sposób jak najbardziej jasny, prosty, zrozumiały i merytoryczny najnowszą wiedzę medyczną. Chodzi o to, żeby od pierwszych lat ta nauka miała charakter zindywidualizowany, żeby studenci od pierwszych lat czuli, że uczą się medycyny, i to tej medycyny, w najważniejszym wydaniu, w kontekście chorego. Kierunek lekarski dysponuje centrum dydaktycznym, które jest naprawdę najnowocześniejsze w Europie.

Z budynku już korzystają studenci. Oni także, chociaż w nielicznym gronie, pojawili się na otwarciu.

- Były obawy związane z tym, że kierunek jest nowy, ale cieszę się, że postanowiłam studiować w Opolu - mówi studentka I roku, Aleksandra Jany z Ostrowa Mazowieckiego. - To jest nowa uczelnia, dlatego myślę, że będą wkładać dużo starań, żebyśmy jak najlepiej zdali egzamin końcowy i przygotowali się do pracy lekarza. Jak na razie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Wszystko jest nowe, sprzęt jest nowy. Co prawda, jest dużo nauki, ale trzeba się z tym liczyć.

Wydział Medycyny zostanie powołany w przyszłym roku. Obecnie kierunek lekarski funkcjonuje w ramach wydziału przyrodniczo-technicznego.
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Jarosław Gowin
prof. Sławomir Żegleń
Aleksandra Jany

Wiadomości z regionu

2018-09-25, godz. 14:45 Zjednoczona Prawica przedstawiła w Nysie kandydatów na radnych. "Nie damy się podzielić, nie damy się złamać" Zjednoczona Prawica zaprezentowała w Nysie kandydatów do sejmiku województwa, rady powiatu oraz gminy. » więcej 2018-09-25, godz. 14:00 Paweł Grabowski - o partiokracji, Krzysztof Drynda o braku kandydata na prezydenta Opola. Komentarze gości Radia Opole Odpartyjnienie samorządów, zrównoważony budżet i obowiązkowe referenda - to główne postulaty ruchu Kukiz'15 w wyborach samorządowych. Mówił o tym w porannej r ... » więcej 2018-09-25, godz. 13:00 Belki tarasu, który runął w Paczkowie, zaatakował grzyb. "Osoby, które dokonywały kontroli, mogły nie widzieć, że drew ... Znamy wstępne ustalenia dotyczące wypadku, do którego doszło 2 września w Paczkowie. Przypomnijmy - pod trzema osobami zawalił się taras spacerowy zawieszony ... » więcej 2018-09-25, godz. 12:55 Wypadek na DK 11 w Byczynie. Do rannych wezwano śmigłowiec LPR Utrudnienia na drodze krajowej nr 11 w Byczynie. Jak informuje dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, około 11:30 samochód osobowy z ... » więcej 2018-09-25, godz. 12:30 RdO proponuje program tanich działek dla młodych opolan Tanie działki pod budowę mieszkań dla młodych rodzin - taki pomysł na politykę prorodzinną i walkę z depopulacją zaprezentował dziś (25.09) komitet wyborczy R ... » więcej 2018-09-25, godz. 12:00 Społeczna komisja zbada problem pedofilii w diecezji opolskiej Jaka jest skala pedofilii w diecezji opolskiej i ilu księży wykorzystujących dzieci zostało przeniesionych z parafii do parafii? To niektóre z zagadnień, któr ... » więcej 2018-09-25, godz. 12:00 Grabowski: Filtry na kominy to najlepszy sposób na oczyszczenie powietrza Kandydat na prezydenta Opola z Kukiz'15 Paweł Grabowski ogłosił pomysły na ograniczenie smogu w stolicy regionu. Jednym z nich jest zakup przez miasto filtrów ... » więcej 2018-09-25, godz. 11:30 Kamińska zaprasza kandydatów na prezydenta Opola do spokojnej rozmowy o przyszłości miasta Rozmowę o Opolu proponuje Barbara Kamińska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta, wszystkim rywalom w wyścigu o fotel prezydencki. » więcej 2018-09-25, godz. 10:24 Policjanci z Opola uratowali niedoszłego samobójcę Opolscy policjanci zapobiegli samobójstwu. Do zdarzenia doszło 10 września w Opolu. Na komendę miejską zadzwoniła kobieta informując, że jej syn może chcieć p ... » więcej 2018-09-25, godz. 07:21 Na celownik brali salony gier, teraz grozi im do 15 lat więzienia. Finał śledztwa ws. napadów w Kędzierzynie-Koźlu i Z ... Do 15 lat pozbawienia wolności grozi trzem mężczyznom oskarżonym o rozboje. Do sądu okręgowego trafił właśnie akt oskarżenia w tej sprawie przygotowany przez ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »