Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 14:20 Autor: Monika Pawłowska

Gaśnice domowe, nowoczesne systemy kominowe i dyskusje o bezpieczeństwie

Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Jak być bezpiecznym w sezonie grzewczym? O tym dyskutują kominiarze, strażacy, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji i firm związanych z ogrzewaniem w ramach konferencji "Bezpieczne ciepło".
Spotkanie po raz piąty zostało zorganizowane w Opolu. Specjaliści wymieniają doświadczenia związane z niską emisją czy rolą służb kominiarskich, a także rozmawiają o systemach grzewczych.

Mistrz kominiarski Krzysztof Drożdżol z Cechu Kominiarzy Polskich zaznacza, że na zagadnienia techniki kominowej należy patrzeć wieloaspektowo.

- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby systemy kominowe były dobrze dobrane już na etapie projektowania, bo nie możemy dowolnego paleniska podłączać do systemu kominowego, takiego, który po prostu już jest w budynku, a nie spełniałby wymagań. Musimy też pamiętać o odpowiedniej eksploatacji oraz doprowadzeniu powietrza i wentylacji - tłumaczy.

W ramach konferencji prezentowane są również nowości w branży. - Uruchamiamy produkcję pierwszych w Europie pustaków perlitobetonowych - mówi Paweł Jarzyński, przedstawiciel firmy Jawar, producenta systemów kominowych.

- Nasze pustaki będą dużo lżejsze od obecnych na rynku pustaków keramzytowych, dzięki czemu systemy kominowe będą charakteryzowały się dużo lepszymi parametrami. Będą też dużo bardziej izolacyjne, co poprawi znacznie bezpieczeństwo pożarowe, a w przyszłości pustaki będą mogły być wykorzystywane w systemach doprowadzających powietrze - wyjaśnia.

Antoni Wolny, prezes fundacji "Bezpieczni w Domu" podkreśla z kolei, że zachowanie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie jest wcale trudne, ale trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ogniem, gazem i czadem.

- Nie ma w tej chwili problemu mieć urządzenie dobre, sprawne, bezpieczne, jest tylko problem świadomości i problem, żeby wyposażyć swoje mieszkania w te urządzenia i potrafić się tym obsługiwać. Mowa tutaj o czujkach dymu, czujkach gazu i gaśnicach domowych, a nie są to wcale duże koszty - zaznacza.

Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy okazji 60-lecia Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Opolu.
Krzysztof Drożdżol
Paweł Jarzyński
Antoni Wolny

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej 2024-06-19, godz. 10:27 Od lipca rusza nabór wniosków do programu "Dobry Start". To wsparcie na wyprawkę szkolną Od lipca rozpoczyna się kolejna odsłona programu 'Dobry Start'. - Na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat rodzice i opiekunowie będą mogli dostać… » więcej 2024-06-19, godz. 10:21 Napisał, że jest jej synem... Kolejne oszustwo na telefon 7 tysięcy złotych straciła mieszkanka Brzegu, która padła ofiarą oszusta telefonicznego » więcej 2024-06-19, godz. 10:07 NIK o procedurach zamówień w szpitalach przy zakupie żywności dla pacjentów Delegatura NIK w Opolu przeprowadziła kontrolę ws. żywienia pacjentów w opolskich szpitalach i krytycznie oceniła procedury zamówień stosowane przy zakupie… » więcej 2024-06-19, godz. 07:39 Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski Na portalu X poseł Janusz Kowalski przekazał informację o złożeniu rezygnacji z członkostwa w Suwerennej Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »