Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-21, 09:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Z powodu braku rozporządzeń urzędy pracy nie mogły podpisywać umów na dotacje i refundacje

Przez wprowadzenie ustawy "za życiem" na 2 tygodnie wstrzymano podpisanie umowy na dotację do rozpoczęcia działalności przez Krzysztofa Wolnego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Przez wprowadzenie ustawy "za życiem" na 2 tygodnie wstrzymano podpisanie umowy na dotację do rozpoczęcia działalności przez Krzysztofa Wolnego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krzysztof Wolny z Jemielnicy 4 lipca miał podpisać umowę i odebrać z urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dwie godziny przed wizytą w urzędzie dowiedział się, że podpisania umowy nie będzie, bo w nocy zmieniły się przepisy.
Pan Krzysztof planował otworzyć firmę zajmującą się pielęgnacją terenów leśnych. Miał już pierwszych klientów, zamówione u producentów potrzebne maszyny. 4 lipca miał w Powiatowym Urzędzie Pracy w Strzelcach Opolskich podpisać umowę przyznającą mu dotację, ale do tego nie doszło.

- Dwie godziny przed podpisaniem umowy dostałem telefon z urzędu pracy z informacją, że dotacje zostały wstrzymane przez nasz rząd. Musiałem wszystkie plany zawiesić i przesunąć praktycznie o dwa miesiące. Szef, z którym miałem podpisać umowę, też nie był zadowolony z tej sytuacji - mówi Krzysztof Wolny.

Ostatecznie umowa została podpisana w środę, czyli po 16 dniach od pierwotnego terminu.

- Pismo o tych zmianach otrzymaliśmy 5 lipca. Gdybym sam nie doszukał się tych informacji na stronie ministerstwa, to mogłoby być niewesoło - mówi Roman Kus, zastępca dyrektora PUP w Strzelcach Opolskich. – W zasadzie od poniedziałku możemy już normalnie podpisywać umowy, udzielać dotacji i refundacji na miejsca pracy. Było to przez dwa tygodnie zablokowane przez wejście w życie ustawy „za życiem”, która wprowadzała poprawki do naszej ustawy o promocji zatrudnienia. W związku z tym ministerstwo musiało wydać nowe rozporządzenia, które wprowadzały w życie nowelizacje.

Próbowaliśmy się dowiedzieć w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dlaczego od razu nie poinformowano urzędów pracy o zmianach w przepisach, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Za to poinformowano nas, że "czasowe wstrzymanie niektórych czynności powiatowych urzędów pracy nie rodzi po stronie bezrobotnego żadnych konsekwencji. Nie musi on składać dodatkowych dokumentów, wyjaśnień, ani spełniać dodatkowych wymogów".
Krzysztof Wolny
Roman Kus

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-26, godz. 10:30 Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Na Opolszczyźnie świętuje ponad pół tysiąca farmaceutów Dziś (26.09) Ogólnopolski Dzień Aptekarza, wczoraj przypadał Dzień Farmaceuty (25.09). Na Opolszczyźnie mamy ponad 570 farmaceutów i ok. 300 aptek. » więcej 2020-09-26, godz. 10:23 Dachowanie samochodu osobowego w Byczynie Do dachowania pojazdu osobowego doszło w Byczynie. Jedna osoba podróżująca samochodem została poszkodowana. Na miejscu pomocy udzielił jej zespól ratownictwa… » więcej 2020-09-26, godz. 09:53 Niespokojna noc na opolskich drogach Kierowca bmw staranował dwie taksówki w centrum Opola. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem (25.09) na ul. Żeromskiego koło Solarisa. Kierujący samochodem… » więcej 2020-09-26, godz. 09:33 Samochód uderzył w przyczepkę na A4. W Opolu kolizja osobówki z autobusem MZK Utrudnienia na autostradzie A4 między węzłami Krapkowice a Kędzierzyn- Koźle. Na nitce w kierunku Katowic, na wysokości miejscowości Kadłubiec samochód… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-25, godz. 21:45 Koronawirus w regionie: 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, w 8 nauka jest prowadzona hybrydowo Na Opolszczyźnie 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, z kolei w 8 edukacja jest prowadzona w systemie hybrydowym. Jak poinformował dzisiaj (25.09) Michał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***