Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-15, 14:23 Autor: Maciej Stępień

Opolska młodzież odwiedza sądy. Trwa Dzień Edukacji Prawnej

Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Nastoletni uczniowie ze szkół gimnazjalnych i średnich w regionie biorą dziś udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Dzień Edukacji Prawnej ma być dniem, dzięki któremu młodzi opolanie mogą zapoznać się m.in. z funkcjonowaniem sądów. Dzisiejsza młodzież nie zna przepisów prawa, dlatego akcja ma głównie charakter edukacyjny – mówią jej organizatorzy.
Do brzeskiego sądu od rana przychodziły grupy młodzieży z tamtejszych szkół.

- W celach edukacyjnych takie wyjścia do sądu, z którym możemy się w niedalekiej przyszłości spotkać, są jak najbardziej korzystne dla nas i zawsze możemy czerpać jakąś nową wiedzę – mówi Tomasz Karciarz, uczeń jednej z brzeskich szkół średnich.

- Celowo wybraliśmy dziś klasę maturalną, bo mamy tutaj do czynienia z osiemnastolatkami, czyli osobami dorosłymi, które w pełni odpowiadają już przed prawem, żeby poznali te przepisy, poznali funkcjonowanie sądu i wiedzieli, co można robić, a czego nie – wyjaśnia Michał Szkudlarek, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

- Oprowadzamy młodzież po sądzie, mówimy o prawie karnym, cywilny, a także rodzinnym – dodaje prezes brzeskiego sądu Iwona Twardzik.

- Ta edukacja prawna w szkołach jest bardzo ograniczona, a taka akcja, jak dzisiaj przybliża młodzieży pracę sądu i podobnych instytucji. Pokazujemy tym młodym ludziom, że mogą tutaj przyjść i rozwiązać swoje spory, ale także instruujemy ich o obowiązujących przepisach – dodaje na koniec Twardzik.
Tomasz Karciarz, Michał Szkudlarek i Iwona Twardzik

Wiadomości z regionu

2021-11-27, godz. 11:15 Uwaga kierowcy! Niebezpieczny poranek na opolskich drogach [AKTUALIZACJA] Mamy zablokowaną drogę krajową nr 46 w Niemodlinie (obwodnica). Tuż po godzinie 9:00 bus zjechał z drogi i dachował. Jedna osoba nie żyje. Wprowadzono objazd… » więcej 2021-11-27, godz. 11:01 Raport MZ: ponad 26 tysięcy nowych zachorowań w kraju i 724 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło 8 osób [INFOGRAFI… 26 182 zakażenia, 25 484 ozdrowienia i 378 zgonów. To bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w Polsce. » więcej 2021-11-27, godz. 11:00 Przyjemne z pożytecznym. Już dzisiaj Magiczne Charytatywne Andrzejki organizowane przez rodziców uczniów Zespołu Szkół… Szykują się zabawa i tańce połączone z pomaganiem. Po raz piąty rada rodziców Zespołu Szkół Specjalnych nr 13 w Opolu organizuje Magiczne Charytatywne… » więcej 2021-11-27, godz. 10:17 Opole: kolejne zakażenia w placówkach oświatowych Biuro prasowe ratusza poinformowało o nowych zakażeniach koronawirusem w szkołach i przedszkolach w Opolu. » więcej 2021-11-27, godz. 09:16 DW 401 zablokowana. Przewróciła się ciężarówka z niebezpiecznym ładunkiem Mamy zablokowaną drogę wojewódzką numer 401 w Skoroszycach w powiecie nyskim. » więcej 2021-11-27, godz. 09:00 O polsko-czeskiej współpracy transgranicznej. "Działania euroregionów można ocenić pozytywnie" - Masowa wymiana ludności po drugiej wojnie światowej w pasie pogranicza opolsko-czeskiego zdecydowanie ma wpływ na współczesne relacje, współpracę transgraniczną… » więcej 2021-11-27, godz. 07:30 Są wolne miejsca na rehabilitację pocovidową w USK w Opolu. "Trafiają do nas pacjenci z dusznością, niepamięcią… Pacjenci, którzy borykają się z powikłaniami po przechorowaniu COVID-19 mogą korzystać z ambulatoryjnej rehabilitacji. Taką prowadzi m.in. Uniwersytecki… » więcej 2021-11-27, godz. 07:08 Opolscy strażacy usuwają skutki opadów śniegu. W Turawie na zbiornik z gazem przewróciło się drzewo Opady śniegu w regionie były przyczyną 73 interwencji strażaków na Opolszczyźnie (od 15:00 w piątek do 06:00). » więcej 2021-11-27, godz. 07:00 Polaków na Litwie wspiera Radio Opole. Spotkania z mniejszością polską i sesja nagraniowa [ZDJĘCIA] VIII Dniom Kultury Polskiej w Wilnie towarzyszy Radio Opole. W stolicy Litwy odbył się wernisaż poświęcony 20-leciu Domu Kultury Polskiej w tym mieście. » więcej 2021-11-26, godz. 23:00 Kolejna roszada w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Włodarczyk za Próchnickiego na fotelu wiceprzewodniczące… Kolejna zmiana w prezydium namysłowskiej rady miejskiej. Jeden z jej dotychczasowych wiceprzewodniczących Wojciech Próchnicki jest od dziś (26.11) szeregowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »