Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-27, 13:35 Autor: Jacek Rudnik Justyna Maćkowiak

Opole chce merytorycznych rozmów z władzami Dobrzenia Wielkiego. Mimo zerwania mediacji

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
- W rozmowach zależało nam przede wszystkim na porozumieniu. Mimo przerwania mediacji, według mojej wiedzy, nadal obowiązuje tajemnica dotycząca ich treści - ocenił w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Według nieoficjalnych informacji, w trakcie rozmów Opole miało rzekomo rozważać korektę zmienionych granic.
- Uważam, że jest to trochę myślenie życzeniowe, które wynika z tego, że druga strona ujawniła swoje propozycje mediacyjne mówiąc o tym, że chcą oddać Opolu elektrownię z drogą dojazdową. My z oczywistych powodów nie mogliśmy przyjąć tego rozwiązania, bo ono jest nielogiczne, niekonsekwentne. Oznacza ono przywiązanie kamienia do szyi, czyli bankructwo gminy za kilka miesięcy - uważa prezydent. Dodał, że miasto oprócz tego, iż pozyskuje podatek od elektrowni, to również realizuje na tych terenach zadania gminne za ponad 20 mln złotych. Samo oddanie Opolu podatków z elektrowni i zachowanie dotychczasowych terenów oznaczałoby dla gminy ogromne problemy finansowe.

- Mimo zerwania mediacji, rozmowy szczegółowe dotyczące m.in. długoletniej pomocy finansowej dla gminy Dobrzeń Wielki są kontynuowane - dodał prezydent Wiśniewski. - Dialog jest prowadzony. Rozmawiałem z wójtem Dobrzenia Wielkiego mówiąc mu o tym, że mediacje z przystawionym do głowy pistoletem nie miały sensu. Natomiast rozmowy oparte o profesjonalne analizy, znajomość budżetów gmin i wyzwań, które stoją przed samorządami są jak najbardziej celowe.

Władze Opola w ramach długoletniej pomocy finansowej są gotowe przekazać gminie Dobrzeń Wielki do 2020 roku łącznie 31 mln złotych. Stanowisko opolskich radnych dotyczące tej kwestii poznamy na sesji w czwartek (30.03).

Zdaniem prezydenta Wiśniewskiego, na powiększeniu Opola próbują niepotrzebnie zbijać kapitał politycy i to zarówno lokalni, jak i ogólnopolscy, a rozmowom - w opinii prezydenta - jest potrzebny przede wszystkim spokój i merytoryczne argumenty z obu stron.

Do końca marca gminy, które utraciły swoje tereny na rzecz powiększonego Opola, zapowiedziały złożenie wniosków o przywrócenie sytuacji sprzed zmian granic, a procedowanie tego wniosku w Warszawie może potrwać do lipca.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-02-16, godz. 08:00 Kamień Śląski może wejść do sieci najciekawszych polskich wsi Przedstawiciele sieci najciekawszych wsi w Polsce odwiedzili Gogolin i Kamień Śląski. Brali oni udział w dorocznej konferencji poświęconej właśnie tym miejsco ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:30 Związkowcy z OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego w Opolu Pracownicy drukarni 'Lega' zrzeszeni w zakładowej organizacji związkowej OPZZ protestowali przed Wojewódzkim Zakładem Doskonalenia Zawodowego. Chcieli w ten s ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:30 Opolski Park Naukowo-Technologiczny ma jedną z najnowocześniejszych serwerowni w kraju Centrum Przetwarzania Danych Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu otrzymało certyfikat Rated 3. Oznacza to, że może być ono poddawane naprawom i konserwacji ... » więcej 2019-02-15, godz. 19:00 Nyska "trójka" od kilku dni ma własną kuchnię. "Wcześniej korzystaliśmy z cateringu" Kolejna z nyskich szkół doczekała się własnej kuchni. Od kilku dni, przyrządzane na miejscu posiłki mogą jeść uczniowie 'trójki'. » więcej 2019-02-15, godz. 18:53 Wiek i niepełnosprawność nie ogranicza. Integracja seniorów i osób z niepełnosprawnościami na Politechnice Opolskiej Aktywni seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami udowadniają, że wiek i dysfunkcje nie stanowią ograniczeń. Jak mówią - bariery są tylko w głowie. Dowodem na ... » więcej 2019-02-15, godz. 17:31 Więźniowie zamieszani w narkotyki w podgłubczyckiej firmie Dwóch osadzonych z Zakładu Karnego w Głubczycach jest podejrzanych w sprawie odkrycia znacznej ilości narkotyków na terenie jednej z firm działających w Gołus ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:30 77 lat temu utworzono Armię Krajową. "Wspomnienia wciąż są żywe i bolesne" [FILM, ZDJĘCIA] 77. rocznicę uformowania Armii Krajowej upamiętniono dziś (15.02) w Opolu. Przed południem odprawiono mszę świętą. Później przed Pomnikiem Polskiego Państwa P ... » więcej 2019-02-15, godz. 15:10 Pracownik Odry Opole zaatakowany słownie przez kibica. Kibic stanowczo zaprzecza zarzutom Stowarzyszenie 'OKS ODRA' Opole na swojej stronie internetowej poinformowała o ataku na jednego z pracowników klubu. Zgodnie z treścią komunikatu jedna z osób ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:44 Wyjątkowe święto Służby Więziennej. W tym roku obchodzono również 100-lecie istnienia formacji Przyznano 51 odznaczeń, a blisko 300 funkcjonariuszy otrzymało awans na wyższy stopień służbowy. W Opolu odbyły się obchody z okazji święta Służby Więziennej. » więcej 2019-02-15, godz. 13:13 W Dobrzeniu Wielkim odbędą się konsultacje w sprawie zmiany granic gminy 18 lutego rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące zmiany granic gminy Dobrzeń Wielki. W konsultacjach będzie mógł wziąć każdy mieszkaniec gminy, niezale ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »