Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-15, 14:23 Autor: Maciej Stępień

Opolska młodzież odwiedza sądy. Trwa Dzień Edukacji Prawnej

Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Nastoletni uczniowie ze szkół gimnazjalnych i średnich w regionie biorą dziś udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Dzień Edukacji Prawnej ma być dniem, dzięki któremu młodzi opolanie mogą zapoznać się m.in. z funkcjonowaniem sądów. Dzisiejsza młodzież nie zna przepisów prawa, dlatego akcja ma głównie charakter edukacyjny – mówią jej organizatorzy.
Do brzeskiego sądu od rana przychodziły grupy młodzieży z tamtejszych szkół.

- W celach edukacyjnych takie wyjścia do sądu, z którym możemy się w niedalekiej przyszłości spotkać, są jak najbardziej korzystne dla nas i zawsze możemy czerpać jakąś nową wiedzę – mówi Tomasz Karciarz, uczeń jednej z brzeskich szkół średnich.

- Celowo wybraliśmy dziś klasę maturalną, bo mamy tutaj do czynienia z osiemnastolatkami, czyli osobami dorosłymi, które w pełni odpowiadają już przed prawem, żeby poznali te przepisy, poznali funkcjonowanie sądu i wiedzieli, co można robić, a czego nie – wyjaśnia Michał Szkudlarek, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

- Oprowadzamy młodzież po sądzie, mówimy o prawie karnym, cywilny, a także rodzinnym – dodaje prezes brzeskiego sądu Iwona Twardzik.

- Ta edukacja prawna w szkołach jest bardzo ograniczona, a taka akcja, jak dzisiaj przybliża młodzieży pracę sądu i podobnych instytucji. Pokazujemy tym młodym ludziom, że mogą tutaj przyjść i rozwiązać swoje spory, ale także instruujemy ich o obowiązujących przepisach – dodaje na koniec Twardzik.
Tomasz Karciarz, Michał Szkudlarek i Iwona Twardzik

Wiadomości z regionu

2023-09-25, godz. 19:15 Wybory 2023. W Miejskim Ośrodku Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano debatę senacką O kulturze debaty publicznej rozmawiano dziś (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano debatę senacką, której celem było szerzenie… » więcej 2023-09-25, godz. 19:15 "Opolska średnicówka" trafi na wokandę NSA. MZD w roli skarżącego Miejski Zarząd Dróg w Opolu złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego na decyzję sądu niższej instancji, który zajmował się planami opolskiej… » więcej 2023-09-25, godz. 19:11 Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy nabiera kształtów. Podpisano pierwsze porozumienie Ma być szansą na dalszy rozwój miasta i wykorzystanie Odry. W Kędzierzynie-Koźlu podpisano list intencyjny pomiędzy Grupą Azoty ZAK S.A a KGHM Polska Miedź… » więcej 2023-09-25, godz. 19:02 Wybory 2023. PSL chce reaktywacji opolskich "Skorpionów" 'Skorpiony' wrócą do Opola - zapowiadają politycy PSL, którzy zorganizowali dziś (25.09) konferencję prasową w stolicy regionu. » więcej 2023-09-25, godz. 19:01 Młodzi Ukraińcy w prudnickich szkołach. Ich liczba podobna do frekwencji z zeszłego roku Blisko 80 młodych obywateli Ukrainy uczy się w prudnickich placówkach oświatowych. Ich frekwencja w szkołach podstawowych i średnich jest podobna do zes… » więcej 2023-09-25, godz. 17:45 Pędzą jak szaleni, ale przy miernikach prędkości hamują. Akcja w Kędzierzynie-Koźlu 129 km/h zamiast „pięćdziesiątki” w terenie zabudowanym. Tyle na liczniku miał jeden z kierowców, który jechał przez osiedle Cisowa. Dziś (25.09) w… » więcej 2023-09-25, godz. 17:00 Wybory 2023. Wojciech Komarzyński chce deklaracji opozycji w sprawie elektrowni - Oczekuję jasnej deklaracji od posła Tomasz Kostusia, że będzie bronił Elektrowni Opole - mówił dziś (25.09) Wojciech Komarzyński. » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Ruszyła opolska wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych. W zasobach kilkaset urządzeń Wnioski można składać przez internet, a sprzęt można dostać 'pod drzwi'. W Opolu uruchomiono wypożyczalnię technologii wspomagających dla osób z nie… » więcej 2023-09-25, godz. 15:43 WYBORY 2023. Konflikt Zembaczyński - Kukiz trwa. Tym razem w tle referendum i broszura "Demokracja bezpośrednia" - 4 września poseł Kukiz mówił, że jego fundacja nie będzie brała udziału w promocji referendum. Mija 20 dni i Paweł Kukiz zmienia zdanie o 180 stopni… » więcej 2023-09-25, godz. 15:20 Wybory 2023. "Piątka Lorenca". Rektor PO zaprezentował najważniejsze postulaty Edukacja, wspólnota, technologie, inwestycje i sport - prof. Marcin Lorenc, kandydat do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości przedstawił swój program. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »