Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-06, 17:30 Autor: Monika Pawłowska

Uniwersytet Opolski ma swoją pracownię kryminalistyczną [ZDJĘCIA]

Pracowania kryminalistyczna na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego [fot. Monika Pawłowska]
Pracowania kryminalistyczna na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego [fot. Monika Pawłowska]
Laboratorium kryminalistyczne otwarto na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego. To jedno z pierwszych tego typu miejsc w polskich uczelniach, a pomysłodawcami powstania pracowni są studenci, którzy teraz są już pracownikami uczelni.
Rafał Wielki z Pracowni Kryminalistyki WPiA wyjaśnia, że kryminalistyka to dziedzina, która ciągle się zmienia i korzysta z wszelkich innych nauk od biologicznych, chemicznych czy technicznych po prawne.

- Mamy sprzęt, który pozwala nam na odpowiednie zabezpieczanie materiału dowodowego, który jest związany z informatyką śledczą, bo jest to obszar, który się bardzo mocno rozwija. Mamy jednak też sprzęt, który pozwala nam na taką typową, podstawową pracę technika kryminalistyki na miejscu zdarzenia związaną ze zbieraniem śladów daktyloskopijnych, zapachowych czy biologicznych - zaznacza.

Z pracowni korzystać będą przede wszystkim studenci bezpieczeństwa wewnętrznego, administracji czy prawa, ale w ramach pokazywania naukowych ciekawostek będą odbywały się także warsztaty dla mieszkańców.

- W daktyloskopii jest kilka sposobów na ujawnienie potencjalnych sprawców - podkreśla Joanna Cappek z Koła Naukowego Młodych Kryminologów i Kryminalistyków.

- Ściągamy odciski z różnych przedmiotów. W naszych dłoniach wydziela się specyficzna substancja potowo-tłuszczowa, która po dotknięciu przez jakiś przedmiot, pozostaje na nim. Używamy proszków daktyloskopijnych, których cząsteczki przyczepiają się do tej substancji, dzięki czemu ślady linii papilarnych się ujawniają. Następnie ściągamy je i zabezpieczamy. Ponadto zdejmujemy odciski małżowiny usznej, czerwień wargową, a także ślady obuwia czy pojazdów - tłumaczy.

Władze uczelni podkreślają z kolei, że powstanie tej sali dydaktycznej to kolejny przykład na łączenie teorii z praktyką, bo dzięki takiej formie zajęć studenci zdobywają nie tylko wiedzę, ale także umiejętności przydatne w przyszłości na rynku pracy.

Dodajmy, że koszt przygotowania sali to 15 tysięcy złotych, a inicjatywę wsparła Energetyka Cieplna Opolszczyzny, która sfinansowała część wyposażenia laboratorium.
Rafał Wielki
Joanna Cappek

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 21:15 Przypominamy, gdzie szukać pomocy medycznej w Boże Ciało Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, gdzie szukać pomocy lekarskiej w święto Bożego Ciała. W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia się ... » więcej 2019-06-19, godz. 19:12 Kierująca skuterem ciężko ranna w wypadku w Jemielnicy Uwaga są utrudnienie w Jemielnicy. Jak poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w centrum miejscowości samochód osobowy zderzył si ... » więcej 2019-06-19, godz. 19:03 Politolog Marcin Palade o zasadach przygotowywania wiarygodnych sondaży wyborczych - To nie jest tak, że na podstawie samego sondażu możemy rozstrzygnąć jaki będzie wynik wyborów, a często sondaż musi być przekształcony w prognozę wyborczą o ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Rośnie liczba słuchaczy Radia Opole! 1. na podium zobowiązuje - w wakacje proponujemy "soboty z pleneru" Według najnowszych wyników badań słuchalności RadioTrack Kantar Polska, od marca do maja, Polskie Radio Opole odnotowało wzrost słuchalności. W niedziele w re ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Głogówek: ścieżka rowerowa zwiększy bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej Pierwsza ścieżka rowerowa powstanie w gminie Głogówek. Zostanie zrealizowana przy okazji rozbudowy drogi wojewódzkiej 414. Zadanie to będzie prowadzone na odc ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:00 Bez ich wsparcia żołnierz na współczesnym polu walki znaczy niewiele. 55. Batalion Remontowy w Opolu świętuje Dbają o sprawność wozów bojowych, uzbrojenia i sprzętu łączności. 55. Batalion Remontowy z Opola świętuje 52. urodziny. Choć jubileusz przypada na 28. czerwca ... » więcej 2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »