Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-22, 13:00 Autor: Piotr Wrona

Łaźnia dla bezdomnych oficjalnie otwarta. W poniedziałek przyjmie potrzebujących [FILM, ZDJĘCIA]

Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących [film Piotr Wrona]
Będą mogli się wykąpać, ostrzyc, skorzystać z opieki medycznej oraz porozmawiać ze specjalistami. Dzisiaj (22.11) w Opolu uroczyście otwarto łaźnię dla osób bezdomnych i potrzebujących.
Powstała w budynku sąsiadującym z Caritas Diecezji Opolskiej przy ulicy Szpitalnej. Był remontowany przez pół roku dzięki wsparciu sponsorów i mieszkańców województwa. Ponad 70 tysięcy uzbierały dzieci podczas akcji "Jałmużna Wielkopostna".

- Jest to dla nas ważne miejsce, dzięki któremu nie będziemy zrażać do siebie ludzi - mówią bezdomni Joachim i Bogdan.

- Jesteśmy bezdomnymi, mieszkamy w różnych miejscach, nie zawsze w noclegowni. Do tej pory nie mieliśmy miejsca, gdzie możemy zadbać o swoją higienę, teraz to się zmienia. Jest to dla nas bardzo ważne – mówi Joachim.

- Często uciekałem od ludzi, chodziłem bokami, aby mnie nie widzieli. Przez brak higieny nabawiłem się zapalenia stopy, która jest teraz leczona przez pielęgniarki Caritas - dodaje Bogdan.

Dwóch bezdomnych, jako wolontariusze, będą pomagać w działalności łaźni. Biskup opolski ksiądz Andrzej Czaja dodaje, że nie bez znaczenia jest to, iż łaźnia znajduje się w centrum miasta.

- Najważniejsze jest to, żeby dostęp do niej był łatwy, jest to również symboliczne miejsce. Ta łaźnia powstała w Roku Miłosierdzia - zaznacza biskup Czaja.

- Jest to znak tego, że chcemy miłosierdzie dalej świadczyć. Ten rok zmobilizował nas, aby z tego miłosierdzia Bożego czerpać, chcemy czynić dobro. To jest bardzo konkretne miejsce i znak dla mieszkańców o tym, że należy świadczyć miłosierdzie bliźnim – dodaje biskup Czaja.

Ksiądz Arnold Drechsler dyrektor Caritas w Opolu poinformował, że łaźnia od przyszłego poniedziałku będzie czynna trzy razy w tygodniu.
- Będziemy dostosowywać jej otwarcie do oczekiwań potrzebujących – dodał.

- W przyszłym tygodniu łaźnia będzie przyjmowała pojedynczych bezdomnych. Na początku będzie ona czynna od rana do południa w poniedziałki, środy i piątki. Kiedy będzie więcej potrzebujących, to miejsce będzie otwarte we wszystkie dni tygodnia. Najważniejsze jest również to, że każdy chętny otrzyma tutaj wsparcie psychologiczne – dodaje ksiądz Arnold Drechsler.

Budowa łaźni kosztowała ponad 300 tysięcy złotych. Caritas prosi o przynoszenie do centrali przy ulicy Szpitalnej ubrań, środków czystości, ręczników. - Dzięki nim będzie możliwe sprawne funkcjonowanie tego miejsca - mówi ksiądz Drechsler.
bezdomni
biskup Andrzej Czaja
ksiądz Arnold Drechsler

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 21:22 Raport dnia: 5 nowych zarażonych koronawirusem na Opolszczyźnie. Nowe obostrzenia weszły w życie Mamy 2 nowe zakażenia koronawirusem w regionie - poinformowało po 21:20 na twitterze ministerstwo zdrowia. Wcześniej, po południu, 3 nowe zakażenia w regionie… » więcej 2020-04-01, godz. 21:15 Remont szkoły w Domecku. "Z mapy gminy zniknie największy kopciuch" Milion 400 tysięcy złotych będzie kosztowała kompleksowa termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Domecku w gminie Komprachcice. Prace remontowe już … » więcej 2020-04-01, godz. 20:45 Fałszywką o zakażeniu koronawirusem zajęła się prokuratura Surowa kara grozi sprawcy, który w Głuchołazach rozpowszechniał pisemną informację o rzekomym zakażeniu koronawirusem mieszkańca tamtejszej kamienicy. Sprawą zajmuje… » więcej 2020-04-01, godz. 20:22 Pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej i altany w Wilkowie 5 jednostek straży pożarnej dogasza pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej, w powiecie prudnickim. Spalił się cały dach budynku, który znajduje się w pobliżu… » więcej 2020-04-01, godz. 19:30 Nie miał gdzie odbyć kwarantanny, więc zgłosił się na policję. Skończyło się na częściowej dezynfekcji komendy Część budynku nyskiej komendy policji przeszła dezynfekcję. Środki ostrożności wdrożono po wizycie mężczyzny, który zgłosił, że powinien przebywać na kwarantannie… » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 Miasta nie zamykają parków, jednak zakazują do nich wstępu. Niektóre place zabaw były zamknięte już wcześniej W Brzegu i Namysłowie parki fizycznie nie są zamknięte. Przy wejściach zawisły jednak informacje o zakazie wstępu. » więcej 2020-04-01, godz. 17:45 Wyniki pierwszych badań nie potwierdzają obecności koronawirusa w głuchołaskim szpitalu 13 ujemnych wyników wykazały badania przeprowadzone w związku z podejrzeniem koronawirusa w Głuchołazach. W poniedziałek wprowadzono kwarantannę na oddziale psychiatrii… » więcej 2020-04-01, godz. 16:46 Opolska Betania w czasie epidemii nie korzysta z pomocy wolontariuszy, bliscy nie mogą odwiedzać pacjentów. "Jest trudno… Dodatkowe środki ostrożności i obostrzenia wprowadzone w związku z ograniczaniem ryzyka zakażenia koronawirusem dotknęły m.in. opolskie hospicjum Betania. Placówka… » więcej 2020-04-01, godz. 16:39 W nyskim szpitalu działają już dwa OIOM-y. "Jesteśmy przygotowani jeszcze na 6 miejsc z respiratorami" W nyskim szpitalu od dziś (01.04) działa drugi OIOIM. To przygotowanie do zbliżającej się kulminacji epidemii koronawirusa w naszym kraju. » więcej 2020-04-01, godz. 16:15 3 nowe zakażenia koronawirusem w regionie. Wszystkie osoby zaraziły się lokalnie Jak wynika z najnowszego raportu ministerstwa zdrowia opublikowanym na twitterze w całym kraju odnotowano 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W naszym regionie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »