Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-01, 14:30 Autor: Witold Wośtak

O propozycjach zmian w sądownictwie dyskutowano w Niedzielnej Loży Radiowej

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prezydenckie propozycje ustaw reformujących sądownictwo były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Wcześniejsze weto prezydenta Andrzeja Dudy ucieszyło opozycję, ale teraz politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują o niekonstytucyjności ustaw.
Dr Piotr Wach z Nowoczesnej przekonuje, że jego ugrupowanie sprzeciwi się każdemu upartyjnieniu sądów. - Nie chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Liczy się to, żeby polski wymiar sprawiedliwości nie wpadł w ręce jakiejkolwiek partii. Jeżeli w konstytucji mamy zapisany trójpodział władzy, sądownictwo musi pozostać niezależne od polityków.

Paweł Nakonieczny, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że jego partia umawiała się ze społeczeństwem na zmiany w Polsce, a teraz dotrzymuje słowa. - Mamy inicjatywę prezydenta. Andrzej Duda przedstawił swoje założenia, które w większości są akceptowalne. W przypadku zapisów nieakceptowalnych będzie poszukiwany kompromis po to, by polskie sądownictwo i polski wymiar sprawiedliwości zmienić.

Roman Ciasnocha, działacz PO, apeluje do polityków PiS o szanowanie konstytucji. - Nikt nie odbiera Prawu i Sprawiedliwości prawa do zmiany Polski, ale róbmy to w granicach obowiązujących przepisów i szanujmy przy tym konstytucję. Jeśli chcemy ją zmienić, usiądźmy razem przy stole - podyskutujmy o tym.

Marek Piasecki z ruchu Kukiz'15 przypomina, że jego ugrupowanie weszło do Sejmu z postulatem zmiany konstytucji i systemu sądownictwa. - Bardzo cieszy nas weto prezydenta, który zatrzymał machinę zmierzającą, naszym zdaniem, w złym kierunku. Cieszymy się też dlatego, że prezydent wziął pod uwagę nasze wnioski o oddaniu części kontroli społeczeństwu.

Z kolei Rafał Bartek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, zapis, wedle którego sędzia Sądu Najwyższego musi mieć wyłącznie polskie obywatelstwo. - Zapis w konstytucji mówi o tym, że wszyscy wobec prawa są równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Piotr Wach
Paweł Nakonieczny
Roman Ciasnocha
Marek Piasecki
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej 2018-02-21, godz. 18:00 Chcą równych praw dla mniejszości narodowych i etnicznych w Europie W Opolu zbierano podpisy pod petycją Minority SafePack. Przedstawiciele Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zachęcali przechodniów do poparcia międzynar ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:35 Marcin Ociepa przeciwny zamianie gruntów proponowanej przez opolski ratusz - Taka zamiana to żaden interes, a kwota dwóch milionów złotych oferowana za teren w centrum miasta jest śmieszna - mówił dziś (21.02) w Loży Radiowej Marcin ... » więcej 2018-02-21, godz. 16:24 Krewki namysłowianin znieważył policjantów i uszkodził radiowóz Aż trzy zarzuty usłyszał 27-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego, który kilka dni temu awanturował się w jednym z pobliskich lokali. Mężczyzna najpierw za ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:54 Samochód całkiem zniszczony, kierowcy nic się nie stało Samochód rozerwany na dwie części - tak zakończyła się podróż 23-letniego mężczyzny, który jechał od strony Strzelec Opolskich w kierunku Zalesia Śląskiego. » więcej 2018-02-21, godz. 14:30 Brutalne zabójstwo w Baborowie? Trwa wyjaśnianie okoliczności sprawy Zabójstwo czy nieszczęśliwy wypadek? Policja w Głubczycach ustala okoliczności śmierci 47 letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono w Baborowie. Wczoraj (2 ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:26 Radni opolskich Grudzic bronią boiska i planów ratusza ws. zamiany gruntów Radni Grudzic bronią uchwały o likwidacji targowiska i przejęciu terenów zielonych przez miasto. Przypomnijmy, prezydent Opola chce zamienić się na grunty z b ... » więcej 2018-02-21, godz. 14:00 Promują picie opolskiej wody. W PSP nr 14 stworzono źródełko dla uczniów Będą mogli ugasić pragnienie odwiedzając 'zdrój wodny' ufundowany przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Opolu. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 14 ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »