Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-05, 06:30 Autor: Witold Wośtak

Starosta krapkowicki: zbiornik retencyjny byłby rewolucją, ale nie może zastąpić innych zabezpieczeń

Spotkanie w sprawie zbiornika retencyjnego [fot. Adam Niewalda]
Spotkanie w sprawie zbiornika retencyjnego [fot. Adam Niewalda]
Odra [fot. Barbara Więcek]
Odra [fot. Barbara Więcek]
- To bardzo nowatorski pomysł i rewolucja dla powiatu krapkowickiego - tak starosta Maciej Sonik mówi o propozycji budowy zbiornika retencyjnego między Zdzieszowicami, Walcami i Krapkowicami.
Poinformował o tym wczoraj (03.07) wojewoda Adrian Czubak podczas uroczystości związanych z powodzią tysiąclecia. Według wstępnych ustaleń, zbiornik wielkości Jeziora Turawskiego byłby zlokalizowany w starorzeczu Odry, zalanym w 1997 roku. Sonik zwraca uwagę, że znaczący może być opór mieszkańców i właścicieli działek.

- Daliśmy sobie z wojewodą dwa miesiące na pierwsze analizy - dodaje starosta. - Najważniejsza w dyskusji jest odpowiedź na pytania, czy są możliwości techniczne, hydrologiczne i geologiczne do budowy takiego zbiornika. Po drugie trzeba sprawdzić możliwości prawne, a po trzecie należy znaleźć źródła finansowania. Wszystkie te rzeczy są jednak po stronie wojewody.

Sonik podkreśla, że ewentualna budowa zbiornika retencyjnego nie może zastąpić inwestycji w pozostałe zabezpieczenia przeciwpowodziowe powiatu krapkowickiego. - Niezależnie od realizacji zbiornika, wąskie gardła na Odrze – były most kolejowy w Krapkowicach i most na autostradzie A4 – spiętrzają wodę i pogarszają sytuację przeciwpowodziową. Będziemy i tak apelować o uporządkowanie tych rzeczy, bo żaden zbiornik nie rozwiąże problemu.

Zdaniem krapkowickiego starosty, budowa zbiornika wpłynęłaby też korzystnie na atrakcyjność turystyczną okolicznych gmin.
Maciej Sonik 1
Maciej Sonik 2

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 14:21 Pijani postanowili pobić bezdomnego. Mieli też włamać się do hotelu pracowniczego. W sądzie ruszył proces Według prokuratury 27-letni Kamil K. oraz jego o rok starszy kolega Piotr J., po imprezie w jednym z barów w Ozimku, włamali się do hotelu pracowniczego, w kt ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:19 Specjalistyczna opieka nad wcześniakami i ciężko chorymi dziećmi w opolskim szpitalu ginekologicznym Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu jako jedyne w województwie opolskim będzie prowadziło Dziecięcą Opiekę Koordynowaną. W tym r ... » więcej 2019-10-23, godz. 13:03 Miał gwałcić swoje siostry. Dominik I. stanął dzisiaj przed sądem Prokuratura twierdzi, że 24-letni Dominik I. przez blisko 10 lat wykorzystywał seksualnie swoje dwie biologiczne siostry. Pierwszych tzw. innych czynności sek ... » więcej 2019-10-23, godz. 12:01 Prudnik: za pobicie i kradzież grożą im wieloletnie kary więzienia Pod zarzutem pobicia z użyciem niebezpiecznego narzędzia zatrzymani zostali w Prudniku osiemnastolatek oraz jego 28-letni kompan. Po tym, jak namierzyła ich p ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:50 Będzie nowy sprzęt dla oddziału kardiologii USK. Pieniądze na zakup przekazało Opole Ten sprzęt ma być kolejnym krokiem, który pozwoli na przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów. Na oddział kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:35 Dzielnicobus w trasie. Trwa głosowanie na kandydatów do rad dzielnic Opola Do 28 października trwa głosowanie do rad dzielnic Opola. W tym roku głosy oddajemy przez stronę internetową wybory.dzielnice.opole.pl. Dla osób starszych lub ... » więcej 2019-10-23, godz. 11:30 Ostatni dzwonek, by wziąć udział w "Ławce Go". Dziś mija termin nadsyłania zgłoszeń Długie rozmowy, poznanie nowych ludzi, modlitwa i uwielbienie - m.in. na to składa się tegoroczna 'Ławka Go'. Przez trzy dni uczniowie szkół średnich oraz stu ... » więcej 2019-10-23, godz. 10:15 "Jest mnóstwo przedsięwzięć mających poprawić czytelnictwo w Polsce". Gość porannej rozmowy w Radiu Opole - Ostatnio ruszyła potężna machina naprawcza w zakresie poziomu czytelnictwa Polaków. Przez tę machinę rozumiem całe mnóstwo różnych projektów i przedsięwzięć ... » więcej 2019-10-23, godz. 09:25 Niebezpieczny poranek na opolskich drogach. Kolizja w Opolu, wypadek w Goświnowicach Dwa samochody zderzyły się na obwodnicy Opola tuż za rondem Szczakiela. Nikt nie został poszkodowany, ale były utrudnienia w ruchu. » więcej 2019-10-22, godz. 20:15 Kędzierzyn-Koźle: Alkoholowa libacja zakończona śmiercią Do dramatycznych wydarzeń doszło w Kędzierzynie-Koźlu w miniony weekend. W sobotę wieczór (19.10) w jednym z bloków na osiedlu Śródmieście, w czasie suto zakr ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »