Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-26, 15:30 Autor: Barbara Więcek

Niech języki będą nam coraz mniej obce! [FILM, ZDJĘCIA]

Europejski Dzień Języków w dwujęzycznym żłobku w Opolu
Im wcześniej - tym lepiej! Języków obcych warto uczyć się od najmłodszych lat, bo - jak twierdzą naukowcy - ma to pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Mowa o tym nie bez powodu, bo dziś przypada Europejski Dzień Języków. To święto różnorodności językowej i okazja do promowania nauki angielskiego, niemieckiego lub każdego innego języka.
- Jeśli chodzi o języki obce, to pracę z dziećmi warto zacząć jak najszybciej. Badania potwierdzają, że to nie jest dla dzieci żadne obciążenie. Maluchy, które wcześniej zaczynają przyswajać drugi i kolejny język, później lepiej się rozwijają, są bardziej kreatywne, szybciej rozwiązują problemy. Jest im też łatwiej pisać i czytać w swoim ojczystym języku. Pogląd, że tak wczesna edukacja szkodzi dzieciom, został już dawno obalony - mówi Lila Cieślar, koordynator do spraw dwujęzyczności w opolskim żłobku.

- Nawet jeśli maluszek dopiero zaczyna mówić, to nie przeszkadza w nauce języka. Nie można przegapić tego krótkiego okresu, który zaczyna się u niespełna rocznych dzieci i trwa do 3. roku życia lub dłużej, kiedy dzieci chłoną jak gąbka wszystko co leci. Są bardzo otwarte, nie mają żadnych barier. Poznają nowe słowa i struktury gramatyczne. Przychodzi im to naturalnie - podkreśla Urszula Piś, opiekunka i anglistka w żłobku.

Europejski Dzień Języków został ustanowiony przez Radę Europy w 2001 roku i jest obchodzony we wszystkich krajach Starego Kontynentu.

Wiadomości z regionu

2023-10-03, godz. 10:00 Hałaśliwe sąsiedztwo. Czy służby oczyszczania Opola "piracą" na drogach? [INTERWENCJA] Na uciążliwe sąsiedztwo służb oczyszczania miasta skarży się słuchaczka Radia Opole. Mieszka przy alei Przyjaźni, czyli w pobliżu bazy firmy Remondis… » więcej 2023-10-03, godz. 09:40 "Absolutnie się z zarzutami NIK nie zgadzam". Adrian Czubak gościem Radia Opole - Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam i nie wiem, skąd izba ma takie informacje sugerujące jakąś niegospodarność - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-10-03, godz. 08:10 Opolscy strażacy idą na Rysy. Zbierają pieniądze na leczenie 6-letniego Michała - Jesteśmy nad Czarnym Stawem w drodze na Rysy, wszystko przebiega zgodnie z planem, a pogoda sprzyja - przyznał w porannej audycji Radia Opole 'Kto Rano Wstaje'… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Mieszkańcy chcą przyśpieszenia budowy dróg w Łące Prudnickiej. Burmistrz wskazuje na związane z tym problemy Skargę na działalność burmistrza Prudnika radni uznali za bezzasadną. Wystąpiło z nią sześciu mieszkańców Łąki Prudnickiej. Ich pretensje dotyczyły… » więcej 2023-10-03, godz. 07:00 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek już niebawem. Będzie się działo! Zbliża się 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek organizowany w Opolu. Zaplanowano blisko 30 wydarzeń, w tym zobaczymy 12 spektakli konkursowych. Wyłoniono… » więcej 2023-10-02, godz. 22:28 Wybory 2023. Za nami pierwsza, przedwyborcza debata w Radiu Opole z udziałem kandydatów i publiczności Zaplanowano ich 10, pierwsza z nich za nami. Kandydaci startujący do Sejmu i Senatu 'starli się' w pierwszej, przedwyborczej debacie w Radiu Opole. Obecna była… » więcej 2023-10-02, godz. 21:15 Prymusi wybrani, także ci dorośli. Podczas Regionalnego Święta Edukacji sypnęło nagrodami 60 nowych prymusów ma od dziś Opolszczyzna. To tytuł trafiający do uczniów, którzy z nauki czerpią przyjemność, ale równocześnie osiągają wysokie… » więcej 2023-10-02, godz. 17:30 Papier przyjmie wszystko, ale co dalej? Pytamy o rewitalizację linii kolejowej 144 [INTERWENCJA] - My płacimy i się domagamy, a zdanie PKP PLK uważam za skandaliczne - tak Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa, komentuje stanowisko kolejowej spółki… » więcej 2023-10-02, godz. 17:00 Decyzja resortu zdrowia jest, czas na pieniądze. Budowa centrum sercowo-naczyniowego przy USK coraz bliżej Jest zielone światło na budowę centrum sercowo-naczyniowego przy USK w Opolu. Dziś (02.10) resort zdrowia wydał dokument poświadczający zasadność tej… » więcej 2023-10-02, godz. 16:53 Prace na śluzie w Krapkowicach już na finiszu. To inwestycja na 220 mln zł Ponad 220 mln zł kosztuje modernizacja śluzy na Odrze w Krapkowicach. Inwestycja jest już gotowa w 90%, a dziś (02.10) podczas wizyty studyjnej można było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »