Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-16, 06:00 Autor: Kamila Gal-Skorupa

W Borkach Małych nadal kultywuje się wielkanocny zwyczaj "krzyżoków"

Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Krzyżoki w Borkach Małych [fot. Martin Huć]
Trwają przygotowania do obchodów "krzyżoków" w Borkach Małych. Od kilkunastu dni mężczyźni robią tam z wydmuszek bramę wielkanocną, która w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną zostanie zawieszona w centralnym miejscu wsi.
Mieszkańcy wierzą, że tym zapewnią sobie dobrobyt i odsuną od siebie nieszczęścia.

- 12 kawalerów po zawieszeniu bramy z figurą Jezusa wędruje po okolicznych polach, aby zapewnić gospodarzom urodzaj. Obchody "krzyżoków" trwają całą noc - wyjaśnia mieszkaniec Borek Małych Martin Huć. - Jest ich dwunastu podobno dlatego, że jest dwunastu apostołów, choć czasami trafia się trzynastu i trzynasty to ten, który niesie figurkę Jezusa Zmartwychwstałego. Ten, który niesie tę figurkę to też osoba, która w danym roku albo w najbliższym czasie jako pierwsza spośród "krzyżoków" weźmie ślub - tłumaczy.

- Projekt wielkanocnej bramy dla wszystkich mieszkańców do niedzielnego poranka pozostaje tajemnicą - mówi Tomasz Jabłonka, jeden z "krzyżoków". - Jest to tajemnicą nawet dla tych, którzy to robią. My mamy tylko informacje, ile mamy mieć wydmuszek i zaczynamy nawlekać i powoli jakiś kształt to obiera - dodaje.

- Rekordowa brama była zrobiona z ponad 5 tysięcy wydmuszek. W ubiegłym roku brama została zawieszona na wysokości prawie 14 metrów, wszystko przy pomocy strażaków - zaznacza Huć. - W zeszłym roku po raz pierwszy ta brama była zrobiona w 3D, bo w jej kształcie zawierał się kielich, który był otwarty, w środku tego kielicha znajdowała się hostia. To wymaga sporego poświęcenia, bo nie tylko w samą Wielką Sobotę i w niedzielny poranek trzeba się poświęcić, ale też przez cały tydzień "krzyżocy" mocno pracują na to, aby ta brama powstała.

Obchody "krzyżoków" co roku przyciągają do Borek Małych tłumy turystów.
Martin Huć 2
Martin Huć
Tomasz Jabłonka

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »