Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-14, 18:30 Autor: Ewelina Laxy

- Problemy są takie same jak w innych częściach kraju - zastępca RPO o sytuacji w specjalistycznych placówkach w regionie

Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich © (fot. Karolina Kopacz)
Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich © (fot. Karolina Kopacz)
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich - Krzysztof Olkowicz [fot. Ewelina Laxy]
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich - Krzysztof Olkowicz [fot. Ewelina Laxy]
Krzysztof Olkowicz, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, skontrolował opolskie placówki, w których przebywają osoby zamknięte wbrew swojej woli, tj. m.in. izby wytrzeźwień czy szpitale psychiatryczne. Z raportu wynika, że zmagają się one z takimi samymi problemami, jak te w innych częściach kraju.
- Zajęliśmy się nie tylko problemami pracowników placówek, ale także osób, które w nich przebywają - mówił Krzysztof Olkowicz. - Nie zidentyfikowaliśmy problemów, które byłyby specyficzne dla Opolszczyzny. Obok tych problemów, które mamy, w zakładach karnych jest to problem powierzchni mieszkaniowej. Problemy, które występują w szpitalach psychiatrycznych są podobne. Nie mówiliśmy o jakichś specyficznych problemach, związanych z przestrzeganiem praw obywateli, raczej mówimy o tych problemach, które występują i tu i w innych jednostkach na terenie Polski.

W ramach wizyty rzecznika, odbyła się też debata, w której wzięli udział pracownicy Straży Granicznej, Straży Więziennej czy Domów Pomocy Społecznej. Jak zaznaczał rzecznik, przedyskutowano wiele spraw, w tym problem zatrudniania pielęgniarek w Domach Pomocy Społecznej.

- Takie bezpośrednie spotkania pozwalają na zidentyfikowanie problemów - dodawał Olkowicz. - Pozwala nam na to, żeby odpowiednio reagować. Rzecznik od 2008 roku wizytuje wszystkie miejsca detencji. I z satysfakcją możemy odnotować, że o ile te pierwsze wizytacje budziły pewne emocje, o tyle dzisiaj te wizytacje i ta dzisiejsza debata, jest to czysto prewencyjne działanie. Jeżeli zauważamy jakiś problem, to ten problem później należy pokazać i rozstrzygnąć.

Spotkanie odbyło się w ramach wizytacji miejsc, w których przebywają osoby pozbawione wolności. Debata w Opolu umożliwiła uzupełnienie raportu Krajowego Mechanizmu Prewencji, który rzecznik przygotowuje od 2008 roku. Krajowy Mechanizm Prewencji to niezależna jednostka, do której zadań należy poprawa traktowania osób pozbawionych wolności.
Krzysztof Olkowicz1
Krzysztof Olkowicz2

Wiadomości z regionu

2019-03-22, godz. 09:48 Wypadek i zablokowana droga z Opola do Ozimka Uwaga kierowcy! Zablokowana jest droga krajowa nr 46 na trasie Opole-Ozimek. W miejscowości Lędziny doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Jak infor ... » więcej 2019-03-22, godz. 07:00 Nielegalne składowisko beczek z chemikaliami w kurniku w Otmicach. Na miejscu strażacy, policja oraz WIOŚ [AKTUALIZACJ ... Nawet kilkaset beczek z różnego rodzaju chemikaliami może znajdować się na terenie dawnego kurnika w Otmicach w gminie Izbicko. Teren zabezpieczono a wezwana ... » więcej 2019-03-21, godz. 22:30 Buspas dla samochodów wiozących co najmniej cztery osoby. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się władze Nysy W centrum Nysy powstanie buspas z inteligentnym systemem monitorującym. Kamery wspierane przez sztuczną inteligencję, będą sprawdzać, czy z wydzielonych pasów ... » więcej 2019-03-21, godz. 20:00 Opolskie wodociągi stawiają na naukę poprzez zabawę. Bogaty program obchodów Światowego Dnia Wody w Opolu Zwiedzanie laboratorium WIK, wodne warsztaty w hali maszyn i mnóstwo imprez kulturalnych - to oferta przygotowana dla mieszkańców Opola w ramach obchodów Świa ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:29 W europarlamencie chce walczyć o większe fundusze na cele społeczne Agnieszka Ścigaj z ugrupowania Kukiz'15 spotkała się z mieszkańcami Prudnika. Jej przyjazd miał związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz działalnoś ... » więcej 2019-03-21, godz. 19:15 Uczniowie przyszli do szkoły w różnych skarpetkach. Przypominają, że są wśród nich dzieci z zespołem Downa Kolorowe skarpetki i koniecznie nie do pary - w taki sposób nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej numer 2 w Opolu przyszli dzisiaj (21.03) na zajęcia. W ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:30 Nyskie wodociągi zachęcają do picia "kranówki". "Jest bezpieczna, zdrowa i nie ma w niej cząstek plastiku" Nyskie wodociągi zachęcają do picia wody z kranu. Jej jakość jest systematycznie badana, przez co spożycie jest bezpieczne i tańsze niż wody w butelkach - zau ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:57 Dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego Instytut Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprosił licealistów zainteresowanych studiowaniem na kierunku lekarskim. W ramach Dnia Otwartego wykładowcy tłumacz ... » więcej 2019-03-21, godz. 17:35 Bus "NowejPiątki" promujący rządowe inicjatywy prospołeczne odwiedza kolejne gminy Opolszczyzny Dzisiaj (21.03) szczegóły programu rządowego poznali mieszkańcy Chrząstowic, Ozimka i Turawy w powiecie opolskim. » więcej 2019-03-21, godz. 17:08 Opolska Wiosna Roberta Biedronia składa wnioski o ujawnienie wysokości zarobków opolskich urzędników Działacze opolskiej Wiosny włączają się w ogólnopolską akcję Roberta Biedronia pod hasłem 'Wiosenne porządki'. To pomysł ujawnienia wysokości zarobków opolski ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »