Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-21, 09:21 Autor: Dorota Kłonowska

„Muzeum w Miejscu Pamięci” – CMJW w Łambinowicach zaprezentuje się w sejmie

Fragment wystawy "Muzeum w Miejscu Pamięci" [Fot.CMJW]
Fragment wystawy "Muzeum w Miejscu Pamięci" [Fot.CMJW]
Fragment wystawy "Muzeum w Miejscu Pamięci" [Fot.CMJW]
Fragment wystawy "Muzeum w Miejscu Pamięci" [Fot.CMJW]
Do Warszawy jedzie z Łambinowic unikatowa wystawa, która jest wizytówką działalności Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Będzie przez tydzień wystawiana na pierwszym piętrze w gmachu głównym sejmu. Udział w wernisażu zapowiedzieli m.in. marszałek sejmu, powstańcy warszawscy i ich rodziny.
- Całe to działanie jest realizowane w ramach dużego, dwuletniego projektu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego „Opieka nad Miejscami Pamięci Narodowej”. Realizujemy go przez dwa lata 2016 – 2017. To wiele inicjatyw – wystawy, prelekcje, konkursy dla młodzieży, publikacje, ale też faktyczna opieka, prace porządkujące Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach – mówi kustosz CMJW Beata Madej.

Wystawę tworzy 30 plansz prezentujących historię największego w Europie kompleksu obozowego, przez który przeszło ok. 300 tysięcy jeńców różnych narodowości. Ekspozycja pokazuje też życie współczesne tego miejsca, a towarzyszy jej wydawnictwo „Muzeum w Miejscu Pamięci”. Na wernisaż pojedzie podstawionym autokarem m.in. młodzież z opolskich liceów – nr 2 i 3. Honorowy patronat sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, projekt współfinansuje też urząd marszałkowski, a współorganizatorem wystawy jest poseł Antoni Duda.

Wernisaż odbędzie się w sejmie 27 września o godzinie 10.00, wystawa będzie prezentowana w Warszawie do 2 października. Jest przygotowana także w wersji anglojęzycznej, jej tytuł brzmi: „Museum in a site of remembrance”.
Beata Madej

Wiadomości z regionu

2019-09-17, godz. 11:45 17 września 80 lat temu Związek Sowiecki zaatakował Polskę. "Dla Kresowiaków to było traumatyczne wydarzenie" Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Komunalnym w Opolu upamiętniono 80. rocznicę agresji Sowietów na Polskę. ZSRR najechał na Polskę ... » więcej 2019-09-17, godz. 11:30 ZUS apeluje o rozwagę! Fałszywi pracownicy za pieniądze "pomagają" załatwić 500 plus dla osób niesamodzielnych Opolski ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i za pieniądze proponują załatwienie formalności związa ... » więcej 2019-09-17, godz. 10:31 Trzech kandydatów powalczy o fotel rektora Politechniki Opolskiej Wybory odbędą się 30 września, a o tym kto zastąpi tragicznie zmarłego prof. Marka Tukiendorfa, zdecyduje 100-osobowe uczelniane kolegium elektorów. » więcej 2019-09-17, godz. 10:02 32-latek zatrzymany. Był poszukiwany, miał w domu narkotyki Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 32-letniemu mieszkańcowi Brzegu, u którego w mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki. Mężczyzna był poszukiwany do odbyc ... » więcej 2019-09-17, godz. 10:02 "Nie ma portu morskiego bez połączenia z rzeką". Startuje II Kongres Żeglugi Śródlądowej Drugi Kongres Żeglugi Śródlądowej startuje dziś w Opolu. Hasło tegorocznego spotkania brzmi 'W stronę korzyści'. » więcej 2019-09-17, godz. 07:59 Ekologiczny Kędzierzyn-Koźle i zmiany systemowe. Robert Węgrzyn i Beniamin Godyla przedstawili program Koalicji Obywat ... Walka o czyste powietrze, przebudowa ronda Milenijnego, czyli newralgicznego miejsca dla kierowców i zabezpieczenie powiatu przed powodzią, to najważniejsze z ... » więcej 2019-09-17, godz. 07:00 Opolanie przekonują się do czynu społecznego? Opolanie zgłosili 26 pomysłów w ramach akcji 'Czyn społeczny', nazwaną oficjalnie Inicjatywą Lokalną. Najczęściej zgłaszali chęć zazielenienia swojego otoczen ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:45 KWW Mniejszość Niemiecka ma pomysł na inwestycje przeciwpowodziowe w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Reaktywacja portu w Koźlu, budowa zbiornika retencyjnego Kotlarnia w gminie Bierawa i ukończenie innych inwestycji przeciwpowodziowych - to priorytety w powie ... » więcej 2019-09-16, godz. 21:00 Piki benzenu niepokoją mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, ale do średniorocznej normy daleko Od kilku dni aktywiści z Kędzierzyna Koźla alarmują o niepokojących pikach benzenu. Stacja pomiarowa przy ul. Bolesława Śmiałego wskazywała przekroczenie norm ... » więcej 2019-09-16, godz. 20:00 Dyrektorzy szkół mogą wnioskować w NFZ o uruchomienie gabinetu dentystycznego Szkoły z całego województwa mogą zgłaszać chęć otwarcia nowego gabinetu stomatologicznego. Namawia do tego Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »