Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Polska gospodarka ma się coraz lepiej? O tym dyskutowali opolscy politycy

Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Według danych GUS polska gospodarka ma się coraz lepiej. Ten temat wywołał gorącą dyskusję opolskich polityków - uczestników Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, to nie tylko dane GUS, ale też komisji europejskiej. Rząd PiS ma się z czego cieszyć, bo udało się znacznie zmniejszyć bezrobocie.

- Na wyniki mają wpływ m.in. dobry rozwój gospodarczy, a także zwroty finansowe z podatków VAT, CIT, PIT i akcyzy - dodawała. - Korzyści, z którymi mamy na dzień dzisiejszy do czynienia, Polak odczuwa w postaci chociażby 500+, w postaci obniżenia wieku emerytalnego. Na terenie województwa opolskiego również jest mnóstwo inwestycji, o których przez ostatnie 8 lat nie mogliśmy nawet pomarzyć.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że wypowiedź posłanki była propagandowa. Poseł przypomniał, że na początku roku dług publiczny przekroczył bilion złotych.

- Ekonomiści mówią o tym, że Polska przejada czas koniunktury - komentował. - Jesteśmy krajem najbardziej zadłużającym się w Europie. Na razie nie widać, żeby krajowi przedsiębiorcy, również firmy zagraniczne, na trwałe przywiązali do Polski taki poziom nadziei, żeby zacząć inwestować w proporcji do obserwowanych wyników gospodarczych, których jako Platforma nie kwestionujemy.

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej nie zgodził się z przedmówcami dodając, że propaganda sukcesu, dotycząca szybkiego wzrostu gospodarczego jako efektu rządów PiS jest absurdem.

- Wynika to z tego, że nasza gospodarka napędzana jest przez gospodarkę konsumpcyjną - dodawał. - Inwestycje na poziomie 1% leżą, a to jest drugi silnik, który zapewnia napęd gospodarce. W miarę dobre wyniki budżetowe to jest tendencja ogólna europejska, ogólnoświatowa.

Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że nie ma mowy o cudzie gospodarczym, ale bardzo cieszy fakt, że wpływy do gospodarki są, chociażby przez uszczelnienie VAT-u.

- Zawsze się znajdą krętacze, którzy będą na tym kombinować. Nie chcę deprecjonować, że to nie jest sukces, ale z czegoś się wziął. W tej chwili weszliśmy w okres bardzo dobrego wykorzystywania środków unijnych. One też spowodowały, że te inwestycje ruszyły. Jest wiele ciągłości, o których powinniśmy pamiętać.

Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej wyjaśniał, że najważniejsze jest widzieć tę dobrą sytuację gospodarczą we właściwej korelacji.

- W Europie mamy bardzo dobrą koniunkturę, z której Polska, jako kraj rozwijający się, korzysta - mówił. - Nie zapominajmy jednak o tym, że w innych państwach wykorzystuje się tę dobrą koniunkturę, aby dzisiaj niejako spłacać dług publiczny. Oszczędza się, nie wydaje się więcej od tego ile się zarabia. My ciągle mamy sytuację, że więcej wydajemy niż zarabiamy.

Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 zaznaczył, że należy poczekać i sprawdzić, jaka nadwyżka będzie pod koniec roku. Dodał, że rządowi PiS powiodło się w kwestii ściągalności VAT-u, ale dużym szczęściem partii rządzącej jest sprawowanie władzy w czasie, kiedy cała Europa bardzo szybko się rozwija.

- Polska się rozwija, trzeba to powiedzieć głośno, nie zwijamy się. Inwestycje ruszają, faktycznie ruszyła nowa perspektywa funduszy unijnych. Idzie to wszystko w dobrą stronę, ale może być lepiej.

Według GUS w Polsce realizuje się coraz więcej inwestycji, a wpływy podatkowe zapewniły budżetowi 5 miliardów złotych nadwyżki.
Katarzyna Czochara
Ryszard Wilczyński
Witold Zembaczyński
Jan Krzesiński
Rafał Bartek
Wojciech Jagiełło

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 22:00 Koncert barokowy, teatr ognia i iluminacja świetlna to kulminacyjny moment Dnia Ochrony Zabytków w Niemodlinie Od czwartku mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą zwiedzać zamek w raz z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Dla najmłodszych przygoto ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Ostatni raz ćwiczą choreografię. Finał Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 coraz bliżej Finalistki i finaliści konkursu Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 biorą udział w ostatnich zajęciach, podczas których uczą się układów choreograficznych. » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »