Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-02, 08:00 Autor: Monika Pawłowska

Opolanie muszą wiedzieć, że patronem miasta jest święty Wojciech. Będą obchody

Studnia św. Wojciecha na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
Studnia św. Wojciecha na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
Ratusz zapowiada obchody święta Wojciechowego w Opolu [fot, Monika Pawłowska]
Ratusz zapowiada obchody święta Wojciechowego w Opolu [fot, Monika Pawłowska]
Misterium drogi św. Wojciecha [fot.Mariusz Majeran]
Misterium drogi św. Wojciecha [fot.Mariusz Majeran]
Trzydniowe Święto Wojciechowe zostanie zorganizowane w Opolu. Z okazji dni patrona miasta zaplanowano wiele atrakcji i spotkań ze znanymi Wojciechami.
Będą koncerty, spektakle, warsztaty i pokazy, a także jarmark, degustacje potraw i test wiedzy o Opolu. - W tym roku oddzielamy dni patrona od święta miasta - mówi Łukasz Śmierciak, naczelnik wydziału promocji opolskiego ratusza.

- O tym, że święty Wojciech jest patronem Opola nie wiedzą nawet mieszkańcy Opola. Okazało się, że pytani mieszkańcy w dużej mierze nie wiedzieli, że właśnie Wojciech patronuje miastu. Mieliśmy poczucie, że do tej pory w ramach Dni Opola postać świętego Wojciecha była gdzieś tam na uboczu i nie była w odpowiedni sposób wyeksponowana - tłumaczy.

Oprócz koncertów Voo Voo i Wojciecha Gąssowskiego oraz spotkań z Wojciechem Fortuną i Wojciechem Bonowiczem postawiono na przybliżenie historii patrona miasta. - Będzie to plenerowe przedstawienie inspirowane jego życiem, czyli "Misterium drogi Świętego Wojciecha" - mówi Zbigniew Bitka z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

- Spektakl ten powstał w wyniku kooperacji i współpracy artystów z Ostrawy i Opola. W 1996 roku miał premierę, więc ma już trochę lat. Ten spektakl towarzyszy wielkim wydarzeniom historycznym. Jest to widowisko muzyczno-słowne z bardzo wyraźnie zaznaczoną linią dramatu, bo jednak życie św. Wojciecha męczennika to jest pewien dramat- wyjaśnia.

Święto Wojciechowe odbędzie się w dniach 21-23 kwietnia i będzie jedną z imprez w ramach 800-lecia Opola. Harmonogram imprezy jest dostępny na stronie urzędu miasta opole.pl.

Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Łukasz Śmierciak
Zbigniew Bitka

Wiadomości z regionu

2019-02-22, godz. 10:23 W Racławicach Śląskich trwają wojewódzkie obchody upamiętniające „Marsze Śmierci” [ZDJĘCIA] Przez nasz region pod koniec II wojny światowej Niemcy pędzili więźniów nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wyda ... » więcej 2019-02-22, godz. 10:01 Twój E-PIT już dostępny na podatki.gov.pl W tym roku po raz pierwszy przy rozliczaniu podatku możemy skorzystać z usługi Twój E-PIT. » więcej 2019-02-22, godz. 09:44 Ginekologia w Kluczborku nadal zawieszona. Kolejne 2 tygodnie na znalezienie lekarza Opolskie szpitale nadal mają spore problemy kadrowe. Na kolejne dwa tygodnie zostanie zawieszony oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem neonatologii ... » więcej 2019-02-22, godz. 08:00 Radni w Grodkowie dostaną tablety Idzie nowe w grodkowskim magistracie. Niewykluczone, że już na kwietniowej sesji tamtejsi radni będą mogli oddawać głosy drogą elektroniczną. Z takiego rozwią ... » więcej 2019-02-22, godz. 07:30 Zielone światło za krótkie dla pieszych na przejściu przy ul. 1 Maja i Reymonta w Opolu Sprintem na drugą stronę, byleby zdążyć przed czerwonym. W ten sposób wielu opolan bez względu na wiek pokonuje przejście dla pieszych przy zbiegu ulic 1 Maja ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:05 Odra w jednym z opolskich przedszkoli? "Będzie dezynfekcja budynku" O podejrzeniu zachorowania dziecka na odrę dyrekcję przedszkola nr 23 w Opolu poinformowali rodzice. W związku z tym podjęto decyzję o dezynfekcji obiektu i d ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 Darmowe porady prawne nie ściągają tłumów do sądu W Prudniku umiarkowane jest zainteresowanie sądową akcją koordynowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Również na Opolszczyźnie organizowany jest „Tydzień ... » więcej 2019-02-21, godz. 21:00 "Cały czas jesteśmy zdani na szacunki". W Racławicach Śląskich upamiętnią ofiary Marszów Śmierci - Mówimy o trzech grupach osób. Trudno określić, ile z nich nie przeżyło tych marszów, cały czas jesteśmy zdani jedynie na szacunki - przyznał w Loży Radiowej ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:30 Mieszkaniec Dąbrowy Namysłowskiej zabił swojego psa siekierą. Oprawca był kompletnie pijany Funkcjonariusze z Namysłowa zatrzymali 60-letniego mieszkańca Dąbrowy Namysłowskiej, który zamordował swojego czworonoga i zakopał go na posesji. Do zdarzenia ... » więcej 2019-02-21, godz. 20:00 Do szkoły w Starym Koźlu wprowadzą się przedszkolaki Od września część budynku szkoły podstawowej w Starym Koźlu zajmą przedszkolaki. Obiekt będzie przebudowany tak, żeby uczniowie nie mieszali się z maluszkami. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »