Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-22, 13:00 Autor: Piotr Wrona

Łaźnia dla bezdomnych oficjalnie otwarta. W poniedziałek przyjmie potrzebujących [FILM, ZDJĘCIA]

Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących [film Piotr Wrona]
Będą mogli się wykąpać, ostrzyc, skorzystać z opieki medycznej oraz porozmawiać ze specjalistami. Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących.
Powstała w budynku sąsiadującym z Caritas Diecezji Opolskiej przy ulicy Szpitalnej. Był remontowany przez pół roku dzięki wsparciu sponsorów i mieszkańców województwa. Ponad 70 tysięcy uzbierały dzieci podczas akcji "Jałmużna Wielkopostna".

- Jest to dla nas ważne miejsce, dzięki któremu nie będziemy zrażać do siebie ludzi - mówią bezdomni Joachim i Bogdan.

- Jesteśmy bezdomnymi, mieszkamy w różnych miejscach, nie zawsze w noclegowni. Do tej pory nie mieliśmy miejsca, gdzie możemy zadbać o swoją higienę, teraz to się zmienia. Jest to dla nas bardzo ważne – mówi Joachim.

- Często uciekałem od ludzi, chodziłem bokami, aby mnie nie widzieli. Przez brak higieny nabawiłem się zapalenia stopy, która jest teraz leczona przez pielęgniarki Caritas - dodaje Bogdan.

Dwóch bezdomnych, jako wolontariusze, będą pomagać w działalności łaźni. Biskup opolski ksiądz Andrzej Czaja dodaje, że nie bez znaczenia jest to, iż łaźnia znajduje się w centrum miasta.

- Najważniejsze jest to, żeby dostęp do niej był łatwy, jest to również symboliczne miejsce. Ta łaźnia powstała w Roku Miłosierdzia - zaznacza biskup Czaja.

- Jest to znak tego, że chcemy miłosierdzie dalej świadczyć. Ten rok zmobilizował nas, aby z tego miłosierdzia Bożego czerpać, chcemy czynić dobro. To jest bardzo konkretne miejsce i znak dla mieszkańców o tym, że należy świadczyć miłosierdzie bliźnim – dodaje biskup Czaja.

Ksiądz Arnold Drechsler dyrektor Caritas w Opolu poinformował, że łaźnia od przyszłego poniedziałku będzie czynna trzy razy w tygodniu.
- Będziemy dostosowywać jej otwarcie do oczekiwań potrzebujących – dodał.

- W przyszłym tygodniu łaźnia będzie przyjmowała pojedynczych bezdomnych. Na początku będzie ona czynna od rana do południa w poniedziałki, środy i piątki. Kiedy będzie więcej potrzebujących, to miejsce będzie otwarte we wszystkie dni tygodnia. Najważniejsze jest również to, że każdy chętny otrzyma tutaj wsparcie psychologiczne – dodaje ksiądz Arnold Drechsler.

Budowa łaźni kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Caritas prosi o przynoszenie do centrali przy ulicy Szpitalnej ubrań, środków czystości, ręczników. - Dzięki nim będzie możliwe sprawne funkcjonowanie tego miejsca - mówi ksiądz Drechsler.
bezdomni
biskup Andrzej Czaja
ksiądz Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2019-10-14, godz. 07:28 Nocny pożar w domu w Komprachcicach Pożar domu w Komprachcicach przy ul. Krzyżowej. Strażacy otrzymali wezwanie kwadrans przed godziną 3.00. W budynku przebywała jedna osoba, którą trzeba było e ... » więcej 2019-10-14, godz. 07:05 Wybory 2019. Nieoficjalnie: Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla w Senacie Znamy już nieoficjalne wyniki wyborów do Senatu w dwóch okręgach. W okręgu centralnym (Opole i powiat opolski) mandat zdobyła Danuta Jazłowiecka. W okręgu wsc ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:50 "Sondaże dawały nam dwa razy gorszy wynik". PSL zadowolone z prawie 10-procentowego poparcia Polskie Stronnictwo Ludowe w regionie zadowolone z sondażowych wyników niedzielnych wyborów. Według sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS, ludowcy zdob ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:30 Mniejszość Niemiecka musi czekać na oficjalny wynik wyborów. "Założeniem przynajmniej 1 mandat senatora i dwóch dla po ... - Wysoka frekwencja jest dużym zaskoczeniem, zgadzam się ze zdaniem, że to były najważniejsze wybory po 1989 roku. Jesteśmy komitetem regionalnym, więc na ofi ... » więcej 2019-10-13, godz. 23:20 "Szósty mandat na horyzoncie". Radość w opolskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości po ogłoszeniu sondażowych wyników wyb ... Prawie 44 procent to sondażowy wynik Prawa i Sprawiedliwości, a to pozwala na kontynuację rządów przez następne 4 lata. Wieczór wyborczy partia zorganizowała ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:55 Kandydat Konfederacji po wyniku exit poll: 13 posłów to wynik zadowalający 13 miejsc w sejmie dla kandydatów Konfederacji według exit poll autorstwa Ipsos. » więcej 2019-10-13, godz. 22:40 Politycy Koalicji Obywatelskiej komentują sondażowe wyniki wyborów [FILM, ZDJĘCIA] 27,4 procent głosów zdobyła Koalicja Obywatelska w dzisiejszych (13.10) wyborach parlamentarnych według exit poll Ipsos. Gdyby taki wynik potwierdził się po p ... » więcej 2019-10-13, godz. 22:20 Lewica wraca do sejmu. Marcelina Zawisza: "Będziemy odważną opozycją" Po czterech latach przedstawiciele środowisk lewicowych wracają do polskiego parlamentu. Przypomnijmy, według sondażowych wyników wyborów KW Sojuszu Lewicy De ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:50 Exit poll na Opolszczyźnie: 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla Lewicy, PSL z Kukizem i Mniejszości Niemieckiej Według sondażowych wyników wyborów Prawo i Sprawiedliwość na Opolszczyźnie uzyskało 35,4 procent, Koalicja Obywatelska - 27,7, Lewica - 12,6, PSL - 11,3, Konf ... » więcej 2019-10-13, godz. 21:45 Ratownicy symbolicznie pogrzebali SOR przy Katowickiej. "Chcemy zwrócić uwagę, że nie jest za późno, by uratować oddzi ... Przed Szpitalem Wojewódzkim w Opolu odbył się dziś (13.10) symboliczny pogrzeb tamtejszego SOR-u. Zniczami i żałobnymi wiązankami, ratownicy medyczni chcieli ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »