Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-09, 17:30 Autor: Monika Pawłowska

Aglomeracja Opolska osiągnęła najlepszy wynik w kraju. Podsumowuje 2016 rok

Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska podsumowało działalność w kończącym się roku. Jest najlepszym ZIT w kraju.
Przewodniczący zarządu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że jeżeli chodzi o poziom podpisanych umów i wydatkowania pieniędzy nasza aglomeracja jest najlepsza spośród wszystkich szesnastu działających w kraju tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

- Aglomeracja Opolska jest też jedyną tego typu organizacją, która nie jest objęta tzw. procedurą naprawczą. W 15 województwach mają problemy i negocjują z Ministerstwem Rozwoju. Jeżeli chodzi o nasze województwo to jesteśmy absolutnymi liderami - tłumaczy.

Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracj Opolskiej zaznacza, że praca idzie pełną parą, dlatego udało się osiągnąć bardzo dobry wynik.

- Wdrożyliśmy 31% dostępnej alokacji w ramach instrumentu ZIT, czyli tuż przed kontraktacją lub zakontraktowane rozstrzygnięte konkursy. Natomiast jak jest dobrze, to są oczekiwania, żeby było jeszcze lepiej i w perspektywie 2017 roku mamy osiągnąć 38% wykonania - wyjaśnia.

Na razie największym beneficjentem aglomeracji jest Opole. - Do tej pory pozyskaliśmy 78 milionów złotych dofinansowania, a projekty, które będą realizowane są warte prawie 95 milionów złotych - dodaje prezydent Wiśniewski.

- To są zarówno projekty twarde, jak i miękkie. Jest to kluczowy projekt, czyli remont mostu na ulicy Niemodlińskiej, a także projekty związane z doszkalaniem i kształceniem zawodowym na różnych poziomach. Jesteśmy też jedną z gmin, które dostały środki na działania związane z ochroną dziedzictwa - informuje.

W przyszłym roku zaplanowano sześć naborów. Będą one związane ze strategiami niskoemisyjnymi, efektywnością energetyczną budynków publicznych, wsparciem edukacji przedszkolnej, kształceniem zawodowym i ogólnym, a także przygotowaniem terenów inwestycyjnych w Aglomeracji Opolskiej.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Piotr Dancewicz
Arkadiusz Wiśniewski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-01-16, godz. 20:10 "Stop rzezi dzików". Protest przyrodników i mieszkańców Opola Są przeciwni masowemu odstrzałowi dzików. Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze wraz z ekologami i mieszkańcami Opola zaprotestowało dziś przy pomniku na Placu Wo ... » więcej 2019-01-16, godz. 20:00 Rodacy z Kazachstanu zamieszkali w centrum Olesna. "Mieszkańcy są bardzo pomocni" Sześcioro repatriantów z Kazachstanu zamieszkało w centrum Olesna. » więcej 2019-01-16, godz. 19:17 W Opolu ruszyła przebudowa skrzyżowania Oleskiej z Batalionów Chłopskich Ulica Rataja została częściowo zamknięta dla ruchu. Rozpoczęły się także prace na ulicy Nysy Łużyckiej. Tak wygląda początek przebudowy skrzyżowania ulicy Ole ... » więcej 2019-01-16, godz. 18:23 Ordynator Wojciech Walas z USK w Opolu wystosował list otwarty do Jurka Owsiaka Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu otrzymał od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dary na łączną sumę 3 mln złotych. W ciągu 27 lat placówka otrzymała ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:11 Bus przygniótł mężczyznę. Do zdarzenia doszło podczas wymiany kół Cztery zastępy straży pożarnej pomagały w wyciągnięciu mężczyzny, który został przygnieciony przez busa. Do zdarzenia doszło na ulicy Szczęśliwej w Opolu tuż ... » więcej 2019-01-16, godz. 17:00 Bartosz Kurek honorowym obywatelem Nysy. "Na dzisiaj tytuł nie mógł trafić do nikogo innego" Mistrz Europy i świata w siatkówce, a także dwukrotny olimpijczyk, Bartosz Kurek, został honorowym obywatelem Nysy. Decyzję o przyznaniu tytułu podjęli podcza ... » więcej 2019-01-16, godz. 16:43 I Ekumeniczne Polsko-Rumuńskie Sympozjum Liturgiczne w Opolu Za nami I Ekumeniczne Opolskie Sympozjum Liturgiczne pod hasłem 'Duch Święty w misteriach Kościoła'. Odbyło się ono na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-01-16, godz. 15:10 Lekarze USK w Opolu ratują 50-latka z głębokiej hipotermii. Dzisiaj odłączają go od aparatury Mężczyzna trafił na OIOM Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w poniedziałek, gdy temperatura jego ciała spadła do 22 stopni, a serce pracowało tylko pod spe ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:31 Okradli kiosk i salonik prasowy. Dwóm mężczyznom grozi do 10 lat więzienia Prudniccy policjanci z wydziału kryminalnego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którzy podejrzani są o napad na kiosk i salonik prasowy w Prudnik ... » więcej 2019-01-16, godz. 14:00 Czwartek dniem żałoby w Opolu. Opolanie wstrząśnięci wydarzeniami w Gdańsku Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wydał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Początkowo żałoba miała obowiązywać w środę, ale data została zmieniona. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »