Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-16, 06:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

W Borkach Małych nadal kultywuje się wielkanocny zwyczaj "krzyżoków"

Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Trwają przygotowania do obchodów "krzyżoków" w Borkach Małych. Od kilkunastu dni mężczyźni robią tam z wydmuszek bramę wielkanocną, która w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną zostanie zawieszona w centralnym miejscu wsi.
Mieszkańcy wierzą, że tym zapewnią sobie dobrobyt i odsuną od siebie nieszczęścia.

- 12 kawalerów po zawieszeniu bramy z figurą Jezusa wędruje po okolicznych polach, aby zapewnić gospodarzom urodzaj. Obchody "krzyżoków" trwają całą noc - wyjaśnia mieszkaniec Borek Małych Martin Huć. - Jest ich dwunastu podobno dlatego, że jest dwunastu apostołów, choć czasami trafia się trzynastu i trzynasty to ten, który niesie figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Ten, który niesie tę figurkę to też osoba, która w danym roku albo w najbliższym czasie jako pierwsza spośród "krzyżoków" weźmie ślub - tłumaczy.

- Projekt wielkanocnej bramy dla wszystkich mieszkańców do niedzielnego poranka pozostaje tajemnicą - mówi Tomasz Jabłonka, jeden z "krzyżoków". - Jest to tajemnicą nawet dla tych, którzy to robią. My mamy tylko informacje, ile mamy mieć wydmuszek i zaczynamy nawlekać i powoli jakiś kształt to obiera - dodaje.

- Rekordowa brama była zrobiona z ponad 5 tysięcy wydmuszek. W ubiegłym roku brama została zawieszona na wysokości prawie 14 metrów, wszystko przy pomocy strażaków - zaznacza Huć. - W zeszłym roku po raz pierwszy ta brama była zrobiona w 3D, bo w jej kształcie zawierał się kielich, który był otwarty, w środku tego kielicha znajdowała się hostia. To wymaga sporego poświęcenia, bo nie tylko w samą Wielką Sobotę i w niedzielny poranek trzeba się poświęcić, ale też przez cały tydzień "krzyżocy" mocno pracują na to, aby ta brama powstała.

Obchody "krzyżoków" co roku przyciągają do Borek Małych tłumy turystów.
Martin Huć 2
Martin Huć
Tomasz Jabłonka

Wiadomości z regionu

2023-06-07, godz. 13:15 Zderzenie auta osobowego z motocyklem na DK42 Do tego zdarzenia doszło ok. 13:00 na wysokości Ligoty Dolnej, na trasie z Kluczborka do Namysłowa. Jedna osoba odniosła obrażenia. » więcej 2023-06-07, godz. 13:15 Papierosy produkowali na Dolnym Śląsku, ale magazyny mieli na Opolszczyźnie. Sprawa jest rozwojowa Ta nielegalna fabryka właśnie została zlikwidowana. To efekt śledztwa wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu oraz wspólnych działań… » więcej 2023-06-07, godz. 11:00 Chcą im pomóc stanąć na "nogi". Wsparcie dla pogorzelców z Niwnicy W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy i firmy meblarskiej, która… » więcej 2023-06-07, godz. 10:00 Będzie "szybki" remont ulicy Katowickiej w Opolu. Nie będzie zamknięcia, tylko wahadło Uwaga kierowcy, od poniedziałku (12.06) szykują się utrudnienia w stolicy regionu. Miejski Zarząd Dróg w Opolu zaplanował remont ulicy Katowickiej - od Opola… » więcej 2023-06-07, godz. 09:45 Kędzierzyn-Koźle: szukał noclegu, więc ukradł samochód. Miał przy sobie też narkotyki Ukradł samochód, bo jak tłumaczył nie miał gdzie spać. Kiedy wpadł w ręce policjantów miał przy sobie narkotyki. » więcej 2023-06-07, godz. 09:00 Ostrzeżenie IMGW. W regonie możliwe burze Takie prognozy przekazuje IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy 9 opolskich powiatów. » więcej 2023-06-07, godz. 09:00 O kartę rowerową warto zadbać jeszcze w podstawówce Pandemia i brak odpowiedniej wiedzy zdobytej przez uczniów szkół podstawowych spowodował, że wiele młodych osób zaniedbało obowiązek wyrobienia karty… » więcej 2023-06-07, godz. 08:00 Remont ul. Spacerowej w Kędzierzynie-Koźlu. Wykonawca rozpoczął pierwsze prace Rozpoczął się remont ul. Spacerowej w Kędzierzynie-Koźlu. To największa tegoroczna inwestycja drogowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, która opiewa… » więcej 2023-06-07, godz. 07:30 Strzeleckie starostwo wspiera parafie. Kolejny raz przeznaczyło pieniądze na zabytki Po 15 tysięcy złotych otrzymały parafie w Jemielnicy i Leśnicy od Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich. Pieniądze zostaną przeznaczone na remonty… » więcej 2023-06-07, godz. 07:00 "Dobrze jest być województwem opolskim". Rocznicowy happening w samo południe w Opolu 25 lat temu mieszkańcy regionu wyszli na ulice miast i protestowali przeciwko planom likwidacji województwa opolskiego. Dziś (07.06) w samo południe, w rocznicę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »