Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-29, 18:10 Autor: Witold Wośtak

Podarowali niemieckiemu partnerowi przetłumaczonego "Pana Tadeusza"

Maciej Sonik [fot. Witold Wośtak]
Maciej Sonik [fot. Witold Wośtak]
"Pan Tadeusz" przetłumaczony na język niemiecki. Starostwo Powiatowe w Krapkowicach przekazało partnerskiemu samorządowi z Altenkirchen kilkanaście takich książek jako prezent z okazji 200-lecia.
Starosta niemieckiego partnera poprosił o pomoc w odnalezieniu tłumaczenia "Pana Tadeusza". - Akcja w Soplicowie rozgrywała się 200 lat temu, więc to była dobra okazja - mówi Maciej Sonik, starosta krapkowicki.

- Najpierw pomyśleliśmy, że on trochę przesadza, bo gdyby dobrze poszukał, odnalazłby tę książkę. Co się okazało, w 1977 roku wydano ostatni raz Pana Tadeusza w Niemczech. Znaleźliśmy reprint pierwszego wydania, które napisano czcionką gotycką, ale w tamtym czasie wszystko ukazywało się tak. Osoby zainteresowane przeczytaniem powinny dać sobie z tym radę - dodaje.

Sonik przekonuje, że książka wywołuje duże zainteresowanie wśród Niemców i polskich bibliotek obcojęzycznych.

Dodajmy, pierwszy raz przetłumaczono "Pana Tadeusza" na język niemiecki niecałe dwa lata po napisaniu epopei przez Adama Mickiewicza.
Maciej Sonik

Wiadomości z regionu

2019-02-18, godz. 15:01 Zatrzymani z narkotykami. Dwie udane akcje opolskiej KAS Dwa 'trafienia' zaliczyli w ciągu ostatnich kilku dni funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z Opola. Wraz z policjantami z Brzegu i Strzelec Opolsk ... » więcej 2019-02-18, godz. 15:00 Awarie wodociągów w Starej Kuźni i Strzelcach Opolskich Służby wodociągowe próbują zlokalizować awarię w Starej Kuźni w gminie Bierawa. Na tę chwilę mieszkańcy tej miejscowości mają suche krany i nie wiadomo, kiedy ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:21 Mieszkańcy Brzegu znów zachowali czujność. Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani W miniony weekend funkcjonariusze brzeskiej drogówki zabrali uprawnienia dwóch mężczyznom, którzy poruszali się swoimi pojazdami będąc pod znacznym wpływem al ... » więcej 2019-02-18, godz. 14:15 Burmistrz Zdzieszowic został zamordowany 5 lat temu. Prokuratura: śledztwo umorzone, ale policja cały czas pracuje - Nie mamy żadnych nowych informacji, które pozwoliłby na podjęcie na nowo umorzonego śledztwa - mówi prokurator Stanisław Bar, odnosząc się do sprawy śmierci ... » więcej 2019-02-18, godz. 13:03 Brali łapówki i nie przeprowadzali badań technicznych. Dwóch diagnostów z Namysłowa zatrzymanych Policjanci z namysłowskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z opolskiego garnizonu zatrzymali 40 i 61-latka, którzy podejrzani są o korupcję i poświadczenie n ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:40 Do dwóch razy sztuka? 49-letni mieszkaniec Krapkowic zaliczył policyjnego "dubla" Najpierw policjanci patrolując drogę krajową 45, na wysokości Żywocic zauważyli w polu rozbitego passata na śląskich numerach rejestracyjnych. Wewnątrz pojazd ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:30 "Miała dobre serce". Opolskie dzieci świętowały dzień urodzin Ireny Sendlerowej Pamięć o Irenie Sendlerowej wciąż żywa - przedszkolaki i ich starsi koledzy ze szkoły podstawowej 'TAK' w Opolu wspominali swoją patronkę. Mija 109. rocznica ... » więcej 2019-02-18, godz. 12:00 Historyk IPN: Polska nie jest winna Holokaustu - Mówienie, że państwo polskie jest winne, czy w jakikolwiek sposób współwinne Holokaustowi jest kłamstwem - powiedział w 'Poglądach i osądach' dr Bartosz Kuś ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Dzięki czujnikowi tlenku węgla prawdopodobnie nie doszło do tragedii O dużym szczęściu może mówić jedna rodzin w Namysłowie. W miniony weekend w jednym z mieszkań przy ulicy Chrobrego odezwał się czujnik czadu. Lokatorzy natych ... » więcej 2019-02-18, godz. 11:15 Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin - to nowy pomysł na zagospodarowanie dawnego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Dawny szpital miejski przy ul. Piramowicza w Kędzierzynie-Koźlu przeszedł gruntowny remont. Powstaje tam Centrum Promocji Edukacji i Terapii Rodzin. Inwestore ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »