Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-11-16, 10:00 Autor: Krzysztof Rapp

Podyskutują o prawach Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech. Zasada wzajemności nie jest dobra?

Tablice w Popielowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
Tablice w Popielowie © (fot. Maciej Stępień / AFRO)
(fot. Damian Drzyzga)
(fot. Damian Drzyzga)
Dziś (16.11) o godz. 17:00 w Muzeum Śląska Opolskiego odbędzie się debata o sytuacji Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech w kontekście traktatu o dobrym sąsiedztwie. Okazją do rozmów jest 25-lecie traktatu o dobrym sąsiedztwie.
Co jakiś czas przy dyskusjach na ten temat - zwłaszcza przez polityków prawicy - podejmowany jest temat wprowadzenia tzw. zasady wzajemności czyli zasady mówiącej, że tyle samo praw dla Niemców w Polsce, ile dla Polaków w Niemczech.

- To fałszywe myślenie - przekonywał dziś (16.11) w porannej rozmowie "W cztery oczy" Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce. - Zasada wzajemności to jest ostatnia zasada, która powinna obowiązywać, bo ona może tylko prowadzić do negatywnych skutków dla wszystkich stron. Bo co by mogła ona oznaczać w praktyce? Że jeżeli Polacy na Litwie nie mają dwujęzycznych nazw miejscowości, to trzeba je zlikwidować w Puńsku? - pytał retorycznie Gaida.

Gość Radia Opole zwrócił też uwagę, że w Polsce wciąż nie ma szkolnictwa w języku niemieckim i brakuje tego Mniejszości Niemieckiej w naszym kraju. Nie została bowiem, w jego ocenie, podjęta próba zrealizowania ratyfikowanej przez nasz rząd Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych.

- My tkwimy w rozwiązaniu, które zostało przyjęte w latach 90. Potem nastąpiła ratyfikacja tej Karty, w której rząd sam zobowiązał się w końcu do tego, że uruchomi szkolnictwo w językach mniejszości narodowych w miejscach, w których zamieszkuje mniejszość. To nie dotyczy oczywiście tylko mniejszości niemieckiej. Tam powinna powstać oferta edukacyjna w języku mniejszości bądź dwujęzyczna - mówi Bernard Gaida.

- Największym problemem Mniejszości Niemieckiej jest dziś utrzymanie tożsamości tej grupy. Średnie i młode pokolenie, które nie miały bezpośredniej styczności z kulturą i tradycją niemiecką, nie czują się dziś tak mocno związane z tymi wartościami.
Dlatego Mniejszość Niemiecka wprowadza dziś szereg działań, które mają wpłynąć na najmłodsze pokolenie Niemców w naszym regionie - mówił z kolei w "Poglądach i osądach" redaktor Krzysztof Ogiolda z Nowej Trybuny Opolskiej.

- To nie jest przypadek, że działają szkółki sobotnie, że działa program teatralny dla gimnazjalistów czy szkółki piłkarskie, w których oprócz gry w piłkę uczy się języka niemieckiego. Stawia się na edukację w najmłodszym pokoleniu i to dobrze działa. Natomiast tej luki pokoleniowej to nie eliminuje, to średnie pokolenie jak miało kłopot, tak ma - dodaje Ogiolda.

Relacja z debaty o polsko - niemieckich relacjach także w popołudniowych i wieczornych wiadomościach Radia Opole.
Bernard Gaida przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce
Bernard Gaida przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce
Krzysztof Ogiolda z Nowej Trybuny Opolskiej

Wiadomości z regionu

2024-09-28, godz. 18:50 Marcin Kierwiński z wizytą w Głuchołazach. Usłyszał między innymi apel w sprawie nowego mostu Pełnomocnik rządu ds. odbudowy Marcin Kierwiński przyjechał dziś (28.09) do Głuchołaz. Zaczął od spotkania z władzami lokalnymi, strażakami, wojskiem… » więcej 2024-09-28, godz. 17:00 Nowa lokalizacja centrum dystrybucji pomocy. Teraz mieści się w Opolu przy Północnej Wojewódzkie Centrum Dystrybucji Pomocy, tzw. hub przeładunkowy, ma nową lokalizację. To ulica Północna 28 w Opolu. To właśnie tam od dziś (28.09) należy… » więcej 2024-09-28, godz. 16:00 Pacjentki onkologiczne celebrują kobiecość. Wyjątkowa sesja na wydziale sztuki UO Każda z nich ma inną historię, ale łączy je jedno - wszystkie mierzyły się, bądź nadal to robią z nowotworem. Mowa o 12 kobietach, które wzięły dziś… » więcej 2024-09-28, godz. 16:00 Opole: promocja lokalnych zabytków. Pomóc ma w tym specjalny program Wspieranie prac związanych z ochroną zabytków, promowanie oraz upowszechnianie dziedzictwa kulturowego - to główne założenia gminnego programu opieki nad… » więcej 2024-09-28, godz. 13:50 Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim… » więcej 2024-09-28, godz. 13:30 "Przyjść powinien każdy". Opolanie mogą sprawdzić stan swojego serca Od kardiologa, przez dietetyka klinicznego, aż do neurologa. Z porad takich specjalistów mogą dziś (28.09) skorzystać opolanie w ramach opolskiej ścieżki… » więcej 2024-09-28, godz. 13:15 "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA… » więcej 2024-09-28, godz. 13:00 Na spacer z przyrodą i historią zaprasza Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze Drugą z trzech zaplanowanych na ten rok Opolską Wycieczkę Przyrodniczo-Historyczną organizuje jutro (29.09) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-09-28, godz. 10:30 Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym… » więcej 2024-09-28, godz. 09:30 MZK Opole: nowe przystanki przy Karolince Zmiany przy centrum handlowym Karolinka miejski przewoźnik wprowadzi we wtorek (1.10). » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »