Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 14:20 Autor: Monika Pawłowska

Gaśnice domowe, nowoczesne systemy kominowe i dyskusje o bezpieczeństwie

Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Jak być bezpiecznym w sezonie grzewczym? O tym dyskutują kominiarze, strażacy, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji i firm związanych z ogrzewaniem w ramach konferencji "Bezpieczne ciepło".
Spotkanie po raz piąty zostało zorganizowane w Opolu. Specjaliści wymieniają doświadczenia związane z niską emisją czy rolą służb kominiarskich, a także rozmawiają o systemach grzewczych.

Mistrz kominiarski Krzysztof Drożdżol z Cechu Kominiarzy Polskich zaznacza, że na zagadnienia techniki kominowej należy patrzeć wieloaspektowo.

- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby systemy kominowe były dobrze dobrane już na etapie projektowania, bo nie możemy dowolnego paleniska podłączać do systemu kominowego, takiego, który po prostu już jest w budynku, a nie spełniałby wymagań. Musimy też pamiętać o odpowiedniej eksploatacji oraz doprowadzeniu powietrza i wentylacji - tłumaczy.

W ramach konferencji prezentowane są również nowości w branży. - Uruchamiamy produkcję pierwszych w Europie pustaków perlitobetonowych - mówi Paweł Jarzyński, przedstawiciel firmy Jawar, producenta systemów kominowych.

- Nasze pustaki będą dużo lżejsze od obecnych na rynku pustaków keramzytowych, dzięki czemu systemy kominowe będą charakteryzowały się dużo lepszymi parametrami. Będą też dużo bardziej izolacyjne, co poprawi znacznie bezpieczeństwo pożarowe, a w przyszłości pustaki będą mogły być wykorzystywane w systemach doprowadzających powietrze - wyjaśnia.

Antoni Wolny, prezes fundacji "Bezpieczni w Domu" podkreśla z kolei, że zachowanie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie jest wcale trudne, ale trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ogniem, gazem i czadem.

- Nie ma w tej chwili problemu mieć urządzenie dobre, sprawne, bezpieczne, jest tylko problem świadomości i problem, żeby wyposażyć swoje mieszkania w te urządzenia i potrafić się tym obsługiwać. Mowa tutaj o czujkach dymu, czujkach gazu i gaśnicach domowych, a nie są to wcale duże koszty - zaznacza.

Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy okazji 60-lecia Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Opolu.
Krzysztof Drożdżol
Paweł Jarzyński
Antoni Wolny

Wiadomości z regionu

2022-06-30, godz. 21:30 Baborów odlicza godziny do rozpoczęcia największego pikniku militarnego w regionie W ten weekend w Baborowie czeka nie lada gratka na wszystkich miłośników militariów, wojska i dobrej zabawy. 2 i 3 lipca w kilku miejscach na obszarze prawie… » więcej 2022-06-30, godz. 20:45 Kapsuła czasu, Złote ścieżki i Szlak Złotych Górników, czyli wakacyjna akcja Radia Opole w Głuchołazach Głuchołazy, które niedawno świętowały 800-lecie istnienia, były kolejnym punktem na trasie naszej wakacyjnej akcji jubileuszowej. Na Małym Rynku gościło… » więcej 2022-06-30, godz. 19:55 Burza z gradem w Głuchołazach. W całym regionie 25 interwencji opolskich strażaków Około dziesięciu interwencji odnotowali strażacy w Głuchołazach w związku z burzą z gradem oraz intensywnymi opadami deszczu, które przeszły nad miastem… » więcej 2022-06-30, godz. 19:40 Wypadek motocyklisty w Grabinie koło Nysy Motocyklista ucierpiał w wypadku w miejscowości Grabin w powiecie nyskim. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2022-06-30, godz. 18:30 Loty patrolowo-gaśnicze otrzymały wsparcie z WFOŚiGW. Pozwoli to na lepsze zabezpieczenie lasów przed pożarami Upały nie odpuszczają, w lasach jest bardzo sucho. Obecnie w większości lasów występuje bardzo duże zagrożenie pożarowe. Nadleśnictwa obserwują sytuację… » więcej 2022-06-30, godz. 18:00 Policyjna akcja "Bezpiecznie na wakacje" na DK 11. Funkcjonariusze nie tylko sprawdzają kierowców, ale też edukują Kontrola prędkości pojazdów, stanu technicznego oraz edukowanie najmłodszych, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą. To tylko część działań, jakie… » więcej 2022-06-30, godz. 16:35 Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW dla woj. opolskiego Na dorzeczu Odry w województwie opolskim możliwe są gwałtowne wzrosty stanów wód i lokalne podtopienia - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej 2022-06-30, godz. 16:25 Poseł Zembaczyński o nowych wątkach w sprawie Ex Bono i Małgorzaty Wilkos. Radna oskarża go o atak w imieniu prez… 'Małgorzata Wilkos kłamie i nie ma dla niej miejsca w życiu publicznym'. Witold Zembaczyński, poseł Koalicji Obywatelskiej, przedstawił nowe ustalenia dotyczące… » więcej 2022-06-30, godz. 16:15 Opolscy logistycy świętują, były odznaczenia i podziękowania. Pododdziały przeszły w defiladzie [FILM, ZDJĘCIA] Odznaczenia, awanse i wyróżnienia dla żołnierzy oraz pracowników, przemówienia i podziękowania za służbę, a na koniec defilada pododdziałów. Tak wyglądało… » więcej 2022-06-30, godz. 15:30 Niebezpieczne popołudnie na opolskich drogach. Uszkodzony policyjny radiowóz Niebezpieczne popołudnie na drogach województwa opolskiego. W Czeskiej Wsi na DW 458 doszło do zderzenia samochodu osobowego z szynobusem. Według informacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »