Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-11, 13:50 Autor: Ewelina Laxy

Collegium Medicum oficjalnie otwarte. "Budynek i sale robią wrażenie" [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Uroczyste otwarcie Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim [fot. Paula Hołubowicz]
Collegium Medicum na Uniwersytecie Opolskim oficjalnie otwarte. Nowo powstałe skrzydło R przy ulicy Czaplaka to miejsce, w którym studenci będą uczyli się m.in. anatomii. Na kierunku medycznym rozpoczęło w tym roku edukację 100 przyszłych lekarzy.
- Kierunek lekarski w Opolu został stworzony dzięki pracy wielu zapaleńców - mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor uczelni. - Dwa lata temu pojawił się zamysł, żeby kierunek lekarski utworzyć, dzisiaj znajduje to swój kształt. Jest budynek, jest zaplecze, studenci, którzy rozpoczynają niełatwe studia i kadra profesorska. Lekarze, którzy wierzą, że to będzie ośrodek z dużym poziomem nauczania.

Uczelnia już otrzymała wsparcie finansowe - 15 milionów złotych - z ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kolejnych dwóch latach ma otrzymać jeszcze 17. Do powstania kierunku przyczyniły się także opolskie gminy, władze województwa, firmy, czy osoby prywatne. W inauguracji wziął udział minister Jarosław Gowin, który zaznaczał, że w pierwszej chwili nie wierzył w powodzenie projektu, ale postanowił zaufać władzom uczelni.

- Bardzo się cieszę, że powstaje kierunek lekarski na uniwersytecie w Opolu. Dzięki temu ta placówka będzie miała charakter takiego klasycznego uniwersytetu. Jeżeli chodzi o lekarzy, oni muszą być kształceni na światowym poziomie. Od nich zależy bezpieczeństwo i życie przyszłych pacjentów. Być może kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim jest ostatnim kierunkiem lekarskim otwieranym w Polsce na przestrzeni wielu lat - mówił minister.

W gronie wykładowców nowego kierunku są specjaliści pracujący w opolskich szpitalach, nauczyciele akademiccy z Katowic, Zabrza, czy Wrocławia, a także fizycy, biolodzy i chemicy z Uniwersytetu Opolskiego.

- Najważniejsze jest to, żeby studenci chcieli się uczyć, a warunki mają bardzo dobre - dodawał prof. Sławomir Żegleń, szef katedry histologii kierunku lekarskiego. - Dla nas najważniejsze zadanie, to przekazać im w sposób jak najbardziej jasny, prosty, zrozumiały i merytoryczny najnowszą wiedzę medyczną. Chodzi o to, żeby od pierwszych lat ta nauka miała charakter zindywidualizowany, żeby studenci od pierwszych lat czuli, że uczą się medycyny, i to tej medycyny, w najważniejszym wydaniu, w kontekście chorego. Kierunek lekarski dysponuje centrum dydaktycznym, które jest naprawdę najnowocześniejsze w Europie.

Z budynku już korzystają studenci. Oni także, chociaż w nielicznym gronie, pojawili się na otwarciu.

- Były obawy związane z tym, że kierunek jest nowy, ale cieszę się, że postanowiłam studiować w Opolu - mówi studentka I roku, Aleksandra Jany z Ostrowa Mazowieckiego. - To jest nowa uczelnia, dlatego myślę, że będą wkładać dużo starań, żebyśmy jak najlepiej zdali egzamin końcowy i przygotowali się do pracy lekarza. Jak na razie, jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Wszystko jest nowe, sprzęt jest nowy. Co prawda, jest dużo nauki, ale trzeba się z tym liczyć.

Wydział Medycyny zostanie powołany w przyszłym roku. Obecnie kierunek lekarski funkcjonuje w ramach wydziału przyrodniczo-technicznego.
prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak
Jarosław Gowin
prof. Sławomir Żegleń
Aleksandra Jany

Wiadomości z regionu

2018-06-23, godz. 22:30 Joanna Lichocka kończy objazd po regionie. Na ostatnim przystanku rozmawiała z mieszkańcami Namysłowa Plany rządu, wypełnianie obietnic przedwyborczych, a także palące sprawy danego regionu - te kwestie zdominowały spotkanie Joanny Lichockiej z mieszkańcami pó ... » więcej 2018-06-23, godz. 22:30 O co chodzi w modlitwie "Ojcze Nasz"? Uliczny teatr wyjaśnił. Boży Weekend w Opolu Grupa aktorów wyszła na ulice Opola, by krótkim przedstawieniem teatralnym ewangelizować mieszkańców. Bohaterami przedstawienia są dwaj aniołowie, którzy zjaw ... » więcej 2018-06-23, godz. 20:35 Poważny wypadek na drodze wojewódzkiej nr 403. Jedna osoba ranna Do zdarzenia doszło na na wysokości autostradowego węzła Brzeg. Toyota corolla wypadła z drogi i uderzyła bokiem w drzewo. » więcej 2018-06-23, godz. 20:30 Gospodarka to podstawa. Posłanki PiS w Oleśnie. "Padło wiele ciekawych pytań i postulatów" [FILM, ZDJĘCIA] Ponad trzydzieści osób uczestniczyło w Oleśnie w spotkaniu z posłanką Prawa i Sprawiedliwości Joanną Lichocką. Rozmawiano o sprawach międzynarodowych, jak cho ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:45 Młodzi i nietrzeźwi. Dwie groźne kolizje na opolskich drogach. Kierowcy "na podwójnym gazie" Kilka minut po 22:00 w powiecie nyskim 24-letni kierowca opla wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 41 z drogą na Domaszkowice i zderzył się ... » więcej 2018-06-23, godz. 18:00 Piechniczek: na pewno dokonałbym zmian w składzie drużyny. W niedzielę mecz o wszystko - Jestem przekonany, że Adam Nawałka rozmawiał indywidualnie z niektórymi zawodnikami i to on musi sam podjąć decyzje dotyczące strategii na mecz z Kolumbią w ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:35 Media mają misję mówić Polakom, jak jest naprawdę - posłanka Joanna Lichocka w Strzelcach Opolskich [FILM, ZDJĘCIA] Kwestie społeczne, plan rozwoju dróg lokalnych i kwestia repolonizacji mediów to tematy, które najbardziej interesowały mieszkańców Strzelec Opolskich, którzy ... » więcej 2018-06-23, godz. 17:30 Minęło 60 lat od święceń kapłańskich biskupa Jana Wieczorka W Bodzanowicach swoją 60. rocznicę święceń kapłańskich świętował dziś (23.06) biskup Jan Wieczorek. Emerytowany ordynariusz gliwicki 23 czerwca 1958 roku, dzi ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:00 Warsztaty dla rodzin, przyjaciół i sąsiadów osób niewidomych "Świat dotyku i dźwięku bez tajemnic" Fundacja Szansa dla Niewidomych wychodzi z kolejną ofertą warsztatów, które mają przybliżyć codzienność, w jakiej muszą odnaleźć się osoby z dysfunkcjami wzro ... » więcej 2018-06-23, godz. 13:15 Odpalić motopompę, zassać wodę, zbudować linię i strącić stożki. Strażacy ochotnicy rywalizują o tytuł najlepszych [ZD ... Tor przeszkód, rozwijanie i skręcanie węży, a przede wszystkim praca zespołowa. Najlepsze drużyny pożarnicze z regionu walczą o tytuł mistrza województwa w za ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »