Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-25, 07:00 Autor: Ewelina Laxy

Polska gospodarka ma się coraz lepiej? O tym dyskutowali opolscy politycy

Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Budowa zakładu Rekers [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Według danych GUS polska gospodarka ma się coraz lepiej. Ten temat wywołał gorącą dyskusję opolskich polityków - uczestników Niedzielnej Loży Radiowej.
Jak zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara, to nie tylko dane GUS, ale też komisji europejskiej. Rząd PiS ma się z czego cieszyć, bo udało się znacznie zmniejszyć bezrobocie.

- Na wyniki mają wpływ m.in. dobry rozwój gospodarczy, a także zwroty finansowe z podatków VAT, CIT, PIT i akcyzy - dodawała. - Korzyści, z którymi mamy na dzień dzisiejszy do czynienia, Polak odczuwa w postaci chociażby 500+, w postaci obniżenia wieku emerytalnego. Na terenie województwa opolskiego również jest mnóstwo inwestycji, o których przez ostatnie 8 lat nie mogliśmy nawet pomarzyć.

Ryszard Wilczyński z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że wypowiedź posłanki była propagandowa. Poseł przypomniał, że na początku roku dług publiczny przekroczył bilion złotych.

- Ekonomiści mówią o tym, że Polska przejada czas koniunktury - komentował. - Jesteśmy krajem najbardziej zadłużającym się w Europie. Na razie nie widać, żeby krajowi przedsiębiorcy, również firmy zagraniczne, na trwałe przywiązali do Polski taki poziom nadziei, żeby zacząć inwestować w proporcji do obserwowanych wyników gospodarczych, których jako Platforma nie kwestionujemy.

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej nie zgodził się z przedmówcami dodając, że propaganda sukcesu, dotycząca szybkiego wzrostu gospodarczego jako efektu rządów PiS jest absurdem.

- Wynika to z tego, że nasza gospodarka napędzana jest przez gospodarkę konsumpcyjną - dodawał. - Inwestycje na poziomie 1% leżą, a to jest drugi silnik, który zapewnia napęd gospodarce. W miarę dobre wyniki budżetowe to jest tendencja ogólna europejska, ogólnoświatowa.

Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego mówił, że nie ma mowy o cudzie gospodarczym, ale bardzo cieszy fakt, że wpływy do gospodarki są, chociażby przez uszczelnienie VAT-u.

- Zawsze się znajdą krętacze, którzy będą na tym kombinować. Nie chcę deprecjonować, że to nie jest sukces, ale z czegoś się wziął. W tej chwili weszliśmy w okres bardzo dobrego wykorzystywania środków unijnych. One też spowodowały, że te inwestycje ruszyły. Jest wiele ciągłości, o których powinniśmy pamiętać.

Rafał Bartek z Mniejszości Niemieckiej wyjaśniał, że najważniejsze jest widzieć tę dobrą sytuację gospodarczą we właściwej korelacji.

- W Europie mamy bardzo dobrą koniunkturę, z której Polska, jako kraj rozwijający się, korzysta - mówił. - Nie zapominajmy jednak o tym, że w innych państwach wykorzystuje się tę dobrą koniunkturę, aby dzisiaj niejako spłacać dług publiczny. Oszczędza się, nie wydaje się więcej od tego ile się zarabia. My ciągle mamy sytuację, że więcej wydajemy niż zarabiamy.

Wojciech Jagiełło z Kukiz'15 zaznaczył, że należy poczekać i sprawdzić, jaka nadwyżka będzie pod koniec roku. Dodał, że rządowi PiS powiodło się w kwestii ściągalności VAT-u, ale dużym szczęściem partii rządzącej jest sprawowanie władzy w czasie, kiedy cała Europa bardzo szybko się rozwija.

- Polska się rozwija, trzeba to powiedzieć głośno, nie zwijamy się. Inwestycje ruszają, faktycznie ruszyła nowa perspektywa funduszy unijnych. Idzie to wszystko w dobrą stronę, ale może być lepiej.

Według GUS w Polsce realizuje się coraz więcej inwestycji, a wpływy podatkowe zapewniły budżetowi 5 miliardów złotych nadwyżki.
Katarzyna Czochara
Ryszard Wilczyński
Witold Zembaczyński
Jan Krzesiński
Rafał Bartek
Wojciech Jagiełło

Wiadomości z regionu

2018-08-15, godz. 13:30 Śniadanie pielgrzymów na 1500 osób w Strzelcach Opolskich. Królowały bułki, jabłka i słodkości 1500 bułek, ciasta, owoce i woda czekały w Strzelcach Opolskich na pielgrzymów wędrujących na Jasną Górę. Blisko 40 mieszkańców od 7 rano przygotowywało ogrom ... » więcej 2018-08-15, godz. 11:00 Cieplej i oszczędniej. Nyski ZOZ już po termomodernizacji Zakończyła się termomodernizacja nyskiego szpitala. Dachy oraz ściany trzech budynków ZOZ-u zostały ocieplone a okna wymienione. Teraz obiekt ma być tańszy w ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Święto Wojska Polskiego w Opolu. Defilada, piknik żołnierski oraz pokazy sprzętu wojskowego. Będą utrudnienia w ruchu - Msza święta za ojczyznę, uroczystości na opolskim rynku oraz piknik żołnierski - wyliczał w porannej rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik prasowy 10. Opolskiej ... » więcej 2018-08-15, godz. 09:30 Tak będzie wyglądał nowy stadion Odry Opole Najlepszy projekt to praca zespołu architektów z Warszawy z pracowni 90 Architekci oraz mysłowickie GMT Sp. z o.o. Nad wyborem projektu debatował 11-osobowy s ... » więcej 2018-08-15, godz. 07:00 Internet bywa nieoceniony w przypadku zaginięć. Przykładem poszukiwania mieszkanki Krapkowic 9 dni trwały szczęśliwie zakończone poszukiwania zaginionej mieszkanki Krapkowic. 35-letnia kobieta wyszła z domu 3 sierpnia, natomiast po trzech dniach bez k ... » więcej 2018-08-14, godz. 21:00 Gra terenowa, pokaz sprzętu wojskowego i oczywiście wojskowa grochówka - opolscy logistycy zapraszają na święto Wojska ... Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w intencji ojczyzny o godz. 10:30 w katedrze. » więcej 2018-08-14, godz. 19:00 Szykują się podwyżki opłat za niesegregowanie śmieci Cztery razy więcej zapłacą za odbiór śmieci osoby, które ich nie segregują. Ministerstwo Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach, które drastycznie podni ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:55 Niebezpiecznie na opolskich drogach. Zderzenie w Nysie, wypadek w Grodkowie [ZDJĘCIA] Do dwóch groźnych zdarzeń doszło na drogach naszego regionu. W Nysie na ul. Otmuchowskiej w wyniku zderzenia busa z samochodem osobowym ucierpiało pięć osób. ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:12 Duże zainteresowanie Krapkowickim Budżetem Obywatelskim 2019. Padło ponad 20 propozycji 24 propozycje zgłoszono do Krapkowickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Gmina jest podzielona na trzy obszary: lewobrzeżną i prawobrzeżną część Krapkowic oraz ... » więcej 2018-08-14, godz. 17:00 Strzelecki szpital z unijnych pieniędzy wyremontuje internę i wyposaży w niezbędny sprzęt Ponad 3,5 mln unijnego wsparcia na modernizację oddziału wewnętrznego wraz z wyposażeniem w niezbędny sprzęt otrzyma Szpital Powiatowy w Strzelcach Opolskich. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »