Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-17, 11:00 Autor: Jacek Rudnik

Yach Film Festiwal przenosi się z Gdańska do Opola

Jan "Yach" Paszkiewicz [fot. Barbara Więcek]
Jan "Yach" Paszkiewicz [fot. Barbara Więcek]
- Chcieliśmy znaleźć nowe miejsce bardziej związane z muzyką - powiedział w porannej rozmowie w cztery oczy Radia Opole Jan Paszkiewicz - twórca filmowy i organizator Yach Film Festiwal - przeglądu polskich teledysków pytany o to, dlaczego po 25 latach festiwal z Gdańska przenosi się do Opola. Obecna formuła przeglądu nieco się wyczerpała, a w jej odświeżeniu ma też pomóc zmiana miejsc, w którym festiwal jest organizowany.
Zmienia się nieco formuła festiwalu. W tym roku chodzi przede wszystkim o to, by autorzy teledysków umiejętnie pokazywali w nich historię polskiej kultury - przypomniał na antenie RO Jan "Yach" Paszkiewicz.

- Opole jest znakomitym przytulnym miastem. Od dawna rozmawiałem z moim producentem Robertem Sojką, który zajął się odświeżeniem formuły festiwalu oraz z Jarkiem Wasikiem i chcieliśmy wspólnie znaleźć jakieś miejsce związane bardziej z muzyką - powiedział na antenie Radia Opole Jan Paszkiewicz.

- Formuła festiwalu w Gdańsku w jakimś sensie się zakończyła, mimo zainteresowania ze strony widowni, młodych ludzi, którzy zajmują się tą sztuką, to jakoś wokół samego miasta jest teraz więcej inwestycji w inny rodzaj kultury bardziej związanej z wolnością, solidarnością i podobnymi prądami, z których słynie Gdańsk - argumentował twórca Yach Film Festiwal.

Zdaniem Jana Paszkiewicza, jeśli chodzi o produkcję teledysków, dziś w cenie jest przekraczanie pewnych konwencji, zaskakiwanie odbiorcy wciąż nowym podejściem tak, by przytrzymać jego uwagę.

Jan Paszkiewicz stwierdził też, iż ogromne możliwości promocji pojawiły się wraz z rozwojem internetu, który stał się medium nadrzędnym nawet wobec TV.

W zeszłym roku na Yach festiwal przesłano około 350 prac, w tym roku może być podobnie - spodziewa się Jan Paszkiewicz.

Jednym z laureatów Yach Filmu - jego trzeciej edycji jest też obecny dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki Jarosław Wasik doceniony za piosenkę "Nastroje".

Yach Film Festiwal 2017 odbędzie się w Opolu 8 i 9 grudnia.
Jan Paszkiewicz

Wiadomości z regionu

2018-06-24, godz. 21:00 Echa wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Opolu. Komentarze opolskich polityków Opolscy politycy podczas Niedzielnej Loży Radiowej komentowali wizytę premiera Mateusza Morawieckiego, który w piątek odwiedził Opole. » więcej 2018-06-24, godz. 19:24 Fantastyczne stwory i japońskie miasteczko - Nyskon dla miłośników gier, fantastyki i rozwoju pasji Fortem II w Nysie zawładnęły fantastyczne stwory, japońskie wróżby, a także grupy rekonstrukcji historycznej. Po raz drugi odbył się Nyskon, który przyciągnął ... » więcej 2018-06-24, godz. 19:22 "Wolne sądy i samorządy" - manifestacja w Opolu Chcą bronić demokracji i samorządności - w Opolu, przed urzędem wojewódzkim odbyła się 'Manifestacja Samorządowa'. Zorganizowało ją środowisko przeciwników po ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:58 Pływali, jeździli na rowerze i biegali. Znamy zwycięzców pierwszego triathlonu w Opolu Zakończył się pierwszy triathlon w Opolu. W zawodach na dystansie 1/8 i 1/4 Ironman wystartowało blisko 500 zawodników. Uczestnicy najpierw pływali po Odrze, ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:24 Przybyli z Kresów i o tym nie zapominają. Za nami VII Opolskie Spotkania Kresowe w Grodźcu Przekazują młodym kulturę i tradycję, którą przywieźli na Opolszczyznę z Kresów - w Grodźcu po raz siódmy odbyły się Opolskie Spotkania Kresowe. Do Grodźca w ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Wspólne gotowanie ponad granicami połączyło pokolenia. Efekt to gulasz - palce lizać Mieszkańcy Nowego Świętowa, w tym strażacy, nauczyciele i gospodynie wiejskie wraz z sąsiadami zza południowej granicy rywalizowali ze sobą w przyrządzaniu na ... » więcej 2018-06-24, godz. 18:13 Za kierownicą TIR-a na podwójnym gazie. Rumuńskiego kierowcę zatrzymała opolska ITD Około 0,68 promila alkoholu miał w wydychanym powietrzy rumuński kierowca zatrzymany przez mundurowych z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:15 Osoby tracące pamięć uzyskają wsparcie. Opole przystępuje do nowego programu W Opolu rusza program skierowany do osób z demencją i ich opiekunów. Realizacją zajmą się Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Miejski Ośrodek Pomocy Osobom Bezdo ... » więcej 2018-06-24, godz. 17:00 Kolonie dla dzieci z Wołynia na Opolszczyźnie. Potrzebne wsparcie Dzieci z polskich rodzin z Wołynia spędzą wakacje na Opolszczyźnie. W tym roku w regionie wypoczywać będzie 26 dzieci pomiędzy 10 a 14 rokiem życia z miejscow ... » więcej 2018-06-24, godz. 15:11 Brzeskie Centrum Kultury wypięknieje. Miliony na modernizację Na gruntowny remont Brzeskie Centrum Kultury, największa w Brzegu placówka kulturalna, czekała kilkadziesiąt lat. Podpisano umowę z wykonawcą na gruntowną mod ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »