Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Polska gospodarka ma się coraz lepiej? O tym dyskutowali opolscy politycy

Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Według danych GUS polska gospodarka ma się coraz lepiej. Ten temat wywołał gorącą dyskusję opolskich polityków - uczestników Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, to nie tylko dane GUS, ale też komisji europejskiej. Rząd PiS ma się z czego cieszyć, bo udało się znacznie zmniejszyć bezrobocie.

- Na wyniki mają wpływ m.in. dobry rozwój gospodarczy, a także zwroty finansowe z podatków VAT, CIT, PIT i akcyzy - dodawała. - Korzyści, z którymi mamy na dzień dzisiejszy do czynienia, Polak odczuwa w postaci chociażby 500+, w postaci obniżenia wieku emerytalnego. Na terenie województwa opolskiego również jest mnóstwo inwestycji, o których przez ostatnie 8 lat nie mogliśmy nawet pomarzyć.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że wypowiedź posłanki była propagandowa. Poseł przypomniał, że na początku roku dług publiczny przekroczył bilion złotych.

- Ekonomiści mówią o tym, że Polska przejada czas koniunktury - komentował. - Jesteśmy krajem najbardziej zadłużającym się w Europie. Na razie nie widać, żeby krajowi przedsiębiorcy, również firmy zagraniczne, na trwałe przywiązali do Polski taki poziom nadziei, żeby zacząć inwestować w proporcji do obserwowanych wyników gospodarczych, których jako Platforma nie kwestionujemy.

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej nie zgodził się z przedmówcami dodając, że propaganda sukcesu, dotycząca szybkiego wzrostu gospodarczego jako efektu rządów PiS jest absurdem.

- Wynika to z tego, że nasza gospodarka napędzana jest przez gospodarkę konsumpcyjną - dodawał. - Inwestycje na poziomie 1% leżą, a to jest drugi silnik, który zapewnia napęd gospodarce. W miarę dobre wyniki budżetowe to jest tendencja ogólna europejska, ogólnoświatowa.

Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że nie ma mowy o cudzie gospodarczym, ale bardzo cieszy fakt, że wpływy do gospodarki są, chociażby przez uszczelnienie VAT-u.

- Zawsze się znajdą krętacze, którzy będą na tym kombinować. Nie chcę deprecjonować, że to nie jest sukces, ale z czegoś się wziął. W tej chwili weszliśmy w okres bardzo dobrego wykorzystywania środków unijnych. One też spowodowały, że te inwestycje ruszyły. Jest wiele ciągłości, o których powinniśmy pamiętać.

Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej wyjaśniał, że najważniejsze jest widzieć tę dobrą sytuację gospodarczą we właściwej korelacji.

- W Europie mamy bardzo dobrą koniunkturę, z której Polska, jako kraj rozwijający się, korzysta - mówił. - Nie zapominajmy jednak o tym, że w innych państwach wykorzystuje się tę dobrą koniunkturę, aby dzisiaj niejako spłacać dług publiczny. Oszczędza się, nie wydaje się więcej od tego ile się zarabia. My ciągle mamy sytuację, że więcej wydajemy niż zarabiamy.

Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 zaznaczył, że należy poczekać i sprawdzić, jaka nadwyżka będzie pod koniec roku. Dodał, że rządowi PiS powiodło się w kwestii ściągalności VAT-u, ale dużym szczęściem partii rządzącej jest sprawowanie władzy w czasie, kiedy cała Europa bardzo szybko się rozwija.

- Polska się rozwija, trzeba to powiedzieć głośno, nie zwijamy się. Inwestycje ruszają, faktycznie ruszyła nowa perspektywa funduszy unijnych. Idzie to wszystko w dobrą stronę, ale może być lepiej.

Według GUS w Polsce realizuje się coraz więcej inwestycji, a wpływy podatkowe zapewniły budżetowi 5 miliardów złotych nadwyżki.
Katarzyna Czochara
Ryszard Wilczyński
Witold Zembaczyński
Jan Krzesiński
Rafał Bartek
Wojciech Jagiełło

Wiadomości z regionu

2018-01-20, godz. 20:00 Mężczyzna wszedł pod koła fiata na Niemodlińskiej w Opolu. Prawdopodobnie uciekał po kradzieży Pieszy został potrącony przez osobowego fiata na ulicy Niemodlińskiej w Opolu nieopodal osiedla Dambonia. » więcej 2018-01-20, godz. 18:35 Policja poszukuje świadków wypadku w Zakrzowie Turawskim Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku do jakiego doszło 16 listopada ubiegłego roku w Zakrzowie Turawskim. » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Pomnik Historii w Brzegu? Piastowski zamek walczy o ten zaszczytny tytuł Muzeum Piastów Śląskich odwiedziła kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Delegacja przyglądała się ostatniej siedzibie ksi ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Sztuczny śnieg na Górce Śmierci w Opolu? MOSiR z pomysłu nie rezygnuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu szacuje koszty związane z możliwością naśnieżenia Górki Śmierci na os. Armii Krajowej. Przypomnijmy, taka inicjatyw ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Zima z Radiem Opole, jesteśmy z Państwem w Zieleńcu [FILM, ZDJĘCIA] Już drugi raz Radio Opole towarzyszy narciarzom, którzy smakują białego szaleństwa w Zieleńcu. Tym razem naszą ekipę można spotkać przy stoku 'Gryglówka'. » więcej 2018-01-20, godz. 17:50 Co dalej z samorządami? Partia Razem debatowała o tym w Dobrzeniu Wielkim O funkcjonowaniu samorządu rozmawoali po południu w Dobrzeniu Wielkim działacze partii Razem z całej Polski i zainteresowani tematem mieszkańcy. Spotkanie dot ... » więcej 2018-01-20, godz. 16:30 Opolscy samorządowcy analizowali zawieszenie kluczborskiej interny Sytuacja Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku po zawieszeniu funkcjonowania oddziału wewnętrznego była tematem Samorządowej Loży Radiowej. Interna została ... » więcej 2018-01-20, godz. 12:15 Dekadę temu samorządy przejęły szpital. Namysłowskie Centrum Zdrowia skończyło 10 lat Na przełomie 2007 i 2008 roku politycy, wójtowie, burmistrzowie, a także przedstawiciele ówczesnego rządu otworzyli jedną z pierwszych samorządowych placówek ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:35 W deficytowym schronisku młodzieżowym zamieszkają borykający się z alkoholizmem Dom Pomocy Społecznej dla osób z problemami alkoholowymi chce utworzyć prudnickie starostwo. Na ten cel przeznaczony ma być obiekt Szkolnego Schroniska Młodzi ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:30 Działacze Partii Razem zapraszają na popołudniową debatę samorządową do Dobrzenia Wielkiego Debatę samorządową organizuje dziś (20.01) w Dobrzeniu Wielkim Rada Krajowa Partii Razem. W spotkaniu wezmą udział działacze Razem z całej Polski, ale organiz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »