Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-11, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Nauczyciele z Uciechowic rok szkolny zaczęli bez umów o pracę i wypłat

Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Od rozpoczęcia roku szkolnego minął tydzień, a nauczyciele ze szkoły z oddziałem przedszkolnym w Uciechowicach w gminie Branice nadal nie mają umów o pracę. Dodatkowo nie otrzymali wynagrodzeń, które zgodnie z prawem powinny być wypłacone z początkiem miesiąca.
Przez ostatnie pięć lat placówka była prowadzona przez stowarzyszenie, a od 1 września ponownie jest zarządzana przez gminę.

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją - mówi Teresa Grabowska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach. - My nie wiemy, na jakich etatach pracujemy, ale muszę powiedzieć, że nauczyciele świadczą normalnie pracę. Przychodzimy, uczymy zgodnie z arkuszem organizacyjnym. Nie wiemy jednak, na czym stoimy. Jakbym chciała iść na L-4, to nawet nie mam pracodawcy, NIP-u, ani niczego, czym mogłabym się posłużyć, żeby pójść do lekarza.

- Otrzymaliśmy pismo podpisane przez wójta. Jest to zawiadomienie o nieutworzeniu oddziału przedszkolnego, a dzieci od 1 września normalnie przychodzą - dodaje Alina Woniakowska, prezes kietrzańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczycielka w szkole w Uciechowicach.

Do szkoły w Uciechowicach uczęszcza 9 uczniów, a do przedszkola 5 dzieci. W placówce zatrudnionych na pełny etat jest pięciu nauczycieli, a kilkunastu - zgodnie z arkuszem organizacyjnym - na etatach cząstkowych. Władze gminy uważają, że placówka zbyt mocno obciąża budżet gminy i zapowiadają jej likwidację. Zgodnie z prawem muszą ją jednak utrzymać jeszcze przez przynajmniej rok.

- Tak też będzie, ale będziemy przygotowywać się do wygaszania jej działalności - przekonuje Sebastian Baca, wójt Branic. - Jako szkoła samorządowa, a taką musimy przejąć, musimy dać pracę nauczycielom zgodnie z Kartą Nauczyciela. Koszt prowadzenia tej szkoły przez rok to około miliona złotych, dla dziewiątki dzieci w całej szkole podstawowej i kilkunastu nauczycieli. Żeby zobrazować sytuację, to mamy identyczną liczbę nauczycieli zatrudnionych w szkole w Włodzieninie, ale dzieci jest 10 razy więcej. Koszty prowadzenia obu placówek zbliżone.

Jak zapewnia Sebastian Baca, umowy z nauczycielami zostaną podpisane w momencie zatwierdzenia przez kuratorium arkuszu organizacyjnego szkoły. Wówczas wypłacone zostaną również zaległe pensje. Ponadto gmina ma zapewnić bezpłatny dojazd dla dzieci do szkoły.

Dodajmy, że gminie Branice są trzy szkoły podstawowe - obok Uciechowic działają w Włodzieninie i Branicach - oraz sześć przedszkoli.
Teresa Grabowska, Alina Woniakowska
Sebastian Baca

Wiadomości z regionu

2017-11-20, godz. 21:49 Duży kurnik spłonął w zakładach drobiarskich koło Niemodlina Nie ma ofiar w ludziach po pożarze do jakiego doszło w miejscowości Michałówek niedaleko Niemodlina. W kurniku, który spłonął nie było też kur - mówi młodszy ... » więcej 2017-11-20, godz. 21:40 Trudne warunki na drogach. Wypadek pod Zalesiem Śląskim Bardzo trudne warunki na drodze przyczyniły się do wypadku, do którego doszło na drodze wojewódzkiej 426 między Zalesiem Śląskim a Olszową. Na łuku osobowa sk ... » więcej 2017-11-20, godz. 20:35 Pożar na wysypisku w Kędzierzynie-Koźlu Strażacy z Kędzierzyna-Koźla, Sławięcic, Miejsca Kłodnickiego i Cisowej walczą z pożarem wysypiska śmieci. Przyczyną pojawienia się ognia na kędzierzyńskim śm ... » więcej 2017-11-20, godz. 19:30 IPN zawiesza poszukiwania pod Łambinowicami. Wznowienie prac za kilka miesięcy Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN wstrzymuje prowadzone w Dworzysku pod Łambinowicami dalsze poszukiwania szczątków żołnierzy z oddziału Henryka Flamego ps ... » więcej 2017-11-20, godz. 18:00 Ponad 800 tysięcy złotych nagród w namysłowskim urzędzie miejskim Ponad 800 tysięcy złotych, taką kwotę nagród wypłacono pracownikom namysłowskiego urzędu miasta w ciągu niespełna 3 lat. Najwyższe nagrody w tym okresie trafi ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:35 Kukiz'15 będzie bronić JOW-ów - Mamy do czynienia z totalnym upartyjnianiem państwa poprzez zmianę ordynacji wyborczej - powiedział dziś w Opolu Paweł Kukiz, szef ruchu Kukiz'15. To odpowi ... » więcej 2017-11-20, godz. 17:30 W Nysie wybrali królowe pogranicza. Finał polsko-czeskiej miss 50 plus Osiem najpiękniejszych, najsubtelniejszych, najbardziej kreatywnych i wdzięcznych pań utytułowanych zostało w konkursie miss 50 plus, którego finał miał miejs ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:29 30 przejazdów kolejowych na Opolszczyźnie do likwidacji Taką decyzję podjęły już PKP Polskie Linie Kolejowe. 202 przejazdy czekają na uregulowanie ich statusu. Rozbierane są najczęściej przejazdy kolejowe, które wc ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:15 Kraksa ciężarówki i... lampy. Korki w Strzelcach Opolskich Kierowca ciężarówki skręcając z ulicy Toszeckiej w Stawową nie oszacował dobrze odległości i zderzył się ze słupem sygnalizacji świetlnej. W efekcie w centrum ... » więcej 2017-11-20, godz. 16:07 Nowoczesna ocenia dwa lata rządów PiS. Mówi o kandydacie na prezydenta Opola i wyborach samorządowych Opolska Nowoczesna zaprezentowała Czarną Księgę 2 lat rządów PiS i zaapelowała do sygnatariuszy Deklaracji Opolskiej, aby wspólne idee i wartości zamienić na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »