Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-15, 14:23 Autor: Maciej Stępień

Opolska młodzież odwiedza sądy. Trwa Dzień Edukacji Prawnej

Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Brzeska młodzież skorzystała z Dnia Edukacji Prawnej [fot. Maciej Stępień]
Nastoletni uczniowie ze szkół gimnazjalnych i średnich w regionie biorą dziś udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Dzień Edukacji Prawnej ma być dniem, dzięki któremu młodzi opolanie mogą zapoznać się m.in. z funkcjonowaniem sądów. Dzisiejsza młodzież nie zna przepisów prawa, dlatego akcja ma głównie charakter edukacyjny – mówią jej organizatorzy.
Do brzeskiego sądu od rana przychodziły grupy młodzieży z tamtejszych szkół.

- W celach edukacyjnych takie wyjścia do sądu, z którym możemy się w niedalekiej przyszłości spotkać, są jak najbardziej korzystne dla nas i zawsze możemy czerpać jakąś nową wiedzę – mówi Tomasz Karciarz, uczeń jednej z brzeskich szkół średnich.

- Celowo wybraliśmy dziś klasę maturalną, bo mamy tutaj do czynienia z osiemnastolatkami, czyli osobami dorosłymi, które w pełni odpowiadają już przed prawem, żeby poznali te przepisy, poznali funkcjonowanie sądu i wiedzieli, co można robić, a czego nie – wyjaśnia Michał Szkudlarek, nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu.

- Oprowadzamy młodzież po sądzie, mówimy o prawie karnym, cywilny, a także rodzinnym – dodaje prezes brzeskiego sądu Iwona Twardzik.

- Ta edukacja prawna w szkołach jest bardzo ograniczona, a taka akcja, jak dzisiaj przybliża młodzieży pracę sądu i podobnych instytucji. Pokazujemy tym młodym ludziom, że mogą tutaj przyjść i rozwiązać swoje spory, ale także instruujemy ich o obowiązujących przepisach – dodaje na koniec Twardzik.
Tomasz Karciarz, Michał Szkudlarek i Iwona Twardzik

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej 2022-10-06, godz. 20:00 Z komisariatów znikają oficerowie dyżurni. "Dzięki temu będzie więcej policjantów w terenie" Od początku miesiąca komisariaty w Lewinie Brzeskim i Grodkowie pracują na nowych zasadach. Na miejscu nie ma już dyżurnych, a zgłoszenia od mieszkańców… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »