Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Polska gospodarka ma się coraz lepiej? O tym dyskutowali opolscy politycy

Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Według danych GUS polska gospodarka ma się coraz lepiej. Ten temat wywołał gorącą dyskusję opolskich polityków - uczestników Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, to nie tylko dane GUS, ale też komisji europejskiej. Rząd PiS ma się z czego cieszyć, bo udało się znacznie zmniejszyć bezrobocie.

- Na wyniki mają wpływ m.in. dobry rozwój gospodarczy, a także zwroty finansowe z podatków VAT, CIT, PIT i akcyzy - dodawała. - Korzyści, z którymi mamy na dzień dzisiejszy do czynienia, Polak odczuwa w postaci chociażby 500+, w postaci obniżenia wieku emerytalnego. Na terenie województwa opolskiego również jest mnóstwo inwestycji, o których przez ostatnie 8 lat nie mogliśmy nawet pomarzyć.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że wypowiedź posłanki była propagandowa. Poseł przypomniał, że na początku roku dług publiczny przekroczył bilion złotych.

- Ekonomiści mówią o tym, że Polska przejada czas koniunktury - komentował. - Jesteśmy krajem najbardziej zadłużającym się w Europie. Na razie nie widać, żeby krajowi przedsiębiorcy, również firmy zagraniczne, na trwałe przywiązali do Polski taki poziom nadziei, żeby zacząć inwestować w proporcji do obserwowanych wyników gospodarczych, których jako Platforma nie kwestionujemy.

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej nie zgodził się z przedmówcami dodając, że propaganda sukcesu, dotycząca szybkiego wzrostu gospodarczego jako efektu rządów PiS jest absurdem.

- Wynika to z tego, że nasza gospodarka napędzana jest przez gospodarkę konsumpcyjną - dodawał. - Inwestycje na poziomie 1% leżą, a to jest drugi silnik, który zapewnia napęd gospodarce. W miarę dobre wyniki budżetowe to jest tendencja ogólna europejska, ogólnoświatowa.

Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że nie ma mowy o cudzie gospodarczym, ale bardzo cieszy fakt, że wpływy do gospodarki są, chociażby przez uszczelnienie VAT-u.

- Zawsze się znajdą krętacze, którzy będą na tym kombinować. Nie chcę deprecjonować, że to nie jest sukces, ale z czegoś się wziął. W tej chwili weszliśmy w okres bardzo dobrego wykorzystywania środków unijnych. One też spowodowały, że te inwestycje ruszyły. Jest wiele ciągłości, o których powinniśmy pamiętać.

Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej wyjaśniał, że najważniejsze jest widzieć tę dobrą sytuację gospodarczą we właściwej korelacji.

- W Europie mamy bardzo dobrą koniunkturę, z której Polska, jako kraj rozwijający się, korzysta - mówił. - Nie zapominajmy jednak o tym, że w innych państwach wykorzystuje się tę dobrą koniunkturę, aby dzisiaj niejako spłacać dług publiczny. Oszczędza się, nie wydaje się więcej od tego ile się zarabia. My ciągle mamy sytuację, że więcej wydajemy niż zarabiamy.

Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 zaznaczył, że należy poczekać i sprawdzić, jaka nadwyżka będzie pod koniec roku. Dodał, że rządowi PiS powiodło się w kwestii ściągalności VAT-u, ale dużym szczęściem partii rządzącej jest sprawowanie władzy w czasie, kiedy cała Europa bardzo szybko się rozwija.

- Polska się rozwija, trzeba to powiedzieć głośno, nie zwijamy się. Inwestycje ruszają, faktycznie ruszyła nowa perspektywa funduszy unijnych. Idzie to wszystko w dobrą stronę, ale może być lepiej.

Według GUS w Polsce realizuje się coraz więcej inwestycji, a wpływy podatkowe zapewniły budżetowi 5 miliardów złotych nadwyżki.
Katarzyna Czochara
Ryszard Wilczyński
Witold Zembaczyński
Jan Krzesiński
Rafał Bartek
Wojciech Jagiełło

Wiadomości z regionu

2017-10-22, godz. 23:15 Wybory do rad dzielnic Opola za nami. Frekwencja wyniosła nieco ponad 6 procent Zaledwie 6,2 procent uprawnionych do głosowania opolan zdecydowało się wziąć udział w wyborach do rad dzielnic. Wynik przekazał szef Miejskiej Komisji Wyborcz ... » więcej 2017-10-22, godz. 22:32 3 osoby ranne w wypadku w Białej Do zdarzenia doszło ok godz. 18:30 (22.10) na drodze wojewódzkiej nr 414 na odcinku między Prudnikiem a Prószkowem. » więcej 2017-10-22, godz. 20:50 Opolscy politycy ocenili projekt ustawy reprywatyzacyjnej wiceministra Jakiego Projekt ustawy reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Propozycja zakłada zakaz zwrotów nieruchomości w naturze. Uprawnione o ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Sukces Martyny Diak z Januszkowic. Ma 14 lat i dwa medale Mistrzostw Polski Karate Kyokushin Zawodniczka Akademii Sztuk Walki Tarnów Opolski - Zdzieszowice Martyna Diak podczas sobotnich (21.10) Mistrzostw Polski Karate Kyokushin w Lublinie wywalczyła ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Polacy - Rodakom. Akcję pomocy dla Polaków na Ukrainie organizuje senator PiS Grzegorz Peczkis Zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie organizuje senator PIS Grzegorz Peczkis. Akcja pod hasłem Polacy - Rodakom wystartuje 6 listopada. Cel to ... » więcej 2017-10-22, godz. 17:55 Przeciwnicy powiększenia Opola zorganizowali kolejną manifestację Protest nazwany 'XV miesięcznicą pogrzebania demokracji na Opolszczyźnie' przeszedł z placu Wolności przed urząd wojewódzki w Opolu. » więcej 2017-10-22, godz. 17:21 Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej. » więcej 2017-10-22, godz. 16:37 Nieco ponad 3,5 procent uprawnionych zagłosowało do 15:00 w wyborach do rad dzielnic Opola 3,67 to frekwencja w wyborach do rad dzielnic Opola na godzinę 15:00. Jak informuje szef Miejskiej Komisji Wyborczej Marcin Gambiec zagłosowało 2629 mieszkańc ... » więcej 2017-10-22, godz. 15:32 Smakowita niedziela w Kruszynie. Trwa II Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową Miłośniczki kuchni, członkinie kół gospodyń i panie działające w stowarzyszeniach rywalizują w Kruszynie w II Wojewódzkim Konkursie na Potrawę Kresową. » więcej 2017-10-22, godz. 15:07 Wybory do rad dzielnic w Opolu: na osiedlu Armii Krajowej źle oznaczono komisje. Problem już rozwiązany Trwają wybory do rad dzielnic w Opolu. W Obwodowych Komisjach Wyborczych na osiedlu Armii Krajowej doszło rano do małego zamieszania. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »