Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-11, 13:50 Autor: Ewelina Laxy

Collegium Medicum oficjalnie otwarte. "Budynek i sale robią wrażenie" [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim oficjalnie otwarte. Nowo powstałe skrzydło R przy ulicy Czaplaka to miejsce, w którym studenci będą uczyli się m.in. anatomii. Na kierunku medycznym rozpoczęło w tym roku edukację 100 przyszłych lekarzy.
- Kierunek lekarski w Opolu został stworzony dzięki pracy wielu zapaleńców - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor uczelni. - Dwa lata temu pojawił się zamysł, żeby kierunek lekarski utworzyć, dzisiaj znajduje to swój kształt. Jest budynek, jest zaplecze, studenci, którzy rozpoczynają niełatwe studia i kadra profesorska. Lekarze, którzy wierzą, że to będzie ośrodek z dużym poziomem nauczania.

Uczelnia już otrzymała wsparcie finansowe - 15 milionów złotych - z ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kolejnych dwóch latach ma otrzymać jeszcze 17. Do powstania kierunku przyczyniły się także opolskie gminy, władze województwa, firmy, czy osoby prywatne. W inauguracji wziął udział minister Jarosław Gowin, który zaznaczał, że w pierwszej chwili nie wierzył w powodzenie projektu, ale postanowił zaufać władzom uczelni.

- Bardzo się cieszę, że powstaje kierunek lekarski na uniwersytecie w Opolu. Dzięki temu ta placówka będzie miała charakter takiego klasycznego uniwersytetu. Jeżeli chodzi o lekarzy, oni muszą być kształceni na światowym poziomie. Od nich zależy bezpieczeństwo i życie przyszłych pacjentów. Być może kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim jest ostatnim kierunkiem lekarskim otwieranym w Polsce na przestrzeni wielu lat - mówił minister.

W gronie wykładowców nowego kierunku są specjaliści pracujący w opolskich szpitalach, nauczyciele akademiccy z Katowic, Zabrza, czy Wrocławia, a także fizycy, biolodzy i chemicy z Uniwersytetu Opolskiego.

- Najważniejsze jest to, żeby studenci chcieli się uczyć, a warunki mają bardzo dobre - dodawał prof. Sławomir Żegleń, szef katedry histologii kierunku lekarskiego. - Dla nas najważniejsze zadanie, to przekazać im w sposób jak najbardziej jasny, prosty, zrozumiały i merytoryczny najnowszą wiedzę medyczną. Chodzi o to, żeby od pierwszych lat ta nauka miała charakter zindywidualizowany, żeby studenci od pierwszych lat czuli, że uczą się medycyny, i to tej medycyny, w najważniejszym wydaniu, w kontekście chorego. Kierunek lekarski dysponuje centrum dydaktycznym, które jest naprawdę najnowocześniejsze w Europie.

Z budynku już korzystają studenci. Oni także, chociaż w nielicznym gronie, pojawili się na otwarciu.

- Były obawy związane z tym, że kierunek jest nowy, ale cieszę się, że postanowiłam studiować w Opolu - mówi studentka I roku, Aleksandra Jany z Ostrowa Mazowieckiego. - To jest nowa uczelnia, dlatego myślę, że będą wkładać dużo starań, żebyśmy jak najlepiej zdali egzamin końcowy i przygotowali się do pracy lekarza. Jak na razie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Wszystko jest nowe, sprzęt jest nowy. Co prawda, jest dużo nauki, ale trzeba się z tym liczyć.

Wydział Medycyny zostanie powołany w przyszłym roku. Obecnie kierunek lekarski funkcjonuje w ramach wydziału przyrodniczo-technicznego.
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Jarosław Gowin
prof. Sławomir Żegleń
Aleksandra Jany

Wiadomości z regionu

2017-10-21, godz. 17:00 W Opolu polowali na lisa, ale bezkrwawo. Odbył się tradycyjny Hubertus Na koniach gonili za lisem. W klubie jeździeckim Ostroga w Opolu odbył się Hubertus. Nie tylko rywalizowano w takich konkurencjach, jak kadryl czy derby, ale ... » więcej 2017-10-21, godz. 16:15 "Wszystkie moje pasje dawały mi satysfakcję". Jubileusz prof. Doroty Simonides Folklorystka, etnolog, ale także polityk - prof. Dorota Simonides obchodzi jubileusz 60-lecia pracy naukowej. Z tej okazji w sali Senatu Uniwersytetu Opolskie ... » więcej 2017-10-21, godz. 15:30 Spacerowali śladami opolskich Żydów. Opole było wielokulturowe i wielowyznaniowe Stara synagoga, kirkut czy kamienice przy ul. Krakowskiej - opolanie poznali historię miejskiej gminy żydowskiej. W ramach wydarzenia 'Judaica Opole - ocalić ... » więcej 2017-10-21, godz. 14:00 Zmiany w Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim. Placówka przyjmie dzieci potrzebujące pilnej pomocy Dom Dziecka w Tarnowie Opolskim będzie mógł pomagać dzieciom potrzebującym pilnej pomocy. Podczas ostatniej sesji rady powiatu zmieniono status placówki na so ... » więcej 2017-10-21, godz. 13:55 Kolizja w Popielowie. Nie ma osób poszkodowanych Dwa samochody - osobowy i dostawczy - zderzyły się w Popielowie na ulicy Wolności. » więcej 2017-10-21, godz. 13:30 Europejski dzień seniora w Zawadzkiem. Prelekcja o bezpieczeństwie i występy artystyczne Seniorzy z Zawadzkie zapraszają na międzynarodowe święto osób 'wcześnie urodzonych'. Spotkanie rozpocznie się dzisiaj (21.10) o godzinie 15:30 mszą w kościele ... » więcej 2017-10-21, godz. 11:30 Nysa szykuje się do "Hackatonu", czyli maratonu dla miłośników informatyki, Maraton zaplanowano pod koniec października (28-29.10) W Regionalnym Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych PWSZ przy ul. Obrońców Tobruku. Impr ... » więcej 2017-10-21, godz. 10:00 Góruje nad okolicą, teraz będzie dodatkowo chroniony. Opole będzie miało nowy Pomnik Przyrody Dąb szypułkowy rosnący na terenach zielonych tuż za starym cmentarzem przy ul. Wrocławskiej w Opolu będzie 29. Pomnikiem Przyrody w stolicy województwa. Zanim ... » więcej 2017-10-21, godz. 08:30 Opolanie pójdą do urn. W niedzielę wybory 15 rad dzielnic w stolicy województwa Można skreślić jedno nazwisko, ale można też 15 i głos będzie ważny. Jutro (22.10) mieszkańcy 15 dzielnic Opola pójdą do urn. Wybierać będą składy rad dzielni ... » więcej 2017-10-21, godz. 08:30 Opolanka w zespole monitorującym potrzeby dzieci niepełnosprawnych w szkołach Rzecznik Praw Dziecka utworzył zespół monitorujący kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w którym znalazła się mieszkanka Opola - Agnies ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »