Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-07-05, 06:30 Autor: Witold Wośtak

Starosta krapkowicki: zbiornik retencyjny byłby rewolucją, ale nie może zastąpić innych zabezpieczeń

Spotkanie w sprawie zbiornika retencyjnego [fot. Adam Niewalda]
Spotkanie w sprawie zbiornika retencyjnego [fot. Adam Niewalda]
Odra [fot. Barbara Więcek]
Odra [fot. Barbara Więcek]
- To bardzo nowatorski pomysł i rewolucja dla powiatu krapkowickiego - tak starosta Maciej Sonik mówi o propozycji budowy zbiornika retencyjnego między Zdzieszowicami, Walcami i Krapkowicami.
Poinformował o tym wczoraj (03.07) wojewoda Adrian Czubak podczas uroczystości związanych z powodzią tysiąclecia. Według wstępnych ustaleń, zbiornik wielkości Jeziora Turawskiego byłby zlokalizowany w starorzeczu Odry, zalanym w 1997 roku. Sonik zwraca uwagę, że znaczący może być opór mieszkańców i właścicieli działek.

- Daliśmy sobie z wojewodą dwa miesiące na pierwsze analizy - dodaje starosta. - Najważniejsza w dyskusji jest odpowiedź na pytania, czy są możliwości techniczne, hydrologiczne i geologiczne do budowy takiego zbiornika. Po drugie trzeba sprawdzić możliwości prawne, a po trzecie należy znaleźć źródła finansowania. Wszystkie te rzeczy są jednak po stronie wojewody.

Sonik podkreśla, że ewentualna budowa zbiornika retencyjnego nie może zastąpić inwestycji w pozostałe zabezpieczenia przeciwpowodziowe powiatu krapkowickiego. - Niezależnie od realizacji zbiornika, wąskie gardła na Odrze – były most kolejowy w Krapkowicach i most na autostradzie A4 – spiętrzają wodę i pogarszają sytuację przeciwpowodziową. Będziemy i tak apelować o uporządkowanie tych rzeczy, bo żaden zbiornik nie rozwiąże problemu.

Zdaniem krapkowickiego starosty, budowa zbiornika wpłynęłaby też korzystnie na atrakcyjność turystyczną okolicznych gmin.
Maciej Sonik 1
Maciej Sonik 2

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej 2019-01-16, godz. 13:43 Nysanin, który w Internecie namawiał do przestępstw i nienawiści, usłyszał zarzuty Publiczne pochwalanie i nawoływanie do popełnienia przestępstw oraz stosowanie gróźb wobec grupy osób, z uwagi na ich przynależność polityczną. Takie zarzuty ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:01 Materiał wybuchowy zniszczył bankomat w Tułowicach. Trwa policyjne dochodzenie W nocy włamano się do jednego z bankomatów w Tułowicach. Do zdarzenia doszło na terenie jednego z dyskontów. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcy z ... » więcej 2019-01-16, godz. 12:00 47 milionów złotych na ścieżki rowerowe w powiecie opolskim Za 47 milionów złotych powstaną w powiecie opolskim ścieżki rowerowe. Inwestycję prowadzi powiat opolski, a znaczną część pieniędzy - prawie 39 mln złotych - ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:23 Szpital w Kędzierzynie-Koźlu przejmuje ratownictwo medyczne. Trzeba będzie kupić lub pożyczyć karetki Od 1 kwietnia to szpital, a nie prywatna firma, będzie odpowiadać za organizację ratownictwa medycznego. Oznacza to, że lecznice będą musiały wynająć lub kupi ... » więcej 2019-01-16, godz. 11:00 Dino ma się coraz lepiej. "Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego los" 'Dino ma się coraz lepiej. Lubi biegać, pływać, szkolić się, a najbardziej na świecie lubi być z człowiekiem. Jesteśmy przygotowani do dalszej batalii o jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »