Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-18, 19:30 Autor: Monika Pawłowska

Zbierają podpisy w sprawie kontraktu społecznego dla pracowników w Opolu

Ponawiają propozycję kontraktu społecznego dla pracowniczek i pracowników w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Ponawiają propozycję kontraktu społecznego dla pracowniczek i pracowników w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Przedstawiciele partii Razem i Zieloni wracają z pomysłem kontraktu społecznego dla opolskich pracowników.
Tym razem działacze ruszają ze zbiórką podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały dotyczącej poprawy warunków zatrudnienia, zarobków czy pakietu socjalnego dla pracowników urzędu miasta i firm działających w strefie ekonomicznej.

- Chcemy, aby radni pochylili się nad tą kwestią na czerwcowej sesji - mówi Adam Pieszczuk z partii Zieloni. - Kiedy w lutym przedstawiliśmy ten kontrakt panu prezydentowi Opola, to wykpił go, a także nie chciał się z nami spotkać. Z tego powodu wracamy z tym kontraktem. Sądzę, że zebranie 300 podpisów w niespełna miesiąc w tej sprawie nie będzie dla nas żadnym problemem, bo jest to palący problem społeczny - twierdzi.

- Liczymy, że mieszkańcy zostaną wysłuchani, bo chcemy zapobiegać sytuacjom bardzo niskich wynagrodzeń i wyzysku, które pojawiają się w Opolu - zaznacza Michał Pytlik, rzecznik prasowy opolskiej partii Razem.

- Nie mówimy, że prezydent ma wyznaczać zarobki w prywatnych firmach. To w ogóle nie o to chodzi. Nam chodzi np. o to, żeby w warunkach przetargowych zamieszczać punkty, które będą osłoną dla pracowników przed zbyt niskimi pensjami i przed niegodziwymi warunkami pracy. To jest normalna klauzula społeczna szeroko stosowana na całym świecie - tłumaczy Pytlik.

Rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak dementuje informacje o wyzysku pracowników w Opolu oraz braku możliwości umówienia się przedstawicieli inicjatywy na spotkanie z prezydentem miasta. Podkreśla też, że cały czas sprowadzani są nowi inwestorzy, dzięki czemu rośnie konkurencja na rynku pracy. - W Opolu funkcjonują także takie firmy jak IFM - światowy lider automatyki, który otworzył centrum badawczo-rozwojowe. Cały pakiet firm, które wdrażają nowe technologie działa także w Parku Naukowo-Technologicznym - dodaje.
Adam Pieszczuk
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2020-09-26, godz. 12:55 W Grodkowie runął komin. W trakcie interwencji strażacy zostali wezwani do zdarzenia na autostradzie Pracowita sobota strażaków w powiecie brzeskim. Przed południem dwukrotnie wyjeżdżali do zdarzeń związanych z bezpieczeństwem na drogach regionu. » więcej 2020-09-26, godz. 12:15 Policjanci z Kędzierzyna-Koźla uratowali życie mężczyźnie Weszli do mieszkania przez okno i uratowali życie 52-letniemu mężczyźnie. Mowa o policjantach z Kędzierzyna-Koźla, którzy w czwartek (24.09), po otrzymaniu… » więcej 2020-09-26, godz. 12:00 Chcą pomagać i działać. Wojewódzka Społeczna Rada do Spraw Osób Niepełnosprawnych przedstawiła plan działania… Problemy z dojazdem osób niepełnosprawnych na zajęcia, brak autobusów niskopodłogowych w komunikacji międzymiastowej, czy opłaty za pobyt w Środowiskowych… » więcej 2020-09-26, godz. 10:46 Ministerstwo Zdrowia: 32 nowe przypadki COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ofiary śmiertelne. W całym kraju 1584 przypadki… Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 1584 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 32 na Opolszczyźnie. W regionie od początku pandemii… » więcej 2020-09-26, godz. 10:30 Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Na Opolszczyźnie świętuje ponad pół tysiąca farmaceutów Dziś (26.09) Ogólnopolski Dzień Aptekarza, wczoraj przypadał Dzień Farmaceuty (25.09). Na Opolszczyźnie mamy ponad 570 farmaceutów i ok. 300 aptek. » więcej 2020-09-26, godz. 10:23 Dachowanie samochodu osobowego w Byczynie Do dachowania pojazdu osobowego doszło w Byczynie. Jedna osoba podróżująca samochodem została poszkodowana. Na miejscu pomocy udzielił jej zespól ratownictwa… » więcej 2020-09-26, godz. 09:53 Niespokojna noc na opolskich drogach Kierowca bmw staranował dwie taksówki w centrum Opola. Do zdarzenia doszło wczoraj wieczorem (25.09) na ul. Żeromskiego koło Solarisa. Kierujący samochodem… » więcej 2020-09-26, godz. 09:33 Samochód uderzył w przyczepkę na A4. W Opolu kolizja osobówki z autobusem MZK Utrudnienia na autostradzie A4 między węzłami Krapkowice a Kędzierzyn- Koźle. Na nitce w kierunku Katowic, na wysokości miejscowości Kadłubiec samochód… » więcej 2020-09-26, godz. 06:00 Znikną bramki poboru opłat na autostradzie A4 w woj. opolskim. W Polsce będzie działał system e-Toll Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich… » więcej 2020-09-25, godz. 21:45 Koronawirus w regionie: 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, w 8 nauka jest prowadzona hybrydowo Na Opolszczyźnie 4 placówki oświatowe pracują zdalnie, z kolei w 8 edukacja jest prowadzona w systemie hybrydowym. Jak poinformował dzisiaj (25.09) Michał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***