Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-21, 16:15 Autor: Dorota Kłonowska

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył nyski bon wychowawczy. Kolbiarz: damy wszystkim rodzinom, jak rzecznik przeleje nam pieniądze

[Fot.UM Nysa]
[Fot.UM Nysa]
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zaskarżył nyski bon wychowawczy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Uchwała Rady Miejskiej przyznaje bowiem prawo do starania się o takie świadczenie jedynie rodzicom pozostającym w związku małżeńskim. Zdaniem rzecznika, kryteria te naruszają zasady prawne, w tym Konstytucję RP.
Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz nie zgadza się z zarzutami.

- To już nie po raz pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich ingeruje w nyski bon samorządowy. Pan rzecznik, jeśli chciałby, aby bon trafił do wszystkich chętnych, to moim zdaniem powinien przelać odpowiednią kwotę na konto gminy. Wtedy, zgodnie z jego życzeniem, będziemy płacić wszystkim, którzy zwrócą się o bon – mówi Kolbiarz.

Zdaniem burmistrza, kryteria przyznawania bonu trudno uznać za dyskryminujące. Gmina realizuje bowiem program „Małżeństwo, rodzicielstwo, rodzina”, w który wpisuje się bon.

- W taki sposób wspieramy dzietność, bon kierujemy do małżeństw, które stanowią podstawę rodziny. Jest to kwestia pewnej normalności, natomiast rzecznik patrzy na to przez pryzmat równouprawnienia. Nie ma tu żadnej polityki ani ideologii – mówi Kolbiarz.

Burmistrz dodaje, że osoby samotnie wychowujące dzieci mają z kolei możliwości finansowej pomocy z innych źródeł, z czego nie korzystają małżeństwa.

Dodajmy, że pieniądze na nyski bon samorządowy pochodzą wyłącznie z budżetu gminy Nysa i są wypłacane równolegle z rządowym bonem wychowawczym, zatem nyskie rodziny pobierają na dzieci podwójne świadczenia.

Sprawa ostatecznie zostanie rozstrzygnięta przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.
Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2017-04-29, godz. 15:00 Są trzy nowe Szkoły Demokracji na Opolszczyźnie Trzy opolskie placówki ponadgimnazjalne zdobyły tytuł Szkoły Demokracji, przyznawany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Doceniono między innymi Zespół Szkó ... » więcej 2017-04-29, godz. 14:40 Rycerze opanowali Wyspę Bolko [ZDJĘCIA] Ponad czterystu rycerzy z całej Europy, bierze udział w turnieju na wyspie Bolko. » więcej 2017-04-29, godz. 14:40 Rośnie poziom Odry w Brzegu. Rzeka może przekroczyć poziom pięciu metrów Fala wezbraniowa powoli dociera do górnych odcinków Odry na Opolszczyźnie. W tej chwili stany ostrzegawcze już występują w Brzegu i na ujściu Nysy Kłodzkiej. ... » więcej 2017-04-29, godz. 14:15 Jacht "OPOLE" popłynie przez Atlantyk. To część obchodów 800-lecia stolicy regionu W ramach obchodów 800-lecia stolicy województwa władze miasta zdecydowały się na nietypową promocję Opola podczas regat przez Ocean Atlantycki 'OSTAR 2017'. » więcej 2017-04-29, godz. 14:10 Spokojnie w zbiornikach nyskim i otmuchowskim. Jeziora są wypełnione w połowie W ciągu ostatniej doby jedynie nieznacznie podniósł się stan wód w Jeziorze Nyskim i Jeziorze Otmuchowskim. Sytuacja jest stabilna, wody przybywa minimalnie. » więcej 2017-04-29, godz. 12:40 Korki w Strzelcach Opolskich Zwiększony ruch na autostradzie A4 w związku z majówkowymi wyjazdami oraz remont w okolicy Krapkowic spowodowały, że Strzelce Opolskie są całkowicie zakorkowa ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:15 Strzelce Opolskie mają zamiatarkę za ponad 300 tysięcy złotych Pozamiata, odśnieży i wymyje chodniki - maszynę z takimi możliwościami kupiła gmina Strzelce Opolskie. Nowoczesna zamiatarka, która kosztowała ponad 300 tysię ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:10 Uczniowie z Kędzierzyna-Koźla zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie o energii odnawialnej. Od razu mają oferty pracy Michał Śliwiński i Tomasz Stawiarski w dziesiątce najlepszych w Polsce specjalistów od energii odnawialnej. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokszta ... » więcej 2017-04-29, godz. 12:00 Nowa opinia w sprawie zalania Koźla w 2010 roku. Proces na wokandzie Sądu Apelacyjnego Biegli wyliczyli, o ile niższy byłby poziom wody, która wdarła się do domów mieszkańców Kędzierzyna-Koźla, gdyby w czasie powodzi w 2010 roku ułożono worki z ... » więcej 2017-04-29, godz. 11:40 Wciąż obowiązuje najwyższy trzeci stopień zagrożenia hydrologicznego Choć deszcz przestał padać to w wielu rzekach poziom wody nadal się podnosi. Najpoważniejsza sytuacja jest na Odrze, ale coraz więcej wody jest także w Małej ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »