Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 14:20 Autor: Monika Pawłowska

Gaśnice domowe, nowoczesne systemy kominowe i dyskusje o bezpieczeństwie

Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja "Bezpieczne ciepło 2017" w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Jak być bezpiecznym w sezonie grzewczym? O tym dyskutują kominiarze, strażacy, naukowcy oraz przedstawiciele instytucji i firm związanych z ogrzewaniem w ramach konferencji "Bezpieczne ciepło".
Spotkanie po raz piąty zostało zorganizowane w Opolu. Specjaliści wymieniają doświadczenia związane z niską emisją czy rolą służb kominiarskich, a także rozmawiają o systemach grzewczych.

Mistrz kominiarski Krzysztof Drożdżol z Cechu Kominiarzy Polskich zaznacza, że na zagadnienia techniki kominowej należy patrzeć wieloaspektowo.

- Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby systemy kominowe były dobrze dobrane już na etapie projektowania, bo nie możemy dowolnego paleniska podłączać do systemu kominowego, takiego, który po prostu już jest w budynku, a nie spełniałby wymagań. Musimy też pamiętać o odpowiedniej eksploatacji oraz doprowadzeniu powietrza i wentylacji - tłumaczy.

W ramach konferencji prezentowane są również nowości w branży. - Uruchamiamy produkcję pierwszych w Europie pustaków perlitobetonowych - mówi Paweł Jarzyński, przedstawiciel firmy Jawar, producenta systemów kominowych.

- Nasze pustaki będą dużo lżejsze od obecnych na rynku pustaków keramzytowych, dzięki czemu systemy kominowe będą charakteryzowały się dużo lepszymi parametrami. Będą też dużo bardziej izolacyjne, co poprawi znacznie bezpieczeństwo pożarowe, a w przyszłości pustaki będą mogły być wykorzystywane w systemach doprowadzających powietrze - wyjaśnia.

Antoni Wolny, prezes fundacji "Bezpieczni w Domu" podkreśla z kolei, że zachowanie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania nie jest wcale trudne, ale trzeba wiedzieć jak zabezpieczyć się przed ogniem, gazem i czadem.

- Nie ma w tej chwili problemu mieć urządzenie dobre, sprawne, bezpieczne, jest tylko problem świadomości i problem, żeby wyposażyć swoje mieszkania w te urządzenia i potrafić się tym obsługiwać. Mowa tutaj o czujkach dymu, czujkach gazu i gaśnicach domowych, a nie są to wcale duże koszty - zaznacza.

Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy okazji 60-lecia Wojewódzkiego Cechu Kominiarzy w Opolu.
Krzysztof Drożdżol
Paweł Jarzyński
Antoni Wolny

Wiadomości z regionu

2024-02-24, godz. 18:18 Pożar domu jednorodzinnego w Grodźcu 7 zastępów straży pożarnej wysłano do Grodźca, gdzie doszło do pożaru domu. » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Katarzyna Kukolka-Bogocz kandydatką PiS na prezydenta Kędzierzyna-Koźla Katarzyna Kukolka-Bogocz jest kandydatką na prezydenta Kędzierzyna-Koźla z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W szranki na pewno stanie z Sabiną Nowosielską… » więcej 2024-02-24, godz. 18:00 Wiec poparcia dla Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu wojny. "Podziwiam ich za odwagę" [ZDJĘCIA] 'Przynajmniej tak możemy okazać im wsparcie' - na placu Wolności w Opolu odbył się dziś (24.02) wiec poparcia dla walczącej Ukrainy w drugą rocznicę wybuchu… » więcej 2024-02-24, godz. 17:15 ZAKSA wygrywa w Wieluniu z Barkomem Lwów Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonali na wyjeździe Barkom Każany Lwów 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:23). Mecz odbył się w ramach 23. kolejki… » więcej 2024-02-24, godz. 16:00 Głubczyce: Justyna Zielińska startuje z kampanią wyborczą. "Mam program i chęci do działania" - Ta decyzja była mocno analizowana przeze mnie. Mam wrażenie, że Głubczyce się trochę zastały - powiedziała podczas dzisiejszej (24.02) konferencji prasowej… » więcej 2024-02-24, godz. 15:32 "Słowa to za mało, zostają nam czyny". Akcja wyplatania siatek maskujących w Opolu [ZDJĘCIA, FILM] Siatki maskujące dla żołnierzy walczących za naszą wschodnią granicą powstają dziś (24.02) na placu Wolności w Opolu. Wolontariuszki po raz kolejny zachęcają… » więcej 2024-02-24, godz. 14:15 Waldemar Wysocki kandydatem na burmistrza Brzegu. KO przedstawiła też kandydatów na radnych Rozpędza się kampania wyborcza w powiecie brzeskim. Dziś (24.02) na placu przy Brzeskim Centrum Kultury Koalicja Obywatelska zaprezentowała kandydatów na… » więcej 2024-02-24, godz. 13:30 Znamy kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego Kolejnych kandydatów do rady miasta Opola z komitetu Arkadiusza Wiśniewskiego przedstawił dziś (24.02) prezydent. To osoby ze środowiska sportu, kultury i… » więcej 2024-02-24, godz. 12:00 Prace przy rozbudowie krapkowickiego szpitala zgodnie z harmonogramem Trwa rozbudowa Krapkowickiego Centrum Zdrowia. Projekt zakłada dobudowanie do szpitala bloku z nowoczesnymi oddziałami. Pierwszy etap inwestycji ma zostać zakończony… » więcej 2024-02-24, godz. 11:30 Na boiskach trwają przygotowania do sezonu, a stadion w Otmęcie doczeka się remontu Wiosna zbliża się wielkimi krokami, dlatego na krapkowickich murawach ruszyły prace przygotowawcze do sezonu. Na przykład od kilku dni na stadionie Unii Krapkowice… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »