Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-30, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

Długie kolejki do leczenia zaćmy w regionie to konsekwencja niskich kontraktów z NFZ

© (fot. sxc.hu)
© (fot. sxc.hu)
Paweł Szkaradek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Paweł Szkaradek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Jest ogromny problem z finansowaniem zabiegów usuwania zaćmy - przyznał w Loży Radiowej dr Paweł Szkaradek, opolski wojewódzki konsultant ds. okulistyki. Na Opolszczyźnie w kolejce do zabiegu czeka prawie 19 tysięcy osób, w tym ponad 1600 pacjentów wymaga pilnej operacji. Są możliwości, by w czterech szpitalach w regionie przeprowadzać rocznie więcej zabiegów, ale nie pozwala na to wysokość kontraktu z NFZ.
- Są też wyliczenia, z których wynika, że czas oczekiwania na zabieg podwyższa koszty opieki nad pacjentem za co płaci NFZ, a rok oczekiwania to od 1500 do 2000 złotych więcej tylko dlatego, że pacjent jest słabowidzący - stwierdził dr Szkaradek.

- Na Opolszczyźnie na zabieg usunięcia zaćmy trzeba czekać kilka lat. Rejestry oczekujących są prowadzone od 4-5 lat - dodał wojewódzki konsultant. - Dziś też zdecydowanie wzrasta świadomość pacjentów, że dzięki nowym osiągnięciom medycyny, sprzętowi, daje się znacznie poprawić jakość widzenia.

W opinii wojewódzkiego konsultanta ds. okulistyki w zasadzie jedynym ograniczeniem, by skrócić kolejki oczekujących na zabieg są pieniądze, co pokazuje m.in. przykład szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. - Dałoby się poprawić poziom realizacji zabiegów z 3200 do 4000 rocznie. Siły i środki posiadamy, natomiast nie mamy funduszy.

Na Opolszczyźnie zabieg usunięcia zaćmy można zrealizować w ośrodkach w Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie oraz w Krapkowicach. W zależności od wysokości kontraktów przyznanych poszczególnym szpitalom różny jest czas oczekiwania na przeprowadzenie zabiegu.

Spora grupa pacjentów z opolskiego decyduje się na szybsze przeprowadzenie zabiegu w Czechach, gdzie są większe możliwości np. w zakresie dopłat do soczewek i nie ma ryzyka niebezpiecznie długiego oczekiwania, które może prowadzić do pogorszenia się wzroku.
Paweł Szkaradek 01
Paweł Szkaradek 02

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 15:15 Bez zmian na stanowisku rektora nyskiej uczelni. Przemysław Malinowski będzie kierował jej pracami przez kolejne 4 lata Prof. Przemysław Malinowski będzie stał na czele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie przez najbliższe 4 lata. Kolegium elektorów niemal jednogłośnie opowiedziało… » więcej 2020-05-25, godz. 14:45 Dealer narkotyków z Głuchołaz usłyszał zarzuty Zarzuty rozprowadzania narkotyków wśród nieletnich uczennic przedstawiono mieszkańcowi Głuchołaz. Podejrzany to 27-letni Rafał R. » więcej 2020-05-25, godz. 14:30 Koniec sporu o opłatę za działki, na których jest ośrodek dla bezdomnych Gmina Strzelce Opolskie nie musi płacić ok. 150 tysięcy złotych Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. KOWR żądał takiej kwoty za działkę w Warmątowicach, która… » więcej 2020-05-25, godz. 13:45 Wybite okna, zniszczona elewacja i drzwi oblane oleistą cieczą. Dewastacja kościoła w Kluczborku Kto zniszczył część kościoła Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku? Sprawą zajmuje się policja. » więcej 2020-05-25, godz. 13:12 Raport MZ: 148 nowych zakażeń, w tym cztery z Opolszczyzny. Nie ma ofiar śmiertelnych Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 148 nowych przypadkach zakażonych koronawirusem w kraju. Na Opolszczyźnie COVID-19 wykryto u czterech osób, to oznacza, że… » więcej 2020-05-25, godz. 13:00 4-letnia Wiktoria w środę leci do USA na operację serca 4-letnia Wiktoria Wilczek z Reńskiej Wsi w środę leci do USA, gdzie przejdzie operację serca. Zabieg sfinansowali internauci, których poruszył los dziewczynki… » więcej 2020-05-25, godz. 12:30 Maturzyści z Ukrainy, którzy egzaminy zdawać będą w Kluczborku są już w Polsce. Muszą przejść 14-dniową kwarantannę Kluczborskie starostwo wysłało autobus PKS-u po 20 maturzystów z Ukrainy. Egzamin dojrzałości rozpocznie się 8 czerwca, ale po wjeździe do Polski każdy uczeń musi… » więcej 2020-05-25, godz. 12:07 Brzescy policjanci oddali krew dla chorego kolegi z Katowic. Mundurowi zachęcają także do regularnych wizyt w punkcie … Policjanci z Brzegu wspomogli swojego kolegę z Katowic. Funkcjonariusz ze Śląska choruje na ostrą białaczkę i potrzebuje między innymi krwi, którą oddali dla niego… » więcej 2020-05-25, godz. 11:32 Małżeństwo oszustów wpadło w ręce policjantów z Namysłowa po nieudanej kradzieży "na policjanta" Podając się za funkcjonariuszy CBŚP chcieli wyłudzić pieniądze od namysłowskich seniorów. Wpadli dzięki czujności niedoszłych ofiar i szybkiej reakcji miejscowej… » więcej 2020-05-25, godz. 10:59 Wójt Skarbimierza domaga się uprzątnięcia nielegalnego składowiska przez powiat. Samorządowiec chce, by koszty operacji… - Oskarżenia niektórych radnych, iż za moją wiedzą odbywało się nielegalne składowanie odpadów są niezgodne z prawdą - pisze w oświadczeniu wójt gminy Skarbimierz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »