Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-22, 13:00 Autor: Piotr Wrona

Łaźnia dla bezdomnych oficjalnie otwarta. W poniedziałek przyjmie potrzebujących [FILM, ZDJĘCIA]

Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących [film Piotr Wrona]
Będą mogli się wykąpać, ostrzyc, skorzystać z opieki medycznej oraz porozmawiać ze specjalistami. Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących.
Powstała w budynku sąsiadującym z Caritas Diecezji Opolskiej przy ulicy Szpitalnej. Był remontowany przez pół roku dzięki wsparciu sponsorów i mieszkańców województwa. Ponad 70 tysięcy uzbierały dzieci podczas akcji "Jałmużna Wielkopostna".

- Jest to dla nas ważne miejsce, dzięki któremu nie będziemy zrażać do siebie ludzi - mówią bezdomni Joachim i Bogdan.

- Jesteśmy bezdomnymi, mieszkamy w różnych miejscach, nie zawsze w noclegowni. Do tej pory nie mieliśmy miejsca, gdzie możemy zadbać o swoją higienę, teraz to się zmienia. Jest to dla nas bardzo ważne – mówi Joachim.

- Często uciekałem od ludzi, chodziłem bokami, aby mnie nie widzieli. Przez brak higieny nabawiłem się zapalenia stopy, która jest teraz leczona przez pielęgniarki Caritas - dodaje Bogdan.

Dwóch bezdomnych, jako wolontariusze, będą pomagać w działalności łaźni. Biskup opolski ksiądz Andrzej Czaja dodaje, że nie bez znaczenia jest to, iż łaźnia znajduje się w centrum miasta.

- Najważniejsze jest to, żeby dostęp do niej był łatwy, jest to również symboliczne miejsce. Ta łaźnia powstała w Roku Miłosierdzia - zaznacza biskup Czaja.

- Jest to znak tego, że chcemy miłosierdzie dalej świadczyć. Ten rok zmobilizował nas, aby z tego miłosierdzia Bożego czerpać, chcemy czynić dobro. To jest bardzo konkretne miejsce i znak dla mieszkańców o tym, że należy świadczyć miłosierdzie bliźnim – dodaje biskup Czaja.

Ksiądz Arnold Drechsler dyrektor Caritas w Opolu poinformował, że łaźnia od przyszłego poniedziałku będzie czynna trzy razy w tygodniu.
- Będziemy dostosowywać jej otwarcie do oczekiwań potrzebujących – dodał.

- W przyszłym tygodniu łaźnia będzie przyjmowała pojedynczych bezdomnych. Na początku będzie ona czynna od rana do południa w poniedziałki, środy i piątki. Kiedy będzie więcej potrzebujących, to miejsce będzie otwarte we wszystkie dni tygodnia. Najważniejsze jest również to, że każdy chętny otrzyma tutaj wsparcie psychologiczne – dodaje ksiądz Arnold Drechsler.

Budowa łaźni kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Caritas prosi o przynoszenie do centrali przy ulicy Szpitalnej ubrań, środków czystości, ręczników. - Dzięki nim będzie możliwe sprawne funkcjonowanie tego miejsca - mówi ksiądz Drechsler.
bezdomni
biskup Andrzej Czaja
ksiądz Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2019-04-23, godz. 12:30 Głogówek: gmina wchodzi do spółki PKS w Głubczycach, zapewni to przewozy pasażerskie na jej terenie Komunikację publiczną w gminie Głogówek zabezpieczą autobusy PKS z Głubczyc. Ma to związek z decyzją firmy Arriva. Z końcem czerwca likwiduje ona przewozy pas ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:30 Ponad rok trwa spór o formę nauki języka niemieckiego w szkołach podstawowych - Spór o formę nauki języka niemieckiego trawa od ponad roku - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społecz ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 16 dzień strajku nauczycieli. Coraz mniej szkół kontynuuje protest Na godzinę 11.00 zaplanowano protest nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej w Warszawie. Dzisiaj (23.04) ze strajku nauczycieli zrezygnowało już p ... » więcej 2019-04-23, godz. 10:10 Podczas świąt na drogach Opolszczyzny zginęły dwie osoby Policja podsumowała świąteczny weekend na drogach w województwie opolskim. Od soboty do poniedziałku (20-22.04) doszło do 7 wypadków, w których dwie osoby zgi ... » więcej 2019-04-23, godz. 08:00 Zmieni się organizacja ruchu na placu św. Sebastiana w Opolu Kierowców czeka zmiana organizacji ruchu przy placu św. Sebastiana w Opolu. 25 kwietnia z powodu przebudowy placu Miejski Zarząd Dróg zamknie fragment ulicy M ... » więcej 2019-04-23, godz. 07:40 Opole szuka firmy, która zburzy Cieplak i wybuduje tam nową halę sportową Najpierw rozbiórka Cieplaka, a potem budowa hali i Opolskiego Parku Sportu. Urząd Miasta w Opolu ogłosił przetarg i szuka wykonawcy inwestycji. » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Turawa: tłumy opolan wypoczywały podczas świąt nad jeziorami turawskimi Turawa nie tylko na lato. Mimo, że do rozpoczęcia wodnego sezonu pozostało jeszcze trochę czasu, to nad jeziorami tłumy ludzi. Setki opolan i turystów wybrało ... » więcej 2019-04-22, godz. 16:00 Pod Grodkowem powstaje nowoczesna hala sportowa. Mają w niej trenować najlepsi polscy sportowcy W podgrodkowskim Sulisławiu powstaje nowoczesna hala widowiskowo-sportowa. Według planów, obiekt będzie mógł pomieścić 300-osobową widownię i gościć najlepszy ... » więcej 2019-04-22, godz. 15:00 W szkołach w gminie Namysłów pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Każdy może pomóc w zakupie kolejnych W namysłowskich placówkach edukacyjnych pojawiły się pierwsze oczyszczacze powietrza. Docelowo, urządzenia mają pojawić się we wszystkich gminnych podstawówka ... » więcej 2019-04-22, godz. 14:49 "Zajączek" odwiedził dzieci z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu Najpierw modlitwa, a później szukanie słodkości. Jak co roku dzieci i młodzież parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu otrzymały świąteczne, wielkanocne prez ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »