Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-25, 14:10 Autor: Maciej Stępień

Uczeni nadal badają szczątki Piastów. Na razie nie wiadomo, kto spoczywa w brzeskim zamku

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W lutym tego roku archeolodzy oraz biotechnolodzy z Polskiej Akademii Nauk pobrali materiał do badań z grobowców piastowskiego zamku. Uczeni badają genomy i chcą za ich pomocą dowiedzieć się m.in. skąd pochodził piastowski ród. Na razie jednak zadanie jest bardzo trudne pomimo zaawansowanych technik badawczych, ponieważ szczątki dawnych władców Zamku Piastów są przemieszane i trudno z nich pobrać materiał DNA. Wczoraj (24.09) w Brzegu naukowcy spotkali się na konferencji.
- Według napisu na urnie pobraliśmy próbkę Jana Chrystiana. Niestety okazało się, że była to kobieta. Dlatego na razie nie mamy jakichś wielkich informacji na temat Piastów. Wiemy natomiast, z jakiego regionu ta kobieta mogła pochodzić, ale nie wiemy kim była – wyjaśnia dr Luiza Handschuh z Polskiej Akademii Nauk.

W próbkach kostnych, które mają po kilkaset lat materiał jest mocno zdegradowany. To również problem dla badaczy.

- Pod wpływem czasu komórki rozpadają się i DNA, które otrzymujemy z tych kości, jeżeli w ogóle uda się uzyskać, jest mocno pofragmentowane. Jest zmodyfikowane chemicznie. A oprócz tego, co jest dla nas również dużym problemem, próbki są zanieczyszczone materiałem genetycznym mikroorganizmów, czyli bakterii, wirusów, grzybów, etc. – dodaje dr Handschuh.

Naukowcy szacują, że pełna dokumentacja z badań nad rodem piastowskim może być gotowa za 2-3 lata. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki.

Do sprawy będziemy wracać.
Luiza Handschuh

Wiadomości z regionu

2024-06-25, godz. 20:00 „Miasto ma wyglądać jak najlepiej”. Remont kościoła w Białej ma związek z jej 800-leciem Blisko 1,4 mln zł będzie kosztował remont zabytkowego kościoła parafialnego w Białej. Świątynię wzniesiono w XVI wieku. Jej zewnętrzny wygląd kontrastuje… » więcej 2024-06-25, godz. 19:30 Testerzy miejskich atrakcji w Opolu ruszyli w teren. "Chcieliśmy poznać świeże spojrzenie na nasze miasto" Pierwsza testerka miejskich atrakcji odwiedziła Opole. Za najciekawsze miejsca wskazała Muzeum Wsi Opolskiej, kamienicę czynszową i zoo. Jak się okazuje choć… » więcej 2024-06-25, godz. 18:40 Nie ma prądu w części Opola i sąsiednich miejscowościach. Trwa usuwanie awarii Problemy z dostawą prądu mogą mieć mieszkańcy części Chmielowic i Żerkowic w Opolu oraz podopolskich Komprachcic, Ochódz, Polskiej Nowej Wsi i Osin. » więcej 2024-06-25, godz. 18:30 Młodzi strażacy z Dolnego Śląska szkolą się w Turawie. "To idealne miejsce na obóz" Codzienna musztra, warunki polowe i poznawanie technik ratownictwa - tak w skrócie wygląda obóz strażacki, który odbywa się w ośrodku Strażak nad Jeziorem… » więcej 2024-06-25, godz. 18:00 "Trochę te wakacje są opóźnione". W Górach Opawskich na razie tłumu turystów nie ma W Górach Opawskich wakacyjny sezon wprawdzie wystartował, jednak frekwencja urlopowiczów jest umiarkowana. Ośrodki wczasowe mają dużo wolnych miejsc. » więcej 2024-06-25, godz. 17:30 Mieszkaniec pyta, co z tzw. szprychą kolejową z Kłodzka do CPK. "Plany nie zmieniły się" List otwarty do samorządowców różnego szczebla skierował Adam Kania, członek Stowarzyszenia TAKdlaCPK w sprawie tak zwanej szprychy kolejowej numer 8. To… » więcej 2024-06-25, godz. 17:00 Pokonują tory przeszkód, gimnastykują się a nawet... strzelają. Piknik integracyjny w Turawie [ZDJĘCIA] 'Chcemy wspierać osoby niewidome i słabowidzące' - mówią organizatorzy integracyjnego pikniku, który zorganizowano nad Jeziorem Średnim w Turawie. Wśród… » więcej 2024-06-25, godz. 16:45 Gotowanie, budowanie, akrobacje cyrkowe... Trwa Letnie Laboratorium Talentów w Raszowej [ZDJĘCIA] Rozwijają swoje zdolności i odkrywają zupełnie nowe talenty. Blisko setka dzieci uczestniczy w półkolonii organizowanej przez Stowarzyszenie Pro Liberis… » więcej 2024-06-25, godz. 16:30 Lody "Cud, miód i orzeszki" z Baborowa wśród 10 najlepszych na świecie Lody rzemieślnicze Tomasza Szypuły z Baborowa w pierwszej dziesiątce najlepszych na świecie. Zajęły 8. miejscu w rankingu Gelato Festival World Masters. » więcej 2024-06-25, godz. 15:29 Jak zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy w budownictwie? Konferencja na Politechnice Opolskiej 66 osób zginęło w Polsce w ubiegłym roku podczas pracy w branży budowlanej. Na Politechnice Opolskiej zorganizowano dziś (25.06) konferencję na ten temat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »