Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-18, 19:30 Autor: Monika Pawłowska

Zbierają podpisy w sprawie kontraktu społecznego dla pracowników w Opolu

Ponawiają propozycję kontraktu społecznego dla pracowniczek i pracowników w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Ponawiają propozycję kontraktu społecznego dla pracowniczek i pracowników w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Przedstawiciele partii Razem i Zieloni wracają z pomysłem kontraktu społecznego dla opolskich pracowników.
Tym razem działacze ruszają ze zbiórką podpisów pod projektem obywatelskiej uchwały dotyczącej poprawy warunków zatrudnienia, zarobków czy pakietu socjalnego dla pracowników urzędu miasta i firm działających w strefie ekonomicznej.

- Chcemy, aby radni pochylili się nad tą kwestią na czerwcowej sesji - mówi Adam Pieszczuk z partii Zieloni. - Kiedy w lutym przedstawiliśmy ten kontrakt panu prezydentowi Opola, to wykpił go, a także nie chciał się z nami spotkać. Z tego powodu wracamy z tym kontraktem. Sądzę, że zebranie 300 podpisów w niespełna miesiąc w tej sprawie nie będzie dla nas żadnym problemem, bo jest to palący problem społeczny - twierdzi.

- Liczymy, że mieszkańcy zostaną wysłuchani, bo chcemy zapobiegać sytuacjom bardzo niskich wynagrodzeń i wyzysku, które pojawiają się w Opolu - zaznacza Michał Pytlik, rzecznik prasowy opolskiej partii Razem.

- Nie mówimy, że prezydent ma wyznaczać zarobki w prywatnych firmach. To w ogóle nie o to chodzi. Nam chodzi np. o to, żeby w warunkach przetargowych zamieszczać punkty, które będą osłoną dla pracowników przed zbyt niskimi pensjami i przed niegodziwymi warunkami pracy. To jest normalna klauzula społeczna szeroko stosowana na całym świecie - tłumaczy Pytlik.

Rzecznik opolskiego ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak dementuje informacje o wyzysku pracowników w Opolu oraz braku możliwości umówienia się przedstawicieli inicjatywy na spotkanie z prezydentem miasta. Podkreśla też, że cały czas sprowadzani są nowi inwestorzy, dzięki czemu rośnie konkurencja na rynku pracy. - W Opolu funkcjonują także takie firmy jak IFM - światowy lider automatyki, który otworzył centrum badawczo-rozwojowe. Cały pakiet firm, które wdrażają nowe technologie działa także w Parku Naukowo-Technologicznym - dodaje.
Adam Pieszczuk
Michał Pytlik

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 22:30 Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni Senat Politechniki Opolskiej pozytywnie zaopiniował trzech kandydatów na rektora uczelni. O funkcję ubiegać się będą prorektor ds. studenckich i inwestycji pr ... » więcej 2019-09-19, godz. 22:00 Benzen i brak wałów - o tym mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla rozmawiali z kandydatami na parlamentarzystów Kwestie poprawy jakości powietrza, budowy obwodnicy i transportu, a także szkolnictwo i wsparcie dla przedsiębiorców - między innymi o tym rozmawiali dzisiaj ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:45 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 20:30 Opole: opóźnia się remont ulicy Oleskiej. Kierowcy muszą uzbroić się w cierpliwość Kończy się remont pierwszego odcinka ulicy Oleskiej Opolu. Jutro (20.09) drogowcy mają rozpocząć układanie nawierzchni asfaltowej między rondem Rotmistrza Wit ... » więcej 2019-09-19, godz. 18:00 W gminie Izbicko powstaje pierwsza świetlica dla seniorów Pierwsza świetlica dla seniorów ma powstać w gminie Izbicko. Jedno popołudnie w tygodniu najstarsi mieszkańcy będą mogli spędzić w swoim gronie i uczestniczyć ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:30 Pod okiem strażaków młodzież uczyła się jak ratować życie i prawidłowo udzielić pierwszej pomocy [ZDJĘCIA] Usztywniali kończyny, bandażowali rany i reanimowali ofiary wypadków. 17 drużyn ze szkół podstawowych w Opolu pod okiem opolskich strażaków szlifowało umiejęt ... » więcej 2019-09-19, godz. 17:00 Na Opolszczyźnie skróciły się kolejki do tomografu, rezonansu i usunięcia zaćmy. To jeden z lepszych wyników w kraju Najlepiej w kraju wypada województwo opolskie pod względem skrócenia kolejek na badanie tomografem oraz rezonansem magnetycznym. Niewiele gorzej jest z oczeki ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »