Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-09, 17:30 Autor: Monika Pawłowska

Aglomeracja Opolska osiągnęła najlepszy wynik w kraju. Podsumowuje 2016 rok

Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska podsumowało działalność w kończącym się roku. Jest najlepszym ZIT w kraju.
Przewodniczący zarządu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że jeżeli chodzi o poziom podpisanych umów i wydatkowania pieniędzy nasza aglomeracja jest najlepsza spośród wszystkich szesnastu działających w kraju tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

- Aglomeracja Opolska jest też jedyną tego typu organizacją, która nie jest objęta tzw. procedurą naprawczą. W 15 województwach mają problemy i negocjują z Ministerstwem Rozwoju. Jeżeli chodzi o nasze województwo to jesteśmy absolutnymi liderami - tłumaczy.

Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracj Opolskiej zaznacza, że praca idzie pełną parą, dlatego udało się osiągnąć bardzo dobry wynik.

- Wdrożyliśmy 31% dostępnej alokacji w ramach instrumentu ZIT, czyli tuż przed kontraktacją lub zakontraktowane rozstrzygnięte konkursy. Natomiast jak jest dobrze, to są oczekiwania, żeby było jeszcze lepiej i w perspektywie 2017 roku mamy osiągnąć 38% wykonania - wyjaśnia.

Na razie największym beneficjentem aglomeracji jest Opole. - Do tej pory pozyskaliśmy 78 milionów złotych dofinansowania, a projekty, które będą realizowane są warte prawie 95 milionów złotych - dodaje prezydent Wiśniewski.

- To są zarówno projekty twarde, jak i miękkie. Jest to kluczowy projekt, czyli remont mostu na ulicy Niemodlińskiej, a także projekty związane z doszkalaniem i kształceniem zawodowym na różnych poziomach. Jesteśmy też jedną z gmin, które dostały środki na działania związane z ochroną dziedzictwa - informuje.

W przyszłym roku zaplanowano sześć naborów. Będą one związane ze strategiami niskoemisyjnymi, efektywnością energetyczną budynków publicznych, wsparciem edukacji przedszkolnej, kształceniem zawodowym i ogólnym, a także przygotowaniem terenów inwestycyjnych w Aglomeracji Opolskiej.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Piotr Dancewicz
Arkadiusz Wiśniewski cz.2

Wiadomości z regionu

2018-11-16, godz. 12:08 Pobite dziecko z Kadłuba jest w stanie stabilnym. Wymaga dalszej obserwacji Stan pobitego 10-miesięcznego chłopca jest stabilny. Dziecko trafiło wczoraj (15.11) do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego po pobiciu przez obcego mężczyzn ... » więcej 2018-11-16, godz. 12:05 Nie stawiał się w więzieniu i posiadał 30 gramów marihuany i amfetaminy. Trafił w ręce policji 23-latek, który nie stawił się do więzienia został zatrzymany przez policjantów z Nysy. Sąd skazał go wcześniej za kradzieże z włamaniem. Gdy kryminalni zapuk ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:43 Demoluje zaparkowane pojazdy. Policjanci z Brzegu już kilkukrotnie zatrzymywali 36-latkę Kilkanaście zniszczonych pojazdów w niecały tydzień. To efekt działalności 36-letniej mieszkanki Lubszy, która będąc pod wpływem alkoholu demoluje zaparkowane ... » więcej 2018-11-16, godz. 11:08 Stanowiska podzielone, choć pierwszego posiedzenia jeszcze nie było Przewodniczącym Rady Miasta Opola ma zostać Łukasz Sowada z klubu radnych Arkadiusza Wiśniewskiego. Piotr Mielec, pokieruje klubem. » więcej 2018-11-16, godz. 07:30 Nie wiadomo, czy w tym roku uda się rozpocząć nasadzenia w zabytkowym parku w Głuchołazach Nie wiadomo, czy Głuchołazom uda się wykorzystać w tym roku dotację na rewitalizację zabytkowego parku zdrojowego. Po kilku miesiącach od złożenia wniosku, mi ... » więcej 2018-11-16, godz. 07:15 Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury ws. zdjęcia krzyża w krapkowickiej szkole Usunęła krzyż, który wisiał w pokoju nauczycielskim i z tego powodu była dyskryminowana i szykanowana. Grażyna Juszczyk po niemal dwóch latach walki w opolski ... » więcej 2018-11-15, godz. 23:35 Pożar stodoły w Biestrzynniku. Nie żyje mężczyzna Trwa dogaszanie pożaru w Biestrzynniku, w powiecie opolskim. Opolska straż pożarna potwierdza ofiarę śmiertelną, jest to mężczyzna, jego tożsamość ustala poli ... » więcej 2018-11-15, godz. 21:55 Kolizja na tzw. ślimaku na ul. Niemodlińskiej w Opolu Doszło tam do zdarzenia z udziałem dwóch samochodów osobowych. » więcej 2018-11-15, godz. 19:30 Prudniccy seniorzy zdobyli uprawnienia mediatorów. "Chcę pomagać ludziom" 12 seniorów z Prudnika uzyskało uprawnienia mediatorów. Dzięki temu łatwiej będzie w tym regionie uzyskać pomoc w konfliktowych sytuacjach. Nowi mediatorzy pr ... » więcej 2018-11-15, godz. 19:00 Nowy burmistrz Prudnika chce współpracować z radnymi, ale bez wchodzenia w koalicje Partyjne koalicje w radzie miejskiej Prudnika wyklucza burmistrz elekt Grzegorz Zawiślak. Nie ułatwi mu to sprawowania urzędu. Jego komitet wyborczy Prudnicza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »