Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-17, 11:00 Autor: Jacek Rudnik

Yach Film Festiwal przenosi się z Gdańska do Opola

Jan "Yach" Paszkiewicz [fot. Barbara Więcek]
Jan "Yach" Paszkiewicz [fot. Barbara Więcek]
- Chcieliśmy znaleźć nowe miejsce bardziej związane z muzyką - powiedział w porannej rozmowie w cztery oczy Radia Opole Jan Paszkiewicz - twórca filmowy i organizator Yach Film Festiwal - przeglądu polskich teledysków pytany o to, dlaczego po 25 latach festiwal z Gdańska przenosi się do Opola. Obecna formuła przeglądu nieco się wyczerpała, a w jej odświeżeniu ma też pomóc zmiana miejsc, w którym festiwal jest organizowany.
Zmienia się nieco formuła festiwalu. W tym roku chodzi przede wszystkim o to, by autorzy teledysków umiejętnie pokazywali w nich historię polskiej kultury - przypomniał na antenie RO Jan "Yach" Paszkiewicz.

- Opole jest znakomitym przytulnym miastem. Od dawna rozmawiałem z moim producentem Robertem Sojką, który zajął się odświeżeniem formuły festiwalu oraz z Jarkiem Wasikiem i chcieliśmy wspólnie znaleźć jakieś miejsce związane bardziej z muzyką - powiedział na antenie Radia Opole Jan Paszkiewicz.

- Formuła festiwalu w Gdańsku w jakimś sensie się zakończyła, mimo zainteresowania ze strony widowni, młodych ludzi, którzy zajmują się tą sztuką, to jakoś wokół samego miasta jest teraz więcej inwestycji w inny rodzaj kultury bardziej związanej z wolnością, solidarnością i podobnymi prądami, z których słynie Gdańsk - argumentował twórca Yach Film Festiwal.

Zdaniem Jana Paszkiewicza, jeśli chodzi o produkcję teledysków, dziś w cenie jest przekraczanie pewnych konwencji, zaskakiwanie odbiorcy wciąż nowym podejściem tak, by przytrzymać jego uwagę.

Jan Paszkiewicz stwierdził też, iż ogromne możliwości promocji pojawiły się wraz z rozwojem internetu, który stał się medium nadrzędnym nawet wobec TV.

W zeszłym roku na Yach festiwal przesłano około 350 prac, w tym roku może być podobnie - spodziewa się Jan Paszkiewicz.

Jednym z laureatów Yach Filmu - jego trzeciej edycji jest też obecny dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik doceniony za piosenkę "Nastroje".

Yach Film Festiwal 2017 odbędzie się w Opolu 8 i 9 grudnia.
Jan Paszkiewicz

Wiadomości z regionu

2018-12-11, godz. 17:15 Komunikacyjny chaos na Górze św. Anny. "Niektórzy kierowcy nawet tam utknęli" Kierowcy jadący na Górę św. Anny utknęli w połowie drogi do bazyliki i domu pielgrzyma. Mimo informacji na tablicach objazdowych, że da się tam dojechać, drog ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:15 Stwierdzenie zgonu może trwać kilka godzin. W tym czasie policjanci pilnują ciała zamiast patrolować ulice Czy policja jest w stanie strzec bezpieczeństwa, gdy jeden patrol zamiast pełnić normalną służbę, pilnuje ciała zmarłej osoby? O to pytają mieszkańcy Głuchoła ... » więcej 2018-12-11, godz. 17:00 Wypadek na opolskim odcinku autostrady. Są utrudnienia Na 242 km autostrady w kierunku Katowic, na wysokości Dąbrówki w gminie Prószków doszło do zderzenia 4 samochodów osobowych. Jeden pojazd dachował, jedna osob ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:40 Bezpłatna poradnia prawno-mediacyjna otwarta dla mieszkańców województwa opolskiego Infolinia, porady z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz mediacje - w Opolu przy ul Kępskiej 7, w siedzibie fundacji Harmonia Życia otwarto dziś porad ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Ruszył nabór do Rady Seniorów Miasta Opola. Będą spore zmiany Można już zgłaszać kandydatury osób, które wejdą w skład III kadencji Rady Seniorów Miasta Opola. To organ doradczy radnych i prezydenta stolicy regionu. W ty ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:45 Namysłów chce zadbać o środowisko. Gmina podpisała deklarację „Solidarność dla klimatu” Burmistrzowie i radni z 17 gmin w Polsce podpisali stosowną deklarację, dzięki której zwracają uwagę, że polityka klimatyczna i energetyczna są nierozłączne - ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:00 Policja szuka zaginionego Piotra Szafrańskiego i prosi o pomoc Opolska policja poszukuje zaginionego 31-letniego Piotra Szafrańskiego. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 29 listopada około godziny 17:00 na ulicy Nysy Ł ... » więcej 2018-12-11, godz. 15:00 Prudnik: radni PiS zamierzają wprowadzić nowe zadania do budżetu gminy Chcą, aby ruszyła realizacja ich obietnic z samorządowej kampanii wyborczej. Prudniccy radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli poprawki do projektu przy ... » więcej 2018-12-11, godz. 14:00 Ponad 3 tysiące ciasteczek do rozdania. Sołtys Jarnołtówka przed świętami odwiedzi mieszkańców wsi Rozda ponad 3 tysiące ciasteczek i odwiedzi każdego mieszkańca wsi. Sołtys Jarnołtówka po raz kolejny zawita do wszystkim domów ze świątecznymi i noworocznymi ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:00 Kawecka zostanie skreślona z PO? "Nie jestem opolskim Kałużą" - Albo przystąpi do klubu, albo automatycznie zostanie skreślona z list członków Platformy Obywatelskiej - pismo z takim ultimatum zarząd partii wysłał do Jol ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »