Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-01, 14:30 Autor: Witold Wośtak

O propozycjach zmian w sądownictwie dyskutowano w Niedzielnej Loży Radiowej

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prezydenckie propozycje ustaw reformujących sądownictwo były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Wcześniejsze weto prezydenta Andrzeja Dudy ucieszyło opozycję, ale teraz politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują o niekonstytucyjności ustaw.
Dr Piotr Wach z Nowoczesnej przekonuje, że jego ugrupowanie sprzeciwi się każdemu upartyjnieniu sądów. - Nie chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Liczy się to, żeby polski wymiar sprawiedliwości nie wpadł w ręce jakiejkolwiek partii. Jeżeli w konstytucji mamy zapisany trójpodział władzy, sądownictwo musi pozostać niezależne od polityków.

Paweł Nakonieczny, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że jego partia umawiała się ze społeczeństwem na zmiany w Polsce, a teraz dotrzymuje słowa. - Mamy inicjatywę prezydenta. Andrzej Duda przedstawił swoje założenia, które w większości są akceptowalne. W przypadku zapisów nieakceptowalnych będzie poszukiwany kompromis po to, by polskie sądownictwo i polski wymiar sprawiedliwości zmienić.

Roman Ciasnocha, działacz PO, apeluje do polityków PiS o szanowanie konstytucji. - Nikt nie odbiera Prawu i Sprawiedliwości prawa do zmiany Polski, ale róbmy to w granicach obowiązujących przepisów i szanujmy przy tym konstytucję. Jeśli chcemy ją zmienić, usiądźmy razem przy stole - podyskutujmy o tym.

Marek Piasecki z ruchu Kukiz'15 przypomina, że jego ugrupowanie weszło do Sejmu z postulatem zmiany konstytucji i systemu sądownictwa. - Bardzo cieszy nas weto prezydenta, który zatrzymał machinę zmierzającą, naszym zdaniem, w złym kierunku. Cieszymy się też dlatego, że prezydent wziął pod uwagę nasze wnioski o oddaniu części kontroli społeczeństwu.

Z kolei Rafał Bartek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, zapis, wedle którego sędzia Sądu Najwyższego musi mieć wyłącznie polskie obywatelstwo. - Zapis w konstytucji mówi o tym, że wszyscy wobec prawa są równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Piotr Wach
Paweł Nakonieczny
Roman Ciasnocha
Marek Piasecki
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2017-10-19, godz. 11:28 Opole: akcja strażaków na ul. Ozimskiej. Schizofrenik przestraszył matkę Młody mężczyzna chory na schizofrenię postawił dziś (19.10) na nogi opolską policję i strażaków. » więcej 2017-10-19, godz. 10:20 500 Plus poprawia byt opolskich rodzin ale zwroty też są Ponad 102 tysiące złotych będą musieli zwrócić mieszkańcy Opolszczyzny z tytułu niesłusznie pobranego świadczenia z programu Rodzina 500 Plus. To niedużo, bio ... » więcej 2017-10-19, godz. 10:00 Na ukończeniu remont zabytkowej drogi w Polskiej Cerekwi. Przywrócono jej historyczny charakter Ulica Raciborska w Polskiej Cerekwi do końca miesiąca ma być gotowa. Z powodu gruntownej przebudowy trasa dojazdowa do centrum miejscowości od początku sierpn ... » więcej 2017-10-19, godz. 09:00 Ratusz nie kupi zabytkowej kaplicy na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Opolu Władze Opola rezygnują z przejęcia zabytkowej kaplicy na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Ratusz stoi na stanowisku, że transakcja jest ekonomicznie nieuzas ... » więcej 2017-10-19, godz. 07:11 Oleski Kościół Św. Anny walczy o tytuł Pomnika Historii. Dokumentacja jest już w ministerstwie kultury Wojewódzki Konserwator Zabytków przesłał dokumentację ws. oleskiego Kościoła św. Anny do ministerstwa kultury. XV-wieczna świątynia ma szansę trafić na listę ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:30 Szpital w Głuchołazach skończył "trzydziestkę". Dostał imię papieża Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach świętował dzisiaj (18.10) 30-lecie swojego istnienia. Przy okazji uroczystych obchodów, odsłonięto tablicę z okaz ... » więcej 2017-10-18, godz. 21:00 Sztab wojskowy świętował z administracją wojskową w Filharmonii Opolskiej Mundury, przemówienia i koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Tak wyglądały uroczystości z okazji Święta Terenowych Organów Admini ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:30 Pielgrzymi pracujący w służbie zdrowia modlili się w Opolu-Winowie Pracownicy służby zdrowia spotkali się w Opolu-Winowie na 4. diecezjalnej pielgrzymce skupiającej tę grupę zawodową. » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 Impas w sprawie pałacu w Kopicach - Sytuacja jest patowa - powiedziała w Loży Radiowej wojewódzki konserwator zabytków Elżbieta Molak, pytana o szanse na odnowienie pałacu w Kopicach. Ostatni ... » więcej 2017-10-18, godz. 20:00 W Pokrzywnej mówili o bezpieczeństwie na opolskich drogach O przyszłorocznych planach inwestycyjnych i problemach Opolan z przekraczaniem prędkości, dyskutowano podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »