Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-11, 13:50 Autor: Ewelina Laxy

Collegium Medicum oficjalnie otwarte. "Budynek i sale robią wrażenie" [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim oficjalnie otwarte. Nowo powstałe skrzydło R przy ulicy Czaplaka to miejsce, w którym studenci będą uczyli się m.in. anatomii. Na kierunku medycznym rozpoczęło w tym roku edukację 100 przyszłych lekarzy.
- Kierunek lekarski w Opolu został stworzony dzięki pracy wielu zapaleńców - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor uczelni. - Dwa lata temu pojawił się zamysł, żeby kierunek lekarski utworzyć, dzisiaj znajduje to swój kształt. Jest budynek, jest zaplecze, studenci, którzy rozpoczynają niełatwe studia i kadra profesorska. Lekarze, którzy wierzą, że to będzie ośrodek z dużym poziomem nauczania.

Uczelnia już otrzymała wsparcie finansowe - 15 milionów złotych - z ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kolejnych dwóch latach ma otrzymać jeszcze 17. Do powstania kierunku przyczyniły się także opolskie gminy, władze województwa, firmy, czy osoby prywatne. W inauguracji wziął udział minister Jarosław Gowin, który zaznaczał, że w pierwszej chwili nie wierzył w powodzenie projektu, ale postanowił zaufać władzom uczelni.

- Bardzo się cieszę, że powstaje kierunek lekarski na uniwersytecie w Opolu. Dzięki temu ta placówka będzie miała charakter takiego klasycznego uniwersytetu. Jeżeli chodzi o lekarzy, oni muszą być kształceni na światowym poziomie. Od nich zależy bezpieczeństwo i życie przyszłych pacjentów. Być może kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim jest ostatnim kierunkiem lekarskim otwieranym w Polsce na przestrzeni wielu lat - mówił minister.

W gronie wykładowców nowego kierunku są specjaliści pracujący w opolskich szpitalach, nauczyciele akademiccy z Katowic, Zabrza, czy Wrocławia, a także fizycy, biolodzy i chemicy z Uniwersytetu Opolskiego.

- Najważniejsze jest to, żeby studenci chcieli się uczyć, a warunki mają bardzo dobre - dodawał prof. Sławomir Żegleń, szef katedry histologii kierunku lekarskiego. - Dla nas najważniejsze zadanie, to przekazać im w sposób jak najbardziej jasny, prosty, zrozumiały i merytoryczny najnowszą wiedzę medyczną. Chodzi o to, żeby od pierwszych lat ta nauka miała charakter zindywidualizowany, żeby studenci od pierwszych lat czuli, że uczą się medycyny, i to tej medycyny, w najważniejszym wydaniu, w kontekście chorego. Kierunek lekarski dysponuje centrum dydaktycznym, które jest naprawdę najnowocześniejsze w Europie.

Z budynku już korzystają studenci. Oni także, chociaż w nielicznym gronie, pojawili się na otwarciu.

- Były obawy związane z tym, że kierunek jest nowy, ale cieszę się, że postanowiłam studiować w Opolu - mówi studentka I roku, Aleksandra Jany z Ostrowa Mazowieckiego. - To jest nowa uczelnia, dlatego myślę, że będą wkładać dużo starań, żebyśmy jak najlepiej zdali egzamin końcowy i przygotowali się do pracy lekarza. Jak na razie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Wszystko jest nowe, sprzęt jest nowy. Co prawda, jest dużo nauki, ale trzeba się z tym liczyć.

Wydział Medycyny zostanie powołany w przyszłym roku. Obecnie kierunek lekarski funkcjonuje w ramach wydziału przyrodniczo-technicznego.
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Jarosław Gowin
prof. Sławomir Żegleń
Aleksandra Jany

Wiadomości z regionu

2018-02-24, godz. 20:00 Polacy zapisują się na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Będą też grupy z Opolszczyzny Trwają zapisy uczestników na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Panamie. Swój udział potwierdziło ponad 1000 młodych osób z Polski. Do ... » więcej 2018-02-24, godz. 18:00 Samorządowa Loża Radiowa: Czy zamiana gruntów w Opolu to dobry pomysł? O zamianie gruntów, proponowanej przez opolski ratusz, rozmawiali goście dzisiejszej Samorządowej Loży Radiowej. Za tereny w Opolu Grudzicach, ratusz odstąpi ... » więcej 2018-02-24, godz. 17:00 Poduszki berlińskie lekarstwem na piratów drogowych. Taki pomysł mają mieszkańcy opolskich Krzanowic Drogowe poduszki berlińskie mają ostudzić fantazję piratów, którzy przemierzając opolskie Krzanowice za nic mają ograniczenia obowiązujące w terenie zabudowan ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 Brzeg: konflikt między miastem, a BCM. Po stronie szpitala znów stanęło SKO Od 2014 roku władze Brzeskiego Centrum Medycznego domagają się umorzenia zaległego podatku od nieruchomości ze względu na słabą kondycję finansową lecznicy or ... » więcej 2018-02-24, godz. 16:00 W Brzegu sprawdzisz jakość powietrza. W mieście zamontowano specjalne sensory 10 czujników do mierzenia jakości powietrza zostało zamontowanych w różnych częściach Brzegu. Kilka z nich pojawiło się w centrum i przy głównych ulicach, a n ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Brzeski pomnik „hydraulika” doczeka się rozbiórki, ale dopiero w przyszłym roku Pół miliona złotych może kosztować usunięcie monumentu ku czci żołnierzy Armii Czerwonej u zbiegu ulic Oławskiej i Wrocławskiej w Brzegu. To wstępne szacunki ... » więcej 2018-02-24, godz. 15:00 Strażacy zebrali dary dla Kresowian Ponad tonę darów - ubrań, żywności, ale też sprzętów dla dzieci typu wózki czy foteliki samochodowe, zebrali strażacy z OSP Grodzisko. Druhowie zaangażowali s ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Groźna choroba coraz częściej atakuje psy i koty Coraz większa liczba psów i kotów choruje na parwowirozę. Niepokojące dane napływają z gabinetów weterynaryjnych powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Nie ma of ... » więcej 2018-02-24, godz. 14:00 Dwóch pijanych kierowców zatrzymali policjanci na terenie powiatu kluczborskiego Jeden z pijanych kierowców jechał przez Kluczbork zygzakiem, drugi - wjechał do rowu przy drodze krajowej numer 45. » więcej 2018-02-24, godz. 13:00 Uciekł z miejsca wypadku, jest poszukiwany przez policję Policja poszukuje sprawcy nocnego wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu ulic Sosnkowskiego i Pużaka w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »