Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-01, 14:30 Autor: Witold Wośtak

O propozycjach zmian w sądownictwie dyskutowano w Niedzielnej Loży Radiowej

Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Akta sądowe (fot. Daria Placek)
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Niedzielna Loża Radiowa [fot. Paula Hołubowicz]
Prezydenckie propozycje ustaw reformujących sądownictwo były tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Wcześniejsze weto prezydenta Andrzeja Dudy ucieszyło opozycję, ale teraz politycy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego przekonują o niekonstytucyjności ustaw.
Dr Piotr Wach z Nowoczesnej przekonuje, że jego ugrupowanie sprzeciwi się każdemu upartyjnieniu sądów. - Nie chodzi o Prawo i Sprawiedliwość. Liczy się to, żeby polski wymiar sprawiedliwości nie wpadł w ręce jakiejkolwiek partii. Jeżeli w konstytucji mamy zapisany trójpodział władzy, sądownictwo musi pozostać niezależne od polityków.

Paweł Nakonieczny, przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że jego partia umawiała się ze społeczeństwem na zmiany w Polsce, a teraz dotrzymuje słowa. - Mamy inicjatywę prezydenta. Andrzej Duda przedstawił swoje założenia, które w większości są akceptowalne. W przypadku zapisów nieakceptowalnych będzie poszukiwany kompromis po to, by polskie sądownictwo i polski wymiar sprawiedliwości zmienić.

Roman Ciasnocha, działacz PO, apeluje do polityków PiS o szanowanie konstytucji. - Nikt nie odbiera Prawu i Sprawiedliwości prawa do zmiany Polski, ale róbmy to w granicach obowiązujących przepisów i szanujmy przy tym konstytucję. Jeśli chcemy ją zmienić, usiądźmy razem przy stole - podyskutujmy o tym.

Marek Piasecki z ruchu Kukiz'15 przypomina, że jego ugrupowanie weszło do Sejmu z postulatem zmiany konstytucji i systemu sądownictwa. - Bardzo cieszy nas weto prezydenta, który zatrzymał machinę zmierzającą, naszym zdaniem, w złym kierunku. Cieszymy się też dlatego, że prezydent wziął pod uwagę nasze wnioski o oddaniu części kontroli społeczeństwu.

Z kolei Rafał Bartek, przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, zapis, wedle którego sędzia Sądu Najwyższego musi mieć wyłącznie polskie obywatelstwo. - Zapis w konstytucji mówi o tym, że wszyscy wobec prawa są równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Piotr Wach
Paweł Nakonieczny
Roman Ciasnocha
Marek Piasecki
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2018-09-20, godz. 21:30 Antyaborcyjne banery znów pojawiły się w Opolu Dwa banery przedstawiające poszarpany płód i hasło 'Kto się boi prawdy o aborcji?' - zawisły przy obwodnicy północnej Opola, w okolicy ul. Bierkowickiej. Na m ... » więcej 2018-09-20, godz. 21:00 O pomysłach na zmiany w komunikacji publicznej rozmawiali działacze Partii Razem w Pludrach Wygodny transport publiczny to jeden z postulatów kandydatów partii Razem w wyborach do Sejmiku Województwa Opolskiego. Mówili o tym na dworcu kolejowym w Plu ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:30 Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydata na burmistrza Brzegu. Jacek Niesłuchowski ponownie staje do walki W iście amerykańskim stylu politycy Platformy Obywatelskiej oraz .Nowoczesnej zaprezentowali brzeskich kandydatów do rad gmin, miasta i powiatu. Przedstawiono ... » więcej 2018-09-20, godz. 20:00 Wzmożone kontrole policji na drogach powiatu nyskiego Trzydziestu policjantów z powiatu nyskiego wzięło udział we wczorajszej (19.09) 3. edycji programu EDWARD. » więcej 2018-09-20, godz. 19:12 Janusz Sanocki oskarża burmistrza Nysy. "To jest klasyczna korupcja" Poseł niezależny Janusz Sanocki złożył dziś (20.09) do nyskiej Prokuratury Rejonowej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez burmistrza Nysy Kordiana K ... » więcej 2018-09-20, godz. 19:00 Nurkowie z Kędzierzyna-Koźla biją rekord Guinessa i zbierają na leczenie Miłosza Klimczaka Ekipa nurków 'True Divers' z Kędzierzyna-Koźla bije pierwszy w historii rekord Guinessa w najdłuższym nurkowaniu z napędem. Od 3 września u wybrzeży półwyspu ... » więcej 2018-09-20, godz. 18:15 Kandydaci Partii Razem chcą walczyć w sejmiku o poprawę jakości w wielu sferach życia Partia Razem zaprezentowała listy kandydatów do Sejmiku Województwa Opolskiego. 'Jedynkami' w kolejnych okręgach są: Maciej Kruszka, Kamila Jarońska, Paweł Mu ... » więcej 2018-09-20, godz. 17:30 Alpaki sposobem na przełamanie barier. Zwierzęta odwiedziły mieszkańców kluczborskiego DPS-u Nietypowych gości mieli mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Ich ogród, a nawet pokoje, odwiedziły Alpaki. To rodzaj niekonwencjonalnej terapii, ja ... » więcej 2018-09-20, godz. 17:00 Dodatkowe miliony złotych dla Opolszczyzny. To efekt renegocjacji samorządu województwa z Komisją Europejską 53,5 miliona złotych na ochronę zdrowia, projekty naukowe oraz czystsze powietrze - takie dofinansowanie trafi na Opolszczyznę. To efekt renegocjacji Samorząd ... » więcej 2018-09-20, godz. 16:30 Komitety wyborcze krytykują Radio Opole. Prezes rozgłośni odpowiada na zarzuty dotyczące kampanii O równy dostęp wszystkich komitetów wyborczych do udziału w programach Radia Opole zwrócili się do prezesa rozgłośni i rady programowej przedstawiciele cztere ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »