Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-25, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Co dalej z toksycznymi chemikaliami w Brzegu? Samorząd liczy na rządowe wsparcie

Chemikalia nadal są składowane w budynkach dawnych magazynów zbożowych. Miejsca pilnuje straż miejska i policja [fot. Maciej Stępień]
Chemikalia nadal są składowane w budynkach dawnych magazynów zbożowych. Miejsca pilnuje straż miejska i policja [fot. Maciej Stępień]
Część beczek z chemikaliami znajduje się na zewnątrz [fot. Maciej Stępień]
Część beczek z chemikaliami znajduje się na zewnątrz [fot. Maciej Stępień]
W naczepie tira również znajdują się beczki z odpadami chemicznymi [fot. Maciej Stępień]
W naczepie tira również znajdują się beczki z odpadami chemicznymi [fot. Maciej Stępień]
Dziś rano w Brzegu odbyło się spotkanie miejskiego sztabu kryzysowego. Rozmawiano o nielegalnym składowisku odpadów, które odkryto w ubiegłym tygodniu. Wciąż nie wiadomo, kiedy chemikalia zostaną usunięte. Badania toksykologiczne potwierdzają, że to pochodne rozpuszczalników, żywic i farb drukarskich. To odpady poprodukcyjne, które powinno się utylizować. Władze Brzegu cały czas liczą na rządowe wsparcie, by usunąć chemikalia. Na razie nie wiadomo, kto zapłaci za wywóz odpadów chemicznych.
Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu, tłumaczy, że jeśli nie będzie pieniędzy z rezerw budżetowych, wówczas samorząd czekają nie lada wydatki.

- Tym organem płacącym w pierwszej kolejności powinien być właściciel tych substancji. W momencie, gdy ustalenie tego właściciela będzie długotrwałe lub jest on niewypłacalny, wówczas te obowiązki będzie musiała przejąć gmina – wyjaśnia Wrębiak.

Trudno dziś określić, o jakich dokładnie pieniądzach można mówić. Utylizacja 100 ton odpadów może kosztować setki tysięcy złotych, stąd prośba o pomoc rządu w tej sprawie.

Wiesław Andruszko z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w rozmowie z Radiem Opole podkreśla, że substancje niekoniecznie musiały być wylewane do Odry. Jego zdaniem, na rzece pozostałby ślad. Inspektor dodaje, że Brzeg nie jest jedynym miejscem w regionie, gdzie takie składowisko odkryto.

- Podobna sytuacja miała miejsce w gminie Pawłowiczki dwa miesiące temu. Tam również odkryto beczki dwustu i tysiąclitrowe. Tam wójt wydał decyzję właścicielowi o usunięciu tych odpadów – wyjaśnia Andruszko.

Nieoficjalnie mówi się, że władze Brzegu mogą postąpić podobnie.

Dodajmy, że następne posiedzenie sztabu kryzysowego w tej sprawie odbędzie się w piątek.
Jerzy Wrębiak i Wiesław Andruszko

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »