Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-26, 15:20 Autor: Dorota Kłonowska

Były burmistrz Paczkowa stanie przed sądem. Wyczałkowski: "Jestem niewinny"

Bogdan Wyczałkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bogdan Wyczałkowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Siedziba Prokuratury Rejonowej w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Siedziba Prokuratury Rejonowej w Nysie [Fot.Dorota Kłonowska]
Prokuratura Rejonowa w Nysie przesłała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi Paczkowa Bogdanowi Wyczałkowskiemu. (Samorządowiec prosi o publikację nazwiska i wizerunku). Zarzuca mu narażenie gminy na straty finansowe wskutek niedopełnienia obowiązków służbowych. Chodzi o naliczanie podatku rolnego i od nieruchomości, a także sprzedaż lokalu użytkowego z pominięciem aktualnej wyceny rzeczoznawcy.
- 24 kwietnia wysłaliśmy do Sądu Rejonowego w Nysie akt oskarżenia w tej sprawie - mówi prokurator rejonowy w Nysie Sebastian Biegun. -Zarzuty dotyczą zaniechania naliczenia podatku od nieruchomości od gruntu przez byłego burmistrza Paczkowa w okresie od 2010 do 2014 roku. W tym czasie doszło z tego powodu do uszczuplenia majątku gminy o co najmniej 21 tys. zł. Kolejny zarzut dotyczy sprzedaży nieruchomości lokalowej. Została ona sprzedana na podstawie wyceny przedstawionej przez nabywcę, któremu przysługiwało prawo pierwokupu. Z kolei przepisy nakładały obowiązek zlecenia wyceny. Lokal został sprzedany w 2014 roku za 32 tys. złotych według wyceny kupującego, podczas gdy w 2011 roku rzeczoznawca wycenił go na 148 tys. zł –wyjaśnia prokurator.

Dodajmy, że tą skierowaną do prokuratury sprawą, zajmowaliśmy się już wcześniej na antenie Radia Opole. Były burmistrz Paczkowa mówił wówczas, że nie poczuwa się do winy. Lokal to, jego zdaniem, niewiele warta ciemna kotłownia, której nikt nie chciał, natomiast w przypadku naliczania podatku sprawa jest zawiła, a rację ma nie gmina, lecz podatnik. Bogdan Wyczałkowski będzie m.in. tymi argumentami bronił się przed sądem, który ostatecznie orzeknie, czy były burmistrz dopuścił się przestępstwa.

Jak powiedział nam prokurator Sebastian Biegun, za podobny czyn grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Obecnie Bogdan Wyczałkowski jest prezesem Agencji Rozwoju Nysy, a także radnym wojewódzkim.
Sebastian Biegun

Wiadomości z regionu

2019-02-21, godz. 16:34 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 16:15 PKP: będą cięcia pielęgnacyjne. Mieszkańcy Gogolina: dalej będziemy bronić Karlika Wokół dębu Karlik, który rośnie w centrum Gogolina, pojawił się metalowy płot. Mieszkańcy obawiają się, że to wstęp do wycięcia drzewa przez kolejarzy. Zaczęl ... » więcej 2019-02-21, godz. 15:45 Wymienią połowę lamp w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 2,5 tysiąca opraw lamp ulicznych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie wymienionych. Zniknie też pół tysiąca starych słupów, które zostaną zastąpione nowymi, ba ... » więcej 2019-02-21, godz. 14:42 Wjechał do rowu i dostał mandat. Kolizja na krajówce w Lędzinach Kierowca osobowego fiata wjechał do rowu. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 46 w Lędzinach koło Opola. » więcej 2019-02-21, godz. 14:24 Od nowego roku opolski sanepid potwierdził już 18 przypadków zachorowań na odrę Siedemnaście z nich stwierdzono wśród obywateli Polski, 18. chory to Ukrainiec. 16 osób pochodzi z powiatu opolskiego, dwie z krapkowickiego. » więcej 2019-02-21, godz. 13:58 Gmina daje pieniądze na dodatkowe patrole Policjanci będą pełnić dodatkowe służby na terenie gminy Kolonowskie. Nadkomisarz Arkadiusz Chętnicki ze strzeleckiej komendy policji oraz burmistrz Norbert K ... » więcej 2019-02-21, godz. 13:40 Pijany kierowca chciał przekupić policjantów. Grozi mu do 10 lat więzienia 3 promile alkoholu miał w organizmie kierowca motoroweru zatrzymany we wtorek przez policjantów w gminie Biała. 51-letni mężczyzna wpadł w ręce mundurowych, b ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:12 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 12:00 Opolskie szkoły są przygotowane na pierwszych absolwentów 8 klas i gimnazjów O 100% więcej klas przygotowano w Opolu dla pierwszych absolwentów 8-leniej podstawówki oraz absolwentów ostatniej klasy likwidowanych gimnazjów. O przyjęcie ... » więcej 2019-02-21, godz. 11:33 Dwukrotnie podjęli resuscytację. Brzescy policjanci uratowali życie kobiecie, która zasłabła Do zdarzenia doszło wczoraj w Skarbimierzu-Osiedle. Asp. Michał Kleszcz i mł. asp. Grzegorz Galar patrolowali ulice, gdy nagle na jednym z parkingów zauważyli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »