Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-06, 17:30 Autor: Monika Pawłowska

Uniwersytet Opolski ma swoją pracownię kryminalistyczną [ZDJĘCIA]

Pracowania kryminalistyczna na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego [fot. Monika Pawłowska]
Pracowania kryminalistyczna na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego [fot. Monika Pawłowska]
Laboratorium kryminalistyczne otwarto na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. To jedno z pierwszych tego typu miejsc w polskich uczelniach, a pomysłodawcami powstania pracowni są studenci, którzy teraz są już pracownikami uczelni.
Rafał Wielki z Pracowni Kryminalistyki WPiA wyjaśnia, że kryminalistyka to dziedzina, która ciągle się zmienia i korzysta z wszelkich innych nauk od biologicznych, chemicznych czy technicznych po prawne.

- Mamy sprzęt, który pozwala nam na odpowiednie zabezpieczanie materiału dowodowego, który jest związany z informatyką śledczą, bo jest to obszar, który się bardzo mocno rozwija. Mamy jednak też sprzęt, który pozwala nam na taką typową, podstawową pracę technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia związaną ze zbieraniem śladów daktyloskopijnych, zapachowych czy biologicznych - zaznacza.

Z pracowni korzystać będą przede wszystkim studenci bezpieczeństwa wewnętrznego, administracji czy prawa, ale w ramach pokazywania naukowych ciekawostek będą odbywały się także warsztaty dla mieszkańców.

- W daktyloskopii jest kilka sposobów na ujawnienie potencjalnych sprawców - podkreśla Joanna Cappek z Koła Naukowego Młodych Kryminologów i Kryminalistyków.

- Ściągamy odciski z różnych przedmiotów. W naszych dłoniach wydziela się specyficzna substancja potowo-tłuszczowa, która po dotknięciu przez jakiś przedmiot, pozostaje na nim. Używamy proszków daktyloskopijnych, których cząsteczki przyczepiają się do tej substancji, dzięki czemu ślady linii papilarnych się ujawniają. Następnie ściągamy je i zabezpieczamy. Ponadto zdejmujemy odciski małżowiny usznej, czerwień wargową, a także ślady obuwia czy pojazdów - tłumaczy.

Władze uczelni podkreślają z kolei, że powstanie tej sali dydaktycznej to kolejny przykład na łączenie teorii z praktyką, bo dzięki takiej formie zajęć studenci zdobywają nie tylko wiedzę, ale także umiejętności przydatne w przyszłości na rynku pracy.

Dodajmy, że koszt przygotowania sali to 15 tysięcy złotych, a inicjatywę wsparła Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która sfinansowała część wyposażenia laboratorium.
Rafał Wielki
Joanna Cappek

Wiadomości z regionu

2020-07-12, godz. 22:50 WYBORY 2020. "Wyniki exit poll niczego nie przesądzają. Wszystko jest jeszcze możliwe". Politycy KO komentują sondażowe… 49,6 procent - tyle według sondażowych wyników uzyskał Rafał Trzaskowski, kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że prawdopodobnie… » więcej 2020-07-12, godz. 22:45 WYBORY 2020: Radość w opolskim sztabie PiS. "Wyrównana walka, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy" [FILM… - Wynik ponad 50% oznacza wielką wyrównaną walkę, ale jednoznaczne zwycięstwo prezydenta Andrzeja Dudy - tak poseł Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur… » więcej 2020-07-12, godz. 21:04 WYBORY 2020. Według sondażowych wyników w drugiej turze zwyciężył Andrzej Duda! Prezydent Andrzej Duda, według sondażu exit poll, w drugiej turze wyborów prezydenckich otrzymał 50,4 procent głosów. Jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski otrzymał… » więcej 2020-07-12, godz. 20:00 WYBORY 2020. Siedem incydentów naruszenia ciszy wyborczej, m.in. niszczenie banerów i klejenie nowych ulotek wyborczych Do siedmiu wzrosła liczba incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej na Opolszczyźnie. Większość z nich dotyczy niszczenia banerów kandydatów. » więcej 2020-07-12, godz. 19:45 Chroniony storczyk dobrze się u nas czuje i jest go coraz więcej Buławnik wielkokwiatowy to dziko rosnący storczyk, jeden z trzech objętych w Polsce ochroną. Roślina upodobała sobie zbocza Góry św. Anny. Pracownicy parku krajobrazowego… » więcej 2020-07-12, godz. 19:15 Interwencja na Jeziorze Turawskim. Wywróciła się żaglówka Niebezpieczna sytuacja na Jeziorze Turawskim. W godzinach popołudniowych wywróciła się tam żaglówka z czterem osobami na pokładzie. Na szczęście nikt nie został… » więcej 2020-07-12, godz. 19:00 Potrzeba 2,5 mln zł na ratunek ciężko chorego 3-letniego Kubusia z Poborszowa Grupa wolontariuszy Super My z Kędzierzyna-Koźla rozpoczęła akcję zbiórki pieniędzy na leczenie ciężko chorego 3-letniego Kubusia z Poborszowa. Chłopczyk potrzebuje… » więcej 2020-07-12, godz. 18:45 PKW: o godzinie 17.00 frekwencja na Opolszczyźnie wyniosła 46,20%. Jest wyższa o 4 punkty procentowe niż w I turze 46,20 procent - tyle wyniosła frekwencja o godzinie 17.00 w województwie opolskim. Najniższą odnotowano w gminie Kolonowskie - ponad 35 procent, a najwyższą w… » więcej 2020-07-12, godz. 18:15 Opole: pozostało jeszcze kilka godzin, aby wziąć udział w Wirtualnych Podbiegach 2020 Do pokonania jest 5 kilometrów biegiem lub marszem w miejscu dowolnie wybranym. W stolicy regionu do północy trwają Wirtualne Podbiegi 2020. Zgłosiło się ponad… » więcej 2020-07-12, godz. 17:45 Raport dnia: 6 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie i 2 ozdrowieńców Na Opolszczyźnie potwierdzono dzisiaj (12.07) sześć przypadków zakażeń koronawirusem, a dwie osoby z COVID-19 powróciły do zdrowia. W codziennym komunikacie Ministerstwo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »