Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-12-09, 17:30 Autor: Monika Pawłowska

Aglomeracja Opolska osiągnęła najlepszy wynik w kraju. Podsumowuje 2016 rok

Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja prasowa podsumowująca rok działalności Aglomeracji Opolskiej [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska podsumowało działalność w kończącym się roku. Jest najlepszym ZIT w kraju.
Przewodniczący zarządu prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że jeżeli chodzi o poziom podpisanych umów i wydatkowania pieniędzy nasza aglomeracja jest najlepsza spośród wszystkich szesnastu działających w kraju tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

- Aglomeracja Opolska jest też jedyną tego typu organizacją, która nie jest objęta tzw. procedurą naprawczą. W 15 województwach mają problemy i negocjują z Ministerstwem Rozwoju. Jeżeli chodzi o nasze województwo to jesteśmy absolutnymi liderami - tłumaczy.

Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracj Opolskiej zaznacza, że praca idzie pełną parą, dlatego udało się osiągnąć bardzo dobry wynik.

- Wdrożyliśmy 31% dostępnej alokacji w ramach instrumentu ZIT, czyli tuż przed kontraktacją lub zakontraktowane rozstrzygnięte konkursy. Natomiast jak jest dobrze, to są oczekiwania, żeby było jeszcze lepiej i w perspektywie 2017 roku mamy osiągnąć 38% wykonania - wyjaśnia.

Na razie największym beneficjentem aglomeracji jest Opole. - Do tej pory pozyskaliśmy 78 milionów złotych dofinansowania, a projekty, które będą realizowane są warte prawie 95 milionów złotych - dodaje prezydent Wiśniewski.

- To są zarówno projekty twarde, jak i miękkie. Jest to kluczowy projekt, czyli remont mostu na ulicy Niemodlińskiej, a także projekty związane z doszkalaniem i kształceniem zawodowym na różnych poziomach. Jesteśmy też jedną z gmin, które dostały środki na działania związane z ochroną dziedzictwa - informuje.

W przyszłym roku zaplanowano sześć naborów. Będą one związane ze strategiami niskoemisyjnymi, efektywnością energetyczną budynków publicznych, wsparciem edukacji przedszkolnej, kształceniem zawodowym i ogólnym, a także przygotowaniem terenów inwestycyjnych w Aglomeracji Opolskiej.
Arkadiusz Wiśniewski cz.1
Piotr Dancewicz
Arkadiusz Wiśniewski cz.2

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 20:30 Oględziny wykażą stan uszkodzeń Impulsa, który brał udział w wypadku pod Brzegiem. Za szkody zapłaci ubezpieczyciel Pociąg Przewozów Regionalnych, który uległ wypadkowi na przejeździe pod Brzegiem, dotarł już do stacji w Brzegu. Ruch na magistrali kolejowej między Opolem a ... » więcej 2019-10-15, godz. 19:45 Wypchnął kolegę przez okno, ten zmarł. Oskarżony usłyszał wyrok Sąd Okręgowy w Opolu skazał Adama M. na 15 lat więzienia za zabójstwo swojego kolegi. W styczniu tego roku oskarżony pokłócił się w trakcie imprezy ze Zdzisła ... » więcej 2019-10-15, godz. 18:30 Czujny sąsiad uratował 59-latka. Nieprzytomnego mężczyznę znalazła policja Dzięki zainteresowaniu sąsiadów i reakcji byczyńskich policjantów udało się zapobiec tragedii i uratować 59-letniego mieszkańca gminy Byczyna. » więcej 2019-10-15, godz. 17:15 Uczniowie Zespołu Szkól w Paczkowie opanowali miasto. Zorganizowano tam II Hugonalia [ZDJĘCIA] Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Paczkowie w nietypowy sposób świętują dziś (15.10) dzień swojego patrona. » więcej 2019-10-15, godz. 16:30 Piłkarz Startu Namysłów złamał nos sędziemu. Nie podobało mu się to, jak sędziował Piłkarz czwartoligowego Startu Namysłów Krystian B. po zakończeniu spotkania ze Skalnikiem Gracze podszedł do sędziego i uderzył go głową w nos. Zawodnik - we ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:04 Utrudnienia w ruchu pociągów po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu Po wypadku na przejeździe kolejowym na ul. Wrocławskiej w Brzegu ruch pociągów został wstrzymany. Pasażerowie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami. Przypom ... » więcej 2019-10-15, godz. 16:00 Zawisza: to ważny czas dla całej opozycji Lewica po 4 latach wraca do sejmu. Z Opolszczyzny jako jedyna mandat uzyskała Marcelina Zawisza z Wiosny Roberta Biedronia. Liderka opolskiej listy Lewicy pod ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:11 5 osób rannych po wypadku na przejeździe kolejowym w Brzegu. Kierowca ominął rogatki i wjechał w pociąg Przejazd kolejowy na ulicy Wrocławskiej w Brzegu wciąż jest nieprzejezdny po wypadku, do którego doszło w tym miejscu około 13:30. Według relacji świadków, ki ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:45 Opole: I Konwent Przewodniczących Rad Gmin, Powiatów i Sejmiku Województwa Opolskiego za nami Możliwość wykorzystania mediów społecznościowych w informowaniu o działaniach rady czy problemy poszczególnych samorządów terytorialnych - takie tematy porusz ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:30 Brak szczepionek przeciwko ospie. Sanepid: dokonaliśmy już wewnętrznych przesunięć Brakuje szczepionek przeciwko ospie, deficyt jest w aptekach i przychodniach. Mają pojawić się w połowie listopadzie, na razie rodzice muszą zaczekać. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »