Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-11, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Nauczyciele z Uciechowic rok szkolny zaczęli bez umów o pracę i wypłat

Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Od rozpoczęcia roku szkolnego minął tydzień, a nauczyciele ze szkoły z oddziałem przedszkolnym w Uciechowicach w gminie Branice nadal nie mają umów o pracę. Dodatkowo nie otrzymali wynagrodzeń, które zgodnie z prawem powinny być wypłacone z początkiem miesiąca.
Przez ostatnie pięć lat placówka była prowadzona przez stowarzyszenie, a od 1 września ponownie jest zarządzana przez gminę.

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją - mówi Teresa Grabowska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach. - My nie wiemy, na jakich etatach pracujemy, ale muszę powiedzieć, że nauczyciele świadczą normalnie pracę. Przychodzimy, uczymy zgodnie z arkuszem organizacyjnym. Nie wiemy jednak, na czym stoimy. Jakbym chciała iść na L-4, to nawet nie mam pracodawcy, NIP-u, ani niczego, czym mogłabym się posłużyć, żeby pójść do lekarza.

- Otrzymaliśmy pismo podpisane przez wójta. Jest to zawiadomienie o nieutworzeniu oddziału przedszkolnego, a dzieci od 1 września normalnie przychodzą - dodaje Alina Woniakowska, prezes kietrzańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczycielka w szkole w Uciechowicach.

Do szkoły w Uciechowicach uczęszcza 9 uczniów, a do przedszkola 5 dzieci. W placówce zatrudnionych na pełny etat jest pięciu nauczycieli, a kilkunastu - zgodnie z arkuszem organizacyjnym - na etatach cząstkowych. Władze gminy uważają, że placówka zbyt mocno obciąża budżet gminy i zapowiadają jej likwidację. Zgodnie z prawem muszą ją jednak utrzymać jeszcze przez przynajmniej rok.

- Tak też będzie, ale będziemy przygotowywać się do wygaszania jej działalności - przekonuje Sebastian Baca, wójt Branic. - Jako szkoła samorządowa, a taką musimy przejąć, musimy dać pracę nauczycielom zgodnie z Kartą Nauczyciela. Koszt prowadzenia tej szkoły przez rok to około miliona złotych, dla dziewiątki dzieci w całej szkole podstawowej i kilkunastu nauczycieli. Żeby zobrazować sytuację, to mamy identyczną liczbę nauczycieli zatrudnionych w szkole w Włodzieninie, ale dzieci jest 10 razy więcej. Koszty prowadzenia obu placówek zbliżone.

Jak zapewnia Sebastian Baca, umowy z nauczycielami zostaną podpisane w momencie zatwierdzenia przez kuratorium arkuszu organizacyjnego szkoły. Wówczas wypłacone zostaną również zaległe pensje. Ponadto gmina ma zapewnić bezpłatny dojazd dla dzieci do szkoły.

Dodajmy, że gminie Branice są trzy szkoły podstawowe - obok Uciechowic działają w Włodzieninie i Branicach - oraz sześć przedszkoli.
Teresa Grabowska, Alina Woniakowska
Sebastian Baca

Wiadomości z regionu

2017-09-24, godz. 12:55 W Opolu zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu Rower, rolki, czy pociąg - do korzystania z alternatywnych i masowych środków transportu namawiają na pl. Wolności w Opolu służby i urząd miasta. Podczas fest ... » więcej 2017-09-24, godz. 12:12 Blisko 150 pomysłów na rozwój i zmiany. Lista wniosków do Budżetu Obywatelskiego Opola gotowa Dokładnie 143 wnioski wystartują o finansowe wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola na 2018 rok. Do podziału będzie dwa i pół miliona złotych. » więcej 2017-09-24, godz. 09:21 Wyślij kartkę z pozdrowieniami. W rolę listonoszy wcielą się opolscy harcerze Każdy może wziąć udział w akcji 'Harcerska Poczta Polowa ZHR'. Na terenie Opola, także w Radiu Opole, umieszczone są specjalne skrzynki, do których opolanie m ... » więcej 2017-09-24, godz. 08:00 Emin Pasza ma tablicę pamiątkową w Opolu. Podróżnik urodził się tutaj jako Eduard Schnitzer Pamiątkową tablicę Emina Paszy odsłonięto na skwerze Heleny Lehr w Opolu. Niemiecki lekarz i polityk, ale przede wszystkim podróżnik, urodził się i mieszkał p ... » więcej 2017-09-23, godz. 20:30 Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazj ... » więcej 2017-09-23, godz. 18:30 Ponad 500 harcerek i harcerzy spotkało się w Niemodlinie na wojewódzkim zlocie Harcerze z całego województwa spotkali się w Niemodlinie. Trwa tam V Zlot Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego 'Na Sokolim Wzgórzu'. » więcej 2017-09-23, godz. 16:00 Jak być szczęśliwym albo ozdobić puzderko? Europejskie Dni Nauki w Nysie Mimo deszczowej pogody wiele osób odwiedza Wyższą Szkołę Humanistyczną w Nysie, gdzie trwają Europejskie Dni Nauki. W pracowniach i salach wykładowych na kilk ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:50 Strażacy z powiatu brzeskiego rywalizują w zawodach pożarniczych Sztafeta 7 x 50 metrów i ćwiczenia bojowe - z takimi zadaniami zmagają się dzisiaj (23.09) strażacy ochotnicy na co dzień pełniący służbę w jednostkach OSP w ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Kluczborscy harcerze przekażą swoje mundury druhom na Ukrainie Harcerze z Kluczborka wesprą druhów na Ukrainie. W związku z obowiązkową wymianą mundurów harcerze planują przekazać całe swoje umundurowanie dla Polaków zrze ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Czeska Vidnava zaprasza na Zavody Horskych Kol Dzisiaj (23.09) w Vidnavie rozpoczyna się przygraniczna impreza sportowo-rekreacyjna. To wyścigi rowerów górskich, traktowane jednak z przymrużeniem oka, bowi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »