Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-27, 13:35 Autor: Jacek Rudnik Justyna Maćkowiak

Opole chce merytorycznych rozmów z władzami Dobrzenia Wielkiego. Mimo zerwania mediacji

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
- W rozmowach zależało nam przede wszystkim na porozumieniu. Mimo przerwania mediacji, według mojej wiedzy, nadal obowiązuje tajemnica dotycząca ich treści - ocenił w porannej rozmowie "W cztery oczy" prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Według nieoficjalnych informacji, w trakcie rozmów Opole miało rzekomo rozważać korektę zmienionych granic.
- Uważam, że jest to trochę myślenie życzeniowe, które wynika z tego, że druga strona ujawniła swoje propozycje mediacyjne mówiąc o tym, że chcą oddać Opolu elektrownię z drogą dojazdową. My z oczywistych powodów nie mogliśmy przyjąć tego rozwiązania, bo ono jest nielogiczne, niekonsekwentne. Oznacza ono przywiązanie kamienia do szyi, czyli bankructwo gminy za kilka miesięcy - uważa prezydent. Dodał, że miasto oprócz tego, iż pozyskuje podatek od elektrowni, to również realizuje na tych terenach zadania gminne za ponad 20 mln złotych. Samo oddanie Opolu podatków z elektrowni i zachowanie dotychczasowych terenów oznaczałoby dla gminy ogromne problemy finansowe.

- Mimo zerwania mediacji, rozmowy szczegółowe dotyczące m.in. długoletniej pomocy finansowej dla gminy Dobrzeń Wielki są kontynuowane - dodał prezydent Wiśniewski. - Dialog jest prowadzony. Rozmawiałem z wójtem Dobrzenia Wielkiego mówiąc mu o tym, że mediacje z przystawionym do głowy pistoletem nie miały sensu. Natomiast rozmowy oparte o profesjonalne analizy, znajomość budżetów gmin i wyzwań, które stoją przed samorządami są jak najbardziej celowe.

Władze Opola w ramach długoletniej pomocy finansowej są gotowe przekazać gminie Dobrzeń Wielki do 2020 roku łącznie 31 mln złotych. Stanowisko opolskich radnych dotyczące tej kwestii poznamy na sesji w czwartek (30.03).

Zdaniem prezydenta Wiśniewskiego, na powiększeniu Opola próbują niepotrzebnie zbijać kapitał politycy i to zarówno lokalni, jak i ogólnopolscy, a rozmowom - w opinii prezydenta - jest potrzebny przede wszystkim spokój i merytoryczne argumenty z obu stron.

Do końca marca gminy, które utraciły swoje tereny na rzecz powiększonego Opola, zapowiedziały złożenie wniosków o przywrócenie sytuacji sprzed zmian granic, a procedowanie tego wniosku w Warszawie może potrwać do lipca.
Arkadiusz Wiśniewski cz. 1
Arkadiusz Wiśniewski cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-12-10, godz. 21:30 8,5 miliona złotych dla opolskich samorządów. Ostatnie w tym roku dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano ostatnie w tym roku umowy w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Z pieniędzy skorzysta powiat namysłowski i… » więcej 2019-12-10, godz. 19:30 Uczniowie z Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w akcję pomocy dla Polaków na Wschodzie Młodzi wolontariusze działający w Zespole Placówek Oświatowych w Błotnicy Strzeleckiej włączyli się w zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Kresach. To akcja… » więcej 2019-12-10, godz. 19:20 "Wigilia bez granic" okazją do poznania tradycji, obyczajów i integracji zagranicznych studentów Zagraniczni studenci z Kazachstanu, Ukrainy, Chin, czy Indii spotkali się przy wigilijnym stole w sali seminaryjnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2019-12-10, godz. 19:00 Opolska policja przypomina, że kieszonkowcy są szczególnie aktywni przed Bożym Narodzeniem. Pamiętajmy o kilku zasadach Przedświąteczna gonitwa i szał zakupów to nie lada okazja dla kieszonkowców. Opolska policja przypomina o podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć straty … » więcej 2019-12-10, godz. 18:00 Centrum Usług Publicznych w Opolu coraz bardziej realne. Urzędnicy zapowiadają, że przetarg zostanie rozstrzygnięty Za 2 lata ma być gotowe Centrum Usług Publicznych w Opolu. Wszystko wskazuje na to, że uda się w końcu rozstrzygnąć przetarg na tę inwestycję. Wcześniejsze dwa… » więcej 2019-12-10, godz. 16:00 Opolanie aktywnie włączają się w akcję pomocy Polakom na Wschodzie Cztery razy jedna z mieszkanek Opola przyniosła do Radia Opole dary w ramach akcji świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie. » więcej 2019-12-10, godz. 15:36 Kietrz dumny z Olgi Tokarczuk. Pisarka odbierze dziś Literacką Nagrodę Nobla Olga Tokarczuk odbierze dziś (10.12) w Sztokholmie z rąk króla Szwecji, Literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Polska pisarka została wyróżniona 'za narracyjną wyobraźnię… » więcej 2019-12-10, godz. 15:00 Osoby samotne i bezdomne 22 grudnia znów zasiądą do wspólnej wigilii w CWK Tradycyjne świąteczne potrawy, wspólne kolędowanie i namiastka rodzinnej atmosfery - to wszystko czeka na uczestników 27. Opolskiej Wigilii dla Samotnych i Bezdomnych… » więcej 2019-12-10, godz. 14:00 " To duża szansa dla szkół i uczniów". Opolskie placówki oświatowe coraz chętniej biorą udział w programie Erasmus+ Coraz więcej opolskich szkół i przedszkoli bierze udział w programie Erasmus+. Kuratorium oświaty zaprezentowało dzisiaj (10.12) przedstawicielom placówek oświatowych… » więcej 2019-12-10, godz. 12:00 Kolizja radiowozu z osobówką w Opolu. Poważnie uszkodzona sygnalizacja na skrzyżowaniu Plebiscytowej i Ozimskiej Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00. Kierujący osobowym citroenem zderzył się z jadącym na sygnale radiowozem. W wyniku zdarzenia kierujący autem osobowym został… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »