Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-21, 09:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Z powodu braku rozporządzeń urzędy pracy nie mogły podpisywać umów na dotacje i refundacje

Przez wprowadzenie ustawy "za życiem" na 2 tygodnie wstrzymano podpisanie umowy na dotację do rozpoczęcia działalności przez Krzysztofa Wolnego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Przez wprowadzenie ustawy "za życiem" na 2 tygodnie wstrzymano podpisanie umowy na dotację do rozpoczęcia działalności przez Krzysztofa Wolnego [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Krzysztof Wolny z Jemielnicy 4 lipca miał podpisać umowę i odebrać z urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dwie godziny przed wizytą w urzędzie dowiedział się, że podpisania umowy nie będzie, bo w nocy zmieniły się przepisy.
Pan Krzysztof planował otworzyć firmę zajmującą się pielęgnacją terenów leśnych. Miał już pierwszych klientów, zamówione u producentów potrzebne maszyny. 4 lipca miał w Powiatowym Urzędzie Pracy w Strzelcach Opolskich podpisać umowę przyznającą mu dotację, ale do tego nie doszło.

- Dwie godziny przed podpisaniem umowy dostałem telefon z urzędu pracy z informacją, że dotacje zostały wstrzymane przez nasz rząd. Musiałem wszystkie plany zawiesić i przesunąć praktycznie o dwa miesiące. Szef, z którym miałem podpisać umowę, też nie był zadowolony z tej sytuacji - mówi Krzysztof Wolny.

Ostatecznie umowa została podpisana w środę, czyli po 16 dniach od pierwotnego terminu.

- Pismo o tych zmianach otrzymaliśmy 5 lipca. Gdybym sam nie doszukał się tych informacji na stronie ministerstwa, to mogłoby być niewesoło - mówi Roman Kus, zastępca dyrektora PUP w Strzelcach Opolskich. – W zasadzie od poniedziałku możemy już normalnie podpisywać umowy, udzielać dotacji i refundacji na miejsca pracy. Było to przez dwa tygodnie zablokowane przez wejście w życie ustawy „za życiem”, która wprowadzała poprawki do naszej ustawy o promocji zatrudnienia. W związku z tym ministerstwo musiało wydać nowe rozporządzenia, które wprowadzały w życie nowelizacje.

Próbowaliśmy się dowiedzieć w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dlaczego od razu nie poinformowano urzędów pracy o zmianach w przepisach, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Za to poinformowano nas, że "czasowe wstrzymanie niektórych czynności powiatowych urzędów pracy nie rodzi po stronie bezrobotnego żadnych konsekwencji. Nie musi on składać dodatkowych dokumentów, wyjaśnień, ani spełniać dodatkowych wymogów".
Krzysztof Wolny
Roman Kus

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »