Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-09-08, 16:20 Autor: Witold Wośtak

Ogólnopolski sejmik w Dobrzeniu Wielkim. Media, innowacje i Duże Opole

Stanisław Lis [fot. Witold Wośtak]
Stanisław Lis [fot. Witold Wośtak]
Innowacyjność, specyfika mediów lokalnych, społeczeństwo obywatelskie i sprawa powiększenia Opola. To wiodące tematy zakończonego w Dobrzeniu Wielkim XX Ogólnopolskiego Sejmiku Samorządów i Mediów Lokalnych.
Sporo uwagi poświęcono relacjom między samorządami a mediami oraz zasadom finansowania redakcji.

- Dziennikarze muszą kontrolować i oceniać poczynania władzy - mówi Stanisław Lis, przewodniczący komitetu organizacyjnego sejmiku.

Przekonuje przy tym, że innowacyjność dotyczy nie tylko gospodarki.

- Trzeba szukać rozwiązań innowacyjnych również w zarządzaniu urzędem czy przy prowadzeniu domu kultury. Uczestnicy postulowali, że samorządy powinny obdarzać przedsiębiorców większym zaufaniem i idąc za przykładem Niemiec, Anglii czy Finlandii, stawiać na realizację projektów w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. To jest na pewno lepsze niż zadłużanie gmin, bo większość samorządów nawet nie ma już gdzie się zadłużać – ocenia.

Uczestnicy sejmiku wyrazili jednogłośne poparcie dla mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, wciąż protestujących przeciw powiększeniu stolicy regionu kosztem części ich gminy.

Lis zapowiada przekazanie odpowiedniego dokumentu Piotrowi Glińskiemu. Minister kultury i dziedzictwa narodowego jest patronem sejmiku.

Zdaniem Lisa, sprawa nie jest stracona, bo pozostaje Trybunał Konstytucyjny, a w razie niepowodzenia można skierować wniosek do Strasburga.
Stanisław Lis

Wiadomości z regionu

2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli jutro ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:54 Brzeg przystankiem na trasie "europejskiej" rzeźby. Love Hate pozostanie w mieście do 29 października Odwiedziła między innymi czeski Beroun i Pragę, Arcachon we Francji czy stolicę Belgii, Brukselę. Dziś (18.10) zawitała do Brzegu. Mowa o rzeźbie Love Hate, k ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej 2019-10-18, godz. 18:00 Cytryną zamiast mandatu uczniowie karali kierowców za przekroczenie prędkości Zamiast mandatu za przekroczenie prędkości w rejonie szkoły - plasterek cytryny. Taką nietypową akcję dla nieodpowiedzialnych kierowców przygotowali uczniowie ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:30 Głuchołaskie Złote Ścieżki dla rowerzystów coraz dłuższe. Będzie też tzw. kreska dla downhillowców Powstała atrakcja dla rowerzystów szukających adrenaliny w górskim terenie. O ponad dwa kilometry powiększyły się single tracki na Górze Parkowej w Głuchołaza ... » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 16:45 Fundacja Kwitnące Talenty proponuje "powyborcze zero waste". Banery i plakaty przerobią na torby i piórniki Torby, piórniki, czy posłania dla psów - a wszystko z banerów wyborczych. Fundacja Kwitnące talenty ma pomysł na wykorzystanie materiałów, które zostały w prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »