Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-01, 14:30 Autor: Witold Wośtak

O propozycjach zmian w sądownictwie dyskutowano w Niedzielnej Loży Radiowej

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prezydenckie propozycje ustaw reformujących sądownictwo były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Wcześniejsze weto prezydenta Andrzeja Dudy ucieszyło opozycję, ale teraz politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują o niekonstytucyjności ustaw.
Dr Piotr Wach z Nowoczesnej przekonuje, że jego ugrupowanie sprzeciwi się każdemu upartyjnieniu sądów. - Nie chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Liczy się to, żeby polski wymiar sprawiedliwości nie wpadł w ręce jakiejkolwiek partii. Jeżeli w konstytucji mamy zapisany trójpodział władzy, sądownictwo musi pozostać niezależne od polityków.

Paweł Nakonieczny, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że jego partia umawiała się ze społeczeństwem na zmiany w Polsce, a teraz dotrzymuje słowa. - Mamy inicjatywę prezydenta. Andrzej Duda przedstawił swoje założenia, które w większości są akceptowalne. W przypadku zapisów nieakceptowalnych będzie poszukiwany kompromis po to, by polskie sądownictwo i polski wymiar sprawiedliwości zmienić.

Roman Ciasnocha, działacz PO, apeluje do polityków PiS o szanowanie konstytucji. - Nikt nie odbiera Prawu i Sprawiedliwości prawa do zmiany Polski, ale róbmy to w granicach obowiązujących przepisów i szanujmy przy tym konstytucję. Jeśli chcemy ją zmienić, usiądźmy razem przy stole - podyskutujmy o tym.

Marek Piasecki z ruchu Kukiz'15 przypomina, że jego ugrupowanie weszło do Sejmu z postulatem zmiany konstytucji i systemu sądownictwa. - Bardzo cieszy nas weto prezydenta, który zatrzymał machinę zmierzającą, naszym zdaniem, w złym kierunku. Cieszymy się też dlatego, że prezydent wziął pod uwagę nasze wnioski o oddaniu części kontroli społeczeństwu.

Z kolei Rafał Bartek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, zapis, wedle którego sędzia Sądu Najwyższego musi mieć wyłącznie polskie obywatelstwo. - Zapis w konstytucji mówi o tym, że wszyscy wobec prawa są równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Piotr Wach
Paweł Nakonieczny
Roman Ciasnocha
Marek Piasecki
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2018-06-18, godz. 19:00 Opolska WSB stawia na rozwój osobisty. Bezpłatne warsztaty, nie tylko dla studentów „Zbuduj swoją markę osobistą” - to hasło kolejnych bezpłatnych warsztatów realizowanych przez Wyższą Szkołę Bankową w Opolu. Rozwinąć swoje umiejętności mogą ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:45 Do końca listopada PKS Strzelce Opolskie będzie miał 13 nowych autobusów 13 nowych autobusów pojawi się w zajezdni PKS Strzelce Opolskie. Dzisiaj (18.06) podpisano umowę na dostarczenie dwóch autokarów międzymiastowych i 11 pojazdó ... » więcej 2018-06-18, godz. 17:30 Miliony złotych potrzebne na ratowanie opolskiej katedry Ponad podziałami opolscy parlamentarzyści będą próbowali lobbować w celu zdobycia pieniędzy na ratowanie katedry w Opolu. » więcej 2018-06-18, godz. 17:15 Wielki odlot wojownika. Karol Stadnik leci do USA Wojownik leci do USA. Karol Stadnik wylatuje dzisiaj (18.06) na operację do Stanów Zjednoczonych. Chłopiec, który cierpi na zespół Baelsa, w lipcu zostanie po ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Debatowali o sytuacji Polski na mapie Europy i świata. Czy jesteśmy bezpieczni? 'Możliwe scenariusze dla Polski w Europie oraz na świecie' to tytuł konferencji połączonej z debatą na Uniwersytecie Opolskim. Prelegenci mówili w Collegium C ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Studenci wspierają podopiecznych opolskiego Domu Dziecka. Rusza zbiórka pościeli i przyborów szkolnych Studenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu nawet podczas gorącego okresu sesji egzaminacyjnej nie zapominają o swoich małych sąsiadach z Pasi ... » więcej 2018-06-18, godz. 16:30 Chcą czuwać nad wyborami. Startuje akcja "Wolontariusze wolnych wyborów" W całym kraju rusza dziś akcja pt. „Wolontariusze wolnych wyborów”. Inicjatywę koordynują działacze Platformy Obywatelskiej, a jej celem jest kontrola procesu ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Remont drogi 408 pod znakiem zapytania. Problemem są pieniądze Jeszcze przed wakacjami miał być rozstrzygnięty przetarg na kolejny etap remontu drogi wojewódzkiej 408 na odcinku Bierawa - Korzonek. Prace miały rozpocząć s ... » więcej 2018-06-18, godz. 15:00 Coraz więcej rozwodów i coraz mniej ślubów na Opolszczyźnie 1600 rozwodów odnotowano w ubiegłym roku na Opolszczyźnie. Z raportu Urzędu Statystycznego w Opolu dowiadujemy się, że to liczba o prawie 180 większa niż w 20 ... » więcej 2018-06-18, godz. 14:00 Turecki kierowca na autostradzie A4: bez zezwolenia, dwie karty, rażące przekroczenie norm czasu pracy Kierowca został skontrolowany przez inspektorów transportu drogowego na autostradzie A4. Wiadomo, że jechał z Norwegii do Turcji. Kierujący przedstawił m.in.  ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »