Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-11, 20:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Nauczyciele z Uciechowic rok szkolny zaczęli bez umów o pracę i wypłat

Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Szkoła w Uciechowicach [fot. Mariusz Chałupnik]
Od rozpoczęcia roku szkolnego minął tydzień, a nauczyciele ze szkoły z oddziałem przedszkolnym w Uciechowicach w gminie Branice nadal nie mają umów o pracę. Dodatkowo nie otrzymali wynagrodzeń, które zgodnie z prawem powinny być wypłacone z początkiem miesiąca.
Przez ostatnie pięć lat placówka była prowadzona przez stowarzyszenie, a od 1 września ponownie jest zarządzana przez gminę.

- Jesteśmy zbulwersowani tą sytuacją - mówi Teresa Grabowska, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Uciechowicach. - My nie wiemy, na jakich etatach pracujemy, ale muszę powiedzieć, że nauczyciele świadczą normalnie pracę. Przychodzimy, uczymy zgodnie z arkuszem organizacyjnym. Nie wiemy jednak, na czym stoimy. Jakbym chciała iść na L-4, to nawet nie mam pracodawcy, NIP-u, ani niczego, czym mogłabym się posłużyć, żeby pójść do lekarza.

- Otrzymaliśmy pismo podpisane przez wójta. Jest to zawiadomienie o nieutworzeniu oddziału przedszkolnego, a dzieci od 1 września normalnie przychodzą - dodaje Alina Woniakowska, prezes kietrzańskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczycielka w szkole w Uciechowicach.

Do szkoły w Uciechowicach uczęszcza 9 uczniów, a do przedszkola 5 dzieci. W placówce zatrudnionych na pełny etat jest pięciu nauczycieli, a kilkunastu - zgodnie z arkuszem organizacyjnym - na etatach cząstkowych. Władze gminy uważają, że placówka zbyt mocno obciąża budżet gminy i zapowiadają jej likwidację. Zgodnie z prawem muszą ją jednak utrzymać jeszcze przez przynajmniej rok.

- Tak też będzie, ale będziemy przygotowywać się do wygaszania jej działalności - przekonuje Sebastian Baca, wójt Branic. - Jako szkoła samorządowa, a taką musimy przejąć, musimy dać pracę nauczycielom zgodnie z Kartą Nauczyciela. Koszt prowadzenia tej szkoły przez rok to około miliona złotych, dla dziewiątki dzieci w całej szkole podstawowej i kilkunastu nauczycieli. Żeby zobrazować sytuację, to mamy identyczną liczbę nauczycieli zatrudnionych w szkole w Włodzieninie, ale dzieci jest 10 razy więcej. Koszty prowadzenia obu placówek zbliżone.

Jak zapewnia Sebastian Baca, umowy z nauczycielami zostaną podpisane w momencie zatwierdzenia przez kuratorium arkuszu organizacyjnego szkoły. Wówczas wypłacone zostaną również zaległe pensje. Ponadto gmina ma zapewnić bezpłatny dojazd dla dzieci do szkoły.

Dodajmy, że gminie Branice są trzy szkoły podstawowe - obok Uciechowic działają w Włodzieninie i Branicach - oraz sześć przedszkoli.
Teresa Grabowska, Alina Woniakowska
Sebastian Baca

Wiadomości z regionu

2018-01-22, godz. 20:40 Centrum dla seniorów w Opolu ma już rok 4,5 tysiąca seniorów odwiedziło Centrum Informacyjno-Edukacyjne „Senior w Opolu”. Placówka obchodzi pierwszą rocznicę działalności. Miejsce to oferuje osobom ... » więcej 2018-01-22, godz. 20:08 Seniorzy bawią się na Balu Karnawałowym w Opolu Bal seniorów w Opolu stał się okazją do wspólnej zabawy z okazji Dnia Babci i Dziadka, ale także podsumowania roku działalności Centrum Informacyjno-Edukacyjn ... » więcej 2018-01-22, godz. 19:45 Półmetek ferii na Opolszczyźnie. Sanepid kontroluje zimowiska Brak „dzikich” turnusów i interwencji związanych z wypoczynkiem zimowym - za nami pierwszy tydzień ferii w województwie opolskim. Dane z 18 stycznia wskazują, ... » więcej 2018-01-22, godz. 18:50 Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie dostał nowego busa. Auto ma windę dla wózków inwalidzkich Nowego busa do przewozu podopiecznych otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie. Samochód kosztował blisko 140 tysięcy złotych. » więcej 2018-01-22, godz. 18:11 Bomba z czasów II wojny światowej w Ligocie Prószkowskiej. Konieczna była ewakuacja mieszkańców 100-kilogramową bombę przeciwlotniczą z czasów II wojny światowej odkryto w Ligocie Prószkowskiej w powiecie opolskim. Niewybuch znaleziono na boisku szkolnym ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:30 Wrócili bezpiecznie do domu. Opolscy logistycy powitali "misjonarzy" W koszarach 10. Brygady Logistycznej przywitano żołnierzy, którzy bezpiecznie powrócili z I zmiany misji w Rumunii i III zmiany misji Inherent Resolve w Kuwej ... » więcej 2018-01-22, godz. 17:00 Oskarżenia o mobbing i brak policjantów na wieczornych służbach. Anonim trafił do naszej redakcji Kilka dni temu otrzymaliśmy pismo, w którym czytamy o złej sytuacji kadrowej w Komendzie Powiatowej Policji w Brzegu. Nieznany autor pisze, że w ogniwie patro ... » więcej 2018-01-22, godz. 16:45 SLD przypomina o "zapomnianych żołnierzach" Działacze opolskiego Sojuszu Lewicy Demokratycznej ponownie spotkali się na placu Wolności w Opolu by uczcić pamięć 'zapomnianych żołnierzy' Ludowego Wojska P ... » więcej 2018-01-22, godz. 16:00 Prezydent Opola przeciwny hejtowi, ale również chce umorzenia postępowania dla Romana K. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Miasta Opola również przyłączył się do wniosku o umorzenie postępowania wobec Romana K. Prokuratura zarzuciła przeciwnikowi po ... » więcej 2018-01-22, godz. 15:31 Seniorom z okazji ich święta. Dzieci w Opolu zaśpiewały Babciom i Dziadkom Rodzinnie, radośnie i na wesoło. Dzieci z Przedszkola nr 22 „Bajkowa Rodzina” w Opolu postanowiły umilić czas seniorom i przygotowały mały program artystyczny ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »