Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-11, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Nauczyciele z Uciechowic rok szkolny zaczęli bez umów o pracę i wypłat

Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Od rozpoczęcia roku szkolnego minął tydzień, a nauczyciele ze szkoły z oddziałem przedszkolnym w Uciechowicach w gminie Branice nadal nie mają umów o pracę. Dodatkowo nie otrzymali wynagrodzeń, które zgodnie z prawem powinny być wypłacone z początkiem miesiąca.
Przez ostatnie pięć lat placówka była prowadzona przez stowarzyszenie, a od 1 września ponownie jest zarządzana przez gminę.

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją - mówi Teresa Grabowska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach. - My nie wiemy, na jakich etatach pracujemy, ale muszę powiedzieć, że nauczyciele świadczą normalnie pracę. Przychodzimy, uczymy zgodnie z arkuszem organizacyjnym. Nie wiemy jednak, na czym stoimy. Jakbym chciała iść na L-4, to nawet nie mam pracodawcy, NIP-u, ani niczego, czym mogłabym się posłużyć, żeby pójść do lekarza.

- Otrzymaliśmy pismo podpisane przez wójta. Jest to zawiadomienie o nieutworzeniu oddziału przedszkolnego, a dzieci od 1 września normalnie przychodzą - dodaje Alina Woniakowska, prezes kietrzańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczycielka w szkole w Uciechowicach.

Do szkoły w Uciechowicach uczęszcza 9 uczniów, a do przedszkola 5 dzieci. W placówce zatrudnionych na pełny etat jest pięciu nauczycieli, a kilkunastu - zgodnie z arkuszem organizacyjnym - na etatach cząstkowych. Władze gminy uważają, że placówka zbyt mocno obciąża budżet gminy i zapowiadają jej likwidację. Zgodnie z prawem muszą ją jednak utrzymać jeszcze przez przynajmniej rok.

- Tak też będzie, ale będziemy przygotowywać się do wygaszania jej działalności - przekonuje Sebastian Baca, wójt Branic. - Jako szkoła samorządowa, a taką musimy przejąć, musimy dać pracę nauczycielom zgodnie z Kartą Nauczyciela. Koszt prowadzenia tej szkoły przez rok to około miliona złotych, dla dziewiątki dzieci w całej szkole podstawowej i kilkunastu nauczycieli. Żeby zobrazować sytuację, to mamy identyczną liczbę nauczycieli zatrudnionych w szkole w Włodzieninie, ale dzieci jest 10 razy więcej. Koszty prowadzenia obu placówek zbliżone.

Jak zapewnia Sebastian Baca, umowy z nauczycielami zostaną podpisane w momencie zatwierdzenia przez kuratorium arkuszu organizacyjnego szkoły. Wówczas wypłacone zostaną również zaległe pensje. Ponadto gmina ma zapewnić bezpłatny dojazd dla dzieci do szkoły.

Dodajmy, że gminie Branice są trzy szkoły podstawowe - obok Uciechowic działają w Włodzieninie i Branicach - oraz sześć przedszkoli.
Teresa Grabowska, Alina Woniakowska
Sebastian Baca

Wiadomości z regionu

2018-05-25, godz. 18:30 Prace budowlane jeszcze w tym roku. Opole stara się o pieniądze na park 800-lecia Radni wyrazili zgodę - Urząd Miasta Opola może złożyć wniosek o dofinansowanie projektu związanego z utworzeniem parku 800-lecia. Park miałby powstać na obsza ... » więcej 2018-05-25, godz. 18:00 Biało-czerwony pochód przeszedł przez miasto. Rozpoczęły się Dni Nysy Przedszkolaki przejęły klucze do bram miasta. Będą nim rządzić do poniedziałku. W Nysie rozpoczęły się jubileuszowe, 25 obchody dni miasta, które potrwają do ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:29 Pożar mieszkania w Opolu przy Ozimskiej. Przyczyną - żelazko Pożar pojawił się w pokoju mieszkania przy ulicy Ozimskiej. Jak informują strażacy, lokatorka zostawiła włączone żelazko i wyszła z mieszkania. » więcej 2018-05-25, godz. 17:24 Wypadek na DK 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Duże utrudnienia [AKTUALIZACJA] Mamy zablokowaną drogę krajową nr 40 w Kędzierzynie-Koźlu. Około 16:30 doszło tam do zderzenia samochodu osobowego z busem. Ze wstępnych informacji wynika, że ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pierwsi lokatorzy zameldowali się w mieszkaniach przy ul. Kaliskiej w Opolu To mieszkania budowane z myślą o inżynierach, specjalistach z branży IT, biotechnologach czy mechanikach. Do ich dyspozycji jest jeden budynek z dwu i trzypok ... » więcej 2018-05-25, godz. 17:00 Pod wpływem pobili właściciela posesji. Teraz staną przed sądem Pijani wtargnęli na cudzą posesję i pobili właściciela. Najmłodszy z awanturników miał 15 lat, najstarszy 29. Do zdarzenia doszło w powiecie głubczyckim. Spra ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Czy NFZ zapłaci za nadwykonania w hospicjum Samarytanin? "Jesteśmy dobrej myśli" Hospicjum 'Samarytanin' nie otrzymało pieniędzy za nadwykonania od Narodowego Funduszu Zdrowia w ramach realizowanej domowej opieki paliatywnej. Pracownicy pl ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:30 Spotkanie dla młodych, którzy chcą być aktywni Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zaprasza na pierwsze spotkanie w Nysie. Odbędzie się jutro (26.05) o godzinie 17:00 w nyskim biurze senatora Jerzego Cze ... » więcej 2018-05-25, godz. 16:15 Trwają 18. Międzynarodowe Targi Turystyki w Opolu. Koreański namiot dachowy jedną z atrakcji Wystawcy z kraju i zagranicy prezentują swoją ofertę na Międzynarodowych Targach Turystyki w Opolu. Na odwiedzających czekają również regionalne przysmaki i o ... » więcej 2018-05-25, godz. 15:51 Uwaga kierowcy - duże korki na opolskim odcinku autostrady A4 To wynik wypadku, do którego doszło tuż przed godziną 15 na wysokości węzła Krapkowice. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »